mojezehe-bename-doaye-valedein

معجزه ای به نام دعای والدین

همه ما می دانیم که در آموزه های الهی ارزش زیادی برای پدر و مادر قرار داده شده است و “نیکی به والدین” یکی از دستورات ثابت و تغییر ناپذیر میان تمام ادیان الهی است. در اسلام نیز به عنوان آخرین و کاملترین دین الهی، تأکید زیادی به این مسأله شده است. اهمیت این مسأله در فرهنگ قرآن آنچنان زیاد است که خداوند بلافاصله پس از مهم ترین دستور خود به بشر، فرمان ارج نهادن به جایگاه والدین را صادر کرده است. برای نمونه، در آیه ۳۶ سوره نساء می خوانیم: “و خدا را بپرستید! و هیچ چیز را همتای او قرار ندهید! و به پدر و مادر، نیکی کنید…”
بنا بر این، مشخص است که در دستگاه الهی، جایگاه والدین در بالاترین و ارزشمندترین جایگاه ها قرار دارد و خداوند برای مقام و منزلت پدر و مادر اهمیتی ویژه قائل است. به همین خاطر است که خداوند دعای ایشان را در حق فرزندانشان، در اولویت استجابت قرار می دهد. گویا که دعای والدین را با پست پیشتاز به عرش می برند و در آنجا اگر مانعی جدّی وجود نداشت با سرعتی هر چه تمام تر به هدف استجابت می رسانند.
امام سجاد (ع) می فرمایند: مردی خدمت پیامبر خدا (ص) آمد و به ایشان عرض کرد: “هیچ کار زشتی نیست که نکرده باشم و هیچ گناهی نیست که مرتکب آن نشده باشم؛ آیا راه توبه و بازگشت برایم وجود دارد؟” پیامبر خدا در پاسخ به او فرمود: “آیا از پدر و مادرت کسی زنده هست؟” او پاسخ داد: “آری، پدرم.” حضرت فرمود: “برو و به او نیکی کن.” امام سجاد (ع) در ادامه می فرمایند: هنگامی که آن مرد رفت پیامبر خدا فرمود: “کاش مادرش می بود.”
امام صادق (ع) می فرمایند: سه دعاست که از پروردگار در حجاب نمی‌ماند و قطعاً مستجاب می‌گردد: (نخست) دعای پدر و مادر در حق فرزندی که نسبت به والدین خود نیکوکار باشد؛ و دعای ایشان آنگاه که در حق فرزند نفرین نماید. (دوم) نفرین مظلوم نسبت به ظالم، و دعای او (مظلوم) در حق کسی که انتقام وی را از ستمگر بستاند و (سوم) دعای مومن آنگاه که دعای مرد مؤمن در حق برادر مؤمن خود که به خاطر ما، او را کمک مالی کرده باشد و نفرین او در حق برادرش که به وی محتاج شده و او می توانسته است نیازش را برطرف سازد و نکرده است”

داستان حضرت موسی (ع) و مرد قصاب
روزی حضرت موسی (ع) در ضمن مناجات خود عرض کرد: “خدایا! می خواهم همنشین خود را در بهشت ببینم.” جبرئیل بر حضرت موسی نازل شد و عرض کرد: “یا موسی! فلان قصّاب در فلان محلّه، همنشین تو خواهد بود.” حضرت موسی به آن محل رفت و دکان قصابی را پیدا کرد و دید که جوانی مشغول فروختن گوشت است.
شامگاه که شد، جوان، مقداری گوشت برداشت و به سوی منزل خود روان شد. حضرت موسی (ع) از پی او تا در منزلش آمد و سپس به او گفت: “مهمان نمی خواهی؟” جوان گفت: “خوش آمدید.” آن گاه او را به درون منزل برد.
حضرت موسی دید که جوان، غذایی تهیه نمود، آن گاه زنبیلی از سقف به زیر آورد و پیرزنی کهنسال را از درون آن خارج کرد. او را شستشو داد. غذایش را با دست خویش به او داد. موقعی که جوان می خواست زنبیل را در جای اول بیاویزد، پیرزن، کلماتی که مفهوم نمی شد، ادا کرد. بعد از آن، جوان برای حضرت موسی غذا آورد و خوردند.
حضرت پرسید: “حکایت تو با این پیرزن چگونه است؟” جوان گفت: “این پیرزن، مادر من است. چون مرا بضاعتی نیست که برای او کنیزی بگمارم، ناچار خودم کمر به خدمت او بسته ام.” حضرت پرسید: “آن کلماتی که بر زبان جاری کرد چه بود؟” جوان گفت: “هر وقت او را شستشو می دهم و غذا به او می دهم می گوید: “خداوند تو را ببخشد و همنشین حضرت موسی در بهشت باشی، به همان درجه و جایگاه او.”
حضرت موسی فرمود: ای جوان! بشارت می دهم به تو که خداوند، دعای او را درباره ات مستجاب گردانیده است. جبرئیل به من خبر داد که در بهشت، تو همنشین من هستی.

نقش دعای پدر و مادر در موفقیت فرزندان
دعای پدر و مادر در ایجاد توفیق نقش عظیمی دارد. بعضی از بزرگان ما همه توفیقات خود را به خاطر دعای پدر و مادر می دانند. مرحوم علامه مجلسی که از نظر کثرت تالیفات و خدمت به اهل بیت اطهار (ع) در میان علماء شیعه کم نظیر بلکه بی نظیر است، توفیقات عظیم خود را مرهون دعای پدر بزرگوارش می باشد. مرحوم مجلسی اول که از بزرگان شیعه و صاحب حالات و کشف و شهود است می گوید: در یکی از شب ها پس از آن که از تهجد فارغ شدم، حالتی برایم دست داد که فهمیدم اگر دعایی کنم به اجابت خواهد رسید. در این اندیشه بودم که از خدای بزرگ چه چیزی را درخواست کنم؟ ناگاه صدای گریه محمد باقر از گهواره بلند شد. گفتم: خدایا به حق محمد و آل محمد (ص) این کودک را مروج دین و نشر دهنده احکام پیغمبر (ص) قرار ده و او را از توفیقات بی نهایت خود بهره مند گردان. صاحب “مراه الاحوال” گفته است: امور خارق العاده ای که از علامه مجلسی ظاهر شده است، مسلما از آثار این دعا است.

عاق والدین مانع اجابت دعای فرزندان می شود
امام صادق (ع) می فرمایند: یکی از گناهانی که سبب ردّ دعای انسان می شود، عقوق والدین است و در جایی دیگر می فرمایند: از آثار عاق بودن آن است که فرزند، با نگاه تند و تیز به پدر و مادر نظاره کند.

استجابت دعا بر سر مزار پدر و مادر
یکی از موقعیت‏هایی که برای اجابت دعا آورده‏اند این است که انسان وقتی بر سر مزار اهل قبور رفت، دعا کند. آن کسی که پدر و مادرش را از دست داده‏ است، وقتی بر سر مزارشان رفت اگر آنجا دعا کند، دعا، آنجا مستجاب می‏شود. حضرت علی (ع) می فرمایند: “اموات خود را زیارت کنید؛ زیرا آنان از دیدار شما خوشحال مى‏شوند؛ انسان باید بعد از آن که بر سر قبر پدر و مادر خود برایشان دعا کرد، حاجت خود را (از خدا) بخواهد.”

پژوهشگر: سعید سلیمانیان راد