خانواده شیعی » کتابشناسی »

هنر برقراری ارتباط

عنوان  هنر برقراری ارتباط
مولف  تیچ نات هان
مترجم  مهین خالصی
ناشر  انتشارات ققنوس
سال نشر  1393
نوبت نشر  اول
محل نشر  تهران

همه ما انسان‌ها نیاز داریم كه با یكدیگر ارتباط برقرار كنیم. وقتی تنها می شویم دلمان می‌خواهد با كسی صحبت كنیم. چگونه می توانید تشخیص بدهید ارتباط سالم چیست و كدام ارتباط سمی است. انرژی تمركز حواس عاملی ضروری در ارتباط سالم است. تمركز حواس ایجاب می‌كند قضاوت را رها كنیم و از تنفس و بدنمان آگاه باشیم و به آنچه در اطرافمان می گذرد توجه كامل داشته باشیم. این امر كمكتان می كند دریابید آیا فكری كه تازه ارائه كرده‌اید سالم یا ناسالم، دوستانه یا غیر دوستانه است. وقتی به حرف‌هایی كه دیگران می‌زنند گوش می‌كنید، دارید آن مواد سمی را مصرف می‌كنید. به همین دلیل است كه تمركز حواس در صحبت كردن و همین طور گوش كردن بسیار مهم است.

اجتناب از گفتگوهای سمی ممكن است دشوار باشد، بخصوص در محل كار. اگر با چنین مشكلی روبرو هستید، مواظب باشید. باید آگاه و محتاط باشید تا این نوع درد و رنج‌ها را جذب نكنید. شما باید با انرژی همدلی از خودتان محافظت كنید. به طوری كه وقتی گوش می‌دهید، به جای مصرف مواد سمی، به طور جدی در خودتان همدلی بیشتر ایجاد كنید. وقتی به این شیوه گوش می‌كنید، همدلی از شما محافظت می‌كند و شخص مقابل شما هم كمتر عذاب می‌كشد.

کتاب پیش‌رو با عنوان هنر برقراری ارتباط توسط تیچ نات هان نگاشته شده. وی، نویسنده، شاعر و پژوهشگر شناخته شده در عرصه جهانی است. او راهب بودایی ذن است که در اجتماعی رهبانی که خود در فرانسه بنیانش را گذاشته، زندگی می‌کند. تیچ، نویسنده کتاب پرفروش نیویورک تایمز با نام «خشم» و اثر دیگری با نام «معجزه تمرکز حواس» است.

وی کارگاه‌های عمومی مختلفی در سطح جهان برگزار می‌کند و عزلت‌گاه‌های برقراری صلح با کهنه‌سربازان را هدایت می‌کند. این نویسنده با به کار گرفتن تجربه کاری‌اش با زن و شوهرها، همکاران و درگیری‌های بین‌المللی، عناصر سازنده روابط سالم و آگاهانه را فاش می‌کند. او در سال ۱۹۶۷ نامزد جایزه صلح نوبل شد.

عنوان اصلی کتاب پیش‌رو، «The Art of Communication» است که در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسیده است. عناوین فصول این کتاب به ترتیب عبارت است از: غذای ضروری، برقراری ارتباط با خود، کلیدهای برقراری ارتباط با دیگران، شش و ِرد برای گفتار محبت‌آمیز، وقتی که مشکلات پیش می‌آیند، ارتباط آگاهانه در محل کار، ایجاد جامعه در جهان، ارتباط ما استمرار ماست و تمرین‌هایی برای روابط محبت‌آمیز.