پیامبر و اهل بیت علیهم السلام » فضائل و مناقب » حضرت زهرا علیها السلام »

فاطمه سلام الله علیها سیدۀ زنان اهل بهشت

در کتاب های اهل سنت نقل شده که طبق فرمایش رسول خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) حضرت فاطمه(سلام الله علیها) سیدۀ زنان اهل بهشت است. این  حدیث در صحصح بخاری بدون هیچ قیدی در چند مورد ذکر شده است. یکی از این موارد از زبان عایشه همسر پیامبر گرامی اسلام این گونه در مرض مت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلم) نقل شده است: «…عایشه رضی الله عنها گفت فاطمه وارد و مانند پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) قدم بر می داشت. پیامبر فرمود مرحبا ای دخترم! سپس او را در سمت راست یا چپ خود نشاند و سخنی را به صورت سرّی به او گفت که بلا فاصله فاطمه به گریه افتاد. گفتم چرا گریه می کنی؟ سپس سخنی دیگری به صورت سری به او گفت و فاطمه خندید.  به او گفتم تورا مثل امروز هیچ گاه خوشحال ندیدم که بعد حزن و اندوه برایت حاصل گردید. سپس از او پرسیدم که رسول خدا به او چه گفت. ولی او گفت سرّ رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) را افشا نمی کنم. بعد از رحلت پیامبر از او سؤال نمودم او در جوابم گفت: پیامبر به من به صورت سرّی گفت که جبرئیل هر سال قرآن را یک بار بر من عرضه می کرد ولی امسال دوبار عرضه کرد من چنین برداشت می کنم که اجلم فرا رسیده است و تو اولین کسی از اهل بیتم هستی که به من ملحق می شوی. وقتی این سخن را شنیدم گریه ام گرفت و پدرم گفت آیا راضی نمی شوی که سیدۀ زنان اهل بهشت[زنان مؤمنین] باشی؟ این سخن پدرم مرا به خنده آورد.[۱]

بخاری در جای دیگر نیز به صورت مطلق نقل کرده است که «قال النبی صلى الله علیه وسلم فاطمه سیده نساء أهل الجنه»[۲] و نیز در مناقب حضرت فاطمه نقل کرده است: «وقال النبی صلى الله علیه وسلم فاطمه سیده نساء أهل الجنه».[۳]

صاحب تفسیر مظهری از مفسرین اهل سنت می گوید: احمد بن حنبل، ترمذی، نسائی، ابن حبان و حاکم از حذیفه نقل کرده که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: فرشته ای از آسمان نازل شد و از خداموند اجازه گرفت که بر من سلام کند و و به من بشارت دهد که فاطمه سیدۀ زنان اهل بهشت است. این احادیث بر این دلالت دارند که فاطمه حتی از مریم بنت عمران نیز افضل باشد؛ زیرا زنان اهل بهشت عام است و تخصیص پذیر به زمان خاصی نیست.بر خلاف سخن خداوند که فرموده است«اصطفیک علی نساءالعالمین»[۴]  زیرا احتمال دارد مراد از عالم  عالم زمان خاصی باشد. به همین دلیل ابو یعلی و حاکم و طبرانی از ابو سعید خدری حدیث این گونه نقل کرده اند «ان النبی صلى الله علیه و سلم قال فاطمه سیده نساء اهل الجنه الا ما کان من مریم»‏[۵]  ولی در صحیح بخاری که معتبرترین کتاب حدیثی اهل سنت است این قید وجود ندارد.

پی نوشت ها:

[۱] . محمد بن اسماعیل بخاری،  صحیح البخاری، ج۴، ص ۱۸۳، دار الفکر للطباعه والنشر والتوزیع، ۱۴۰۱ق/۱۹۸۱م.

[۲] . همان، ج۴، ص۲۰۹٫

[۳] . همان، ص ۲۱۹٫

[۴] . آل‏ عمران : ۴۲ وَ إِذْ قالَتِ الْمَلائِکَهُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاکِ وَ طَهَّرَکِ وَ اصْطَفاکِ عَلى‏ نِساءِ الْعالَمینَ.

[۵] .  مظهرى محمد ثناءالله، التفسیر المظهرى، ‏ ج‏۲قسم‏۱ ص ۴۸  پاکستان،  مکتبه رشدیه‏، چ۱، ۱۴۱۲ق، تحقیق: غلام نبى تونسى‏.

نویسنده:  حمیدالله رفیعی.