خانواده شیعی » تربیت فرزند » کودک »

مشكل دير به خواب رفتن در كودكان

همانند تغذيه لازم و ضرورى است، بسيارى از كودكان براى به خواب رفتن مشكل دارند و به موقع نمى خوابند، در كودكان معمولا بى خوابى اوايل شب اتفاق مى افتد و به اصطلاح به آن بى خوابى شبانه گفته مى شود.

احتياج به خواب در انسانها در سنين مختلف متفاوت است، به عنوان مثال به طور متوسط يك كودك دوازده ساله به نه  ساعت خواب و يك كودك چهار ساله به يازده و نيم ساعت خواب احتياج دارد، البته اين مسئله بين كودكان  با هم در يك سن فرق مى كند. كودكى كه شبها با آرامش و به حد كافى خوابيده ،  روز بعد به موقع از خواب بيدار مى شود   و ا گر به حد كافى نخوابد ، صبح روز بعد به علت كافى نبودن مقدار خواب بهانه گير و كج رفتار مى شود و كمتر شاد به نظر مى رسد و انرژى كمترى دارد در بچه هاى بزرگتر ، به اندازه نبودن خواب شب آنها را خسته ، كند و حساس مى كند و نمى توانند بر روى درس تمركز كنند .

والدين در خواباندن كودك نقش مهمى را ايفا مى كنند، حتى عده اى از كودكان تا زمانى كه يكى از والدين خصوصا مادر در كنارشان نباشد به خواب فرو نمى روند. عواملى كه سبب دير به خواب رفتن در كودكان مى شود  ممكن است دلايل متعددى داشته باشد.

وقتى مى بينيد كودك شما در به خواب رفتن مشكل دارد بهتر است به موارد زير توجه كنيد: 1ـ آيا ساعتى مشخص و منظمى براى رفتن كودك به تخت وجود دارد؟

2ـ آيا كودك در تخت خود احساس خوبى دارد (به عنوان مثال : محيط اتاق خواب برايش مطبوع است؟ خيلى روشن يا تاريك نيست؟ زياد گرم يا سرد نيست؟ آيا تخت مرتب شده و يا تشك خوبى دارد؟ ) 3ـ آيا بچه هاى متعدد در يك اتاق مى خوابند و همديگر را بيدار نگه مى دارند؟ 4ـ آيا كودك شما در طول روز مسائلى داشته كه فكرش را به طور مداوم مشغول مى دارد و وى را هيجان زده مى كند و باعث اخلال در خواب مى شود ؟ (مثال: هيجانات ، دعوا و در گيرى ، فيلمهاى مهيج  و يا تولد بچه ديگر ) 5ـ آيا ممكن است سر و صدا زياد باشد و مانع خواب كودك شود؟

6ـ آيا مهمان آمده و كودك تمايل دارد ترجيحا بيدار بماند؟ 7ـ آيا كودك در اتاق وقتى تنها است احساس ترس مى كند؟ در كل دلايل متفاوتى مى تواند باعث نرفتن به موقع كودك به طرف تخت خود شود. واقعيت اين است كه براى خوابى راحت داشتن در شب براى كودك تنها يك روش وجود ندارد، راه حلها و توصيه هاى گوناگونى در اين زمينه وجود دارد كه چكيده اى از آنها به شرح زير است: براى كودكتان زمان خواب با مشورت با خودش تعيين كنيد و وقتى به زمان خواب وى نزديك است به كودك بايد حتما فرا رسيدن زمان خواب را ياد آورى كنيد ، آنها  به برخورد قاطع شما و يك قرار ثابت براى خواب نياز دارند.  سعى كنيد برو به اتاق خوابت مثل يك عمل تنبيهى به نظر نرسد و به جاى آن مى توانيد به كودك بگوييد كه لازم نيست بخوابى بلكه بايد در تخت خودت استراحت كنى ، وقتى جنبه اجبار براى خواب از بين برود احساس آرامش و خواب خود به خود به وجود مى آيد .

تشويق كودك با صحبت و با عمل ، به اين صورت كه هر شب به وقت شناسى و در رختخواب رفتن  وى جايزه بدهيد. جايزه  مى تواند يك خوراكى ويژه قبل از خواب مثل يك ليوان شير يا خوراكى كه كودك دوست دارد باشد و يا به عنوان تشويق يك لباس خواب نو و قشنگ به او هديه بدهيد

مى توانيد قبل از خواب با يك عمل مطبوع مثل : قصه گفتن و يا گوش كردن به نوار قصه و يا لالايى روزش را به پايان برسانيد همين طور حمام كردن و ماساژ قبل از خواب  و يا تكان دادن كودكان كوچكتر به آرامى ، مفيد خواهد بود.   سعى كنيد هنگام خواب ، كودك لباس خواب راحتى بپوشد و اتاق خواب كودك تهويه  خوبى داشته باشد و لحافهاى سنگين را براي  او نگذاريد. توجه كنيد كودك شما يك محل خواب مطبوع داشته باشد كه خوب به نظر برسد مثل: يك اتاق شخصى و يا تخت شخصي.
فعاليتهاى بدنى كودك مانند: بازى كردن در پارك، برنامه هاى ورزشى و … را در طول روز افزايش دهيد. البته بايد اين بازيها تا غروب ادامه داشته باشد و بتدريج فعاليت كودك را از زمان غروب به بعد كاهش داده و به جاى بازيهاى پر تحرك ، فعاليتهايى مثل: مطالعه كردن و شنيدن قصه و يا تماشاى تلويزيون را جايگزين كرد، بايد سعى كرد قبل از خواب بازيهاى هيجان انگيز مثل: بازيهاى كامپيوترى انجام ندهند  و يا فيلمهاى هيجان انگيز نبيند. اگر كودك در شب سخت به خواب مى رود به او اجازه خوابيدن در طول روز را ندهيد.

به خاطر داشته باشيد مصرف شبانه برخى از مواد غذايى مانند : چاى و يا نوشابه ،  خواب كودك را كاهش مى دهد.

اگر كودك شما در اتاق خواب خودش مى ترسد خيلى مهم است كه شما ترس او را جدى بگيريد ، كودك را آرام كنيد و سعى كنيد با هم پى به علت ترس ببريد . به كودك اين فرصت را بدهيد كه در مورد مشكل احتمالى و هيجانات يا چيزهاى جالبى كه در روز برايش اتفاق افتاده با شما صحبت كند ، حتى كودك مى تواند  وقتى در تخت  خود دراز كشيد از زبان خودش داستانى براى شما بگوييد و در مورد اين داستان با او صحبت كنيد و مطمئن شويد كه تخيلات در ذهن او نماند. اين مسئله كمك مى كند كه كودك با آرامش بيشترى به خواب فرو رود.
منبع:www.parswoman.com