خانواده شیعی » تربیت فرزند » نوجوان و جوان »

نگاهي به چگونگي چيدمان اتاق جوانان

 جوانان بيش از ساير اعضاي خانواده به فضايي مستقل اما در دل خانواده نياز دارند كه بايد با حمايت و ياري والدين و سليقه خودشان فراهم شود. اتاق يك جوان بايد امكانات و وسايلي تقريبا نزديك به يك خانه مجزا را در خود جاي دهد زيرا نيازهاي جوانان به عنوان افرادي بالغ و كامل فضايي مستقل را مي طلبد كه در آن امكان زندگي و مطالعه همراه با آسايش و دور از رفت و آمد و فعاليت هاي جاري در خانه را داشته باشند. اين اتاق بايد داراي فضا و امكانات كافي براي نشستن، خوابيدن، استراحت، كار، مطالعه و سرگرمي هاي مورد علاقه جوانان مانند كامپيوتر و لوازم صوتي باشد. علاوه بر اينها در اتاق جوان بايد امكان پذيرايي از چند دوست نيز فراهم باشد. اين اتاق چندمنظوره بايد مضاف بر لوازم و مبلمان مورد نياز مقدار زيادي از وسايل شخصي، لباس ها، كيف ها، كفش، كتاب و خرده ريز هاي بي شمار را نيز در خود جاي دهد. به اين ترتيب اهميت استفاده بهينه از هر سانتي متر مربع آن بديهي است. اتاق هاي چندمنظوره بايد به دقت بيشتري طراحي شوند تا حداكثر استفاده از فضاي موجود به عمل آمده و هر يك از ملزومات اتاق در جايي مناسب و قابل استفاده قرار گيرند در حالي كه فضاي كافي براي حركت در ميان آنها و همچنين باز و بسته شدن درها و كشوها باقي بماند.

به عنوان يك جوان اگر مي خواهيد اتاق تان را از نو طراحي كنيد يا دكوراسيون و چيدمان آن را تغيير دهيد بيش از هر چيز فهرستي از فعاليت هايي كه اغلب در اتاق خودتان انجام مي دهيد تهيه كنيد سپس ليستي از وسايل مورد نيازتان كه بايد خريداري كنيد بنويسيد. مبلمان مورد نياز براي اتاق شما احتمالا شامل يك تختخواب، صندلي، يا مبل راحتي جهت نشستن يك يا دو مهمان و ميز و صندلي كار است.

اصلي ترين وسيله در اتاق خواب تخت است. پيش از هر كار تصميم بگيريد به چه نوع تختي نياز داريد. در حقيقت اين نقطه شروع برنامه ريزي و طراحي شما براي دكوراسيون اتاق است. شكل ظاهري تختخواب شما سبك دكوراسيون اتاق را تعيين مي كند، اما راحتي آن از بيشترين اهميت برخوردار است. انتخاب تشك شايد از انتخاب تخت نيز مهم تر باشد. چون خوابيدن بر روي تشكي كه براي بدن شما مناسب نيست مي تواند به درد پشت و كمردردهاي طولاني منجر شود. اگر تشك فنري خريداري كرديد به خاطر داشته باشيد چند بار در سال جهت قرارگيري آن روي تخت را از بالا به پايين و پشت به رو تغيير دهيد تا فنرهاي داخل تشك يكسان فرسوده شوند. از آنجا كه اتاق خواب ها در آپارتمان هاي امروزي اغلب كوچك هستند بهترين روش براي مبله كردن اتاق استفاده از وسايل چندمنظوره است. به عنوان مثال بهتر است تختخوابي بخريد كه بتوان از آن به عنوان يك كاناپه نيز استفاده كرد. تختخواب هايي كه ديواره كوتاهي در دو طرف دارند به راحتي با افزودن چند كوسن به يك كاناپه تبديل مي شوند يا ممكن است مبل يا كاناپه تختخوابشو خريداري كنيد. در اين صورت در طول روز تختخواب جايي را اشغال نمي كند. يك انتخاب ديگر براي اتاق هاي خيلي كوچك استفاده از تختخواب هاي كم جا است. اين تخت ها پس از جمع شدن به موازات ديوار قرار مي گيرند و فضاي اتاق را براي حركت آسوده باز مي گذارند. يك راهكار ديگر قرار دادن تختخواب در ارتفاع است به اين ترتيب فضاي زير تحت در اختيار شما باقي مي ماند. با استفاده از تختخواب هاي پايه بلند مي توان از فضاي زير تخت براي قراردادن ميز تحرير، ميز كامپيوتر و يا كتابخانه سود برد. وجود يك ميز كوچك در كنار تخت مورد نياز است تا از سطح روي آن براي قرار دادن يك چراغ مطالعه، ساعت زنگ دار و احتمالا يك ليوان آب يا كتابي كه قبل از خواب مطالعه مي كنيد استفاده كنيد. اين ميز كوچك ممكن است با يك طبقه نصب شده به ديوار كنار تخت جايگزين شود و يا در مواردي كه به فضاي بيشتري براي نگهداري از وسايلتان نياز داريد مي توان به جاي آن از يك جعبه چوبي استفاده كرد. در اين صورت هم از فضاي داخل جعبه سود مي بريد و هم از سطح روي آن به عنوان ميز كنار تخت استفاده مي كنيد. اگر فضاي اتاق به اندازه اي كوچك است كه امكان قرار دادن ميزي در كنار تخت وجود ندارد، يك طبقه به اندازه عرض تختخواب در قسمت بالاي تخت و در ارتفاع مناسبي از آن روي ديواري كه تخت به آن تكيه دارد نصب كنيد.

براي تامين فضاي لازم جهت نگهداري از لباس ها، كتاب ها و ساير وسايل از تمام امكانات و زواياي اتاق بهره بگيريد. اگر اندازه اتاق در حدي است كه از تختخواب معمولي استفاده كنيد آن را از نوع كشودار انتخاب كنيد تا بتوانيد از فضاي زير تخت براي وسايل ديگر بهره بگيريد و يا با قرار دادن چند جعبه با ارتفاع مناسب در زير تخت از اين فضا سود ببريد. وسايلتان را مي توانيد به دو گروه تقسيم كنيد: آنهايي كه به صورت روزانه يا هر چند روز يك بار مورد استفاده قرار مي گيرند و وسايلي كه در فاصله هاي زماني طولاني تر به كار مي آيند. دسته اول را در فضاهاي در دسترس قرار دهيد و دسته دوم را در جاهايي مثل قسمت بالاي كمد بگذاريد كه چندان در دسترس نيستند. براي استفاده بهينه از فضاي اتاقتان از ابتكار و خلاقيت خود بهره بگيريد و از فضاهاي به ظاهر مرده سود ببريد. در بسياري از اتاق ها وجود ستون ها و نقايص زمين موجب به وجود آمدن فرورفتگي هايي در ديوارهاي خانه مي شود. اين فرورفتگي ها براي نصب طبقات و استفاده به عنوان كتابخانه يا قرار دادن لوازم صوتي و حتي كامپيوتر و وسايل جانبي آن فضايي مناسب هستند. نصب طبقات چوبي، فلزي و يا شيشه اي بر روي ديوارهاي صاف و بدون فرورفتگي نيز مي تواند فضايي براي قرار دادن وسايل كوچك و خرده ريزهاي شخصي شما فراهم كند.

ميز تحرير يا ميز كامپيوترتان مي تواند يك ميز سه گوش كوچك در زاويه دو ديوار اتاق باشد. اگر جاي كافي براي يك ميز كامپيوتر معمولي داريد ممكن است آن را در زير پنجره جايي از ديوار كه معمولا استفاده نمي شود قرار دهيد. ميزي انتخاب كنيد كه طول و عرض كمتري داشته باشد اما داراي طبقات متعددي براي قرار دادن وسايل جانبي كامپيوتر باشد.

كمدهاي ديواري كه اغلب ارتفاعي تا سقف اتاق دارند فضاي زيادي را در اختيار شما قرار مي دهند. براي استفاده بيشتر از اين فضا مي توانيد داخل كمد را طبقه بندي كنيد و يا در قسمت پايين آن دو يا سه كشو بسازيد. اگر اتاق شما كوچك است بهتر است هيچ امكاني را براي استفاده از اين فضا از دست ندهيد و با نصب جيب هاي پارچه اي يا چند رشته طناب به موازات هم بر روي سطح داخلي كمد حداكثر استفاده از فضاي داخل كمد را داشته باشيد.

اگر اغلب در اتاق خود پذيراي تعدادي از دوستانتان هستيد براي تامين فضاي نشستن كافي مي توانيد از صندلي هاي تاشوي كوچك يا صندلي هايي كه روي هم قرار مي گيرند استفاده كنيد. به اين ترتيب در زماني كه به آنها نياز نداريد صندلي ها را جمع كرده در گوشه اي از اتاق يا داخل يك كمد قرار مي دهيد. در فضاي كوچك دو هدف را بايد در تمام مراحل دكوراسيون اتاق به خاطر داشته باشيم: يكي استفاده بهينه از تمام فضاي موجود و ديگري بزرگ نمايي و القاي حس فضاي بيشتر به بيننده.

درباره هدف اول راهكارهايي را بررسي كرديم اما هدف دوم از طريق انتخاب رنگ و نورپردازي فضا عملي مي شود. رنگ هاي روشن و ساده مانند خانواده رنگ هاي خنثي و يا رنگ هاي طبيعي بهترين انتخاب براي اتاق هاي بسيار كوچك هستند. اما اگر اتاق شما خيلي كوچك نباشد مي توانيد تنوع رنگي بيشتري در آن داشته باشيد. اگرچه همواره رنگ هاي آرامش بخش و ملايم براي اتاق خواب ها توصيه مي شوند اما اتاق خواب فضايي خصوصي است و بايد با سليقه صاحب آن رنگ آميزي شود. اما علاوه بر سليقه شخصي اطلاع از بعضي اصول در انتخاب رنگ مفيد است. به خاطر داشته باشيد رنگ هاي سرد مانند آبي ها و سبزها رنگ هايي هستند كه سطوح را عقب تر از آنچه هستند نشان مي دهند از اين رو فضاهاي كوچك را بزرگتر مي نمايانند در حالي كه رنگ هاي گرم كه اصطلاحا به «رنگ هاي پيش رونده» معروف هستند جلوتر به نظر مي رسند و در نتيجه فضا را كوچكتر نشان مي دهند. جوانان اغلب به رنگ هاي پرانرژي و زنده علاقه مند هستند اما بهتر است براي طراحي رنگ در يك اتاق كوچك از اين رنگ ها در سطوح كوچك و به عنوان آكسان استفاده كنيد. از ديوارهاي روشن اتاق به عنوان بومي سفيد براي معرفي سطوح رنگي كوچكتر با رنگ هاي درخشان و مورد علاقه تان بهره بگيريد. ديوارهاي سفيد يا كرم روشن شايد براي جوانان كمي كسل كننده به نظر برسند اما در عوض اين حسن را دارند كه به شما امكان مي دهند هر چند گاه يك بار رنگ ساير وسايل اتاقتان را بدون نگراني از هماهنگي آن با رنگ ديوارها تغيير دهيد. براي بزرگنمايي اتاق هاي كوچك بهتر است درها و پنجره را به رنگ ديوار رنگ بزنيد و حتي پرده اتاق را ساده و همرنگ ديوار انتخاب كنيد. تاثير آينه ها در بزرگنمايي را فراموش نكنيد. وجود يك آينه قدي در اتاق يك جوان نيازي حتمي است ضمن اينكه با بازتاب نور فضا را نيز بزرگتر از آنچه هست نشان خواهد داد. در صورت امكان آينه را روي ديوار مقابل پنجره نصب كنيد تا با بازتاب نور طبيعي تاثير بيشتري داشته باشد. نصب آينه بر روي در كمدها نيز علاوه بر بزرگنمايي و گردش نور در اتاق به آن نمايي مدرن مي بخشد. نورپردازي نيز از اصولي است كه بايد به آن توجه شود.

منبع:سايت تفريحي