خانواده شیعی » تربیت فرزند » کودک »

«مادر دوستت دارد»

برای نشان دادن محبت به كودكان چندین راه وجود دارد. مسلما شیوه انتخابی ما بستگی به مرحله رشد كودكمان دارد. محبت ما نسبت به نوزاد از راه‌های بسیار مستقیم و فیزیكی ابراز می‌شود. مثل غذا خوردن، بغل كردن، نوازش كردن حرف زدن و بازی با آنها.

در بچه‌های نوپا علاوه بر موارد فوق باید بر صحبت كردن با آنها، تشویق به یادگیری مهارت‌هایی مثل راه رفتن، غذا خوردن و لباس پوشیدن تاكید كرد. شروع سن مدرسه مرحله مهمی از مراحل رشد كودك است. در این مرحله می‌توان برای محبت كردن به او، به كارهایی كه در مدرسه انجام می‌دهد توجه كرد و نشان داد كه از خواسته‌های او حمایت می‌شود و برای آنها ارزش قائل هستیم. نباید محبت خود را تنها با بغل كردن، ادای كلمات و الفاظ خوب و رسیدگی به نیازهای فوری و جسمانی كودكان به آنها نشان داد. بلكه محبت واقعی در كمك به آنها برای بیشتر مستقل شدن و انجام كارهای شخصی می‌باشد.

نوجوانان

یكی از راه‌های نشان دادن محبت به نوجوانان این است كه هنگام تصمیم‌گیری‌هایشان مسئولیت بیشتری به آنها بدهیم. با چنین كاری، نشان می‌دهیم كه برای رشد شخصیت آنان ارزش قائلیم.

در عمل می‌توانید به نوجوانان بیاموزید. تصمیم‌هایی اساسی و مسئولانه بگیرند، مسائل را سبك و سنگین كنند و نتایج كار را همواره مدنظر قرار دهند. اگر شنونده خوبی برای درددل‌های نوجوانان خود باشید در واقع به نوعی به او محبت كرده و نشان دهید كه دوستش دارید.

نوجوان اگرچه در این سن، وقت زیادی از والدین خود نمی‌گیرد و یا بسیار مستقل‌تر از زمان كودكی خود است ولی دوست دارد نگران او باشید و برایش ارزش قائل شوید اگر برایش كمتر از حد انتظار ارزش قائل شوید، فكر می‌كند توجه و مراقبتان نسبت به او كم شده و این مسئله نه تنها آسیب شدیدی به او می‌زند بلكه احتمالا منجر به اختلالات رفتاری او می‌شود.

برقراری توازن بین فقدان مداخله زیاد در زندگی شخصی نوجوانان و از سوی دیگر ایجاد محدودیت در بعضی از شرایط، نیاز به صبر و شكیبایی و خودداری فراوانی دارد و كاری است بس مهم كه والدین باید در انجام آن سعی كنند.

دوستت دارم

حتما به كودكانتان بگویید كه دوستشان دارید و بگویید كه بچه‌های بسیار خوبی هستند و اگر بهترین بچه‌های محل نباشند، مهمترین بچه‌های روی كره زمین كه هستند!

محبت ما به فرزندانمان باید بی‌قید و شرط باشد. یعنی محبتی كه هیچ شرطی برای ابراز آن تعیین نشده و بی‌دریغ نثار بچه‌ها شود. از محبت به عنوان راهی برای كنترل فرزندانمان استفاده نكنیم و به آنها بارها اطمینان دهید كه گرچه گاهی از دست آنها عصبی می‌شوید یا تنبیهشان می‌كنیم ولی فقط همان رفتار یا كار او شما را ناراحت كرده و عصبانیت شما به این معنی نیست كه دیگر او را دوست ندارید.

به كودك خود احترام بگذارید

یكی از اجزای محبت واقعی، احترام گذاشتن است اگر واقعا كودكان خود را دوست بداریم و بخواهیم از آنها به خوبی مراقبت كنیم. احترام گذاشتن به آنها می‌تواند نقش موثر را در این زمینه ایفا كند.