اشاره:

عالم فرزانه حضرت مستطاب آقاى حاج شیخ محمد باقر طاهرى محمودى، امام جمعه شاهرود، در سال ۱۳۵۰ق در خانواده علم و تقوا به دنیا آمد.پدرش مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد حسن طاهرى (م ۱۳۷۴ق) از تلامذه آیات عظام آخوند خراسانى و سیدمحمد کاظم یزدى و مرجع مرافعات و محاکمات و تدریس بوده است. فقید سعید پس از پشت سر نهادن دوران کودکى و نوجوانى و گذراندن تحصیلات ابتدایى وارد حوزه علمیه مشهد شد و با فراگرفتن ادبیات و سطح، براى تکمیل سطوح عالیه به حوزه علمیه قم شتافت.

پس از مدتى چند به حوزه علمیه نجف کوچ کرد و در محضر آیات عظام حکیم، شاهرودى، امام خمینى و خویى و دیگر اساتید آن سامان زانوى ادب به زمین زد و از دانش سرشار آنان بهره ها برگرفت.

بازگشت به وطن

در سال ۱۳۳۷ش با کسب اجازه اجتهاد از آیت الله شاهرودى به وطن خویش بازگشت و به هدایت و رهنمایى مردم مسلمان پرداخت. با شروع انقلاب اسلامى وى نیز به مبارزه با رژیم ستم شاهى پرداخت و چند بار بازداشت گردید. پس از پیروزى انقلاب به سمت امامت جمعه شاهرود برگزیده شد و ترویج مبانى دین و تعظیم شعایر مذهبى را وجهه همّت خویش ساخت و به تدریس علوم اسلامى و حلّ و فصل مشکلات مردم مسلمان پرداخت. فقید سعید داراى اجازات متعدد اجتهادى، امور حسبیه و روایتى از مراجع عالیقدر تقلید بود.

تالیفات

۱. ردّى بر آیین وهابیت (چاپ شده)

۲. صفات مؤمنین (شرح خطبه همام)

۳. تفسیر سوره حمد

۴. ضامن سعادت (یا امر به معروف و نهى از منکر)

۵ . تقریرات درس اصول امام خمینى

۶ . تقریرات درس اصول آیت الله العظمى خویى (مبحث استصحاب)

۷. تقریرات درس اصول آیت الله العظمى شاهرودى

۸ . تقریرات درس اصول آیت الله شیخ حسین حلّى (مباحث الفاظ)

۹. تقریرات درس فقه آیت الله میرزا حسن بجنوردى

۱۰. تقریرات فقه آیت الله میرزا هاشم آملى (بحث مکاسب).

وفات

سرانجام پس از عمرى سرشار از توفیق و خدمات دینى، در ۶۴سالگى مورخ سوم دى ماه ۱۳۷۲ش چشم از جهان فرو بست و در شاهرود به خاک سپرده شد.