مهارت‌های دوران عقد را یاد بگیریم

دوران عقد، فرصت طلایی اما زودگذری است! شما فرصت دارید تا پیش از شروع زندگی مشترک، همدیگر را بیشتر بشناسید و آماده‌تر زندگیتان را زیر یک سقف شروع کنید اما اضطراب انتخاب درست، مواجه شدن با مسائلی که پیش‌بینی‌اش را نمی‌کردید، و آماده شدن برای برگزاری مراسم عروسی شما را مشوش می‌کند و تا چشم به هم می‌زنید، می‌بینید که فرصت تمام شده است!

رعایت کردن نکاتی ساده در این زمینه می‌تواند به بهتر شدن رابطه شما کمک کند و در عین حال، بیشترین شناخت را برای شما به همراه داشته باشد:

۱-اگر می‌خواهید ارتباطی سالم، منطقی و پربار داشته باشید، یادگیری مهارت‌های ارتباطی را جدی بگیرید. مهارت‌های ارتباطی، فرصتی است برای تعیین چارچوب‌های زندگی مشترک و پاسخ مثبت دادن به احساسات و عواطف همسر. علامت این که کسی مهارت‌های ارتباطی کافی ندارد، این است که معمولا سخنان و رفتارهای نسنجیده هر چند کوچک و به شوخی دارد که می‌تواند یک دلخوری بزرگ به وجود آورد و شیرینی روابط را کم کند.

۲- ارتباط با همسر و خانواده‌اش به طور مستقیم یا غیرمستقیم به صورت کلامی و غیرکلامی، آگاهانه یا ناآگاهانه، انتقال‌دهنده پیامی است، پس بیندیشید هر بار چه پیامی می‌دهید!

۳- ارتباط با همسر، حساس، پر بها و زیباست اما برای آن که به وظایف شغلی، تحصیلی، خانوادگی شما و اطرافیان‌تان لطمه نخورد، برای ارتباطتان برنامه داشته باشید.

۴- با شنیدن صحبت‌های همسرتان، ارزیابی هدایای او، انتخاب هایش، (نوع و رنگ لباس، کتب و…) علاقه‌ها، سلیقه‌ها، احساسات، عواطف و نقاط حساس شخصیت او را پیدا کنید و در عمل آن‌ها را لحاظ کنید.

۵- رفتار احترام‌آمیز، بهترین شیوه حفظ حریم‌های فردی – اجتماعی و مقدمه ارتباط مثبت است.

۶- برقراری و حفظ یک ارتباط پایدار و سازنده با شناخت ویژگی‌های زیستی، تمایلات و نیازهای روانی امکانپذیر خواهد بود.

۷- چگونگی ارتباطات دوران عقد، تعیین کننده روابط بعدی شماست؛ پس این دوران را تنها صرف احساسات عاشقانه نکنید.

۸- یکی از عوامل مهم تعیین کننده جایگاه اجتماعی شما، رفتارهای پسندیده و محترمانه با اطرافیان‌تان است.

۹- اگر می‌خواهید روانی با نشاط، فکری سالم و خاطری آسوده داشته باشید، با همسرتان صادقانه، محترمانه و دوستانه رفتار کنید.

۱۰- فردی که همسر خود را دوست دارد، در برخورد با او، صداقت را سرلوحه رفتار و گفتار خود قرار می‌دهد. «صداقت است که آدمی را نیکوکار می‌کند و نیکوکاری به بهشت راه می‌کند». همسران صادق، دروغ نمی‌گویند و دورویی نمی‌کنند و به وعده‌های خود عمل می‌کنند در حالی که ملزم به گفتن همه چیز هم نیستند.

۱۱- در صورتی که خصوصیت مثبت همسرتان را به صورتی برجسته بنگرید همیشه به او وفادار خواهید ماند.

۱۲- برای همسرتان به گونه‌ای احترام قائل شوید که از او انتظار تمکین و تواضع دارید.

۱۳- عشق و علاقه و محبت خود را با دادن هدیه‌ای مناسب یا دعوت به میهمانی، به همسرتان نشان دهید.

۱۴- توجه و محبت به افراد مورد علاقه همسر (والدین و…)، ارتباط شما را با او صمیمی‌تر خواهد کرد.

۱۵- شما می‌توانید با استفاده از کلمات و رفتارهای زیبا و متناسب با شخصیت همسرتان، رابطه‌ای صمیمانه با او برقرار کنید.

۱۶- برای جذاب شدن ارتباط، رفتارهای غیر کلامی مثبت (سر تکان دادن، حرکات چشم و دست و…) را چاشنی مهارت‌های ارتباطی کلامی قرار دهید.

۱۷- سخنانی که بین شما و همسرتان ردوبدل می‌شود، امانت است. برای استحکام زندگی بایستی همسران امانتدار یکدیگر باشند، برای هم خیرخواهی کنند و عیوب، ایرادها، قول و قرارهایشان را با هم در میان بگذارند.

۱۸- توجه داشته باشید امید و صبر را همراه زندگی خود نموده اید؛ هر گاه برای آینده هدف‌های والایی، تعریف و برنامه‌ریزی کنید.

۱۹- همسران صادق، دروغ نمی‌گویند و دورویی نمی‌کنند و به وعده‌های خود عمل می‌کنند در حالی که ملزم به گفتن همه چیز هم نیستند.

۲۰- خوش خلقی، کدورت‌ها را به دوستی تبدیل می‌کند چنان که آفتاب یخ را به آب.

۲۱- اخلاق انسانی، معنویت و ایمان مذهبی است که می‌تواند شما را در طول زندگی علاقمند، وفادار، رازدار یکدیگر و امیدوار و صبور نگاه دارد.

۲۲- انسان، طالب زیبایی است و زیبایی‌طلبی، مقدمه ارتباط؛ پس شما زوج‌های جوان نیز با آراستن و پیراستن خود برای یکدیگر با هم رابطه‌ای سازنده و محترمانه برقرار کنید.

۲۳- دروغ هر چند کوچک باشد سخنان راست شما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و اعتمادتان را از یکدیگر سلب می‌کند و شما را در سراشیبی گناه قرار می‌دهد. حتی یک نگاه بیجا نیز می‌تواند رابطه شما و همسرتان را مخدوش کند.

۲۴- در مورد مسائل خصوصی همسرتان بیهوده کنجکاوی نکنید؛ زیرا این گونه رفتار کردن می‌تواند موجب لجبازی، بی اعتمادی و پنهان کاری او شود.

۲۵- بی‌جهت در سوابق همسرتان کنکاش نکنید، حال را ببینید و آن را سرمایه آینده‌ای روشن قرار دهید.

۲۶- دو چشم، دو گوش و یک زبان دارید پس بیشتر بنگرید، بشنوید و کمتر بگویید؛ زیرا با پر حرفی برخی رازها و عیب‌ها آشکار می‌شوند و زمینه کدورت‌ها فراهم می‌شود.

۲۷- رعایت موقع‌شناسی در سخن گفتن، مهارتی است که با تجربه ی، بیشتر شنیدن و کمتر گفتن به دست می‌آید.

۲۸- تعریف، تمجید و انتقاد، شمشیرهای دو لبه‌ای هستند که باید بجا و بموقع و بر اساس ظرفیت همسرتان، بکار گرفته شوند.

۲۹- برای حفظ وقار خود، خانواده‌هایتان و جامعه و همچنین رعایت حال مجردها، بین رفتار خود و همسرتان در خلوت و جلوت تفاوت قائل شوید.

۳۰- همیشه در زندگی خود، این اصل را به یاد داشته باشید که فردا روز بهتری خواهد بود.

۳۱- زندگی مشترک، فرصت با هم بودن و با هم اوج گرفتن، امانتی است در دست شما و همسرتان، آیا کسی را دلسوزتر از خودتان برای حفظ این امانت می‌یابید؟

۳۲- برای دستیابی به آرامش کامل، توکل بر خدا و توسل به راهنمایان دینی را سرلوحه برنامه‌های زندگی مشترکتان قرار دهید.

۳۳- شتاب را از زندگی خود حذف کنید. بگذارید صبر، شما را در پیشبرد اهدافتان همراهی کند.

۳۴- پادزهر دعوا و مشاجره، نگاه واقع‌بینانه، اولویت‌سنجی و گذشت، دو طرفه است. پس توجه داشته باشید که بعد از هر گونه دعوا و مشاجره، قهر نکنید!

۳۵- عیب جویی، آسان‌تر است و عیب‌پوشی عاقلانه‌تر! همسران لباس یکدیگرند. پس عیب یکدیگر را فاش مکنید.

۳۶- در هنگام برخورد با مشکلات، به جای سرزنش یکدیگر، با همدلی، همفکری و هماهنگی درصدد حل مشکل باشید.

۳۷- به همسرتان نشان دهید که در هنگام صحبت کردن او با تمام وجود به سخنانش گوش می‌دهید، رعایت این امر، نشانه احترام و علاقه شما به همسرتان است و البته احترام او را نیز نسبت به شما بر می‌انگیزد.

۳۸- اگر در این دوران، در مورد انتخاب همسر شک و تردید به سراغتان آمد، ابتدا معیارهایتان را مرور کنید و سپس از فردی آگاه و معتمد راهنمایی بگیرید.

۳۹- به یاد داشته باشید که پس از هر سختی، آسانی هست، پس با مشکلات و سختی‌ها با صلابت و امیدوار برخورد کنید.

۴۰- گذشت و ایثار، بهترین راه حل اختلاف سلیقه‌هاست. گذشت، معجزه می‌کند اگر هر دو طرف خود را به آن مقید بدانند.

۴۱- مشکلاتی که بر سر راه شما قرار می‌گیرد، روحتان را صیقل می‌دهد تا بتوانید در زندگی مشترک، با گام‌های محکم‌تری پیشرفت کنید، قدر این فرصت‌ها را بدانید و به جنبه رشددهی آن‌ها، برجسته نگاه کنید.

منبع: آسمونی