مظلومیت شیعه در اندونزی

لقمان حکیم سیف الدین، وزیر جدید دین اندونزی در دیدار با “کیایی حاجی علی کرار شینهاجی” از علمای با نفوذ اهل سنت شهر پامکاسان درخصوص ارائه راه حل برای مسائل شیعیان سامپانگ به بحث و گفتگو پرداخت

روزنامه کمپاس اندونزی، وی در این دیدار به تشریح برخی از پیشرفت‌ها در قضایای شیعیان آواره سامپانگ که درحال حاضر در پناهگاهی در شهر “سیدوارجو” در جاوه شرقی به سر می‌برند پرداخت و افزود دولت برنامه ای برای بازگشت شهروندان شیعه به خانه‌های خود در روستای “بلوووران” و “کارانگ گاجام” منطقه “اومین” شهر سامپانگ دارد اما قبل از اجرای این طرح، لازم بود با برخی از چهره‌های بانفوذ منطقه دیدار نماید

وزیر دین اندونزی، ضمن مهم شمردن اطلاع از نظرات مختلف اعم از علماء، رهبران جامعه و مردم گفت: با ساکنان آن دو روستا برای کسب اطلاعات دقیق و عمیق به گفتگو خواهد پرداخت.
براساس این گزارش، کیایی حاجی علی کرار، با برنامه دولت جهت بازگشت شهروندان شیعه به زادگاهشان به این شرط که آن‌ها از اعتقادات شیعه خارج شوند موافقت کرد و گفت: اگر هنوز به تعالیم شیعه پایبند هستند، بهتر است به زادگاه خود باز نگردند. در سال 1391 “شیخ تاج الملوک” رهبر شیعیان منطقه سامپانگ در استان جاوه شرقی اندونزی به اتهام تشویش اذهان جامعه با تدریس آموزه‌های انحرافی، دستگیر و روانه زندان گردید.
در ادامه 250 خانوار شیعه منطقه نیز بالاجبار از موطن خویش رانده و در اردوگاه‌های موقت اسکان داده شدند. برخی علمای افراطی اهل سنت منطقه و مجالس علماء استانی اندونزی نیز ضمن صدور فتاوای مکرر مبنی بر ضلالت شیعه بر لزوم توبه و بازگشت شیعیان سامپانگ به مذهب اهل سنت تاکید دارند.
مسلمانان شیعه، حدود ده درصد از جمعیت اندونزی، بزرگ‌ترین کشور اسلامی در دنیا، را تشکیل می‌دهند..»