وفات حسین بن روح نوبختی نایب امام زمان علیه السّلام18 شعبان

در این روز به سال 326 هجری نایب سوم حضرت صاحب الامر عجل اللَّه تعالی فرجه، جناب حسین بن روح نوبختی در بغداد به عالم بقا رحلت کرد و در همانجا دفن شد.
(قلائد النحور: ج شعبان، ص 463. برای تفصیل بیشتر به 15 شعبان مراجعه شود.

«ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی» مشهور به «نوبختی»، «روحی» و گاهی «قمی»، در قرن سوم هجری به دنیا آمد و بیست و یک سال نایب خاص حضرت حجت بن الحسن مهدی ـ عجل ‏الله تعالی فرجه ‏الشریف ـ بوده است.
خاندان نوبختی

نوبختيان از خاندان‏هاى اصيل ايرانى بوده و همواره همنشين و همراه خلفای عباسی بودند. ایشان در اثر قدرت سياسى، توان اقتصادى و شايستگى‌هاى علمى، پايگاه اجتماعى مناسبى داشتند كه با تكيه بر آن، در پيش‏برد تفكّر شيعى و حمايت از شيعيان نقش اساسى داشته ‏اند.

نایب سوم

در سال 305 قمري پس از وفات محمد بن عثمان و توسط خود او به طور رسمی به عنوان نایب امام زمان(عج) معرفی شد. حسين مردی مورد اطمینان و مورد احترام تمام فرقه‏های اسلام بود. چنانچه از محمد بن عثمان نقل شده است در جواب شیعیانی که از او سؤال کردند بعد از ایشان چه کسی نائب حضرت حجت خواهد بود، پاسخ داده است: «ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی جانشین من خواهد بود، او نماینده بقیة الله و رابط بین شما و آن حضرت خواهد بود. او وكیل و مورد اطمینان است و از هر جهتی امین است در كارهایتان به او مراجعه نمائید و در گرفتاری‏هایتان به او اعتماد كنید، من مأمور بودم كه این مسئله را به شما ابلاغ كنم كه كردم…».

حبس نائب امام زمان (عج)

حسين‏ بن روح نوبختى پنج سال از عمر بابركت خود در زمان نیابت خاص حضرت حجت ـ عجل ‏الله تعالی فرجه‏الشریف ـ يعني از سال 312 تا 317 قمري را در زندان «مقتدر» خلیفه عباسى، به سر برده است.

در طول بيست و پنج سال خلافت مقتدر، دوازده وزير انتخاب شدند كه بعضى دو يا سه بار به وزارت رسيدند. در اين سال‏ها، مصادره‏ اموال به قدرى رايج بود كه ابوالحسن‏ بن فرات، كه سه بار وزارت مقتدر را به عهده داشت، ديوان مخصوصى براى درآمدهاى مصادره‏اى ايجاد كرد و پذيرفت كه از اين اموال، روزانه، مبلغى به خليفه و مادر و فرزندانش بپردازد. در اين زمان، مقام وزارت به كسى داده مى‏شد كه قبول مى‏كرد نياز مالى حكومت را برآورد. علت دستگیری حسین بن روح نیز همین امر بود که ایشان قبول نکرد وجوهات شیعیان را به دیوان حکومتی بدهد. به همين دلیل توسط مقتدر عباسی حاضر شد حدود پنج سال به زندان برود.

زندگی مخفی

حسين ‏بن روح پس از انتصاب به نيابت خاص امام ـ عجل ‏الله تعالی فرجه‏ الشریف ـ مجبور شد مخفى شود. در طول دوران اختفاى وى شلمغانى، رابط او با مردم بود. ولى شلمغانى مدتى بعد به افكار حلولى و غلو گرايش يافت و در نتيجه حسين ‏بن روح او را از مقامش بر كنار كرد.

وفات

حسین بن روح نوبختي در ۱۸ شعبان سال ۳۲۶ هجری قمري از دنیا رفت. قبر اين شخصيت بزرگوار در محله‌ نوبختیه در بازار عطاران يا شورجه بغداد مي‏باشد که هم‏اکنون زیارتگاه شیعیان مشتاق حضرت حجت بن الحسن العسکری” عجل‏الله تعالی فرجه‏الشریف ” است.

منابع:

1.خاندان نوبختی، عباس اقبال، تهران، انتشارات ظهوری.

2.آخرین امید، داود الهامی، قم، مکتب اسلام.

3.تاریخ اسلام، شماره سیزدهم.

سید محمد ناظم زاده