درباره فعالیت انجمن حجتیه و مدعیان نیابت امام زمان(ع) توضیح دهید؟

انجمن حجتیه به عنوان یکی از جریان های ایستای مذهبی است که در خنثی سازی و سیاست گریز نمودن قشر مذهبی، خصوصاً نسل جوان، نقش موثری را ایفا نموده است. مرحوم شیخ محمود (ذاکر زاده) تولایی معروف به شیخ محمود حلبی که از اعضای فعال انجمن تبلیغات اسلامی مشهد بود ماموریت یافت درباره فرقه بهائیت تحقیق کند.در پی این امر ایشان در سال ۱۳۳۵ هجری شمسی اقدام به تشکیل انجمن حجتیه مهدویه کرد.[۱]
اصلی­ترین و عمده­ترین هدف از تشکیل انجمن، فعالیت های فرهنگی برای پیشگیری از تبلیغ و ترویج بهائیت و منزوی نمودن بهائیان در جامعه و دعوت به دین مبین اسلام بود . لکن این جریان با پوشش آماده نمودن شرایط برای ظهور حضرت حجت ( ع ) معتقد به اشاعه فساد بود، لذا به دلیل این که بر قراری حکومت اسلامی مانع ظهور امام زمان (ع)  می­باشد از هیچ مخالفتی با نظام اسلامی دریغ نکرد.
اصول سه گانه انجمن عبارت بودند از ۱. خودداری از تعرض به شاه ۲. خوداری از تعرض به آمریکا و اسرائیل ۳. خوداری از تعرض به مسائل سیاسی
مرحوم حلبی می­گفت: شاه از همه سلاطین قبلی با عفت ­تر است.[۲] در سال ۱۳۵۷هجری شمسی که مردم فوج فوج در خون خویش غوطه ور بودند انگشتری را که روی سطح آن نوشته بود یدالله فوق ایدیهم برای سلامت شاه ارسال نمود.[۳]
این انجمن با بزرگ نمایی بهائیت تکلیف را فقط مبارزه با بهائیت می­دانست در حالی که علت قوت و پرورش بهائیت شاه و رژیم اسرائیل و امریکا بود. اگر شاه از بین می­رفت بهائیت هم از بین می­رفت. پس باید مبارزه با شاه می­شد تا با رفتن علت، معلول هم از بین برود.
امام خمینی(ره) در پیام خودشان در ۲۶ تیر ماه ۱۳۶۲ فرمودند:
یک دسته دیگر هم تزشان این است که بگذارید که معصیت زیاد شود تا حضرت صاحب(ع) بیاید، حضرت صاحب(ع) مگر برای چه چیزی می­آید، حضرت صاحب(ع) می­آید معصیت را بر دارد ما معصیت کنیم که او بیاید این اعوجاجات را بر دارد، این دسته بندی ها را برای خاطر خدا اگر مسلمان هستید و برای کشورتان اگر ملی هستید، این دسته بندی­ها را بر دارید. در این موجی که الآن این ملت را به پیش می­برد در این موج خودتان را وارد کنید و بر خلاف این موج حرکت نکنید که دست و پایتان خواهد شکست.[۴]
پس از این بود که با پیام مرحوم حلبی جلسات انجمن تعطیل شد.
نکته­ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که عده­ای از آقایان به خاطر اعتقاد به وجود امام زمان ( ع )  شاید چند روزی هم با آنها همکاری می­کردند ولی بعد از اینکه مخالفت انجمن و امام را دیدند از انجمن جدا شدند.
در رابطه با قسمت دوم سوال باید گفت: که هنوز مدتی از عهد سفارت ناحیه مقدسه نگذشته بود که این دستگاه مقدس مبتلا به مصیبت مدعیان دروغین سفارت گشت.هر چند انان اصل سفارت نایبان امام را منکر نبودند اما از این ادعای دروغین خود اهدافی را دنبال می­نمودند که عبارت بود از:
۱. از آنجا که ایمان ضعیفی داشتند با این ادعا در صدد انحراف مردم و جامعه شیعی بودند.
۲. طمع به دست آوردن اموال مردم و حقوق شرعیه، زیرا از آنجا که امام زمان (ع) در غیبت به سر می­بردند اینها می­توانستند در اموال تصرف نمایند.
۳. گسترش موقعیت خود در جامعه، زیرا با این ادعا و انتساب خود به امام زمان (ع) در صدد گسترش شهرت خود بر می­آمدند.[۵]
شروع تزویر در امر سفارت به عصر سفیر دوم محمد بن عثمان عمری باز می­گردد، زیرا پدر او عثمان بن سعید به قدری معروف بود که هیچ کس جرأت معارضه با او را نداشت.
اولین کسی که ادعای سفارت نمود ابو محمد شریعی بود و بعد از او محمد بن نصیر نصیری و احمد بن هلال کرخی و ابو طاهر محمد بن علی بن بلال و ابوبکر محمد بن احمد بن عثمان بغدادی و اسحاق بن احمد و فردی معروف به باقطانی[۶].
برخی از آنان در ابتدا از مردان صالح بودند ولی به جهات مختلف راه انحراف را پیشه نموند. سفیر دوم با تمام قدرت به مقابله با آنها پرداخت. از ناحیه مقدسه نیز توقیعات و بیانات شدیدی در لعن و تبری از آنان صادر شد که دلالت بر دروغ گویی و سوء باطن آنان داشت.
در زمان سفارت حسین بن روح سفیر سوم مصیبت در این زمینه بیشتر شد، زیرا شخصی به نام محمد بن علی شلمغانی ادعای سفارت نمود و بیشترین تأثیر را در انحراف جامعه به جای گذاشت. او گرچه در ابتدای امر، مردی مومن به نظر می­رسید و وکیل حسین بن روح بود ولی عاقبت به انحراف کشیده شد.[۷] آخرین کسی که ادعای دروغین سفارت داشت ابی دلف کاتب بود که بر این ادعای خود تابعد از وفات سمری سفیر چهارم باقی بود.[۸]

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
در زمینه انجمن حجتیه:
۱. نهضت امام خمینی، نویسنده:سید حمید روحانی، ج۳.
۲. چشم به راه مهدی (ع)،  نویسنده:گروهی از محققین،قم، نشر بوستان کتاب.
۳. در شناخت حزب قاعدین، نویسنده:عماد الدین باقی.

در زمینه مدعیان مهدویت:
۱. امام مهدی (ع)،  تحقیق مرکز مطالعات و پژوهشهای فرهنگی حوزه­ علمیه، رسول رضوی، انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم.
۲. صد پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان ( ع)  علیرضا رجالی تهرانی، انتشارات نبوع.

پی نوشت:
[۱]. روزنامه جمهوری اسلامی ایران، ۹ آبان ۱۳۸۱ ولی آقای طاهر احمد زاده در نشریه چشم انداز یاران صفحه اول ش دوم، ۱۳۷۸ سال تاسیس انجمن را ۱۳۳۶ به بعد می­گوید.
[۲]. شناخت حزب قاعدین، عماد الدین باقی، ص۲۳۹.
[۳]. همان، ص۲۳۹.
[۴]. پیام حضرت امام(ره) در ۲۶ تیر ماه ۱۳۶۲.
[۵]. مهدی پیشوایی، سیره پیشوایان،  موسسه امام صادق ( ع) ، هیجدهم، با تلخیص و دخل و تصرف، ص۶۸۹.
[۶]. محمد باقر مجلسی،  بحارالانوار، بیروت، موسسه الوفاء،  ۱۴۰۴‍ ق، ج۵۱، ص۳۶۹، ۳۶۸، ۳۶۷، ۳۰۱.
[۷]. طوسی، الغیبه،  قم، موسسه معارف اسلامی،  ۱۴۱۱ ق، ص۴۰۸.
[۸]. طوسی، همان، ص۴۱۲.