ورود نمايندگان طايفه نخع به مدينه و پذيرش دين اسلام 15 محرم

  (سال 11 هجري قمري/ 15 محرم)

هنگامي كه پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله به مدينه منوره هجرت كرد و اقدام به ايجاد نظام حكومتي اسلام نمود، بسياري از افراد و نمايندگان طايفه‌هاي مختلف عرب، به نزد آن حضرت رسيده و بدست وي مسلمان شده و ابراز وفاداري نمودند.

سال نهم هجري، اوج مسافرت گروه‌ها و هيأت‌ها به مدينه منوره و اظهار پذيرش اسلام از سوي آنان بود. به همين جهت، آن سال را “عام الوفود” يعني سال ورود هيأت و گروه‌ها نامگذاري كردند.

پس از آن نيز همين روند ادامه داشت تا سالي كه پيامبر صلي الله عليه و آله رحلت نمود. بنا به روايت مورخان، آخرين گروهي كه بر پيامبر صلي الله عليه و آله وارد شده و بدست وي مسلمان شدند، طايفه “نخع” بود. آنان در نيمه محرم سال 11 هجري وارد مدينه شده و به محضر رسول خدا صلي الله عليه و آله رسيدند و با وي بيعت نمودند.

اين طايفه، از عرب‌هاي ساكن يمن بوده و هنگامي كه “معاذ بن جبل” از سوي رسول خدا صلي الله عليه و آله جهت تبليغ اسلام به سوي آنان اعزام شده بود، با اسلام و دين حضرت محمد صلي الله عليه و آله آشنا شده بودند. ورود آنان به مدينه منوره، پس از بازگشت رسول خدا صلي الله عليه و آله از حجة الوداع بود و پس از 47 روز بعد، پيامبر صلي الله عليه و آله دار فاني را وداع گفت و روح بلندش به ملكوت اعلي پيوست.(1)

شايان ذكر است كه “مالك بن حارث اشتر نخعي” فرمانده سلحشور و يار فداكار اميرالمومنين عليه‌السلام از همين طايفه قهرمان‌پرور بود و از مردان اين طايفه، فداكاران فراواني براي حضرت علي عليه‌السلام و اهل بيت عليهم‌السلام تربيت نمود.

پي نوشت :
(1). بحارالانوار (علامه مجلسي)، ج 21، ص 407؛ فرازهايي از تاريخ پيامبر اسلام (ص) ،جعفر سبحاني، ص 467.