شیعه شناسی » تاریخ و جغرافیای شیعه » شیعه در گذر تاریخ »

شیعه شناسى ؛ ضرورت ها و رسالت ها (۱)

 درباره حضرت على ( علیه السلام )آمده است که «سدَّ الابوابَ الاّ بابَه.»[۱]

چه خصوصیتى دارد که اهل بیت ( علیهم السلام ) حق داشتند ـ مثلاً ـ با حال جنابت وارد مسجد شوند، بر خلاف دیگران؟ یا تدبیر هاى زیاد دیگرى که براى معرفى حضرت على(علیه السلام) به عنوان جانشین پیامبر اندیشیده شده؛ مانند داستان «یوم الانذار» و دیگر معرفى ها که تا روزهاى آخر و تا لحظات آخر عمر پیامبر ادامه داشت. این ها چه خصوصیتى دارند؟

بدون شک، ما احتمال دیگرى نمى توانیم بدهیم که این تدابیر حکیمانه جز براى هدایت انسان ها بوده باشند؛ یعنى اگر ممکن بود از راه دیگرى انسان ها با سعادتشان آشنا شوند و راه تقرب به خدا و کمال انسانیت را جز از راه اهل بیت ( علیهم السلام ) پیدا کنند، این همه بر این موضوع تأکید نمى شد. به هر حال، این سؤال جدى مطرح است و متأسفانه امثال بنده زیاد تلاش نکرده ایم تا این سؤال را خوب جواب بدهیم که شیعیان قانع شوند.

راز بعثت نبى اکرم(صلّى الله علیه و آله و سلّم) در سخن حضرت على ( علیه السلام) من قطعه اى از نهج البلاغه انتخاب کرده ام که در آن، حضرت على ( علیه السلام ) سرّ بعثت پیغمبر اکرم( صلّى الله علیه و آله و سلّم )و اصلاً نزول اسلام را بیان مى کند. در پایان هم انحرافاتى را که در اسلام پیدا شده اند و پیدا خواهند شد و راه نجات را، که تمسک به طریق اهل بیت( علیهم السلام ) است، بیان کرده اند:

«خداوند محمد( صلّى الله علیه و آله ) را بحق بر انگیخت تا بندگانش را از حلقه پرستش بت ها در آورده ، به مدار عبادت خود وارد کند، و از طاعت شیطان نجات داده، به گردونه طاعت خود بیاورد؛ به وسیله قرآنى که معنایش را روشن و بنیانش را استوار کرد، تا بندگان خداى خود را پس از جهل به او بشناسند، و پس از انکار (زبانى) او به وجودش اقرار نمایند، و پس از انکار (قلبى) او وجودش را ثابت بدانند. خداوند سبحان بدون این که او را ببینند، خود را در قرآن به وسیله آیات قدرتش نشان داد، و آنان را از سطوتش بیم داد، و چگونگى هلاکت اقوام را به کیفرها، و درو شدنشان را به عذاب ها ارائه نمود.

پس از من، به زودى بر شما روزگارى رسد که در آن چیزى پنهان تر از حق، و آشکار تر از باطل، و فراوان تر از دروغ به خدا و پیامبرش نباشد. نزد مردم آن زمان، اگر قرآن را به درستى تلاوت کنند، متاعى کسادتر از آن یافت نشود، و اگر در معانى آن تحریف ایجاد کنند، کالایى رواج تر از آن نباشد، و در شهر ها چیزى بدتر از معروف و بهتر از منکر پیدا نشود. قرآن را حاملانش کنارى اندازند، و حافظانش آن را از یاد ببرند. در آن روز، قرآن و تابعان حقیقى اش مطرود و در تبعیدند، و چون دو یار همراه در یک راهند، که پناه دهنده اى آن دو را پناه ندهد. بنابر این، کتاب و اهلش در آن زمان میان مردمند اما بین آنها نیستند، و با مردمند ولى با آنان نمى باشند؛ چرا که گم راهى با هدایت توافقى ندارند، گرچه یک جا جمع شوند. آن مردم در تفرقه متحد، و از جماعت روی گردانند، گویى آنان پیشواى قرآنند، نه قرآن پیشواى آنان. از این رو، از قرآن نزد آنان جز اسمى نماند، و از کتاب خدا جز خط و نوشته اى نشناسند. پیش از این نیکوکاران را به هر عقوبتى دچار کردند، و صدق آنان را بر خدا بهتان نامیدند، و کار نیکشان را کیفر بد دادند.

کسانى که پیش از شما بودند به طول آرزو هایشان و نهان بودن زمان مرگشان به معرض هلاکت درآمدند، تا مرگشان رسید؛ مرگى که با فرا رسیدن آن عذر خواهى پذیرفته نمى گردد، و فرصت توبه از دست مى رود، و به سبب آن سختى جان کندن و عذاب بر آدمى فرود مى آید.

اى مردم! بدون شک آن که خیر خود را از خدا خواهد موفق گشته، و هر که گفتار حق را دلیل خود قرار دهد به استوار ترین راه هدایت شده؛ زیرا که قطعاً پناهنده خدا در امان، و دشمن خدا هراسان است. و آن که عظمت حق را شناخت شایسته نیست خود را بزرگ شمارد؛ زیرا بزرگى آنان که با عظمت حق معرفت دارند این است که در برابر او فروتنى کنند، و سلامت آنان که از قدرت حق آگاهند این است که تسلیم او باشند. پس از حق نگریزند، آن گونه که سالم از کچل، و تن درست از بیمار مى گریزد، و بدانید راه حق را نشناسید، مگر کسانى را که آن را ترک کردند بشناسید، و پیمان قرآن را محکم نگیرید، مگر به آنان که عهد کتاب را شکستند شناخت پیدا کنید، و متمسک به آن نشوید، مگر به وضع آنان که آن را به جانبى انداختند معرفت پیدا نمایید. همه این واقعیات را از اهلش (که اهل بیت پیامبرند) بخواهید؛ زیرا آنان حیات علم و مرگ جهلند؛ آنان که سخنان حکیمانه شان شما را از دانششان، و سکوتشان از گفتارشان، و ظاهرشان از باطنشان خبر می‌دهد، نه در مخالفت با دین اند و نه در دین اختلاف مى کنند. دین در میان اهل بیت گواهى است راستگو، و ساکتى است گویا»[۲]

امیدواریم که بویى از این سیره و سنت اهل بیت (علیهم السلام ) به مشام ما برسد و این تحقیقات و تلاش هاى علمى و فعالیت هاى عملى در جهتى باشند که کسانى در جامعه اسلامى و شیعه تربیت بشوند که شباهت داشته باشند به کسانى که على (علیه السلام ) دوست مى دارند وفّقنا الله و ایّاکم لِما یُحبُّ و یَرضى و جَعلنا من شیعه اهلِ البیتِ و محبیّهم و السلامُ علیکم و رحمه الله .

پی نوشتها:
[۱]. همان، ج۳۳، ص ۲۱۹٫
[۲]. امام على ـ علیه السلام ـ، نهج البلاغه، خطبه ۱۴۷، ترجمه حسین انصاریان، تهران، پیام آزادى، ج اول، ۱۳۷۷، ص ۳۲۰٫
[۳] . متن فوق سخنرانى آیه الله مصباح یزدى ـ ریاست مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى(ره) به تاریخ ۲۹/۱/۸۱ در شیعه شناسى مى باشد.
منبع : فصلنامه شیعه شناسى، محمد تقى  مصباح یزدى، ش۳و۴