بر طبق کتابهای اهل‌سنت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «فَاطِمَةُ بَضْعَةٌ مِنِّي فَمَنْ أَغْضَبَهَا أَغْضَبَنِي»؛[1] یعنی فاطمه پارۀ تن من است هر کسی او را غضبناک کند مرا غضبناک کرده است. و باز رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم  فرمود: «إنما فَاطِمَةُ بَضْعَةٌ مِنِّي يُؤْذِينِي ما آذَاهَا»[2] یعنی فاطمه پارۀ تن من است هر چه او را اذیت کند مرا اذیت می کند.

 در صحیح بخاری نقل شده است که «… فَغَضِبَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ رسول اللَّهِ صلی الله علیه و سلم  فَهَجَرَتْ أَبَا بَكْرٍ فلم تَزَلْ مُهَاجِرَتَهُ حتى تُوُفِّيَتْ وَعَاشَتْ بَعْدَ رسول اللَّهِ (ص) سِتَّةَ أَشْهُرٍ».[3] این روایت می‌گوید که فاطمه دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به علت منع فدک از او بر علیه ابوبکر غضبناک گردید و همین‌طور از او ناراحت بود تا که از دنیا رفت و شش ماه بعد از رسول خدا زنده بود.

حالا این سوال متوجه اهل سنت می شود که با توجه به این دو حدیث چه معامله ای با این آیات می کنند که می فرماید: «وَ الَّذينَ يُؤْذُونَ‏ رَسُولَ اللَّهِ لَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ»[4]  یعنی  و آنها كه فرستاده خدا را آزار مى‏دهند عذاب دردناكى دارند. و «إِنَّ الَّذينَ يُؤْذُونَ‏ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ وَ أَعَدَّ لَهُمْ عَذاباً مُهيناً»[5]  یعنی همانا كساني كه خداوند و رسولش را ايذاء مى‏كنند خداوند آنها را از رحمت خود در دنيا و آخرت دور مى‏سازد و براى آنها عذاب خوار كننده‏اى آماده كرده است.

 آیا ابوبکر با اذیت و آزار فاطمه موجبات اذیت و آزار رسول گرامی اسلام را فراهم نکرده است؟ افزون بر این آیا اینکه حضرت فاطمه سلام الله علیها بر ابوبکر خشمگین شده و تا آخر عمر با او سخن نگفته، با این کار خود پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم را  را بر خود خشمگین نکرده است؟

[1] . محمد بن اسماعیل بخاری، صحیح بخاری، ج3، ص1361،بیروت، دار ابن کثیر الیمامه سوم، 1407ق – 1987م.

[2] . مسلم بن حجاج نیشابوری، صحیح مسلم، ج4، ص1903 ، بیروت، دار احیاء التراث العربی(محقق: محمد فؤاد عبدالباقی).

[3] . صحیح بخاری، ج3، ص1126.

[4] . توبه، 61.

[5] . احزاب 57.