خانواده شیعی » تربیت فرزند » کودک »

مسائلى كه در مورد اتاق كودك بايد در نظر گرفته شود

 آماده كردن يك اتاق براى كودك نورسيده هميشه بخشى از لذت بچه دار شدن و توسعه يك خانواده است و تولد نوزاد همواره واقعه اى است كه ديگر اعضاى خانواده چند ماه در انتظار آن بوده اند. والدين اغلب با عشق و علاقه فراوان اتاق اولين نوزاد خود را آماده مى كنند و وسايل لازم براى آسايش و راحتى او را تدارك مى بينند. اما در حقيقت نوزادان براى آسايش و زندگى راحت به وسايل و ابزار متعدد و بى شمارى نياز ندارند و اغلب نيازهاى واقعى آنها به چند وسيله ابتدايى محدود مى شود.

در تهيه و تدارك اتاق نوزاد يكى از مهم ترين نكاتى را كه بايد همواره به خاطر داشته باشيم، رشد و تغيير بسيار سريع نوزادان و نيازهايشان است. از اين رو هنگام برنامه ريزى براى دكوراسيون اتاق كودك از رنگ آميزى و پوشش ديوارها و كف اتاق گرفته تا خريد وسايلى مانند تخت و كمد و از اين قبيل چيزها ، بايد اين واقعيت را در نظر داشته باشيم كه اغلب وسايل نوزادان پيش از آنكه فرسوده شوند بى استفاده مى شوند و نوزاد به دليل رشد سريع و تغييرات محسوس در زمانى كمتر از يك سال قادر به استفاده از بسيارى از وسايل اوليه اش نخواهد بود. بنابراين در انتخاب وسايل و رنگ آميزى اتاق نوزاد اين سرعت را به خاطر داشته باشيد و از رنگ هايى بهره بگيريد كه براى چند سال اوليه زندگى كودك مناسب باشند. همچنين وسايلى چون تخت و كمد را به گونه اى انتخاب كنيد كه در چند سال آتى نيز قابل استفاده باشند. بسيارى از تختخواب هايى كه براى نوزادان ساخته مى شوند قابل تغيير بوده و به راحتى به طول تختخواب اضافه مى شود يا نرده هاى كنار تخت در اين تختخواب ها امكان جدا شدن داشته و مى توان به راحتى آنها را كنار گذاشت. به اين ترتيب تخت جوابگوى نياز كودك تا سنين ۸-۶ سالگى خواهد بود و والدين مجبور به صرف هزينه مجدد براى تغيير تخت پس از ۳ سال اول زندگى نيستند و يا كشوهايى كه از سطح رويشان مى توان به عنوان جاى تعويض لباس و پوشك نوزاد استفاده كرد در همه سنين به عنوان كشوهايى كه لوازم گوناگون كودك را در خود جاى مى دهند قابل استفاده هستند.

هنگام برنامه ريزى براى اتاق نوزاد به سيستم گرمايى و نورپردازى اتاق نيز توجه داشته باشيد. دماى اتاق نوزاد بايد همواره بين ۱۹ تا ۲۲ درجه سانتيگراد باشد. از اين رو با توجه به امكانات منزل بايد راهى ايمن براى تامين اين دما در اتاق كودك در نظر گرفته شود.

نور مستقيم و درخشان براى نوزادان مناسب نيست. به همين دليل براى تلطيف نور خورشيد در روز از پرده هاى نازكى كه نور را از خود عبور داده اما از تندى آن مى كاهند براى پنجره هاى اتاق نوزاد استفاده كنيد و در شب براى تأمين نور اتاق از چراغ هايى كه نور را به سقف مى تابانند براى ايجاد نور غيرمستقيم و كافى بهره بگيريد. نور اتاق كودك در طول شب نيز از اهميت ويژه اى برخوردار است چرا كه نوزادان اغلب در طول شب نياز به تغذيه دارند و اتاق نوزاد بايد در شب از ميزانى از نور بهره مند باشد تا ضمن آنكه مادر را به انجام امور معمولى چون تغذيه كودك و يا تعويض پوشك او قادر مى سازد موجب بيدارى كامل و هوشيار شدن نوزاد نيز نشود. استفاده از كليدهاى تايمردار كه مقدار نور را تنظيم مى كنند يكى از بهترين راه هاى

پاسخگويى بر اين نياز است. در غير اين صورت مى توان از چراغ خواب هاى كوچك نيز براى تأمين اين مقدار نور سود برد.

براى پنجره هاى اتاق نوزاد بهتر است علاوه بر پرده اتاق يك آسترى ضخيم نيز در نظر بگيريد تا در مواقع لزوم بتوانيد اتاق را در طول روز نيز تاريك كنيد.

اگرچه اولين انتخابى كه براى پوشش كف اتاق نوزاد به نظر مى رسد يك پوشش نرم و راحت است اما بايد اين امر را نيز در نظر داشته باشيم كه ظرف چند ماه ، نوزاد ما تبديل به كودك نوپايى مى شود كه انواع مايعات و نوشيدنى ها و مواد غذايى گوناگون را به دست گرفته و بر روى زمين اتاق خواهد ريخت. بنابراين پوشش كف اتاق را از نوعى در نظر بگيريد كه ضمن نرمى و لطافت به راحتى تميز شود.

نوزاد علاوه بر تختخواب اصلى ، اغلب به يك تخت چرخدار متحرك و كوچك و يا يك گهواره نيز نياز دارد كه در ماه هاى اوليه تولد، در كنار تخت مادر قرار گرفته و اين امكان را به مادر بدهد تا براى رسيدگى و مراقبت از نوزاد در طول شب مجبور به طى مسافت ميان اتاق ها نباشد. پس از چند ماه اول ، زمانى كه دفعات بيدار شدن نوزاد در شب كاهش مى يابد و مادر نيز توان از دست رفته را باز مى يابد مى توان نوزاد را به اتاق مخصوص و تختخواب اصلى اش انتقال داد.

چنانچه اتاق كودك جاى كافى داشته باشد يك مبل يا صندلى راحت براى مادر در اتاق نوزاد در نظر بگيريد تا مادر جاى راحتى براى نشستن هنگام شيردهى و مراقبت از نوزاد داشته باشد.

ضمن طراحى و برنامه ريزى براى دكوراسيون اتاق كودكان علاوه بر امورى كه ذكر شد توجه به ايمنى نيز نبايد فراموش شود. همواره بايد به وسايلى كه در دسترس نوزاد و يا كودك نوپا قرار دارند از قبيل آنچه از درون تخت براى كودك قابل دسترسى است دقت و توجه داشت. همچنين سطح كف اتاق نبايد از مواد ليز و لغزنده باشد و پريزهاى برق كه در ارتفاع كم نصب شده اند بايد با استفاده از وسايل مخصوص موقتاً مسدود شوند.

منبع: روزنامه مردم سالارى