افسردگی از بیماری‌های جدی است که معمولا عموم مردم درک اشتباهی از آن دارند.

مت داچمینسکی، در یاداشتی توصیه‌هایی برای مواجهه با فرد افسرده و رعایت هشت نکته را برشمرده است. در این نوشته آمده است که تا به حال، با یک آدم افسرده رو به رو بوده‌اید؟ متاسفانه، بسیاری از آدم‌ها که هرگز از این بیماری رنج نبرده‌اند، تمایل دارند اثرات زیان‌بار آن را بر سلامت جسمی، عاطفی، و روانی فرد دست‌کم بگیرند. خیلی از دوستان ممکن است با نیت خوب چیزی بگویند یا کاری بکنند تا به کسی که دوستش دارند کمک کنند که در نهایت، وضعیت فرد بیمار را خیلی بدتر می‌کنند. اگر می‌خواهید در این مرحله بسیار سخت زندگی، به دوست‌تان کمک کنید، از گفتن هر کدام از این‌ عبارت‌های زیر خودداری کنید. چون هیچ آدم افسرده‌ای دوست ندارد آن‌ها بشنود:

آدم‌های افسرده این نکات را نمی‌خواهند بشنوند

۱. …. را امتحان کردی؟ بله بله! امتحان کردم. موسیقی گوش دادن، بیرون رفتن، دیدن یک روان‌پزشک. همه‌چیز را امتحان کرده‌ام. هر کاری می‌کنم که مدام این احساس را نداشته‌ باشم. متاسفانه، درمان افسردگی، یک روند است. راه یگانه‌ای برای درمان آن نیست. باور کنید، چیزی که شما پیشنهاد می‌کنید، قرار نیست کلیدی را در مغز من فشار بدهد و افسردگی‌ام را خاموش کند.

۲. نباید به این چیزها زیاد فکر کنی. حق با شماست، من نباید این کار را بکنم. ولی دست خودم نیست. این دقیقا همان کاری است که افسردگی می‌کند. همه‌ جنبه‌های منفی زندگی یک فرد را می‌گیرد و آنها را هزار بار بزرگ‌تر می‌کند، بنابراین غیرممکن است که تابش پرتویی از نور را در میان توده ابرهای سیاه و غول‌پیکر ببینیم. وقتی مغزتان فقط اجازه می‌دهد چیزهای منفی را ببینید، تقریبا غیرممکن است به چیزهای منفی فکر نکنید.

۳. چرا این‌قدر غمگینی؟ اگر می‌دانستم، حلش می‌کردم. افسردگی، یک بیماری مبهم است که این، تشخیص دقیق مشکل را سخت، و برطرف کردن آن را غیر ممکن می‌کند. می‌دانم چیزهای خوبی در زندگی من جریان دارد، ولی واقعا نمی‌توانم برای آنها خوشحال باشم. آگاهی از این مسئله فقط کمک می‌کند بیشتر ناراحت شوم. می‌دانم می‌خواهید کمک کنید، ولی فقط بگذارید به حال خودم باشم، برای شاد بودنم دلیل نیاورید.

۴. فقط خوش باش! آه، به همین سادگی؟ چشم الساعه! در واقع، وقتی می‌فهمید که دیگر از چیزهایی که قبلا برای‌تان لذت‌بخش بود، لذت نمی‌برید، افسردگی به حادترین حالت می‌رسد. وقتی “روحیه‌ی بد” دارید، تماشای یک کمدی، یا رفتن به زمین گلف می‌تواند به بهبود روحیه‌‌تان کمک کند. ولی وقتی افسرده هستید، حتی این تفریحات سرگرم‌کننده هم برای بهبود روحیه‌‌تان کافی نیستند. و باز، وقتی می‌فهمید که دیگر از چیزهایی که قبلا عاشق‌شان بودید لذت نمی‌برید، این تنها گودال افسردگی‌تان را عمیق‌تر می‌کند.

۵. نباید برای شادشدن، به قرص‌ها اتکا کنید. همه آدم‌هایی که از افسردگی رنج می‌برند، به دارو تکیه نمی‌کنند، ولی آنها که این کار را می‌کنند، به عنوان آخرین پناه به سراغ آن می‌روند. عوارض جانبی داروی افسردگی، به‌ طور مضحکی زیاد است. به همین دلیل، هیچ‌کس داوطلبانه آنها را به جان نمی‌خرد، مگر این‌ که قطعا گزینه دیگری وجود نداشته‌باشد. ما به راحتی از دوست دوست‌مان که اتفاقا پزشک است نمی‌خواهیم نسخه دارو را برای‌مان امضا کند؛ واقعا نیاز داریم بتوانیم نیمه عادی عمل کنیم.

۶. گریه نکن. چرا که نه؟! من احساس ناراحتی را به هیچ ترجیح می‌دهم، و گاهی، واقعا حالم را بهتر می‌کند. اگر دست از گریه بردارم، فقط به شما خدمت کرده‌ام؛ احتمالا شما فکر می‌کنید آنچه من را ناراحت کرده بود، “تمام” شده‌ است. ولی اگر اشک‌هایم را به خاطر دیگران مهار کنم، فقط همه‌ چیز را در خودم ریخته‌ام و به خودم ستم کرده‌ام.

۷. چیزهای زیادی داری که برای‌شان خوشحال باشی. می‌دانم! می‌دانم سقفی بالای سرم و غذایی در یخچال دارم، ولی این‌ها ربطی به علت ناراحتی من ندارد. من حتی نمی‌توانم از طعم یک غذای خوب لذت ببرم، چون ذهنم همه‌ قسمت‌های دیگر بدنم را فریب می‌دهد. می‌دانم شغل خوبی دارم، ولی این برای این‌ که در بدترین روزها من را بیدار کند و از تخت بیرون بکشد، کافی نیست. همان‌طور که قبلا گفتم، ذکر کردن دلایلی که باید برای‌شان خوشحال باشم، فقط نتیجه عکس خواهد داشت.

۸. زود خوب شو؛ چرا به فکر خودم نرسید؟! این عبارت، حتی نباید هرگز به کسی که آشکارا ناراحت است گفته شود، چه برسد به کسی که از افسردگی رنج می‌برد. اگر پای‌تان شکسته باشد، نمی‌توانید تصمیم بگیرید که از این لحظه به بعد دیگر نمی‌خواهم پایم شکسته باشد. در مورد افسردگی هم همین است. برای این‌که به درستی درمان شود، نیازمند مراقبت پزشکی، درمان، و بازگشت تدریجی به شرایط عادی هستید. تلاش برای غلبه بر آن، بدون آمادگی، فقط در درازمدت مشکل را تشدید می‌کند. فقط زمانی را که برای بهتر شدن لازم دارم به من بدهید، بالاخره به حالت عادی برمی‌گردم.

منبع: میگنا