خانواده شیعی » ازدواج » همسرداری »

شیوه محبت به شوهر

زن نیز(همانند همسرش) باید علاقه خود را به شوهرش ابراز كند. اولین راه ابراز محبت با زبان و گفتار است. خانم محترم، چه مانع دارد گاه گاه به شوهرت بگویی: «عزیزم واقعاً تو را دوست دارم». اگر در بیرون خانه است به او تلفن بزن و حالش را بپرس؛ اگر از موقع معمول دیرتر به خانه آمد، اظهار كن: «خيلي منتظرت بودم تا بياي، از دیرآمدنت دلتنگ شدم؛» اگر از سفر آمده به او بگو: «خوب شد آمدی دلم برایت تنگ شده بود.» در ادامه، چند راه دیگر ابراز علاقه زن به شوهرش را ذكر می‌كنیم.

1. با شوهرتان سازگار باشید

برخورد بین دو انسان ـ‌زن و شوهر‌ـ كه دارای دیدگاه‌های متفاوت هستند باعث پیدایش بيشتر مشكلات زندگی می‌شود. این دیدگاه‌ها اگر به‌طور اتفاقی با یكدیگر همسو باشند، موجب بروز مشكلات خیلی اندك و گذرا خواهد بود در غیر این صورت، این اتفاق دیدگاه‌ها باعث ایجاد برخورد می‌شود.
برای مثال، شما مایلید به دانشگاه بروید و به تحصیل ادامه دهید، اما شوهرتان می‌خواهد شما در خانه بنشینید و به خانه‌داری و رسیدگی به همسر و فرزندان بپردازید. یا در مورد دیگر، شوهر شما پس از كار روزانه، عصر هنگام به خانه می‌آید تا شبی آرام را در خانه بگذراند، اما شما كه تمام روز را در خانه به سر برده‌اید مایلید برای گردش یا مهمانی از خانه خارج شوید. در اینجاست كه یك برخورد بین زن و شوهر پدید می‌آید و هر یك با دلایلی كه برای خودش قانع كننده است، خواسته خود را فریاد می‌زند.
تمام زوج‌ها این مسائل را دارند. برای رفع اختلافاتی كه میان زن و شوهر پیش می‌آید چه باید كرد؟
ناگزیر باید یكی از آن ‌دو از خواسته خود بگذرد. به نظر بسیاری از روان‌شناسان و مشاوران خانواده، در این‌گونه موارد لازم است زن كوتاه بیاید و از شوهر خود اطاعت كند. زن باید خود را با زندگی شوهرش سازگار كند. اسلام نیز این نظر را مورد تأیید قرار می‌دهد. پیامبر اكرم(ص) فرمودند: «یا معاشر النساء… و أطعن أزواجكنَ؛[1] ای بانوان… از شوهرانتان اطاعت كنید.»
مرد و زن هر چند از لحاظ انسان بودن یكسان هستند، اما از حیث وظیفه و كاركرد با یكدیگر تفاوت دارند. خداوند بر اساس ویژگی‌های جسمی و روحی مرد و زن، مقرر داشت كه مرد، رئیس خانواده و زنش معاون او باشد. هر سازمانی یك رئیس دارد و واحد خانواده نیز از این قائده مستثنی نیست.
وقتی به شوهرتان این امكان را می‌دهید كه رئیس خانواده باشد، كار درستی انجام می‌دهید كه به صلاح خود شما خواهد بود. ممكن است بپرسید آیا این روش، یعنی اطاعت از شوهر و وفق دادن خود با او، یك زن را بردة شوهرش نمی‌كند؟!
یك زن شایسته، یك برده نیست؛ او بزرگوارانه تصمیم می‌گیرد كه خود را با زندگی شوهرش سازگار كند، هر چند گاهی اوقات ممكن است این كار بسیار سخت باشد. مرد نیز بايد برای سپاس‌گزاری از همسرش، فداكاری او را جبران و خواسته‌هایش را برآورده ‌كند.
مرد هنگامی عاشق همسرش می‌شود كه زن، تمام زندگی‌اش را وقف شوهرش كند و به او احترام بگذارد و دوستش بدارد و خود را آمادة خدمت‌گزاری او كند. در این وضعیت است كه زن به راستی در چشم شوهرش زیبا می‌شود و به صورت گوهری گران‌بها در می‌آید كه شوهرش حاضر نیست او را با هیچ ثروتی عوض كند.

2. به شوهرتان احترام بگذارید

هر انسانی به شخصیت خویش علاقه‌مند است و از خدشه‌دار شدن آن می‌رنجد. رعایت نكردن این امر مهم، باعث بریدن رشته محبت و ایجاد فاصله میان افراد می‌شود. حفظ حرمت و شخصیت دیگران در گرو احترامی است كه در برخوردها از انسان نمایان می‌شود. رعایت این مسأله به‌ ویژه از سوی كسانی كه با هم انس و الفتی دارند، باعث استحكام دوستی و گرمی روابط آنان خواهد شد.

زن و شوهر به دلیل ارتباط بسیار نزدیكی كه با هم دارند، بیش از همه موظف به رعایت احترام متقابل و حراست از شأن و منزلت یكدیگر هستند.
در این راستا، احترام گذاشتن به مرد یكی از مهم‌ترین راه‌های ابراز محبت به او از سوی همسرش است. وقتی زن، هنگام ورود شوهر به منزل، با لبی خندان و چهره‌ای گشاده به استقبال همسرش می‌رود، به او سلام می‌كند، به او خوش آمد می‌گوید، از او پذیرایی می‌كند، مؤدبانه كنار او می‌نشیند، به صحبت‌هایش گوش می‌دهد، مهم‌ترین كارها را در جلب محبت و رضایت شوهرش انجام داده است.
پیامبر اكرم(ص) فرمودند: «حق الرجل علی المراة إنارة ‌السراج و إصلاح الطعام و أن تستقبله عند باب بیتها فترحب؛[2] حق مرد بر زن آن است كه چراغ خانه را روشن كند، غذا را آماده كند و هنگام ورود مرد به خانه، تا جلوی در، به استقبال او برود و به او خوش‌آمد بگوید.»

3. به شوهرتان توجه كنید

مردها نیازمند آنند كه از سوی همسرشان مورد توجه قرار گیرند. می‌خواهند همسرشان آنان را در مقایسه با دیگران، به‌خصوص فرزندان، در اولویت قرار دهند و آن‌ها را مهم‌ترین شخص زندگی خود بدانند. مردها می‌خواهند همسرشان به خواسته‌ها و نیازهای آنان توجه كنند؛ اگر خسته‌اند اسباب استراحت آنان را فراهم كنند، اگر گرسنه یا تشنه‌اند نیازشان را برطرف كنند و اگر بیمارند و نیاز به مراقبت دارند، از آنان مراقبت و پرستاری كنند.
یكی از مهم‌ترین كارهایی كه زن می‌تواند برای شوهرش انجام دهد این است كه به او فرصت دهد با او درد دل كند و مسائلی را كه قادر نیست با كسی در میان بگذارد، به او بگوید.

زن‌هایی كه به این وظیفه عمل می‌كنند باعث موازنه و تقویت احساس تعادل روحی در مرد و خوشبختی و كامیابی در ازدواج هستند. گوش دادن به درد دل و حرف‌های شوهر، بدون آنكه اظهار نظر یا اندرزی به او داده شود، روشی است برای محبت كردن به مرد؛ كه موجبات محبوبیت زن را نیز فراهم می‌آورد.

4. شوهرتان را همان‌گونه كه هست بپذیرید

یك مرد نیاز دارد همان‌گونه كه هست، پذیرفته شود؛ دقیقاً همان‌طوری كه هست (با همة عادات خوب یا بدی كه دارد). این نوع پذیرش كامل و همه جانبه، وی را متقاعد می‌كند كه شما به راستی او را دوست دارید. همسر شما نیاز دارد كه احساس كند از اهمیت برخوردار است، دوستش می‌دارند و وی را می‌پذیرند. اگر شما ویژگی‌های فردی او را نپذیرید پس چه كسی باید پذیرای آن‌ها شود؟
یك زن شایسته، به علائق خاص شوهرش توجه می‌كند؛ خواه این علاقه‌ها یك غذای خاص، روابط جنسی، یا كوهنوردی با دوستان باشد. یك زن كامل، به شوهرش امكان می‌دهد كه از پذیرشی بی‌قید و شرط برخوردار شود. بنابراین:
الف. هیچ‌گاه غر نزنید. مرتب اشكال گرفتن از كارهای شوهر و غر زدن برای چیزهای بی‌اهمیت فقط او را از محیط خانه بیزار می‌كند. تأثیر غر زدن، درست برعكس پذیرش وضعیت شوهر است.
ب. هرگز او را با مرد دیگری مقایسه نكنید. مردهای دیگر را به رخ شوهرتان نكشید.

این كار به او احساس ناشایستگی می‌دهد و اعتماد به نفس را از او می‌گیرد. هر مردی دوست دارد بابت توانایی‌ها و محاسنش از سوی همسر مورد تحسین قرار گیرد. به او اجازه دهید همان مرد شایسته‌ای باشد كه هست. بدانید اگر به هر كسي آزادی بدهید كه خودش باشد، او بهترین فرد خواهد شد.

5. شوهرتان را تحسین كنید

به عنوان یك زن، شما آرزو دارید كه مورد عشق و علاقه همسرتان باشید. در مقابل، شوهر شما هم به عنوان یك مرد آرزو دارد كه شما وی را تحسین كنید. این نخستین نیاز او در خانه است. شما همان شخصی هستید كه شوهرتان نیاز داردکه احساس كند در نظر شما فرد خاصی است و جایگاه ویژه‌ای دارد.

او با شما ازدواج كرد زیرا فكر می‌كرد كه شما بهترین همسر دنیا هستید. در مقابل، او به حمایت و تحسین شما نیاز دارد. او برای آنكه همیشه با شور و نشاط باشد به تحسین‌تان نیاز دارد وگرنه به خانواده‌اش بی‌رغبت می‌شود.
از همین حالا تصمیم بگیرید كه وجود شوهر خود را در منزل جدی بگیرید و با او مهربان باشید. هنگامی كه صحبت می‌كند تحسینش كنید. به چیزی كه می‌گوید توجه كنید. اجازه دهید كه احساس كند شما خیلی به او اهمیت می‌دهید. به صفات تحسین برانگیز او توجه كنید. همة مردها صفات قابل‌تحسینی دارند.

از شوهرتان كه عادت دارد با كلمات شیرین خود، دل شما را شاد كرده، به وجدتان آورد، تعریف و تمجید کنید. ممکن است شوهر شما اندام خود را دوست داشته باشد. او از شما می‌خواهد كه جسمش را دوست بدارید و تحسین كنید. تنها راهی كه برای این كار وجود دارد این است كه به او بگویید اندام هيکلش را دوست دارید. همچنین می‌توانید از هوش و عقل و درایتش، از اخلاق خوبش، از وقت‌شناس بودنش و… تعریف و تمجید كنید.
منظور از این سخنان این نیست كه شما برای اینكه در شوهرتان یك احساس غرور و شخصیت پدید آورید، به دروغ و نیرنگ متوسل شوید. همة افراد، تفاوت میان تحسین و تملّق را درك می‌كنند. بلكه منظور این است كه شوهرتان نیاز عمیقی به تحسین واقعی دارد. درصدد یافتن تحسین‌های تازه برآیید. نقاط قوتی را كه شوهرتان دارد و شاید خودش هم به دارا بودن آن صفات توجه ندارد، پیدا كنید و او را به خاطر داشتن آن‌ها تحسین کنید.

6. خود را برای شوهرتان بیارایید

یكی از نیازهای اساسی شوهر شما این است كه از نظر جسمانی برای او جذاب باشید. او عاشق اندام شماست. سر و وضع آراسته، همان چیزی است كه شوهرتان از شما می‌خواهد. او می‌خواهد وقتی به خانه می‌آید همسرش با تمام لطافت‌های زنانگی منتظر او باشد.

اگر لباس شما بد و كهنه باشد و خسته به نظر برسید، او را از آمدن به خانه متأسف خواهید كرد.
بانوان گرامی، به خاطر بسپارید كه مردها طرز تفكری متفاوت از زنان دارند.
یك مرد بیش از آنكه به شخصیت زن توجه كند، ابتدا سر وضع ظاهری او را می‌بیند. بنابراین، سر و وضع شما هنگام عصر، پیش از ورود شوهرتان به خانه باید خیلی مرتب و منظم باشد. طبیعی است كه وقتی هنگام ورود به خانه می‌بیند كه از قیافه و ظاهر شما، زیبایی و شادمانی می‌بارد از بودن در خانه احساس سرزندگی و شادمانی می‌كند.
شوهر شما دوست دارد خود را برای او بیارایید و به خاطر اینكه با این کار می‌خواهید او را خوشحال كنید، شما را دوست خواهد داشت. هنگامی كه نیاز او به داشتن یك زن جذاب و زیبا برآورده شد، او نیز سپاس‌گزار شما خواهد بود و خواسته‌های شما را با كمال میل برآورده خواهد كرد.
پیامبر اكرم(ص) در پاسخ زنی كه از او درباره حقوق شوهر بر همسرش پرسید، فرمودند: «…و علیها أن تطیب بأطیب طیبها و تلبس أحسن ثیابها و تزین بأحسن زینتها و تعرض نفسها علیه غدوة و عشیة...؛[3] وظیفة زن آن است كه خود را با خوش بوترین عطرها معطر سازد بهترین لباس‌هایش را بپوشد، بهترین زیور آلاتش را در بر كند و هر صبح و شام خود را به شوهرش عرضه کند.»

7. به تمایلات جنسی شوهرتان با رغبت پاسخ دهید

یكی از راه‌های ابراز محبت به مردان از سوی همسرشان این است كه نیازهای جنسی آنان را برآورده سازند. تحقیقات نشان می‌دهد كه مردان، لذت‌بخش‌ترین زمان خود را زمانی بیان کرده‌اند كه با همسرشان آمیزش داشته‌اند. آمیزش به مردان این اطمینان را می‌دهد كه با همسرشان رابطه‌ای نزدیك دارند و خانمشان او را دوست دارد.
البته مرد نیاز دارد كه احساس كند دوستش دارند، نه آنكه تحملش می‌كنند. بعضی از زنان عمل آمیزش را طوری انجام می‌دهند كه گویی دین خود را می‌پردازند و یا انجام وظیفه می‌كنند. برای اينكه شوهرتان از لحاظ احساسی و عاطفی خودش را وقف شما كند لازم است نیاز جنسی او را برآورده کنید. او نیاز دارد بداند كه از لحاظ جسمی به وی تمایل دارید. برای بیشتر مردان، روابط جنسی مهم‌ترین گواه آن است كه شما دوستش دارید. این کار همچنین تأیید ارزش شخصی وی به‌شمار می‌آید. اگر شوهرتان در روابط جنسی احساس رضایت كند، حاضر است كه به نیازهای عاطفی شما پاسخ گوید.
به دلیل اهمیت رابطة جنسی در زندگی زناشویی، در اسلام نیز بر پاسخ‌گویی زن به تمایلات مرد تأكید شده است، از جمله، پیامبر اكرم(ص) فرمودند: «لا یحل لامرأة أن تنام حتی تعرض نفسها علی زوجها؛[4] برای زن شایسته نیست بخوابد، مگر اينكه خود را به شوهرش عرضه كند.»
خانه را برای شوهر آماده کنیم
آیا هنگام صبح که شوهرتان به سر کار می‌رود قوای تحلیل رفته او در خانه تقویت و تجدید شده است؟ وقتی که خسته و کوفته از کار به خانه بر می‌گردد به چه محیطی وارد می‌شود؟
شما خانم‌ها‌ مسئول ایجاد و پرورش محیطی پر از صلح و صفا و با عشق و صمیمیت هستید. نفوذ و تصمیم شما در تشکیل یک خانه و خانواده خوشبخت و راحت بی‌نهایت مؤثر است. برای آنکه شوهرتان در خانة خود خوشحال و راضی باشد، این سه عامل اصلی را همیشه به خاطر داشته باشید:

1. با شوهرتان خوش اخلاق باشید
خوش اخلاق بودن شما بهترین راه جذب شوهر به خانه و راضی نگه‌داشتن او در خانه است. اگر می‌خواهید به خودتان و شوهرتان خوش بگذرد خوش اخلاق باشید. هنگام ورود او به منزل، به استقبال او بروید، به او سلام کنید، حالش را جویا شوید، با خوش‌رویی با او برخورد کنید، همیشه شاد و خندان باشید، اوقات‌تلخی و دعوا نکنید و خوش‌برخورد و شیرین‌زبان باشید. با اخلاق خوش می‌توانید خانه را به صورت بهشت در آورید و محیط منزل را با صفا و نورانی کنید.
امام صادق(ع) فرمودند: «لا عیش أهنأ من حسن الخلق؛[5] هیچ زندگانی‌اي گواراتر از خوش اخلاقی نیست.»

2. اسباب استراحت شوهرتان را فراهم سازید
هر اندازه که مرد کارش را دوست داشته باشد و با علاقمندی و اشتیاق آن را انجام دهد باز در ساعات کار، اعصابش دچار خستگی می‌شود. اگر وقتی به خانه برگشت، این خستگی و ناراحتی اعصاب از بین برود او می‌تواند قوای جسمی و روحی خود را تجدید کند و روز بعد با اشتیاق و آمادگی به کار برگردد.
وظیفة فراهم ساختن اسباب استراحت شوهر، بر عهدة شما خانم محترم است. بگذارید شوهرتان در خانه، راحت باشد و استراحت کند، با یکی دو استکان چای از او پذیرایی کنید. اجازه دهید برنامه دلخواهش را از تلویزیون تماشا کند و… . راحت بودن مرد در خانه و فراهم بودن زمینه استراحتش او را جذب خانه می‌کند و به همسرش پایبند می‌سازد.

3. خانه را تمیز و مرتب نگه دارید
نظم و ترتیب و تمیزی منزل، مرد را شاد و خوشحال می‌کند؛ برعکس، کثیف و نامرتب بودن منزل، او را پریشان می‌سازد. خانه‌ای که به ندرت شام و ناهارش سر وقت حاضر است، ظروف صبحانه و ناهارش تا موقع شام، نَشُسته گوشة آشپزخانه ریخته است، زباله و کاغذ و گرد و خاک کف اتاق‌ها‌ پخش است، مرد را بیزار و متنفر می‌سازد.
البته منظور ما، بی نظمی و نامرتبی دائمی است. مسلماً هر شوهر منظم و مقیدی حاضر است روزهایی که زنش کار فوق‌العاده، رختشویی، خرید و غیره دارد غذای شب مانده را بخورد یا به‌هم‌ریختگی خانه را تحمل کند و خم به ابرو نیاورد. در چنین مواقعی حتی اگر این وضع دائمی و مکرر نباشد، شوهر از بذل کمک و ياري نیز کوتاهي نمي‌کند.

مجتبی حیدری


[1] . بحار الانوار، ج 22، ص 145.
[2] . مستدرک‌الوسایل، ج 14، ص 254.
[3] . کافی، ج 5، ص 508.
[4. وسایل‌الشیعه، ج 20، ص 176.
[5] کافی، ج 8، ص 244 .