اشاره:

 مذهب شیعه در طول تاریخ مورد هجمه طاقت فرسایی از طرف مخالفان قرار داشته و در این راستا از طرف آنان پیروان این مذهب مورد تحیر و استهزاء قرار می گرفته اند. این در حالی است که مذهب شیعه نگین اسلام و اصل اسلام است و باید مایه افتخار شیعان باشد. در این رابطه از طرف اهل بیت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم احادیثی وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می شود:

 

۱. شیعه بر دین حضرت ابراهیم (ع)

 عَنْ أبِی جَعْفَرٍ ـ عَلَیْهِ السَّلامُ ـ أنّهُ قال: «لِیُهْنِئَکُمْ ـ الإسْمُ ـ قُلْتُ وَ ما هُوَ جُعِلْتُ فِداکَ؟ قالَ: الشِّیعَه، قیلَ إنَّ النّاسَ یُعَتِّرُونَنا بِذلِکَ، قالَ: أما تَسْمَعُ: «وَ إنْ مِنْ شِیعَتِهِ لِإبْراهیمَ»، وَ قَوْلُهُ تَعالی: «وَ اسْتَغاثَهُ الَّذیِ مِنْ شِیعَتِهِ عَلَی الّذی هُوَ مِنْ عَدُوِّهِ فَلْیُهنَئکُمْ الْاِسْمُ[۱]. «  امام باقر ـ علیه السلام ـ فرمود: این نام بر شما گوارا و مبارک باشد، گفتم: کدام نام؟ فرمودند: «شیعه» ـ شخصی گفت: ما را به این نام تحقیر می کنند، امام پاسخ داد: مگر قرائت نکردی: «و ان من شیعته لابراهیم»(در ذیل سوره صافات) و «استغاثه الذی من شیعته علی الذی هو من عدوه»[۲]  پس مبارک باشد این اسم بر شما.

عَنْ عُمَرِ بْنِ أبِی مِیْثَمْ قالَ: سَمِعْتُ الْحُسَیْنَ بْنَ عَلی ـ عَلَیْهِ السَّلامُ ـ یَقُولُ: ما أحَدٌ عَلی مِلَّه إبْراهیمَ إلّا نَحْنُ وَ شِیعَتَنا. و سایِرُ النّاسِ مِنْها بُرَآءُ.[۳] عمر بن أبی میثم می گوید: از امام حسین ـ علیه السلام ـ شنیدم که فرمود: هیچ کس بر ملت ابراهیم نیست مگر ما و شیعیان ما، و دیگران از آن بیگانه اند.

۲. برگزیدگی شیعه برای محبت اهل بیت

 در روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده که خداوند حبّ علی و فاطمه و اولاد آن دو را  بعد از انبیاء به شیعیان اختصاص داده و شیعیان کسانی هستند که این حب را پذیرفته اند.

قالَ النَّبِیُّ صلی الله علیه و آله  و سلم:« إنَّ اللهَ لَهُ الْحَمْدُ، عَرَضَ حُبَّ عَلِیٍّ وَ فاطِمَه، وَ ذُرّیَّتِهما عَلی الْبَرِیَّه فَمَنْ بادَرَ مِنْهُمْ بِالإجابَه جَعَلَ اللهُ مِنْهُمْ الرُّسُلَ، وَ مَنْ أجابَ بَعْدَ ذلِکَ جَعَلَ مِنْهُمْ الشِّیعَه وَ إنَّ اللهَ جَمَعَهُمْ فِی الْجَنَّه»[۴]. پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: خداوند که حمد وستایش بر او باد دوستی علی و فاطمه و ذریه آن دو را بر همه انسان ها عرضه داشت اول کسانی که آن را پذیرفته اند به عنوان رُسُل (رسولان) انتخاب شدند و پس از آنان، کسانی که آن را پذیرفته به عنوان «شیعه» برگزیده شدند و خداوند در بهشت همه آنان را جمع خواهد کرد.

در روایتی دیگری از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده که هیچ کسی با پیامبر و اهل بیت آن حضرت دشمنی نمی کند مگر اینگه جایگاهش آتش جهنم باشد.  «وَالَّذِی نَفْسِی بِیَدِهِ، لَا یُبْغِضُنَا أَهْلَ الْبَیْتِ رَجُلٌ إِلَّا أَدْخَلَهُ اللَّهُ النَّارَ»[۵] بنابراین این محبت و دوستی از افتخارات شیعه به شمار می آید .

۳. شیعیان علی رستگاران روز قیامت

 رستگاری امری است که انسان با اعتقاد و عمل صالح به آن می رسد.. رستگاری در برابر خسران قرار دارد. سوره در قرآن کریم بر این مطلب دلالت صریح دارد که می فرماید: «وَ الْعَصْرِ ،إِنَّ الْانسَانَ لَفِى خُسْرٍ  إِلَّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ وَ تَوَاصَوْاْ بِالْحَقّ‏ِ وَ تَوَاصَوْاْ بِالصَّبرْ». خداوند در این سوره به عصر قسم یاد می کند که همه انسانها در خسران و زیان هستند مگر کسانى که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‏اند، و یکدیگر را به حق سفارش کرده و یکدیگر را به شکیبایى و استقامت توصیه نموده‏اند! این چهار خصلت و معیار باعث رستگاری می شود. پیامبر اسلام این رستگاری را به شیعیان علی اختصتص داده است:

جابر بن عبد الله انصاری، صحابی رسول مکرم اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل می کند: ما در خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بودیم، علی بن ابی طالب علیه السلام وارد شد،‌آن گاه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم با اشاره به علی ـ علیه السلام ـ فرمودند: «و الذی نفسی بیده ان هذا و شیعته هم الفائزون یوم القیامه»[۶] یعنی در این روایت پیامبر اسلام به خداوند قسم یاد کرده که شیعه علی همان رستگاران روز قیامت هستند.

پی نوشت:

[۱] . تفسیر قمّی، ج۲، ص۲۲۸.

[۲] . الإستیعاب، ج۳، ص۴۰

[۳] . نور الثقلین، ج۳، ص۹۴.

[۴] . احقاق الحق، ج۹، ص۱۹۱ .

[۵] . محمد بن حبان بستی، صحیح ابن حبان بترتیب ابن بلبان، ج۱۵، ص۴۳۵، بیروت، مؤسسه الرساله، چ۲، ۱۴۱۴ق/۱۹۹۳م.

[۶]. طوسی، محمد بن حسن، الامالی، قم دار الثقافه، چاپ اول، ۱۴۱۴ق، ص۲۵۱.

نویسنده: حمیدالله رفیعی