دگرگونی طبیعت در روز عاشورا

پرسش:

آیا درست است که در روز عاشورا آسمان کربلا سرخ رنگ شده و از چاههای کربلا خون بیرون آمده؟

پاسخ:

براساس آنچه در روایات معتبر از معصومین روایت شده«لولا الحجه لساخت الارض علی اهلها»(۱)وجود امام در روی زمین مایه ی آرامش تمام موجودات است. و بر اساس همین روایات اگر حجت الهی و خلیفه الهی بر روی زمین نباشد زمین اهلش را فرو می‌بلعد و دریاها طغیان می‌کنند و امنیت تکوینی هستی و توازن و تعادل به هم می‌خورد. قرآن به صراحت می‌فرماید: فَمَا بَکتْ عَلَیْهِمُ السَّمَاء وَالْأَرْضُ وَمَا کانُوا مُنظَرِینَ (۲). آنهایی که در برابر فرامین الهی گردن ننهادند و طغیان نمودند طومارشان پیچیده شد و از آنچه داشتند محروم شدند و میراث آنها به دیگران رسید و دست خالی دنیا را ترک کردند و آسمان و زمین نیز برای آنها نگریست و به آنها مهلت بقا در دنیا داده نشد. از این آیه ی کریمه استنباط می‌شود که آسمان و زمین در ماتم بندگان مؤمن و اولیاء‌ خویش که در رأس آنها انبیاء هستند گریه می‌کنند . از دیدگاه قرآن تمام موجودات اعم از جمادات و حیوانات دارای شعور هستند.(۳) شعور آنها فوق درک انسان های عادی است.
در منابع معتبر حدیثی و تاریخی درباره ی شهادت امام حسین ـ علیه السلام ـ گزارش شده است که پس از شهادت آن حضرت آسمان‌ها و زمین گریست و تمام موجودات گریستند و در کربلا از سنگ ها ناله بر خاست و خون چکید.

مرحوم مجلسی از امام رضا ـ علیه السلام ـ نقل می‌کند که هفت آسمان و زمین بر آن حضرت گریست.(۵)و جن و ملک در فراقش ناله سر دادند.(۶)
امیرمؤمنان ـ علیه السلام ـ می‌فرماید:

حیوانات وحشی، ماهیان دریا، پرندگان آسمان و خورشید و ماه و ستارگان، زمین و آسمان ومؤمنین از جن و انسانها و تمام ملائکه الهی  در رثای حسین گریه می‌کنند.(۷)
بنابراین در فقدان حجت الهی آسمان و زمین عزادار می‌شود در کامل الزیارات آمده است که در فقدان و کشته شدن تمام اولیاء الهی چنین تب و تابی بر آسمان و زمین مستولی می‌شود.(۸)
براساس روایات معتبر در سال ۶۱ هجری ظهر عاشورا آسمان و زمین سرخ شد و چهل روز از گریه آسمان و زمین آرامش نبود.(۹)
پس از شهادت امام حسین ـ علیه السلام ـ امام زین العابدین ـ علیه السلام ـ که از نزدیک شاهد این جنایات بنی امیه بود، بسیار گریست و خاندان نبوت عزادار بودند بر اساس وابستگی کامل موجودات به حجت الهی گریه و ناله آنها طبیعی است.
بنابراین سرخ شدن آسمان که همان گریه آن است صحت دارد ولی خون شدن چاه ها در هیچ منبعی ذکر نشده است.

پی نوشت ها:

۱٫صدوق، اکمال‌الدین، تصحیح غفاری، قم، مدرسین، ۱۴۱۶، چاپ سوم، ج۱، ص۱۰ ـ ۵٫
۲٫ دخان:۲۹٫
۳٫ سبح لله ما فی السموات و ما فی الارض.
۴٫ مجلسی، بحارالانوار، تهران، اسلامیه، ۶۹، چاپ دوم، ج ۴۵، ص ۲۰۱٫
۵٫ همان، ص ۲۰۱٫
۶٫ همان، ص ۲۲۰٫
۷٫ همان، ص ۲۰۲٫
۸٫ ابن قولویه، کامل الزیارات، ص ۷۵٫
۹٫ همان، ص ۲۱۱، حدیث، ۲۲، و ۱۸ و ۳۸ ـ ۴۵٫