شیعه برگهای درخت نبوت

 در قرآن کریم از دو نوع شجره و درخت نام برده شده است یکی شجره ملعونه و خبیثه که می فرماید: « وَ الشَّجَرَهَ الْمَلْعُونَهَ فِی الْقُرْآن»[۱]‏ «وَ مَثَلُ کَلِمَهٍ خَبیثَهٍ کَشَجَرَهٍ خَبیثَهٍ اجْتُثَّتْ مِنْ فَوْقِ الْأَرْضِ ما لَها مِنْ قَرارٍ»[۲] و دیگری شجره طیبه است. قرآن در مورد شجره طیبه می فرماید: «أَ لَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً کَلِمَهً طَیِّبَهً کَشَجَرَهٍ طَیِّبَهٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِی السَّماءِ»[۳] آیا ندانستى که خدا چگونه مثلى زده است؟ کلمه پاک [که ا عتقاد واقعى به توحید است‏] مانند درخت پاک است، ریشه‏اش استوار و پابرجا و شاخه‏اش در آسمان است. آنچه که از دقت در آیات به دست مى‏آید این است که: مراد از«کلمه طیبه» که به«درخت طیب» تشبیه شده و صفاتى چنین و چنان دارد، عبارت است از عقاید حقى که ریشه‏اش در اعماق قلب و در نهاد بشر جاى دارد.[۴]

در حدیثی پیامبر اسلام از درختی دیگری هم نام برده شده که مانند درخت طیب دارای اصل و تنه و شاخه و برگ می باشد.

عَنْ ابْنِ عَساکِرَ فِی تارِیخِهِ عَنْ عاصِمٍ بْنِ ضَمْرَه عَنْ أمِیرِ الْمُؤمِنِینَ عَلَیْهِ السَّلامُ قالَ: «قالَ رَسُول اللهِ ـ صلی الله علیه و آله ـ: «مَثَلِی وَ مَثَلُ عَلِیٍّ مَثَلُ شَجَرَه أنا أصْلُها وَ عَلِیٌّ فَرْعُها وَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَیْنُ ثَمَرُها وَ الشِّیعه وَرَقُها فَهَلْ یَخْرُجُ مِنْ الطَّیِّبِ إلّا الطَّیِّبُ وَ أنا مَدِینَه الْعِلْمِ وَ عَلِیٌّ بابُها فَمَنْ أرادَها فَلْیَأتِها مِنْ بابِها».[۵] پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: مَثَل من و علی مَثَل درختی است که من ریشه و ساقه و علی شاخه آن و حسن و حسین ـ علیهما السلام ـ میوه آن درخت و شیعه برگ های آن درخت را تشکیل می دهند، (و سپس افزود) آیا از اصل و ریشه پاک جز میوه پاک انتظار می رود؟ و من شهر علم و دانش هستم و علی ـ علیه السلام ـ درب آن است، پس کسی که خواست به شهر علم دست یابد، باید، از درب آن وارد شود.

[۱] . اسراء، ۶۰.

[۲] . ابراهیم، ۲۶.

[۳]  ابراهیم، ۲۴.

[۴] . محمد حسین طباطبایی،  ترجمه تفسیر المیزان‏ ، ج۱۲، ص۷۲، مترجم: سید محمد باقر موسوى همدانى‏، قم، دفتر انتشارات اسلامى جامعه‏ى مدرسین حوزه علمیه قم‏،چ۵، ۱۳۷۴ش.

[۵] . ابن عساکر، تاریخ دمشق، ج۴۲، ص۳۸۴، بیروت ، دارالفکر للطباعه والنشر والتوزیع، ۱۴۱۵ق.