غضب فاطمه و پیامبر سلام(ص) دامن گیر ابوبکر

 بر طبق کتابهای اهل‌سنت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «فَاطِمَهُ بَضْعَهٌ مِنِّی فَمَنْ أَغْضَبَهَا أَغْضَبَنِی»؛[۱] یعنی فاطمه پارۀ تن من است هر کسی او را غضبناک کند مرا غضبناک کرده است. و باز رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم  فرمود: «إنما فَاطِمَهُ بَضْعَهٌ مِنِّی یُؤْذِینِی ما آذَاهَا»[۲] یعنی فاطمه پارۀ تن من است هر چه او را اذیت کند مرا اذیت می کند.

 در صحیح بخاری نقل شده است که «… فَغَضِبَتْ فَاطِمَهُ بِنْتُ رسول اللَّهِ صلی الله علیه و سلم  فَهَجَرَتْ أَبَا بَکْرٍ فلم تَزَلْ مُهَاجِرَتَهُ حتى تُوُفِّیَتْ وَعَاشَتْ بَعْدَ رسول اللَّهِ (ص) سِتَّهَ أَشْهُرٍ».[۳] این روایت می‌گوید که فاطمه دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به علت منع فدک از او بر علیه ابوبکر غضبناک گردید و همین‌طور از او ناراحت بود تا که از دنیا رفت و شش ماه بعد از رسول خدا زنده بود.

حالا این سوال متوجه اهل سنت می شود که با توجه به این دو حدیث چه معامله ای با این آیات می کنند که می فرماید: «وَ الَّذینَ یُؤْذُونَ‏ رَسُولَ اللَّهِ لَهُمْ عَذابٌ أَلیمٌ»[۴]  یعنی  و آنها که فرستاده خدا را آزار مى‏دهند عذاب دردناکى دارند. و «إِنَّ الَّذینَ یُؤْذُونَ‏ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ أَعَدَّ لَهُمْ عَذاباً مُهیناً»[۵]  یعنی همانا کسانی که خداوند و رسولش را ایذاء مى‏کنند خداوند آنها را از رحمت خود در دنیا و آخرت دور مى‏سازد و براى آنها عذاب خوار کننده‏اى آماده کرده است.

 آیا ابوبکر با اذیت و آزار فاطمه موجبات اذیت و آزار رسول گرامی اسلام را فراهم نکرده است؟ افزون بر این آیا اینکه حضرت فاطمه سلام الله علیها بر ابوبکر خشمگین شده و تا آخر عمر با او سخن نگفته، با این کار خود پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم را  را بر خود خشمگین نکرده است؟

[۱] . محمد بن اسماعیل بخاری، صحیح بخاری، ج۳، ص۱۳۶۱،بیروت، دار ابن کثیر الیمامه سوم، ۱۴۰۷ق – ۱۹۸۷م.

[۲] . مسلم بن حجاج نیشابوری، صحیح مسلم، ج۴، ص۱۹۰۳ ، بیروت، دار احیاء التراث العربی(محقق: محمد فؤاد عبدالباقی).

[۳] . صحیح بخاری، ج۳، ص۱۱۲۶.

[۴] . توبه، ۶۱.

[۵] . احزاب ۵۷.