رمز-موفقیت-در-توکل-به-خداست

رمز موفقیت در توکل به خداست

مریم دلخوش فتیده- لنگرود

باید دید کسانى که موفق شده‌اند چگونه و از چه راهى بدین مرحله رسیده‌اند. مسلماً در حیات اجتماعى و انفرادى هر کس دچار گرفتاری‌هاى زندگانى است و کسى نیست که در صحنه زندگى با آزمایش‌هاى گوناگون روبه‌رو نشود و آنانى که سختی‌هایشان شدیدتر است و پیوسته در مبارزه با مشکلات هستند، از شایستگى بیشترى برخوردارند. به قول «عنصرالمعالی» صاحب قابوسنامه روزگار با کسى که بزرگ نیست به مبارزه برنمی‌آید، دنیا پر است از مشکلات و سختی‌ها و کسانى که براى رسیدن به برترین‌ها می‌کوشند بیشتر با مشکلات روبه‌رو می‌شوند.

بزرگان دنیا، مبتکران عالم، دانشمندان، محققان، شعرا، نویسندگان و مکتشفان به آسانى به نتیجه مطلوب نرسیده‌اند، راهى را که برگزیده تا به پایان برند در آن با موانع بسیار و دشوارى روبه‌رو گشته حتى تا پاى جان مقاومت ورزیده‌اند، از خواب و خوراک گذشته و از لذت‌هاى جسمانى و آنى صرف‌نظر کرده تا به پیروزى دست یافته‌اند. انسان‌هاى موفق و پیروز، زندگى را با برنامه‌هاى حساب شده و دقیق تنظیم کرده و با روش صحیح پیش می‌روند. موفقیت ملت‌ها و مردان بزرگ در گذشته و حال در صحنه زعامت، رهبری، سیاست، علم، هنر و… بیشتر مرهون برنامه صحیح و کار منظم در زندگى بوده است.

اگر در بین بزرگان کم و بیش صفات صبر، امید، عزت نفس، متانت، حکمت، عقل، حلم، دانش، شجاعت، اراده، اعتماد به نفس نبود آیا موفق می‌شدند؟ تا کسى خود را مسلح به اندیشه تابناک نگرداند هرگز واقعیت‌ها را از منجلاب تباهی‌هاى زندگى مادى بیرون نمی‌کشد و نمی‌تواند اراده‌اى از خود نشان دهد.

کشور ژاپن پس از شکست در جنگ جهانى دوم که همه چیز را از دست دادند در سایه نظم و پشتکار توانستند خرابی‌ها را ترمیم کنند و صنعت اقتصادشان را احیا نمایند.

هیچ ارتشى با بی‌نظمی پیروز نشده بلکه موفقیت و پیشرفت آن در سایه نظم و مقررات ویژه بوده است. هیچ مکتب، مردم و گروهى نمی‌تواند بدون نظام و تشکیلات صحیح پیشرفتى داشته باشد و بی‌نظمی سند نابودى است.

نظم و موفقیت در پیروزى انسان نقش بزرگى دارد چنان که اگر ساعات کار و فعالیتمان و اوقات فراغت و استراحتمان و دخل و خرج در زندگى و همه امور مادى و معنوى بر پایه نظمى صحیح صورت گیرد از زندگى ثمربخش و سعادتمندانه‌اى در دنیا و آخرت برخوردار خواهیم بود.

اگر خوب بنگریم همه جهان از اتم تا کهکشان را منظم می‌یابیم و این خود سرمشقى است که ما نیز برنامه زندگى خود را منظم سازیم و در همه امور منظم باشیم.

بسیارى از طبقات مردم می‌گویند: چه کنیم تا تحصیل، تدریس، شغل اداری، گرفتارى کسب و پیشه و مشکلات زندگى به ما اجازه دهد به عبادت و مجالس سازنده مذهبى و تربیتى برسیم، می‌گویند ما فرصت کافى حتى براى استراحت، نداریم تا چه رسد به مسائل دیگر، چون صله رحم (رسیدگی به خویشان و دیدارشان).

اینها اگر اوقات خویش را خوب تنظیم کنند، در هر شرایط و با هر نوع کاری، می‌توانند ساعت‌هاى فراغتی داشته باشند که به خیلى از کارها، به ویژه مطالعه کتب سودمندى چون قرآن و نهج‌البلاغه اختصاص دهند.

در طبقات مختلف مردم، نمونه‌هاى زیادى یافت می‌شوند که واقعا در زندگى موفقند هم با نظم ویژه‌ای به زندگى و همه کارهاى خویش می‌رسند و هم در محافلى سازنده و دینى شرکت می‌کنند و نیز به مطالعه کتاب‌هاى سودمند می‌پردازند. دانش‌آموز منظم نیز می‌تواند در ساعت‌های معین درسش را بخواند و تکلیفش را انجام دهد و حتى بازى و تفریح هم داشته باشد و در عین حال در وقت خود صرفه‌جوئى کند و به مطالعات مفید دیگرى بپردازد، به ویژه اگر سحرخیز باشد.

رمز دیگر موفقیت این است که مجذوب همه شویم ما را دوست بدارند بنابراین باید درستى ورزیم، خوب باشیم تا همه به سوى ما رغبت کنند و ما نیز همگان را دوست بدانیم و به بد کسی خشنود نگردیم و جز خیر و صلاح دیگران را نخواهیم. بایستى بدانیم احترام هر کس دست خود اوست اگر می‌خواهیم صاحب شخصیت باشیم باید براى دیگران نیز شخصیت قائل شویم. بیناى عیب خود باشیم و عیب دیگران را بپوشانیم.

اگر ما براى خود احترام قائل نشویم و حرمت خویش نگاه نداریم نباید توقع احترام از دیگران داشته باشیم که حرمت هر کس دست خویشتن است.

هرگاه خودپرستى را کنار بگذاریم و مهر بورزیم و به یارى همنوعان بشتابیم و جان خود را به زیور مهر و محبت بیاراییم و نهانخانه دل را از کینه توزى پیراسته کنیم، دنیاى بهشت آیینی خواهیم داشت. اگر بدى متوجه ما شد باید علت بدى را در خود جستجو کنیم و اگر می‌خواهیم نصیب ما نیکى باشد باید به نیکى قیام نماییم، تا درهاى بهشت را به روى خویش باز بینیم. آن که خوبست و پیش همه محبوب است و او را دوست می‌دارند و به مهرش دل می‌سپارند و پیوسته سر ارادت به آستان عنایتش می‌سایند در دنیاى بهشت زندگى می‌کند.

این رمز موفقیت است، نیکخواه دیگران بودن و به همه مهر ورزیدن و نظم و تدبیر در زندگى داشتن بنابراین انسان با اندیشه‌هاى تابناک و نقشه‌هاى درست می‌تواند در میدان زندگانی گوى موفقیت را برباید.

فراموش نکنیم آثار نظم و تدبیر در بهتر زیستن و خوشبختى با توکل منافاتى ندارد؛ زیرا مفهوم صحیح توکل آن است که یک مسلمان تا آنجا که قدرت دارد جزئیات کار را پیش‌بینى کند، مقدمات علل و اسباب ظاهرى را فراهم سازد و نتیجه‌اش را بررسى کند و سرانجام با اتکاء به نیروی ایمان و به امید پشتیبانى خدا دست به کار شود و براى جلوگیرى از اضطراب دودلى و نگرانی‌هاى وسوسه‌زا یا حوادث احتمالى به خدا توکل کند.

وقتى همه پیش‌بینی‌های لازم انجام شد و مقدمات و وسایل را فراهم آمد و تصمیم گرفته شد. آن گاه با توکل باید اقدام کرد.

پس آن گاه که تصمیم گرفتى به خدا توکل کن که خدا توکل کنندگان را دوست می‌دارد. (آل عمران، آیه ۱۵۹)

منبع :روزنامه کیهان۸۶/۶/۱