ثانياً: اعترافات نظريه پردازان جهان دموكراتيك حكايتگر به آخر خط رسيدن حكومت هاى مبتنى بر دموكراسى است به عنوان نمونه «آلوين تافلر» مشاور سياستمداران آمريكا كه براى اصلاح جامعه ى جهانى نظريه «موج سوّم»[1] را ارائه كرده چنين اعتراف مى نمايد:
«فهرست مشكلاتى كه جامعه ى ما(غرب) با آن مواجه است تمامى ندارد. با ديدن فروپاشى پياپى نهادهاى تمدن صنعتى در حال نزاع به درون غرقاب بى كفايتى و فساد، بوى انحطاط اخلاقى آن نيز مشام را مى آزارد. در نتيجه موج ناخشنودى و فشار براى تغييرات فضا را انباشته است.
در پاسخ به اين فشارها هزاران طرح ارائه مى شود كه همگى ادعا دارند اساسى و بنيادى يا حتى انقلابى اند، اما بارها و بارها مقررات و قوانين طرح ها و دستورالعمل هاى جديد – همگى به منظور حل مشكلات ما تهيه شده اند، كمانه مى كنند و بر وخامت مشكلات ما مى افزايند و اين احساس عجز و يأس را دامن مى زند كه هيچ فايده اى ندارد و مؤثر نيست. اين احساس براى هر نظام دموكراسى خطرناك است و نياز شديد به وجود مرد سوار بر اسب سفيد را هرچه بيشتر دامن مى زند».[2]
آرى! هرچه از عمر دنيا مى گذرد اين كلام نورانى جان تازه اى مى گيرد:
«او (مهدى) زمين را پر از عدل و داد مى كند همانگونه كه از ستم و بيداد سرريز شده بود و خداوند شرق و غرب جهان را براى وى، خواهد گشود…».[3]
«درايام دولت او دنيا و اهلش در خوشى باشند».[4]
2 – ارتباط انسان با هستى
دوّمين مطلبى كه ظهور منجى و انتظار آنرا ثابت مى كند اين است كه انسان با هستى ارتباطى عميق و پيچيده دارد حتى كوچكترين حركت هايش بزرگترين رابطه را با عالم برقرار مى كند.[5]
چنين دنياى پر از رابطه اى انسان رابه جستجوى ضابطه اى مى كشاند و در اين مسير آشكار مى شود كه نه علم و نه غريزه كفايت لازم را ندارند و فاقد كارايى هستند.
و از طرفى ديگر، حركت آدمى با آن بلندپروازى هاى بى حسابش بدون عكس العمل نمى ماند و هستى نظام مند به وسيله انعكاس رفتارها انسان را تنبيه مى كند چه بسا در لحظاتى كوتاه مدت، ضربه اى را تجربه نكنيم ولى انحراف از نظام هستى در نهايت و درازمدت صدمه اش را خواهد زد آنهم صدمه اى نه در محدوده زندگى دنيا بلكه با نگاهى دينى بر انسان استمرار دارد. حتّى بعد از مرگ نيز اين ضرر و زيان دامنگير انسان خواهد بود.
اكنون با اين استمرار وجود انسان پيوند و ارتباطش با تمام جهان ناچار بايد انتظار طلايه دارى الهى را كشيد كه بيايد تا مسير اين حركت را رهبرى كند.
حاصل آنكه انسان از طرفى ناچار است با جهان و نظام آن ارتباط داشته باشد و از طرف ديگر دراين ارتباط گسترده، يا بايد بى حساب حركت كند و عاقبت دچار صدمات آن شود يا اينكه پناهگاهى ديگر پيدا نمايد. پناهگاهى كه در سياهى جهل آدمى سپيده دمى را نويد دهد و شب تاريك انسا نرا نورانى كند و برنامه اى روشن را ارائه دهد.
اين پناهگاه مهدى(عج) است و ضابطه حركت در دوران غيبت در خط او بودن است (انتظار) و در زمان حضور در طاعت وى درآمدن.
3 – عنايات و كرامات حضرت ولى عصر(عج)
امام زمان(عج) با توجهات و كراماتش در حق انسان ها، موجب تقويت ريشه هاى انتظار در عصر حاكميت غفلت مى گردد.
آن رحمت واسعه حق، با هدايت اشخاص، حل مشكلات علمى علماء، پيام دادن، ملاقات، نصيحت و موعظه، شفاى مريض ها، راه يابى گمشدگان تعليم ادعيه، دستگيرى درماندگان، رفع گرفتارى ها و بلاها[6] و… اين نكته را تذكّر مى دهد كه غم مخوريد يار مهر خواهد آمد.
مهدى فاطمه(س) با اين عنايات و كرامات خود مدام كام تشنه عاشقان را آبيارى مى كند شايد در انتظار محبوب عارفان به خود آيند و با تلاش و ايجاد آمادگى و كوشش فراوان لياقت بهره مندى از حضرتش و حكومت جهانى اش را بيابند.
4 – بشارت هاى قرآن
قرآن كريم با بشارت هاى متعددى كه درباره ى آينده جهان داده است همه ى تشنگان فضيلت را به آمادگى براى رسيدن به وضعيت ايده آل جهان كه از آنِ بندگان صالح خداست دعوت مى نمايد و به اين وسيله روح حركت و پويايى را در رگ هاى بشريت به جريان انداخته است و انسان ها را از ركود و يأس و نااميدى درآورده و به حركت و تلاش و اميدوارى سوق داده است.
در اين زمينه آيات زيادى نازل شده از جمله مى فرمايد:
«وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِي الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ».[7]
ما در زبور بعد از ذكر (تورات) نوشته ايم كه سرانجام زمين را بندگان شايسته ما به ارث مى برند.
با اين بيان نورانى قرآن كريم به همه ى صالحان بشارت مى دهد كه از وجود فساد و تباهى در عالم مأيوس نگرديد و منتظر باشيد كه عاقبت اين دنيا از آن پاكان و صالحان است و با آمدن منجى الهى، زمين گلستان خواهد شد. براى اطلاع بيشتر درباره ى بشارت هاى قرآن در مورد آينده جهان به پرسش و پاسخ همين فصل رجوع كنيد.
5 – تعاليم معصومين(عليهم السلام)
معصومين(عليهم السلام)اين انسانهاى پاك و وارسته كه دل در گرو سعادت بشريت دارند و از خود انسانها به آنان مشفق ترند[8] در بيانات و تعاليم نورانى خود به بشريت آموخته اند كه يأس و نااميدى به خود راه ندهيد و بدانيد پايان اين شب سيه روز سپيد است.
آن خيرخواهان مهربان كه از گذشته هاى دور رنج انسان را ديده و براى پايان دادن به آن برنامه ريزى نموده اند پايان تاريخ را به تصوير كشيده و همه ى شيفتگان انسانيت و معنويت را به انتظار آن سپيده صبح و آن دم رهايى بشر از ظلم و جور دعوت نموده اند:
«انتظروا الفرج و لاتيأسوا من روح الله…».[9]
چشم به راه رسيدن فرج باشيد و از كارگشايى و آسايش رسانى الهى نااميد نباشيد.


[1] – ايشان معتقد است كه تا كنون دو انقلاب كشاورزى و صنعتى تحوّل عظيمى در جهان ايجاد كرده و موج سوم كه انقلاب الكترونيكى و فراصنعتى است در راه است.
[2] – مجله انتظار، ج 3، ص 99، به نقل از كتاب به سوى تمدن جديد، تافلر، محمدرضا جعفرى.
[3] – بحار الانوار، ج 52، ص 291(چاپ اسلاميه، تهران، 1384 هـ ق).
[4] – بحار الانوار، چاپ اسلاميه تهران 1384، ج 51، ص 101، روايت 38.
[5] – پل لانژون فيزيكدان مشهور مى گويد:
«چمدانم را روى ميز حركتى بدهم اين حركت در همه ى كهكشانهاى اثرى خواهد گذاشت، شدّت ارتباط ميان اجزاى طبيعت به حدى است كه شما بايد از نظر علمى بپذيريد». حيدرى، عزيز الله، مهدى تجسم اميد و نجات (انتشارات مسجد مقدس جمكران، چاپ اول، 1380 هـ ش) به نقل ازشرح نهج البلاغه علامه جعفرى، ج 2، ص 95.
[6] – براى مطالعه در اين زمينه مى توانيد به كتب النجم الثاقب علامه نورى، باب هفتم، عنايات حضرت مهدى به علماء و طلاب، عبدالرحمن باقى زاده، سيماى آفتاب حبيب الله طاهرى، عبقرى الحسان و… مراجعه كنيد.
[7] – انبياء / 105.
[8] – قال الصادق(عليه السلام): «والله لانا ارحم بكم منكم بانفسكم» به خدا سوگند من از خودتان به شما مهربانترم، محمد باقر مجلسى، بحار الانوار(چاپ اسلاميه تهران، 1384) ج 47، ص 343، روايت 33.
[9] – محمد باقر مجلسى، بحار الانوار، ج 52، ص 123 (چاپ اسلاميه تهران، 1384 هـ ق).

منبع :عباس مهدوى – مركز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه