آمریکا

 

اشاره:

ایالات متحدهٔ آمریکا (به اختصارUSA‏) کشوری در آمریکای شمالی، و به پایتختی شهر “واشنگتن دی‌سی” است. آمریکا سومین کشور پرجمعیت و چهارمین کشور پهناور جهان است، و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم، متنوع‌ترین سرزمین جهان شناخته می‌شود. آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، در غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با مکزیک همسایه‌است. این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا و از طریق آلاسکا مرز آبی با روسیه دارد. به علاوه، مجموعه‌ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده‌اند.
این کشور در مجموع ۹٬۸۲۶٬۶۳۰ کیلومتر مربع وسعت دارد (که ۴۷۰ هزار کیلومتر آنرا جزایر پراکنده در اقیانوس آرام و دریای کارائیب تشکیل می‌دهند) و حدود ۳۰۰٬۴۱۰٬۰۰۰ نفر در آن زندگی می‏کنند.
بر اساس آمار سال ۲۰۰۲، ترکیب مذهبی مردم آمریکا متشکل از ۵۲ درصد پروتستان، ۲۴ درصد کاتولیک، ۲ درصد مورمون، ۲ درصد یهودی، ۱ درصد مسلمان و ۲۰ درصد ادیان دیگر یا بدون دین بوده است. با این حساب، حدود ۳ میلیون مسلمان در آمریکا زندگی می‏کنند ؛ اما آمارهای دیگر و نیز خود سازمان‏های اسلامی معتقدند جمعیت آنها در آمریکا بالغ بر ۷ میلیون نفر است. بهرحال حداقل ۹۰۰ هزار نفر از مسلمانان آمریکا را شیعیان تشکیل می‏دهند.
با تشکر از «آقای هومن پگاه‏مهر» مسؤول کمیته جوانان مرکز اسلامی نیویورک، آنچه می‏خوانید چکیده‏ای از نحوه زندگی مسلمانان آمریکا در ماه مبارک رمضان است

استقبال

ماه رمضان در آمریکا هم حال و هوای دیگری دارد. مسلمانان این کشور هم این ماه را جشن می‏گیرند و آن را گرامی می‏دارند.

افق‏های گوناگون

در آمریکا هم به دلیل پهنای کشور و افق‏های گوناگون، تشخیص زمان افطار و سحر یکی از مسایل مهم است. این مسأله پیش از این از مشکلات مردم بود و حتی وقتی چند سال پیش یک روحانی ایرانی مقیم این کشور، با تأسیس شبکه‏ای ماهواره‏ای که فقط اوقات شرعی را برای مردم ایالات مختلف بیان می‏کرد بینندگان زیادی را به خود جذب نمود. اما اکنون با وجود وب‏سایت‏های متعدد و نیز مساجد و مراکز و اطلاع‏رسانی در این زمینه، این مشکل حل شده است.

تغذیه

بزرگ‏ترین مشکل مسلمانان متدین آمریکا، دسترسی به “گوشت و غذای حلال” است. لذا آنها در هنگام افطار مجبورند مسافتی طولانی را برای رسیدن به منزل یا نزدیک‏ترین مؤسسه اسلامی طی کنند.

اگرچه با شناخته‏شدن جمعیت زیاد مسلمانان، رستوران‏های حلال نیز رو به افزایش است اما هنوز نمی‏تواند مشکلات مردم مقید به قیود شرعی را برطرف نماید.

مرکز اسلامی نیویورک

این مرکز، از جمله مؤسسات اسلامی است که پذیرایی افطار را برای مسلمانان سکن “نیویورک” فراهم می‏سازد. هم‏اکنون هر شب بیش از ۲۰۰۰ نفر برای نماز جماعت، صرف افطار و مراسم مذهبی به این مرکز می‏آیند.

زندگی آمریکایی

در حالی که مسلمانان دیگر نقاط جهان، شرایط هماهنگی را می‌گذرانند، همگی با هم افطار می‌کنند و کار و تجارت نیز با روزه تنظیم می‌شود، مسلمانان آمریکایی مجبورند خود را با شیوه زندگی آمریکایی وفق دهند و برنامه خاصی داشته باشند.

اطعام در مساجد

با توجه به مطلب بالا، برای کسانی که مجبورند در هنگام غروب آفتاب هم سر کارشان باشند اطعام مساجد یک نعمت بزرگ است. آنان هنگام افطار، سریعا خود را به مسجدی در نزدیکی محل کارشان که افطار می‌دهد، می‌رسانند و پس از گرفتن افطار، برای خوردن آن بسرعت به محل کارشان بازمی‌گردند.

احترام به مسلمانان

تأثیرات و تأثّرات این ماه دو طرفه است ؛ یعنی با وجود مشکلات مسلمانان آمریکا، آمریکایی‌های بسیاری نیز به واسطه رمضان با مسلمانان بیشتر آشنا می‌شوند و رابطه برقرار می‌کنند.

پیروان ادیان مختلف، با مشاهده مسلمانانی که برای اجرای دستور الهی، مبارزه با نفس و خودسازی، یک ماه تمام روزهدار هستند، برای مسلمانان آمریکا ارزش و احترام زیادی قائل می‏شوند.

رمضان، فرصتی برای ترک اعتیاد

سازمان‏های برجسته اسلامی در ایالات متحده از ماه مبارک رمضان برای تأدیب نفس سود برده و ستاد ضد دخانیات را به منظور ترک عادت استعمال دخانیات تشکیل داده‏اند. مسؤولان این سازمان‏ها می‏گویند: .هدف ما این است که معتادان در طول ماه رمضان به علت روزه‏داری و اراده قاطع، این عادت را ترک کنند. ماه رمضان دست کم نیمی از راهی که باید آنها برای ترک استعمال دخانیات طی کنند را فراهم کرده و نیم دیگر را نیز باید با عزم راسخ خود طی کنند. دین در مبارزه با عادات ناپسند چون استعمال دخانیات معجزه می‏کند.
آنان با توزیع پوسترها و برگزاری سمینارهای آموزشی اهداف خود را تبیین می‏کنند.

عید فطر

این عید کم‏کم در فرهنگ آمریکا جا می‏افتد. مثلاً تمبر می۴تمبر «عید مبارک» که به عنوان نخستین تمبر اسلامی در آمریکا در سال ۲۰۰۷ و به منظور گرامیداشت عید سعید فطر منتشر شده بود، در تابستان امسال سپتامبر ۲۰۰۹ تجدید چاپ می‌شود. بیشتر قطعات این تمبر که به مناسبت عید فطر دو سال پیش چاپ شد، بسرعت از سوی مسلمانان و مجموعه‌داران خریداری گردید و در حال حاضر این تمبر نایاب شده است.

کمپانی چند ملیتی “تایسون فودز” ـ بزرگترین تولید کننده گوشت جهان ـ که در ایالات متحده مستقر است نیز عید فطر را به عنوان تعطیلات رسمی برای کارکنان مسلمان این کمپانی به رسمیت شناخت.

خبرگزاری فارس- گروه بین الملل

روزه داری در مصر

اشاره: 

مِصر (به فارسی باستان: مودرایه نام رسمی جمهوری عربی مصر کشوری در شمال شرقی قاره آفریقا است و شبه جزیره سینا هم که در قاره آسیا قرار گرفته بخشی از قلمرو این کشور است. مصر در جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای سرخ قرار داشته و از غرب با لیبی، از جنوب با سودان و از سوی شبه جزیره سینا با اسرائیل و در نوار  زه با فلسطین مرز زمینی دارد.

استقبال

در مصر، اکثریت مردم روزه می گیرند. مسلمانان مصر از ماه شعبان و حتی از ماه رجب، با اقتدا به پیامبر گرامی اسلام (ص) و آماده کردن نفس خود، به استقبال این ماه پر فضیلت می روند و یک هفته یا دو هفته قبل از حلول ماه مبارک رمضان برگزاری جشن‏های این ماه را آغاز می‏کنند.

استهلال

استهلال رمضان، در مصر یک سنت قدیمی است. مصریان مسلمانان شب اول ماه رمضان را “شب رؤیت” می‏نامیدند و گروهی از مردم از عصر روز قبل به صحرا می‏رفتند تا بتوانند هلال جدید را ببینند. در عصر آن روز بزرگان قوم و رؤسای اصناف نانوایی و آسیابانی و میوه فروشی و سمساری با برخی از اعضای آنها و گروهی از سربازان از قلعه و اقامتگاه حکمران به سوی مجلس قاضی می‏رفتند و منتظر اعلام رؤیت می‏شدند، خیابانها از جمعیت پر می‏شد و مردم در دو طرف خیابان صف می‏کشیدند و این رژه راکه به زیباترین اسبها مزین شده بود تماشا می‏کردند. هنگامی که خبر رؤیت هلال پخش می‏شد، یک گروه از سربازان به قلعه و دیگران به محله‏های شهر رهسپار می‏شدند و با صدای بلند به مردم آغاز روزه را اعلام می‏کردند و همه یک صدا فریاد بر می‏آورند: «ای امت، ای بهترین مردم! روزه فرارسید، روزه فرا رسید» و اگر هلال رؤیت نشود چنین ندا در می‏دادند: فردا ماه شعبان است و همه افطار کنید! همه افطار کنید.

اما اکنون، استهلال در این کشور هم مانند بقیه کشورهای اسلامی از سوی نهادهای رسمی و مذهبی انجام می‏شود.

جشن رمضان

در این ماه همه مردم مصر ـ اعم از مسلمان و غیر مسلمان ـ جشن می‏گیرند. در قاهره گروههای مختلف مصرعرب وغیر عرب جشنهای مختص خود را دارا هستند چراکه هرکدام به گونه ای خاص این ماه رامی شناسند وهر کدام به اندازه خود قدر و منزلت آن را می دانند. این جشنها حالت پیچیده و مرکب جشنهایی اند که از دوره فرعونیان وقبطانیان و اسلامیان باقی مانده اند. در این جشن‏ها هم رگه‏هایی از ابتکارات شیعیان فاطمی و میراث ممالک مختلف ـ از جمله عثمانی‏ها ـ وجود دارد و هم مراسم دیگر اقوام در آنها هویداست. مسلمانان مصر خیابان‏ها، کوچه‏ها و محله‏ها را با چراغ‏های رنگی، فانوس‏ها و پارچه‏هایی که بر روی آن ”رمضان کریم” و ”شهر رمضان الذی انزل فیه القران” نوشته شده است، آذین می‏بندند.

فانوس ؛ نماد رمضان

اگرچه اکنون شهرهای مصر برق دارند اما همچنان “فانوس‏های رنگی” نماد رمضان است. بازار این فانوس‏ها در ماه رمضان داغ است و مردم از آنها برای تزئین خانه‏ها و کوچه‏ها بهره می‏گیرند. کودکان مصری هم با در دست داشتن این فانوس‏ها، سرودها و شعرهای معروف این ماه را می‏خوانند.

تغییر در زندگی

در اسلام، دین و معنویت مختص زندگی شخصی نیستند. اصولی که بر زندگی خصوصی مسلمانان حاکمند معمولاً به طور آشکار از طریق مقررات و حقوق اجتماعی نشان داده می شوند. در زمان مراسم ماه رمضان در مصر، در ساختار روز هم تغییر حاصل می‏شود: روزهای کاری و مدرسه کوتاه‏تر می‏شوند و برخی از فعالیت‏های تجاری ـ اکثراً رستوران‏ها و کافه‏ها ـ برای صرف سحری زودتر باز می‏کنند.

تغذیه

زنان مسلمان برای پذیرایی از مهمانان این ماه، مایحتاج و موادغذایی مورد نیاز خود را از بازارها فراهم می کنند و غذاهایی چون ”الیامیش” و شیرینی ”کنافه” را آماده می کنند.

دو شهر در قاهره

قاهره درماه رمضان به دو شهر تبدیل می شود، اول شهری ازصبح زود تا ساعت ۲ بعد از ظهر است. در این هنگام این شهر، شهری آرام و ساکت و بدون کوچکترین شلوغی و ازدحام است. سپس ازساعت ۲ بعد ازظهر تا زمان افطار و اذان مغرب و گاهی اوقات تا نیمه‏شب که شهری می‏شود که درآن شلوغی بیداد می‏کند و دهیاهو برپاست.

افطار همگانی

بعضی ازمردم درخیابانها با خرما و آب افطارمی‏کنند؛ تاجایی که در دست همه مردم خرما وجود دارد. بعضی ازرانندگان توقف می کنند و درخوردن عجله نمی کنند و برخی دیگر با سرعت وبا عجله رانندگی می کنند و همین ممکن است برخوردهایی را به وجود آورد. دراین میان اگرکسی ازروزه داران صدمه ببیند منتظر نمی مانند تا افسر علت را جویا شود، بلکه هریک سعی دارد که افطار را با خانواده اش بخورد و این گونه مشکلات میان شخص آسیب دیده و راننده از بین می رود وهمه به سوی اتومبیلهای خود باز می گردند.

اطعام

برپا کردن سفرهای افطاری، به منظور همبستگی برای فقیران و نیازمندان در مساجد و اماکن مختلف هم از سنت‏های رمضانی مصریان است.

پس از افطار

مسلمانان پس از افطار و ادای نماز، در قهوه‏خانه‏ها و خیمه‏های رمضانی، برای شب زنده داری و شرکت در مسابقه ها گردهم جمع می شوند.

تلویزیون

تهاجم فرهنگی و بی‏بندوباری فرهنگی در تلویزیون کشورهای عربی ـ بویژه مصر و لبنان ـ یکی از مشکلات این کشور است. علیرغم اعتراضات فراوان علمای این کشور، شبکه‏های تلویزیونی حتی حرمت ماه مبارک رمضان را نیز رعایت نمی‏کنند و در ساخت سریال‏های مناسبتی رمضان، از صحنه‏ها و لباس‏های تحریک‏آمیز استفاده می‏کنند!

در مقابل این فعالیت‏ها، نهاد دینی “الازهر” همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان یک شبکه‌ی تلویزیونی اسلامی راه‌اندازی کرد. به گزارش ایسنا، این شبکه ماهواره‌ای جدید با هدف معرفی چهره واقعی اسلام به مخاطبان و گسترش آموزه‌ها و ارزش‌های اسلامی در بین بینندگان تلویزیونی راه‌اندازی شده است. این شبکه ماهواره‌ای ۲۴ ساعته، (ازهر تی‏وی) نام داد و برنامه‌های سرگرم‌کننده و آموزشی را به روی آنتن می‌فرستد.

خیرات

مردم مصر در طول ماه رمضان، به کارهای نیکی نظیر دادن صدقه، توبه از گناهان، خواندن قرآن، نماز، و دادن افطاری به روزه گیران اهتمام می‏ورزند.

مساجد

با ورود به این ماه، مساجد این کشور مملو از روزه دارانی است که برای ادای نمازهای پنج گانه به مساجد می روند تا صحنه با شکوهی از برپایی یکی از واجبات مسلمانان را به نمایش بگذارند. علاوه بر آن مسلمانان با حضور در مساجد تا پایان ماه مبارک بارها قرآن را ختم می کنند.

شب قدر

مصری‏ها معتقدند که شب قدر، یکی از شب‏های فرد از ده شب آخر رمضان است؛ لذا پرهیزکاران و پارسایان، ده شب و روز آخر ماه رمضان را با خشوع بی‏مانندی می‏گذرانند. بقیه مردم هم شب قدر را بسیار گرامی می‏دارند و معتقدند که در آغاز این شب، فرشتگان برای رساندن نعمتهای الهی به زمین می‏آیند و بی‎شک هر دعایی در این شب مستجاب خواهد شد، چون درهای آسمان در این شب باز خواهد بود.

اعتکاف

عده‏ای از مردم، ده روز آخر را به مسجد رأس الحسین(ع(یا مسجد حضرت زینب(س) می‏روند و در آنجا معتکف می‏شوند.

عید فطر

عید فطر و آداب و رسوم آن ـ از جمله نماز عید فطر و پرداخت زکات ـ پایان‏بخش جشن عظیم رمضان در مصر است.

محمدرضا اسدزاده،خبرانلاین

مالزي

مالزي

با وجود تعدد قوميت ها و حضور پيروان اديان مختلف در کشور مالزي، همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان چهره اين کشور تا حدودي دگرگون مي شود به گونه اي که ورود به ماه ضيافت الهي با توجه به مسلمان بودن 60 درصد مردم اين کشور، کاملا مشهود است.    با اين وجود ماه مبارک رمضان در مالزي تا حدودي متفاوت از کشورهاي ديگر اسلامي است به دليل اينکه اين کشور علاوه بر اکثريت مسلمان، اقليت قابل توجهي از چيني ها و هندوها را در خود جاي داده است و اين تعدد قومي باعث اين تفاوت شده است. ماه رمضان در بين 60 درصد جمعيت مسلمان مالزي همچون ديگر کشورهاي اسلامي با آداب و سنن خاص همراه است. با آغاز ماه مبارک رمضان چهره اکثر شهرهاي اين کشور رنگ و بوي مذهبي به خود گرفته و فعال شدن بيشتر مساجد و پخش مداوم دعا، نيايش و قرآن، آذين بندي خيابان ها، افزايش فعاليت هاي فرهنگي مدارس، دانشگاه ها و ادارات اين کشور، برپايي بازارهاي مخصوص رمضان و تعطيلي روزانه برخي از رستوران هاي مسلمانان از جمله ويژگي هاي اين ماه در مالزي محسوب مي شود… اغاز رمضان با وجود اينکه کشور مالزي کشوري گردشگر پذير است و بر اساس اعلام مسوولان گردشگري اين کشور سالانه بيش از 20 ميليون گردشگر از کشورهاي مختلف به اين کشور سفر مي کنند، با آغاز ماه مبارک رمضان روزه داري مسلمانان بر فضاي عمومي اين کشور تاثيرگذاشته و رستوران هاي شهر کوالالامپور که در روزهاي عادي مملو از جمعيت است، در ماه مبارک رمضان تا زمان افطار تعطيل شده و يا اينکه مشتري کمي را به خود مي بينند. به دليل اينکه رستوران هاي متعدد و بسياري در مالزي داير است و مالزيايي ها طي روز و شب به طور دائم در آنها حضور يافته و به تناول غذا مي پردازند با فرا رسيدن ماه مبارک و بسته شدن تعدادي از رستوران ها تا زمان افطار، اين موضوع بيش از هر چيز ديگر در مالزي جلب توجه مي کند. پاسار مالام يکي از جلوه هاي بارز ماه مبارک رمضان در مالزي که همچنين به عنوان يک سنت ديرينه در اين کشور تلقي مي شود، راه اندازي بازارهاي رمضان با عنوان محلي “پاسار مالام” است که در ايام اين ماه همه روزه در گوشه و کنار شهرها هنگام افطار برپا مي شود. بازار رمضان بازار هاي رمضان عموما بازار خريد و فروش محصولات مصرفي از جمله غذا، ميوه و شيرينيجات سنتي محسوب مي شود و بيشتر مالزيايي ها عموما در اين بازارها افطار کرده و يا افطاري خود را از اين بازار ها تهيه و به خانه مي برند. در اکثر مساجد مالزي، به ويژه مساجد بزرگ اين کشور، هر شب سفره افطار برقرار است و با گفتن اذان مغرب مردم در مساجد با خرما و شربت روزه خود را باز مي کنند و در نماز مغرب شرکت مي کنند. پس از نماز مغرب هم سفره افطار کامل شده و از روزه داران با انواع غذاهاي بومي و سنتي پذيرايي مي شود ديگر مراکز اسلامي مالزي به جز مساجد نيز در ماه مبارک رمضان برنامه هاي فرهنگي و ديني مخصوص سنين مختلف به ويژه براي جوانان تدارک مي بينند که مردم مالزي از اين برنامه ها استقبال خوبي به عمل مي آورند. قرائت قران  جلسات آموزش قرآن و قرائت اين کتاب آسماني نيز در ماه مبارک رمضان در مساجد مالزي رونق خاصي دارد و جمعيت زيادي براي قرائت قرآن به مساجد مي آيند. يکي از آداب اصلي مالزيايي ها در ماه مبارک رمضان، مراسم مخصوص روز عيد سعيد فطر است که به آن “سفره باز” مي گويند. سراسر مالزي به مناسبت عيد سعيد فطر سه روز تعطيل است. در اين روز افراد متمکن به ويژه مسوولان دولتي از جمله نخست وزير اين کشور سفره هايي را پهن مي کنند که همه مردم مي توانند در آنجا حضور يافته و غذا تناول کرده و خارج شوند. در اين روز همه مردمي که در اين مراسم حضور مي يابند با مسوولان از جمله نخست وزير ملاقات کرده و اگر مسايلي داشته باشند با آنان در ميان مي گذارند. مساجد مالزي يک ساعت پيش از اذان صبح و مغرب فعاليت هاي خود را آغاز مي کنند. پخش تلاوت قرآن و مناجات، ساعتي پيش از اذان صبح و مغرب از ديگر فعاليت هاي فرهنگي مساجد در اين ماه به شمار مي رود. برخي از شبکه هاي تلويزيوني مالزي نيز در ماه رمضان برنامه هاي مذهبي، آموزش قرآن و تواشيح خود را تقويت کرده ميزگردهايي را نيز در اين زمينه برگزار مي کنند. در روزهاي آخر ماه مبارک رمضان چهره شهرها تغيير مي کند و دولت و مردم با چراغاني کردن اماکن دولتي و خصوصي خود را براي برپايي بزرگترين عيد در مالزي يعني عيد فطر آماده مي کنند. مردم مالزي عيد فطر را با شکوه هرچه تمام برگزار مي کنند. با برگزاري نورافشاني در شب عيد فطر، مالزيايي ها به استقبال اين عيد سعيد مي روند. عيدفطر  مسلمانان مالزي در ساعات اوليه صبح عيد فطر و قبل از اذان صبح در مساجد تجمع کرده و اين عيد را به يکديگر تبريک گفته و به سر دادن تکبير مخصوص عيد سعيد فطر مي پردازند. مسوولان دولتي و حکومتي از پادشاهان ايالات و نخست وزير گرفته تا وزرا و نمايندگان مجلس نيز همگي ميزبان ميهمانان خود در ماه شوال به خصوص در روز عيد فطر هستند و با پوشيدن لباس هاي سنتي خود در حفظ آيين سنتي مالزي مي کوشند.

محمدرضا اسدزاده،خبرانلاين

ساحل عاج

ساحل عاج

ساحل عاج در غرب آفريقا قرار دارد. اين کشور حدود 18 ميليون نفر جمعيت دارد. 60 ذرصد مسلمان، 36 درصد مسيحي و بقه دين هاي ديگري دارند. از لحاظ قوميتي ساحل عاج 63 قبيله است که هر فبيله زبان مخصوص به خودش را دارد.

استقبال

در 15 شعبان عموم مردم اين روز را به عنوان عيد تلقي و روز را روزه و شب را جشن مي گيرند. قبل از ماه رمضان مردم تمام مواد غذايي لازم در اين ماه را تهيه مي کنند. به محض اينکه هلال ماه رمضان ديده شود مؤذنان مساجد طبل هاي بزرگي را به صدا در مي آورند تا مردم بدانند که فردا روز اول ماه مبارک رمضان است. شيعيان بعد از نماز عشا با راهنمايي پيش نماز مسجد به خواندن سوره هاي مخصوص ذکر شده و نمازهاي معين مي پردازند.

فرهنگ جالب

فرهنگ جالب مردم مهربان ساحل عاج اين است که هر مردي براي پدر و مادر و همسر خود مقداري ما يحتاج مربوطه به ماه مبارک را تهيه و به آنها هديه مي دهد. جالب تر اينکه در آنجا هيچ زني در ماه مبارک از همسر خود دور نمي ماند و يک روز قبل به نزد همسر خود بر مي گردد تا در اين ماه در کنار شوهر ثواب بيشتري ببرد. اگر خانمي هم مرخصي گرفته باشد از شوهرش اجازه مي گيرد و به ديدن پدر و مادرش مي رود.

ختم قرآن

مردم بعد از نماز صبح شروع به قرآن خواندن مي کنند، بعد اذکار خاص اين ماه را مي گويند و سپس به سرکار مي روند. در مساجد ساعت 10 تا اذان ظهر تفسير قرآن برگزار مي کنند و در بعد از ظهرها از ساعت 16 تا اذان مغرب . آنها در طول ماه مبارک يک دوره کامل قرآن را براي مردم تفسير مي کنند تا با حقايق الهي آشنا شوند و هر روز به خداي خود نزديک شوند.

حکايت غير مسلمانان

در اين ماه با وجود اينکه 36درصد مردم مسلمان نيستند، اما رفتار مسلمانان کلاً باعث تأثير در ديگران مي شود.

افطار

مردم افطار خود را نزديک اذان به مسجد مي برند. مالکي ها اول نماز مغرب را مي خوانند و بعد افطار، وهابي ها اول افطار مي کنند و بعد نماز مي خوانند. شيعيان ابتدا نماز مغرب مي خوانند و بعد افطار مي کنند.

اطعام

مسلمانان و به خصوص شيعيان در اين ماه سعي مي کنند هر روز يک غذاي خوب و بسيار خوشمزه پخته و آن را به يکي از همسايگان و يا بستگان و يا دوستان و آشنايان به عنوان هديه بدهند.

وفات و ميلاد

فقط شيعيان اينگونه مراسمها برگزار مي کنند. آنها بعد از نماز مغرب و عشا مراسم مخصوصي را در روز معين با خواندن قرآن به همراه سخنراني و مداحي به زندگي حضرت خديجه – سلام الله عليها – و امام حسن مجتبي – عليه السلام – مي پردازند.

شب قدر

شيعيان به نحوه خود مثل ايران دقيقاً عمل مي کنند. در مناطقي که شيعيان زياد باشند به صورت دسته جمعي مراسمها برگزار مي شود. حتي در مناطق سني نشين. اما اگر در مناطقي شيعه نباشد و يا کم باشد مراسم برگزار نمي شود. و اگر شهر دور نباشد به شهر ديگري براي شرکت در مراسم مي روند.

طهارت دروني؛ لباس مخصوص

لباس مخصوصي در اين کشور وجود ندارد. اما در اين ماه سعي مي کنند که علاوه بر اينکه لباس تميز و پاکيزه و نو در اين ماه بپوشند از لحاظ دروني نيز جديدتر از گذشته عمل کنند.

غذاي مخصوص

براي افطار از شير برنج ، شربت هم زياد مصرف مي کنند. آنجا براي افطار غذاي سبک و بعد از نماز مغرب و عشا مجدداَ غذا مي خورند. اما غذاي مخصوص خود را در سحر استفاده مي کنند.

عيد فطر

عيد فطر مراسم سني ها و شيعه فقط دراجراي نماز متفاوت و ديگر کارها مثل هم مي باشد. سني ها در ماطق خود در شهر يا روستا قبل از رفتن به نماز يا 2 روز مانده يا شب قبل زکات خود فطر خود را به امام محله مي دهند تا بين فقرا تقسيم کند. دراين روز لباس جديد براي اعضاي خانواده تهيه و با آن لباسها خود را مزين و به عيد مي روند. و در اين روز به ديد و بازديد يکديگر و عذرخواهي بابت هر مشکلي که قبلاً پيش آمده مي پردازندو به بچه ها عيدي و هديه داده ني شود.

اردن

اردن

خدا را همه و در همه جا دوست دارند و مي‌پرستند. شايد زيباترين، عاشقانه‌ترين و خالص‌ترين پرستش خداوند در روزه گرفتن نهفته باشد، سياه و سفيد در اين ماه عاشقانه به سوي وصال محبوبشان قدم برمي‌دارند…
اردن کشوري است که با سوريه‌، عراق، عربستان و فلسطين همسايه است. جمعيت اردن 8/5 ميليون نفر است که اکثريت آنها مسلمان هستند. اغلب جمعيت اردن از نسل اعراب بدوي هستند يا اصليت قومي نژادي دارند كه 40% جمعيت اردن را به خود اختصاص مي دهد. 55% جمعيت اردن نيز از اصل و تبار فلسطيني هستند كه بيشترشان پس از جنگ اعراب و اسرائيل در سال‏هاي 1948 و 1967 به عنوان پناهنده به اردن وارد شده و در آنجا تابعيت اردن را پذيرفته اند.

استقبال

ماه مبارك رمضان در اردن همچون ديگر كشورهاي اسلامي از لحاظ مذهبي، اجتماعي، فرهنگي و حتي اقتصادي از ماه‌هاي ديگر ممتاز بوده و به عنوان يك ماه بي‌همتا در زندگي مردم اين كشور به شمار مي‌رود. اما شايد وجه مشخصه ماه رمضان اردن با ديگر کشورها در نحوه استقبال از آن باشد.

مردم اردن از حدود يك هفته قبل از آغاز اين ماه مبارك از لحاظ مذهبي، رواني و مادي از جمله اصلاح، بازسازي و تميز كردن مساجد محله و آذين بندي در ورودي خانه‌ها و پنجره آپارتمان‌هاي خود به چراغ‌ها يا فانوس‏هايي با شكل آياتي از قرآن كريم و يا شكل هلال ماه و ستاره به استقبال ماه مبارك رمضان مي‌روند.

با گذشت زمان، تنوع درانواع تزيين افزايش يافته و اجناس و دکورهاي بسياري به اين مناسبت ساخته شده است.

در ده سال اخير استقبال از ماه مبارک رمضان، تزيين خيابان‏ها و آذين‏بندي آنها افزايش چشمگيري نيز يافته است و علاوه بر ورودي منازل، کوچه‏ها هم با ريسه‏هاي چراغ، لامپ و فانوس زينت مي‏يابند.

اين چراغ‌ها و آذين‏ها تا پس از عيد سعيد فطر باقي مي‏مانند.

اطعام

مردم اردن در اين ماه به صله رحم، ديد و بازديد، اطعام و برپايي سفره‏هاي افطاري ميان افراد جامعه نيز مي‏پردازند.

تغذيه

خانواده‌هاي روزه‏دار اردني عادت دارند براي افطاري و سحري خود و يا دعوت‌هاي افطاري كه برپا مي‌كنند در هر روز از روزهاي ماه مبارك رمضان انواع و اقسام خوراكي ها، غذاها، شيريني‌ها و شربت‌هاي متنوع را در سفره خود بگذارند.

انواع غذاهاي مرتبط با ماه رمضان ـ يعني انواع “حلواها”، “شکلات”، “خرما” و “نوج” ـ با ويژگي‏هاي خاص ماه رمضان مانند شکل ماه و ستاره تزيين مي شوند.

اضافه حقوق

كارمندان دولت و اكثر شركت‌ها اين ماه زودتر حقوق و همچنين پاداشي حدود صد ديناري (هر دينار ‪ 1/43دلار) مخصوص ماه مبارك رمضان را دريافت مي‏كنند.

ساعات کار رسمي

ساعت كار ادارات دولتي در اين ماه دو ساعت کسر مي‏شود؛ يك ساعت از شروع و يك ساعت از پايان. يعني ساعت كار رسمي از ساعت ۹صبح آغاز مي‏گردد و تا 14 ادامه دارد

مجازات روزه‏خوري

وزارت كشور اردن در اطلاعيه‌اي اعلام كرده است كه در اين ماه خجسته رستوران‌ها و غذاخوري‌هاي عمومي در طول روز حق ارايه غذا به مشتريان نداشته و هر كسي كه در روز مشاهده شود كه در اماكن عمومي مواد غذايي و نوشيدني مي‌خورد تا بعد از تعطيلات عيد سعيد فطر زنداني خواهد شد.

تلويزيون

كانال‌هاي تلويزيوني اردن هم مثل ايران در اين ماه فيلم‌ها و سريال‏هاي مخصوص ماه مبارك رمضان را تهيه و پخش مي‏کنند. اين فيلم‏ها در بين مردم اين کشور بسيار طرفدار دارند.

امور خيريه

در هر ساله و پيش از فرا رسيدن ماه مبارك رمضان، افراد خير و ثروتمند، جمعيت‌هاي خيريه، بيشتر هتل‌هاي پنج ستاره، شركت ها، كارخانه‌ها و به علاوه وزارت اوقاف و كميته‌هاي زكات در اردن به توزيع بسته‌هاي حاوي مواد غذايي و مواد مصرفي براي مصرف در ماه مبارك رمضان بين خانواده‌هاي فقير، مستمند، افراد يتيم و بي‌سرپرست در سراسر اردن توزيع مي‌كنند.

تدابير امنيتي!

عجيب اينکه در طي ماه رمضان در اردن به طور متوسط 70 درصد به تصادفات رانندگي اضافه مي‏شود لذا پليس جزواتي را بين رانندگان پخش مي‏کند و از آنها مي‏خواهد که امنيت حمل و نقل را رعايت کنند.

عيد فطر

عيد فطر در اردن هم بسيار مهم است؛ بطوريکه معمولا از سوي دولت بين 3 تا 4 روز تعطيل رسمي اعلام مي‏شود

ماه مبارک رمضان در افغانستان

ماه مبارک رمضان در افغانستان

استقبال

مردم مسلمان افغانستان يک ماه جلوتر خودشان را براي استقبال از ماه مبارک رمضان آماده مي‏کنند. چند روز مانده به ماه مبارک هم مردم به آسمان نگاه مي‏کنند و به دنبال ماه مي‏گردند. ماه را که ديدند آتش روشن مي‏کنند تا بقيه هم بدانند که ماه ديده شده است، البته الان با روش‏هاي جديد و رسانه‏ها به يکديگر اطلاع مي‏دهند.

مسجد

خانم‏ها هم به صورت خودجوش مساجد را تميز مي‏کنند. روحاني مسجد، در سحرهاي رضان، دعاي سحر مي‏خواند، گاهي هم اشعاري در مدح امام علي ـ عليه‏السلام ـ . مردم بعد از نماز صبح در مسجد دور هم جمع مي‏شوند و قرآن مي‏خوانند.

تلويزيون

آنجا شبکه تمدن با الگو گرفتن از ايران برنامه‏هايي مثل تلويزيون ايران پخش مي‏کند. اين شبکه پربيننده‏ترين شبکه افغانستان است.

شب قدر

نوزدهم، بيست و يکم، بيست و سوم مثل ايران مردم به مسجد مي‏روند و جوشن کبير مي‏خوانند، صد رکعت نماز را به جا مي‏آرند، قرآن به سر مي‏گذارند و اعمالي در مجموع اعمالي را که در مفاتيح نوشته شده انجام مي‏دهند.

عيد اموات

شب بيست و هفتم، يا بيست و هشتم و يا بيست و نهم به نام «شب مرده‏ها» معروف است و به تعبيري عيد اموات محسوب مي‏شود. در اين شب مردم براي اموات نذر مي‏دهند و طلب استغفار مي‏کنند.

روزه خوري

هيچ کس، حتي اگر عذر شرعي هم داشته باشد، علني روزه‏‏اش را نمي‏خورد، حتي اگر در خانه هم روزه نمي‏گيرد سعي مي‏کند هيچ کس نفهمد. اگر مردم کسي را در حال روزه‏خوري ديدند، طور ديگري به او نگاه مي‏کنند، اگر آن فرد به نماز عيد فطر هم آمد، مردم با او برخورد خوبي ندارند.

عيد فطر

مردم، شب بيست و نهم در آسمان به دنبال ماه مي‏گردند تا هلال ماه شوال را که نويد بخش عيد فطر است ببينند. روز عيد، مردم لباس نو و جديد که تازه خريده‏اند، مي‏پوشند و به نماز عيد مي‏روند. بعد از پايان نماز هر خانه به خاطر عيد، غذا تدارک مي‏بينند و مثلاً در يک روستا که چهل خانوار با حدود پانصد نفر جمعيت دارد، پنج نفر به عنوان مهمان به خانه يک نفر که به قيد قرعه اسم او درآمده مي‏روند و آن شخص از آنان پذيرايي مي‏کند؛ البته اين رسم که از قديم بوده، مختص آقايان است.

عيد فطر و دو روز بعدش تعطيل رسمي است و مردم به ديدار يکديگر مي‏روند. بزرگترها به بچه‏ها عيدي مي‏دهند. خانم‏ها هم گندم و تخمه بريان مي‏کنند، تخم مرغ رنگ مي‏کنند. مي‏توان گفت به همان اندازه که ايرانيان عيد نوروز را با شکوه برگزار مي‏کنند، مردم افغانستان عيد فطر و همچنين عيد قربان را با شکوه برگزار مي‏کنند.

خبرگزاري همشهري

ماداگاسکار

ماداگاسکار

ماداگاسكار كشوري در شرق آفريقا، 22 ميليون نفر جمعيت دارد كه حدود 10 درصد از اين جمعيت را مسلمانان تشكيل مي‌دهند. شيعيان بومي و غيربومي اين كشور نيز چيزي حدود 200 هزار نفر هستند.

استقبال
يک روز مانده به ماه مبارک رمضان، شيعيان بومي و غير بومي و مخصوصاً خوجه‌ها (شيعيان هندي كه حدود دو قرن پيش به آفريقا مهاجرت كرده‌اند)، با انواع برنامه‌هاي مختلف مذهبي با استقبال ماه مبارک رمضان مي‌روند.

اطعام
شيعيان ماداگاسكار از يک ساعت مانده به افطار در حسينيه خود جمع مي‌شوند و تدارکات لازم را براي افطار و روزه داران فراهم مي کنند.
آنها بعد از آماده‌سازي سفره‌هاي افطار، نماز جماعت را در حسينيه برگزار مي‌کنند و سپس به صورت دسته‌جمعي افطار را ميل مي‌نمايند.

ختم قرآن كريم
بعد از افطار، جلسه ختم قرآن بزرگسالان برگزار مي‌شود. سپس سخنراني توسط روحاني حسينيه شروع و بعداز آن مراسم هاي مذهبي و عزاداري برگزار مي‌شود.

در روزهاي خاص ـ مثل نيمه رمضان تولد امام حسن (ع) و يا وفات حضرت خديجه (س) ـ هم همان نوع عملکرد مراسم در روزهاي قبل نيز در همين ايام برپا مي باشد و فقط مباحث سخنراني و مديحه‌سرايي هماهنگ با مناسبت آن روز برگزار مي‌شود.

جلسه قرآن ويژه نوجوانان

همچنين هر شب بعد از مراسم باشکوه نماز و افطار، افراد کوچک‌تر در مدرسه حسينيه در مجموعه کلاس‌هايي شامل: آموزش قرآن، احکام، اخلاق، عقايد و قرائت از طريق اساتيد با تجربه آموزش مي‌بينند.

شب قدر

ساعت 11 شب مراسم شب احياي ويژه شروع مي‌شود. مردم ابتدا شروع به قرآن خواندن و خصوصاً خواندن سوره هاي عنکبوت، يس، قدر و … مي‌كنند. سپس مراسم قرآن سر گرفتن و دعاي پر فيض جوشن کبير با شور و حال و هواي خاصي در حسينيه برگزار مي‌شود. بعداز پايان مراسم افراد سفره هاي سحري را مهيا مي کنند و بصورت دسته جمعي سحري خورده و بدنبال آن آماده برگزاري نماز جماعت صبح شده و اينگونه رضايت خداوند را از خود خواستارند.

تغذيه

مسلمانان ماداگاسكار غذاهاي بومي مخصوصي را براي اين ماه مهيا مي‌کنند و به همراه آن آش و سوپ خاصي با شيره نارگيل و انواع “ترشي‌هاي انبه” را فراهم مي آورند تا مردم تناول نمايند.

رسانه

شبکه تلويزيوني خاصي كه مثل ايران يا كشورهاي عربي، سريال‌هاي مناسبتي اين ماه را تهيه و پخش كند در ماداگاسكار وجود ندارد ؛ اما “شبکه راديويي صوت الحکمة” شبکه‌اي بسيار توانمند است که تحت مديريت شيعيان قراردارد و در طول سال ـ بويژه ماه مبارك رمضان ـ برنامه‌هاي ديني و مذهبي خوبي توليد و پخش مي‌كند.

عيد فطر

اما باشکوه‌ترين و مفصل‌ترين مراسم اين ماه در شب عيد فطر برگزار مي‌شود. مردم در اين شب بهترين و فاخرترين لباس خود را پوشيده و در مراسم مجللي شركت مي‌كنند. در اين مراسم بزرگ‌ترها به کوچک‌ترها عيدي داده و نيز هدايايي از طرف “کميته شيعيان ماداگاسكار” به افرادي که در مجالس و مراسم ماه مبارک رمضان حضور داشته اند و نيز به دانش‌آموزان برتر حاضر در کلاس‌هاي آموزشي تقديم مي‌شود.

وحدت مثال‌زدني

آنچه درباره شيعيان ماداگاسكار بسيار جالب، زيبا و باشکوه است “اتحاد چشمگير و مثال‌زدني آنان” در امور آنهاست. مثلا درباره همين آداب و مراسم ماه مبارك، تمامي شيعيان بومي و غير بومي، هر روز به صورت متحد، هماهنگي كامل را در برگزاري آنها به نمايش مي‌گذارند.

برگرفته از خبرگزاري تقريب

آلمان

آلمان

جمهوري فدرال آلمان به پايتختي شهر “برلين” يکي از صنعتي‌ترين کشورهاي پيشرو جهان است. اين کشور که در قاره اروپا واقع شده از شمال با درياي شمال، دانمارک و درياي بالتيک، از شرق با لهستان و جمهوري چک، از جنوب با اتريش و سوييس و از غرب با فرانسه، بلژيک، لوکزامبورگ و هلند هم‌مرز است.
آلمان با ‪۳۵۷٬۰۵۰ کيلومتر مربع مساحت و ‪۸۲٬۵۱۵٬۹۸۸ نفر جمعيت، داراي ۱۶ ايالت است. اين ايالت‌ها مي‌توانند در برخي مسائل مستقل عمل کنند. اين کشور پرجمعيت‌ترين و ثروتمندترين عضو اتحاديه اروپا نيز هست.
بيش از 4.3 ميليون مسلمان در آلمان زندگي مي‌كنند كه اين جمعيت در شهر هاي مختلف ـ همچون برلين، هامبورگ و كلن ـ اقامت گزيده اند. از اين تعداد مسلمان، حدود 5/2ميليون نفر ترکيه‏اي‏الاصل و ده‏ها هزار نفر هم ايراني ‏الاصل هستند. آنچه مي‏خوانيد مختصري است از حال و هواي مردم آلمان در ماه مبارک رمضان:

استقبال

آلمان اگرچه يک کشور غير اسلامي با اکثريت مسيحي محسوب مي شود، اما حال وهواي ماه مبارک رمضان در بين مسلمانان اين کشور همانند ديگر نقاط جهان کاملا مشهود است. مسلمانان آلمان همانند مسلمانان تمامي نقاط جهان در انتظار حلول ماه مبارك رمضان بوده و جسم و روح خود را براي روزه داري و عبادت در اين ماه پربركت آماده مي‌سازند. ماه مبارك رمضان مهم‏ترين ماه در باور مذهبي آنان محسوب مي‏شود لذا بي‏صبرانه منتظر فرا رسيدن اين ماه الهي هستند.

زندگي سريع ماشيني

ماه رمضان در آلمان در شرايطي کاملا متفاوت با کشورهاي مسلمان برگزار مي‏شود. زندگي و آداب اجتماعي عموم هيچ تغييري نمي‏کند و زندگي به همان سرعت و شدت ادامه دارد ؛ اما کمپاني‏ها و اداراتي که کارکنان مسلمان زيادي دارند، در اين ماه برايشان تسهيلاتي قايل ميشوند که شامل تغيير شيفت کاري در کارهاي دو شيفتي و اختصاص دادن زمان کوتاهي براي نماز و افطار است.

مساجد و مراکز اسلامي

چشمگيرترين فعاليت هاي مسلمانان در ماه مبارک رمضان در مساجد آلمان و مراکز اسلامي اين کشور مشاهده مي شود که طي آنها روزه داران با شرکت در برنامه هاي مختلف مذهبي و عبادي قبل از افطار و بعد از آن فضاي پرجنب و جوش و روحاني را بر اين مراکز حاکم مي کنند.

طبق برخي آمارهاي ارايه شده در مجموع حدود دو هزار و 500 مسجد و مرکز اسلامي در آلمان وجود دارند که فعاليت اکثر اين مساجد در اين ماه دو چندان شده و به اوج مي رسد.

افطار دسته‏ جمعي

طي ماه رمضان، اكثر مسلمانان شهرهاي مختلف آلمان فرائض ديني اين ماه مبارك را در كنار هم انجام مي‌دهند. آنان در طول روز با حضور در مساجد شهر علاوه بر تلاوت قرآن و گوش فرا دادن به تفسير اين كتاب الهي توسط امام مسجد، هنگام اذان مغرب با حضور در كنار يكديگر پاي سفره افطار حاضر شده و پس از خواندن دعا و نيايش افطار مي كنند.

قرآن کريم

در طول ماه مبارک، زنان و مردان در مساجد و مراکز اسلامي حاضر شده و به رو خواني قرآن كريم مي‏پردازند.

تقويت حس اتحاد

يكي از اصلي‏ترين جنبه‏هاي مثبت اين ماه مبارك براي مسلماناني كه در كشورهاي غربي زندگي مي كنند، تقويت حس اتحاد و همبستگي ميان آن هاست. در کشور آلمان هم که از مسايل نژادي و اختلافات قومي رنج مي‏برد، روزه داري، پير و جوان، فقير و غني و سياه و سفيد را گرد هم مي‏آورد تا پيام اتحاد و يكپارچگي را به گوش جهانيان برساند.

تغذيه

زنان مسلمان در منازل خود شيريني‏هاي مخصوص اين ماه همچون “کانفه” و “باقلوا” تهيه مي‌کنند. در برخي مناطق و محله هاي سکونت مسلمانان و بالاخص در فروشگاههاي اسلامي نيز فضاي ماه مبارک رمضان با فروش محصولاتي مثل خرما، حلوا و برخي شيريني‏هاي محلي و فروشندگاني که فرياد ميزنند”ماه رمضان است” و “خوراکي هاي رمضان داريم” نمايان است. در اين ماه فروش “گوشت قرمز و سفيد حلال”، “خرما” و “حلوا” در فروشگاه‏هاي اسلامي بشدت افزايش پيدا مي‏کند.

رمضان  با طعم ترک

با توجه به اينکه اغلب فروشگاههاي اسلامي درآلمان از آن ترکيه اي ها است و اين فروشگاهها نيز بيشتر محصولات اين کشور را به فروش مي رسانند، مي توان در سفره هاي ماه رمضان در آلمان طعم محصولات ترکيه اي را نيز مشاهده کرد. مشهورترين شيريني ماه رمضان در ترکيه “گلاچ” نام دارد که در اين مغازه‏ها هم پيدا مي‏شود. معمولاً تعداد مشتريان فروشگاههاي اسلامي در اين ماه افزايش پيدا مي‏کنند.

غير مسلمانان

مشتريان غيرمسلمان و آلماني هم در اين فروشگاه‏ها حضور مي‏يابند و با سؤال‏هايي که درباره اين ماه مي‏پرسند با آن آشنا مي‏شوند. برخي مراکز اسلامي هم با دعوت از غيرمسلمانان آلماني براي شرکت در مراسم افطار، تلاش مي‏کنند تا فرهنگ اسلامي خودمان را به ديگران معرفي کنند.

البته همه چيز هم به خوبي و خوشي برگزار نمي‏شود و عده‏اي هم مسلمانان را بخاطر روزه گرفتن به تمسخر مي گيرند ؛ اما برخي غيرمسلماناني که با جوانان آلماني معاشرت دارند هم در ماه رمضان از خوردن و اشاميدن در مقابل آنها خودداري مي‏کنند و به اعتقادهاي ديني انها احترام مي‏گذارند.

ماريا بومر از مسؤولان دولت آلمان مي‏گويد: گفت‌وگو بين فرهنگ‌ها و اديان شرط اصلي بقاي جامعه و زندگي مشترك در سرزمين است و ماه مبارك رمضان نيز فرصتي براي تعامل بحث، ‌تبادل ديدگاه‌ها و گفت‌وگو است.

جشن و ديدار

مسلمانان آلمان، ماه رمضان را عيد مي‏دانند. ماه رمضان فرصتي براي باهم بودن بيشتر خانواده‏هاي مسلمان در اين کشور را فراهم مي‏کند و اينکه آنها اختلاف‏هاي بي‏اهميتشان را کنار بگذارند. از آنجايي که عده زيادي از مسلمانان آلمان را مهاجرين تشکيل مي‏دهند، سعي مي‏کنند در اين ماه به ديدار يکديگر رفته و به خصوص مهاجرين تنها و دور از خانواده را تنها نگذارند.

اطعام

از ويژگي‌هاي بارز مسلمانان آلماني در اين ماه دادن افطاري‌هاي دسته جمعي به روزه داران است. آنان به مناسبت اين ماه با يكديگر آشنا مي‌شوند، روابط برادري ميان آنها تقويت مي شود و به رفع مشكلات يكديگر مي پردازند.

مراکز اسلامي ايرانيان

مراکز اسلامي ايرانيان نيز در آلمان در اين ماه فعال بوده و ميزبان صدها ايراني هستند که از نقاط مختلف خود را براي شرکت در ضيافت الهي و قرار گرفتن در کنار هم کيشان و هموطنان خود مي‏رسانند. “مرکز اسلامي هامبورگ” و “مرکز فرهنگي اسلامي ايرانيان برلين” از جمله مراکز بسيار فعال هستند که در ماه مبارک رمضان هر روز برنامه‏هاي ويژه و مخصوص اين ماه مبارک را برگزار مي‏کنند. روخواني، آموزش وختم قرآن و قرائت دعاهاي مخصوص اين ماه هر روز دراين مراکز با حضور ايرانيان مشتاق برگزار مي‏شود.

شب قدر

مسلمانان سني آلمان شب بيست و هفتم را شب قدر مي دانند و آن را به شب زنده‌داري، خواندن نماز و تلاوت قرآن در مساجد مي‌گذرانند. شيعيان هم در هامبورگ، کلن، برلين و … هر سه شب قدر را گرامي مي‏دارند.

عيد فطر

با نزديك شدن به پايان اين ماه مبارك مسلمانان، صدقات، اموال و زكات فطريه را به مراكز اسلامي مي‌دهند تا در ميان مستحقان و نيازمندان توزيع شود. نماز عيد هم در مراکز و مساجد برگزار مي‏شود.

يمن

يمن

يمن، 400000 كيلومتر مربع وسعت و 22 ميليون نفر جمعيت دارد. حدود 30 درصد از اين جمعيت را شيعيان زيدي، حدود يك ميليون نفر را شيعيان 12 امامي و بقيه را وهابيت، اهل سنت، مسيحي‌ها و يهودي‌ها تشكيل مي‌دهند.

يمن؛ كشور گنبدها

کشور ما به کشور گنبدها مشهور است. شما در هر نقطه از کشور، شهرها و روستاها تعداد فراواني مسجد مي بينيد. يعني کشور را مسلمان مي بينيد.

استقبال ازرمضان

تمام اعضاي يك خانواده و فاميلها اگر در شهرها يا کشورهاي ديگر کار مي‌کنند همه قبل از ماه مبارک رمضان به محل اصلي زندگي خود پيش بزرگ فاميل برمي‌گردند و همه دور هم جمع مي شوند. ديد و بازديد فاميل‌ شادي و شور و نشاط فراوان ميان آنها از اينکه بعد از يک سال يکديگر را مي‌بينند. در اين ايام ديگر کسي در پايتخت ديده نمي‌شود و آنجا بسيار خلوت مي‌شود. مردم يمن قبل از ماه رمضان در جلوي مساجد جمع مي‌شوندو هم‌همه خاص برپا مي‌کنند. اين كار براي فهميدن آغاز ماه رمضان است. بعد خادم مسجد که مسؤول اعلام حلول ماه رمضان است در زمان معين از پشت بلندگو حلول ماه را تبريک مي‌گويد و شادي فراوان در ميان مردم برپا مي‌شود و مردم آمدن ماه را به يکديگر خوش آمد مي‌گويند و جلوه با شکوهي در اين لحظه برپا مي باشد.

سحر

يک ساعت ونيمقبل از نماز صبح همه از خواب بيدار مي شوند، حتي کوچکترها و غذاي گرم آماده مي‌کنند‌ پس از صرف سحري به نماز مي‌روند و بعد از نماز هم به خانه مي‌آيند و مي‌خوابند.

كار و درس تعطيل

معمولاً در اين ماه کسي سرکار نمي‌رود، بچه ها هم به مدرسه نمي‌روند.

تلويزيون

کل شبکه ها مخصوص رمضان است. بهترين سريالها و برنا مه هاي تفريحي را براي رمضان نگه مي دارند. و با هم رقابت مي کنند. مردم روز استراحت و شب به ديدن اين برنامه‌ها مي‌پردازند.

جلسه قرآن

طلبه‌ها و بعضي مردم علاقه‌مند هم به مسجد مي‌روند و از جلسات ختم قرآن و آموزش قرآن استفاده مي‌كنند.

نمازجماعت

آنها نماز مغرب را خوانده و 5/1 ساعت بعد از آن دوباره اذان مي‌گويند و نماز عشا را مي‌خوانند. مردم در ماه رمضان قبل از افطار هر كسي با غذا به مسجد مي‌رود. نمازگزاران همگي در حيات تميز پشت مسجد مشغول خوردن افطاري مي‌شوند و بعد از 10 دقيقه نماز مغرب مي‌خوانند و به منزل مي‌روند. بعد از منزل رفتن، سفره شام آماده و با هم شام مي‌خورند و بعد مجددا ًبراي نماز عشا به مسجد مي‌روند و هر كه بخواهد در مسجد مي‌ماند تا صبح.

رمضان ماه

معمولاً در يمن در طول سال زحمت مي‌کشند و در ماه مبارک رمضان محصول کار خود را به طور کامل خرج مي‌کنند. ماه رمضان براي آنها ماه تفريح، خوردن و استراحت كردن وعبادت  مي‌باشد.

عيد غدير
در يمن فقط عيد غدير جشن مي‌گيرند، از ساير مراسمات فقط علما و فرهنگيان زيدي اطلاع دارند. مردم هيچ عملي در رابطه با هل بيت و مراسم و اعياد خاص ندارند، چون نمي‌دانند كه چرا بايد انجام شود.

شب قدر

زيدي‌ها اعتقاد دارند كه در 10 روز آخر روزهاي فرد، ‌يك شب، شب قدر است و آن روز نماز و دعا بيشتر مي‌خوانند.

غذاي مخصوص غذاها در رمضان بيشتر مي‌شود و زياد چرب و چيلي مي‌شود. يك دوغ خاصي كه به روش خاصي هم درست مي‌شود،‌ يك شربت خاص قرمز رنگ هم تهيه مي‌شود. يك غذا هم مثل ژله است و مردم آنقدر به خود مي‌رسند كه احساس روزه‌داري ندارند.

عيد فطر

فطريه را فردا صبح در راه رفتن به نماز هر كسي به دلخواه خود به كسي مي‌بخشد و نماز عيد را در صحرايي بزرگ برگزار مي‌كنند.

نماز عيد فطر

فقط مردها و بچه‌ها مي‌توانند در نماز عيد فطر شركت كنند و ‌زنها حق آمدن به مسجد و نماز عيد را ندارند اين از نكات منفي زيدي‌هاست كه فرهنگ شده است.

آمريکا

آمريکا

ايالات متحدهٔ آمريکا (به اختصارUSA‏) کشوري در آمريکاي شمالي، و به پايتختي شهر “واشنگتن دي‌سي” است. آمريکا سومين کشور پرجمعيت و چهارمين کشور پهناور جهان است، و از لحاظ نژادي و گوناگوني مردم، متنوع‌ترين سرزمين جهان شناخته مي‌شود.
آمريکا از شرق با اقيانوس اطلس، در غرب با اقيانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با مکزيک همسايه‌است. اين کشور از راه پايگاه دريايي گوانتانامو نيز مرز مشترک اندکي با کوبا و از طريق آلاسکا مرز آبي با روسيه دارد. به علاوه، مجموعه‌اي از جزيره‌ها، ناحيه‌ها، و مناطق متعلق به آمريکا در سراسر جهان پراکنده‌اند.
اين کشور در مجموع ۹٬۸۲۶٬۶۳۰ کيلومتر مربع وسعت دارد (که ۴۷۰ هزار کيلومتر آنرا جزاير پراکنده در اقيانوس آرام و درياي کارائيب تشکيل مي‌دهند) و حدود ۳۰۰٬۴10٬000 نفر در آن زندگي مي‏کنند.
بر اساس آمار سال ۲۰۰۲، ترکيب مذهبي مردم آمريکا متشکل از 52 درصد پروتستان، 24 درصد کاتوليک، 2 درصد مورمون، 2 درصد يهودي، 1 درصد مسلمان و 20 درصد اديان ديگر يا بدون دين بوده است. با اين حساب، حدود 3 ميليون مسلمان در آمريکا زندگي مي‏کنند ؛ اما آمارهاي ديگر و نيز خود سازمان‏هاي اسلامي معتقدند جمعيت آنها در آمريکا بالغ بر 7 ميليون نفر است. بهرحال حداقل 900 هزار نفر از مسلمانان آمريکا را شيعيان تشکيل مي‏دهند.
با تشکر از «آقاي هومن پگاه‏مهر» مسؤول کميته جوانان مرکز اسلامي نيويورک، آنچه مي‏خوانيد چکيده‏اي از نحوه زندگي مسلمانان آمريکا در ماه مبارک رمضان است

استقبال

ماه رمضان در آمريکا هم حال و هواي ديگري دارد. مسلمانان اين کشور هم اين ماه را جشن مي‏گيرند و آن را گرامي مي‏دارند.

افق‏هاي گوناگون

در آمريکا هم به دليل پهناي کشور و افق‏هاي گوناگون، تشخيص زمان افطار و سحر يکي از مسايل مهم است. اين مسأله پيش از اين از مشکلات مردم بود و حتي وقتي چند سال پيش يک روحاني ايراني مقيم اين کشور، با تأسيس شبکه‏اي ماهواره‏اي که فقط اوقات شرعي را براي مردم ايالات مختلف بيان مي‏کرد بينندگان زيادي را به خود جذب نمود. اما اکنون با وجود وب‏سايت‏هاي متعدد و نيز مساجد و مراکز و اطلاع‏رساني در اين زمينه، اين مشکل حل شده است.

تغذيه

بزرگ‏ترين مشکل مسلمانان متدين آمريكا، دسترسي به “گوشت و غذاي حلال” است. لذا آنها در هنگام افطار مجبورند مسافتي طولاني را براي رسيدن به منزل يا نزديک‏ترين مؤسسه اسلامي طي کنند.

اگرچه با شناخته‏شدن جمعيت زياد مسلمانان، رستوران‏هاي حلال نيز رو به افزايش است اما هنوز نمي‏تواند مشکلات مردم مقيد به قيود شرعي را برطرف نمايد.

مرکز اسلامي نيويورک

اين مرکز، از جمله مؤسسات اسلامي است که پذيرايي افطار را براي مسلمانان سکن “نيويورک” فراهم مي‏سازد. هم‏اکنون هر شب بيش از 2000 نفر براي نماز جماعت، صرف افطار و مراسم مذهبي به اين مرکز مي‏آيند.

زندگي آمريکايي

در حالي كه مسلمانان ديگر نقاط جهان، شرايط هماهنگي را مي‌گذرانند، همگي با هم افطار مي‌كنند و کار و تجارت نيز با روزه تنظيم مي‌شود، مسلمانان آمريكايي مجبورند خود را با شيوه زندگي آمريكايي وفق دهند و برنامه خاصي داشته باشند.

اطعام در مساجد

با توجه به مطلب بالا، براي کساني که مجبورند در هنگام غروب آفتاب هم سر كارشان باشند اطعام مساجد يک نعمت بزرگ است. آنان هنگام افطار، سريعا خود را به مسجدي در نزديكي محل كارشان كه افطار مي‌دهد، مي‌رسانند و پس از گرفتن افطار، براي خوردن آن بسرعت به محل كارشان بازمي‌گردند.

احترام به مسلمانان

تأثيرات و تأثّرات اين ماه دو طرفه است ؛ يعني با وجود مشکلات مسلمانان آمريكا، آمريكايي‌هاي بسياري نيز به واسطه رمضان با مسلمانان بيشتر آشنا مي‌شوند و رابطه برقرار مي‌كنند.

پيروان اديان مختلف، با مشاهده مسلماناني که براي اجراي دستور الهي، مبارزه با نفس و خودسازي، يک ماه تمام روزهدار هستند، براي مسلمانان آمريکا ارزش و احترام زيادي قائل مي‏شوند.

رمضان، فرصتي براي ترک اعتياد

سازمان‏هاي برجسته اسلامي در ايالات متحده از ماه مبارک رمضان براي تأديب نفس سود برده و ستاد ضد دخانيات را به منظور ترک عادت استعمال دخانيات تشکيل داده‏اند. مسؤولان اين سازمان‏ها مي‏گويند: .هدف ما اين است که معتادان در طول ماه رمضان به علت روزه‏داري و اراده قاطع، اين عادت را ترک کنند. ماه رمضان دست کم نيمي از راهي که بايد آنها براي ترک استعمال دخانيات طي کنند را فراهم کرده و نيم ديگر را نيز بايد با عزم راسخ خود طي کنند. دين در مبارزه با عادات ناپسند چون استعمال دخانيات معجزه مي‏کند.
آنان با توزيع پوسترها و برگزاري سمينارهاي آموزشي اهداف خود را تبيين مي‏کنند.

عيد فطر

اين عيد کم‏کم در فرهنگ آمريکا جا مي‏افتد. مثلاً تمبر مي4تمبر «عيد مبارك» كه به عنوان نخستين تمبر اسلامي در آمريكا در سال 2007 و به منظور گراميداشت عيد سعيد فطر منتشر شده بود، در تابستان امسال سپتامبر 2009 تجديد چاپ مي‌شود. بيشتر قطعات اين تمبر كه به مناسبت عيد فطر دو سال پيش چاپ شد، بسرعت از سوي مسلمانان و مجموعه‌داران خريداري گرديد و در حال حاضر اين تمبر ناياب شده است.

کمپاني چند مليتي “تايسون فودز” ـ بزرگترين توليد کننده گوشت جهان ـ که در ايالات متحده مستقر است نيز عيد فطر را به عنوان تعطيلات رسمي براي کارکنان مسلمان اين کمپاني به رسميت شناخت.

خبرگزاري فارس- گروه بين الملل

جهرم

جهرم

جهرم شهري کهن با مردماني معتقد است.مردم اين شهر در طول تاريخ و در ايام مختلف آداب و رسوم خاصي داشته اند.چنانکه نقل شده در گذشته ها مردم جهرم ماه رمضان را با آداب و رسوم خاصي سپري ميکرده اند.
قرائت قرآن جهرم در گذشته شامل دوازده محله بوده است و هر محله پنج، شش مسجد داشته است.در آن دوران روضه‌خواني در ماه‌هاي محرم و رمضان فقط در مساجد برگزار ميشده  و شب‌هاي احيا هم تا سحر٬مردم در مساجد به قرائت قرآن و خواندن دعا مشغول ميشدند و به كساني‌كه در مراسم احياء شركت مي‌كنند سحري مي‌دادند.براي مجلس و‌عظ و روضه‌خواني در هر مسجد٬ سه، چهار واعظ را دعوت ميکردند و خرج مجلس و حق واعظ‌ها از درآمد موقوفه‌هاي خود مساجد تأمين ميشده است. روضه‌خواني در آن دوران  هر كدام از مسجدها يك باغ يا زمين زراعتي يا حمام برايش وقف ميشده كه مخارج تعمير مسجد و روضه‌خواني‌ها در ايام محرم و رمضان و ديگر روزهاي عزاداري از اين موقوفات تأمين مي‌شده است.

نيجريه

نيجريه

۵۰ درصد از مردم نيجريه مسلمان و ۴۰ درصد مسيحي هستند و زبان رسمي اين کشور انگليسي است. نيجريه حداقل 7 ميليون نفر شيعه دارد.
آنچه مي‏خوانيد گزارشي است که «آقاي حافظ محمد» از شيعيان مستبصر نيجريه، درباره آداب و رسوم مردم اين کشور در ماه مبارک رمضان ارائه کرده است. وي علاوه بر تدريس فقه، عقايد، اخلاق و تاريخ، تاكنون بيست كتاب در موضوعات مختلف اعتقادي، فقهي و اخلاقي تأليف و هفده كتاب را هم به «هوسا» ـ كه زبان هشتاد ميليون نفر در دنياست ـ ترجمه كرده است.

استقبال ماه مبارک

مردم نيجريه با تميز و آماده کردن مساجد براي اقامۀ نماز و جلسات قرآن و تفسير، به استقبال ماه مبارک مي‏روند. با ثبوت هلال، مردم جشن‏هاي باشکوهي برگزار مي‏کنند و با زدن طبل، در خيابان‏ها مي‏چرخند و سرود مي‏خوانند.

آغاز ماه

اكثريت مردم، شروع ماه مبارك رمضان را با اعلام و اعلان «سلطان» قبول مي‌کنند؛، اما پيروان صوفيه سخن سلطان را قبول ندارند و مي‌گويند ما خودمان بايد با چشم خودمان هلال ماه را ببينيم، لذا معمولاً آنها هر سال 2 روز بعد از اکثريت مردم روزه مي‌گيرند.

(سلطان، شخصي از نسل پادشاهان گذشته نيجريه است که اگرچه اکنون ـ در حکومت جمهوري ـ قدرت رسمي ندارد ولي کماکان داراي قدرت بومي و نفوذ ديني است و اموري مانند حج، استهلال و مساجد زير نظر وي و نمايندگانش در ايالات ـ يا همان سلطان‏هاي محلي ـ برگزار مي‏شود. روز بيستم مرداد امسال (1388) خبر رسيد که مسلمانان نيجريه پس از سالها اختلاف براي درنظر گرفتن يک روز واحد براي آغاز ماه مبارک رمضان، امسال تصميم گرفتند وحدت خود را تقويت کرده و در سراسر کشور يک روز مشترک را به عنوان آغاز ماه مبارک رمضان در نظر گيرند. «سلطان سوکوتو» در اين باره گفت: ما از اختلاف‏هاي هميشگي ميان مسلمانان درباره ماه مبارک رمضان و عيد فطر دلسرد شده ايم، درحالي که اسلام يکي است و لزوم صداي واحد مسلمانان، بيش از ساير مواقع ضرورت دارد. ما از اختلافات مسلمانان شمال و جنوب نيجريه درباره آغاز ماه مبارک رمضان در سال گذشته ابراز تأسف مي‏کنيم؛ رويدادهايي که مايه شرم است(

تغذيه

مردم نيجريه در اين ماه معمولاً غذاهاي مخصوصي دارند و مصرف ميوه هم در اين ماه بيشتر مي‌شود. زنان براي افطار غذاهايي همچون “العصيدة”، “الدويا”، “حليم” و “اذنجي”و براي سحر “التو” فراهم مي‏کنند. فرني، شير، چاي و غذاهايي شبيه فلافل نيز جزء خوردني‏هاي محبوب اين ماه است.

افطار

چون مردم با يكديگر ارتباط دارند، چند خانواده افطارهايشان را بر مي‌دارند و جلوي خانه يک نفر از همسايگان يك سفره پهن مي‌کنند و با هم افطار مي‌کنند، اين رسم در دنياي صنعتي امروز، کمتر شده است.

بعضي از مردم هم طبق‏هايي را در نزديکي مساجد قرار مي‏دهند و پس از نماز مغرب، با يکديگر به تناول افطار مشغول مي‏شوند.

اطعام

ثروتمندان نيجريه در اين ماه به ديگران هديه مي‏دهند و فقرا را اطعام مي‌کنند. علاوه ير اين، ثروتنمدان در بعضي از ايالت‏هاي 36گانه تيجريه، بودجه‌اي اختصاص مي‌دهند تا براي فقرا افطار و سحري تهيه شود.

صلوات

از عادات مسلمانان نيجريه در اين ماه، فرستادن صلوات بر پيامبر (ص) و خواندن مناجات و دعاهاي مخصوص است.

تلويزيون

تلويزيون نيجريه در اين ماه هميشه سخنراني قرآن و تفسير پخش مي‌كند. متأسفانه هنوز از علماي مكتب اهل‏بيت(ع) براي سخنراني در تلويزيون دعوت نمي کنند.

وهابيت

دشمنان مكتب اهل‏بيت(ع) منتظر مي‌مانند تا ماه رمضان بشود تا فعاليت و سخنراني عليه تشيع را مضاعف کنند. دروغ‌ها و تهمت‌هايي كه آنها به پيروان اهل‏بيت(ع) نسبت مي‌دهند به اندازه‌اي است كه ما هر سال تصور مي‌كرديم بعد از ماه رمضان، شيعه‌اي وجود نخواهد داشت!

شب قدر

مسلمانان نيجريه معتقدند که شب قدر، شب بيست و هفتم ماه رمضان است؛ لذا بعيد است كسي در اين شب بخوابد. مردم به مسجد مي‌روند و به عبادت و احياء مي‌پردازند و بعد از نماز صبح به منزل بازمي‏گردند.

بازي‏هاي ويژه

از دهم تا بيستم ماه مبارك رمضان يك نوع بازي فرهنگي بين بچه‌هاي هشت تا پانزده ساله به شكل طنز و كمدي به مدت يك ساعت، بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار مي‌شود.

بچه‏ها در اين بازي، نقش پرنده‌اي را بازي مي‌كنند كه گرسنه است و آب و دانه مي‌خواهد و مردم بايد با مهرباني به آن پرنده‌ كمك كنند؛‌ چرا كه در اين ماه مردم بايد مهربان باشند. نمايش ديگر، بازي در نقش عالمان بي‏عمل است. بعضي‏ها هم در ي ضمن يک بازي محلي، سر به سر كساني كه سنشان زياد شده ولي هنوز ازدواج نكرده‌اند، مي‌گذارند. كسي از يان بازي‏ها ناراحت نمي‌شود، بلکه شيريني و خاطره‏انگيز بودن ماه مبارک را دوچندان مي‏کند.

عيد فطر

عيد فطر را سلطان را از طريق راديو اعلام مي‌كند. (راديو در نيجريه بسيار فراگير است و همه ـ حتي چوپان‌ها ـ كنار دستشان راديو دارند).

براي عيد فطر و قربان در نيجريه، بايد لباس نو دوخته شود. بچه‌هايي كه لباس نو نپوشند ناراحت مي‌شوند و حتي ممکن است بقيه بچه‌ها آنها را مسخره كنند! مردم در اين روز لباس نوي خود را مي‌پوشند و به نماز و جشن مشغول مي‏شوند.

ماه مبارک رمضان در آفريقاي جنوبي

ماه مبارک رمضان در آفريقاي جنوبي

ماه مبارک رمضان در آفريقاي جنوبي همچون اغلب کشورهاي اسلامي ماه جشن رمضان است و لذا برکات اين جشن هم متوجه مسلمانان و هم غير مسلمانان اين کشور مي شود.

مسلمانان آفريقاي جنوبي ملغمه اي از فرهنگ ها و اديان الهي و غيرالهي (آنيميستي) است و تقريباً همه اديان شناخته شده جهان در اين کشور پيرواني دارند و آزادي مذهب در قانون اساسي اين کشور نيز تضمين شده است، اما از ميان همه اين فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها، مسلمانان از جايگاه اجتماعي خاصي برخوردار هستند.

آفريقاي جنوبي که به رنگين کمان فرهنگ ها معروف است مسلمانان آن نيز از رنگ ها و نژادهاي مختلف هستند به گونه اي که همه رنگ مسلمان اعم از سياه مرکز آفريقا، سياه روشن تر شمال و جنوب آفريقا، رنگين پوستان هندي، پاکستاني، زرد پوستان اندونزي و مالزيايي و سفيد پوستان اروپايي، عرب و ايراني را در ميان آنها مي توان ديد.

چرا که آفريقاي جنوبي از قديم الايام کشوري مهاجر پذير بوده و به همين دليل همه مهاجران مسلمان آن نيز به نسبت کشور خاستگاه خود، آداب و رسوم و به ويژه مراسم هاي ديني ماه مبارک رمضان را به سبک و سياق خود برگزار مي کنند.

شعائر ديني درهرحال همه آنها مسلمان هستند و گرچه بيشتر از دو درصد از جمعيت 46 ميليوني اين کشور را در بر نمي گيرند، ولي در اين ماه مبارک علاوه بر انجام شعائر ديني همچون روزه داري، انجام کارهاي نيک، برپايي محافل انس با قرآن ، بخش مهمي از آذوقه و قوت روزانه خود را به غير مسلمانان فقير کشورشان اختصاص مي دهند.

روزه داري دراين ماه با وجود روزه داري مسلمانان ‘ همه مساجد کشور پس از نماز عصر براي تهيه انواع غذا به منظوردادن افطاري به فقرا از جمله افراد غيرمسلمان فعال هستند .

بطور مثال مسجد الرحمن در منطقه تقريبا شيعه نشين پرتوريا پايتخت اين کشور از ساعت سه عصر تا بعد از شامگاه پذيراي حدود 500 تن از نيازمندان غير مسلمان است و همين موضوع خود نقش مهمي در نوع نگاه عمومي مردم اين کشور به مسلمانان دارد.

ماه مبارک برکات خدايي ماه مبارک رمضان در آفريقاي جنوبي هم شامل مسلمانان و غير مسلمانان اين کشور است و همين مهم به همراه نيکي مسلمانان به ديگران و اهميت دادن به روحيه برادري و همزيستي شان با ديگر اديان و اقوام، در نوع نگاه احترام آميز غير مسلمانان به آنها تاثير بسزايي داشته و دارد.

مسلمانان به ويژه در ماه مبارک رمضان در ميان هموطنان جامعه و فرهنگ متکثر کشورشان از اعتبار اجتماعي خاصي برخوردار هستند.

تعامل مثبت بين مسلمانان و غيرمسلمانان در اين کشور موجب شده است که غيرمسلمانان نسبت به فرهنگ اسلامي شناخت تقريبا کامل داشته باشند و به دليل جايگاه نسبتا برتر مسلمانان براي آنها احترام خاص قائل شوند و شايد به برخي رفتاري اجتماعي آنها نيز عمل کنند.

غذاي حلال گرچه مسلمانان در اين کشور زياد نيستند ولي در بسياري از فروشگاه هاي اين کشور براحتي غذاهاي با مارک حلال يافت مي شود.

کوتاه سخن اينکه آداب و رسوم و انجام شعائر ديني رمضان در کشور رنگين کماني آفريقاي جنوبي به ميزان تنوع مسلمانان مقيم اين کشور، از تنوع خاص برخوردار است و مشخصا نمي توان گفت که آداب روزه داري اين کشور شبيه کداميک از کشورهاي اسلامي است بلکه بايد گفت که مسلمانان اين کشور ملغمه اي از آداب و رسوم اسلامي را رعايت مي کنند و به همين دليل هم از کمترين تضاد درون ديني نيز برخوردار هستند.

برگرفته از خبرگزاري تقريب

چين

چين

حدود سي ميليون نفر از يک ميليارد و چهارصد ميليون جمعيت چين را مسلمانان تشکيل مي‏دهند. سهم شيعيان از اين سي ميليون، حدود ده درصد است.

استقبال

مردم مسلمان چين، قبل از ورود ماه مبارک رمضان خانه را تميز مي‏کنند. مسجد را تميز مي‏کنند و در مسجد جمع مي‏شوند و امام جماعت راجع به اعمال اين ماه و وظايف روزه داران صحبت مي‏کند. آموزش زبان عربي، عقايد و احکام از جمله برنامه‏هايي است که در اين ماه اضافه مي‏شود.

تلويزيون

تلويزيون برنامه‏اي که خاص اين ماه باشد، ندارد . فقط شروع ماه مبارک رمضان را اعلام مي‏کند و از فوايد اين ماه صحبت مي‏کند، به همين دليل ماه مبارک رمضان براي بيشتر مردم چين، شناخته شده است، الته تلويزيون نمي‏گويد مسلمان‏ها در اين ماه چه مي‏کنند و چه برنامه‏اي دارند.

تغذيه

فقط تغذيه مردم بيشتر مي‏شود، اما غذاي خاصي نداريم.

تشخيص اوقات شرعي

مسجد اعلام مي‏کند، در هر محله‏اي يک مسجد هست که قبل از اذان، قرآن و دعا پخش مي‏کند و مردم با همان صدا بيدار مي‏‎شوند. افطار هم همين طور.

افطار

علاوه بر جوانها اکثر پيرمردها به مسجد مي‏‎روند و همانجا افطار مي‏کنند در طول ماه مبارک مسجد افطاري مي‏دهد. معمولاً مسلمانان اول افطار مي‏کنند؛ با چاي، نان و يا خرما. بعد ازنماز هم شام مي‏خوردند.

کتاب فروشي

در کنار هر مسجد، کتاب فروشي هم هست. در ماه مبارک کتاب‏هاي حديثي درباره ماه رمضان مي‏فروشند. شايد در کل چين يک مفاتيح پيدا نشود. شايد حتي ترجمه هم نشده باشد.

اعتقادات مردم

برخي مسلمانان آنجا مي‏گويند هرکس روز چهاردهم و بيست و هفتم اين ماره را روزه نگيرد، کور مي‏شود. که مراد کوري چشم دل است، اما بعضي‏ها فکر مي‏کنند کوري چشم سر مراد است. برخي مسلمانان هم در برخي مناطق چين هستندکه در ماه مبارک رمضان گوشت خوک نمي‏خورند، و همين نخوردن گوشت خوک را روزه گرفتن مي‏دانند.

شب قدر

بعضي مسلمان‏ها، شب بيست و هفتم ماه مبارک را تا صبح در مساجد مشغول عبادت هستند.

عيد فطر
مسلمانان لباس نو مي‏پوشند، غسل مي‏کنند، برخي عطر مي‏زنند و به مسجد مي‏روند. بعد از نماز هم به قبرستان مي‏روند و براي مردگان طلب مغفرت مي‏کنند. يوشاسنجزگواتز  در اين روز زنان در خانه غذايي مي‏پزند که به چيني يوشاسنجزگواتز مي‏گويند. نوعي حلوا و يا کيک است. از روز عيد فطر تا سه روز بعدش هم مردم به ديدار يکديگر مي‏روند. لااقل در منطقه ما اينطوري است.

تونس

تونس


مردم تونس نيز چون ديگر کشورها، براي ماه مبارک رمضان آداب و رسوم خاصي دارند، چراغاني منازل و معابر و صله رحم گسترده از جمله برنامه هاي ويژه اين کشور به مناسبت ماه رمضان است .
رمضان ماه رمضان جايگاه ويژه اي ميان مردم تونس دارد و همه مردم تونس اعم از فقير و غني درجشنهاي اين ماه شرکت مي کنند.
تزيين کردن دراين ماه همه ساکنان تونس تمام منازل خود را با چراغها و لامپها تزئين و روشن مي کنند، درهر شهري، درخيابانها، کوچه ها و بازارها چراغها را مي افروزند و اين حرکت غيرعادي در ماههاي ديگر سال انجام نمي شود، حتي بازارها و محلات تجاري براي برآورده کردن احتياجات و نيازهاي روزه داران تا ساعات پايان شب باز هستند.
خانواده هاي تونسي ماه رمضان را ماه دلجويي مي دانند و به علت تفاوت شيوه زندگي خانواده ها دراين عصر با زمانهاي گذشته و چون فرصتي نادر است، با خانواده درجه يک و افراد خانواده خود دور يک سفره مي نشينند و افطار مي کنند.
کلاس قران تونس مانند بيشترمناطق عربي درماه رمضان به منظور “بيداري آشکار فکر وعقيده ” و به جهت استقبال وسيع و فراوان مسلمانان براي ادا فريضه الهي وارد مساجد شده و علاوه بر برگزاري کلاسهاي قرآن، به سخنراني، وعظ و ارشاد مي پردازند.
مردم تونس درماه رمضان با شير و خرما درمساجد افطار مي کنند، سپس نماز مغرب مي خوانند و دوباره به سفره هاي افطاري که زنان ظرفهايي به همراه غذاهاي ديگري درآن قرار مي دهند، بازمي گردند .
غذاي رمضان غذاهاي معروف ماه رمضان که برسرسفره ها آورده مي شود، فروان است . از جمله “بريک ” که تخم مرغ آب پز، گوشت جوجه يا گوشت چرخ کرده، پياز و سيب زميني درروغن سرخ شده است. غذاي ديگر” فريک” است که سوپ جو با گوشت جوجه ويا ماهي است . غذاي ديگري که درسفره افطاري آنها يافت مي شود، طاجين است که عبارت است از کيکي که از پنير رومي و تخم مرغ و سبزيجات و گوشت در فر طبخ مي شود. غذاي اصلي آنها هنگام افطار و در ماه رمضان سبزيجات و گوشتهاي مختلف است که با روغن زيتون سرخ مي شود.

محمدرضا اسدزاده،خبرانلاين

الجزاير

الجزاير

مسلمانان اين كشور كه با غبارروبي و فرش كردن تمامي بخش‌هاي مساجد و تزيين آنها با چراغ‌هاي رنگي و آماده كردن غذايي چون ‘شوربا’و شيريني‌هاي ويژه ماه رمضان از ماه خدا استقبال كردند اين روزها به رغم گرماي شديد تابستان نيمه ماه رمضان را سپري مي‌كنند.
رمضان مبارك مردم مسلمان الجزاير در اين ماه در ديدار و احوال پرسي‌هاي خود با گفتن “رمضان مبارك” و “رمضان الكريم” و “صح الفطركم” ضمن آرزوي قبولي طاعات و عبادات از خداوند متعال سلامتي يكديگر را براي گرفتن روزه مسالت مي‌نمايند.
كشور الجزاير سرزمين وسيعي است با مساجد زيبا و فراوان، مساجدي با يك مناره، دو، سه و تعدادي نيز با چهار مناره كه موذنان براي اعلام زمان غروب آفتاب بر بلنداي آنها بر رسالت پيامبر خاتم گواهي مي‌دهند و روزه‌داران را از وقت افطار آگاه مي‌سازند.
لاسيران روزه‌داران در روستاهاي دور افتاده نيز با تعقيب خورشيد، زمان غروب آفتاب را تعيين مي‌كنند و يا برخي افراد با استفاده از وسيله‌اي موسوم به ‘لاسيران’ كه صدايي شبيه نفير دارد، سايرين را مطلع مي‌كنند.
گويي در ماه رمضان، روز و شب در اين كشور جاي خود را به يكديگر داده‌اند و مردم الجزاير بسياري از ساعات روز را به استراحت در منزل مي‌پردازند و شب‌ها پس ازافطار تا نزديك سحر بيدار و در حال گشت و گذار در خيابان‌ها و ميادين شهر هستند.
خيابان‌ها و معابر پايتخت الجزاير در روزهاي ماه مبارك رمضان بسيار روان و در شب‌ها متراكم از خودرو و در برخي خيابان‌هاي مركزي نيز ترافيك سنگيني جاري است.
شرجي بودن هوا همراه با تعطيلات تابستاني مدارس و دانشگاهها هم شايد از ديگر عوامل نبود جنب و جوش در روزهاي رمضان است.
ادارات دولتي و نهادهاي حكومتي در اين ماه فعاليت ويژه و خاصي ندارند و از ديدارهاي رسمي، كنفرانس‌ها و اجلاس‌هاي بين‌المللي و يا حتي كنفرانس‌هاي مطبوعاتي مهم خبري نيست.
شب نشيني شب نشيني و بيدار ماندن تا سحر يك سنت ديرينه در ميان مردم الجزاير ‎است . شرايط امنتيي، اقتصادي و اجتماعي الجزاير بشكل تدريجي اما محسوس بهبود يافته است و فعاليت و نشاط طبيعي دوباره به بسياري از عرصه‌هاي زندگي از جمله شب نشيني‌هاي ماه رمضان باز گشته است و هر سال بر رونق آن افزوده مي‌شود.
پس از افطار دسته‌هاي مختلف زن و مرد بويژه جوانان براي شركت در آيين‌هاي ماه رمضان به مساجد مي‌روند، گروههايي از مردان و جوانان نيز به قهوه خانه‌هاي سنتي و برخي ايين رمضان خانواده‌ها نيز به آييني ويژه رمضان كه در نقاط مختلف شهر برپا مي‌شود مي‌روند و لحظات شادي را در كنار ساير اعضاي خانواده مي‌گذارنند.
قهوه خانه‌هاي سنتي الجزاير دقايقي پس از آغاز وقت افطار، درها را به روي مشتريان باز مي‌كنند و آنها تا نزديك سحر به گفت و گو درباره موضوعات مختلف از جمله چگونگي سر كردن با گرسنگي و تشنگي بويژه در روزهاي گرم، مسايل سياسي و اجتماعي و نحوه گذران زندگي مي‌پردازند.
درهمين حال حضور گسترده جوانان در صف‌هاي نماز جماعت بويژه در ماه رمضان طي سالهاي اخير روندي رو به افزايش داشته است
الحريره زنان مسلمان الجزايري نيز در اين ماه به پخت غذاهايي چون “شوربا با ماكاروني”، “الحريره”، “البربوشه”، “الشخشوخه”(نوعي تريد) و”الطاجين” و شيريني هاي”قلب اللوز”، “المقروط” و “الزلابيه” مي‌پردازند.
قبل از فرا رسيدن ماه مبارك رمضان مردم مسلمان اين كشور اقدام به پاكسازي منازل خود و خانه تكاني به بهترين صورت مي‌كنند.
خواندن قرآن اهتمام به خواندن قرآن وانجام مراسم ديني متناسب با ماه رمضان بصورت يك رقابت ميان خانواده‌ها انجام مي‌پذيرد كه هرخانواده براساس اداب ورسوم خود اين فريضه ديني را پي مي‌گيرد.
بسياري از خانواده‌هايي كه فرزندان خردسال آنها براي اولين بار روزه مي‌گيرند، انان را با مراسم خاصي مورد تكريم قرار مي‌دهند و عنايت خاصي به آنها مي‌كنند.
برخي خانواده‌ها كه كودكان خردسال دارند براي اينكه انان را براي روزه‌داري در سال‌هاي بعد اماده كنند در چند روزي كه با شبهاي قدر مطابقت مي‌كنند آنان را به روزه‌داري تشويق مي‌كنند.
به اين كودكان شربتهاي حاوي آب، شكر و ليمو در يك ليوان كه در ان يك انگشتر از طلا قرار دارد تقديم ميكنند اين مراسم بايد در حضور پدر، مادر مادربزرگ و پدر بزرگ در كنار ساير افراد خانواده صورت گيرد.
پيشتر نيز مراسمي براي فرزندان ذكور بعنوان مراسم ختنه در مساجد مهم اين كشور در ماه رمضان برگزار مي‌شد كه مردم از آن استقبال خاصي مي‌كردند وبا جشن و پايكوبي وخواندن اياتي از قران كريم وخواندن دعا اين مراسم را گرامي مي‌داشتند.
البته لباس‌هاي مخصوص هم براي اين مراسم از بازارهاي مختلف تهيه و به آنها اهدا مي‌شد.
در اين مراسم كه به مثابه يك عروسي با شكوه و تشريفات زياد برگزار مي‌شود زنان ومردان بهترين لباسهاي خود را مي‌پوشند و پذيرايي نيز به طور كامل به عمل مي‌آيد.
به رغم توجه و اهتمام گسترده مردم به اين آيين، وزارت اوقاف و امور ديني الجزاير در سال‌هاي گذشته دستور توقف اين مراسم را صادر كرد.
برخي مردم به اين اقدام وزارت اوقاف واكنش نشان دادند و خواستار صدور مجوز برگزاري مجدد اين مراسم در ماه مبارك رمضان شدند.
مسابقات برگزاري مسابقات محلي و بين‌المللي تلاوت وحفظ قرآن كريم و دعوت از قاريان برجسته كشورهاي اسلامي و همچنين مسابقات قرآن كريم ويژه نوجوان از ديگر برنامه‌هاي پر طرفدار در ماه مبارك رمضان در الجزاير است.

خبرگزاري همشهري