خانواده شیعی » ازدواج » همسرداری »

در هنگام بروز اختلافات خانوادگي چه بايد کرد؟

 روان شناسان عقيده دارند که زندگي زناشوئي اصولاً يک نوع نزاع دوستانه است و اختلاف خلقت بين آن دو ايجاب مي کند که با يکديگر پرخاش و نزاع کنند. منتها خداوند حکيم طوري اين دو جنس مخالف را با همديگر جوش داده و بين آن ها الفت ايجاد کرده است که پرخاش ها و تندخوئي ها در برخي از اوقات ثمربخش واقع شده ، نظام خانواده و اجتماع از اين راه برقرار مي گردد

از اين رو کمتر خانواده اي است که در طول زندگي زناشوئي خود دچار بحران ها زودگذر نشود. غالباً اختلافات جزئي و کلي در اکثر خانواده ها بين زن و شوهر امري است طبيعي که نه تنها به مراحل خطر و بحران شديد و جدائي نمي کشد بلکه دنبال آن يک نوع محبت و سازش پديد مي آيد و در حقيقت يکنواختي در زندگي را که عامل برخي از گرفتاري هاي خانوادگي است از بين مي برد و از اين جهت پيدايش تندخوئي هاي آرام و لطيف به هيچ وجه جاي نگراني نيست.

دکتر باخ روانشناس نامي آمريکايي مي گويد : اگر پرخاش و نزاع اصلاً صورت نگيرد ناراحتي هاي دو طرفه انباشته و متراکم شده و يکباره بسان کوه آتشفشان منفجر مي شود و البته ديگر در اين موقع آشتي غيرممکن است يا بسيار بسيار دشوار.

يکي ديگر از کارشناسان امور خانواده مي گويد : عدم موافقت ها هميشه جدايي پيش نمي آورد بلکه پيش از ناسازگاري عدم توانايي هريک از طرفين در غلبه بر مشکلات موجب جدايي مي شود.

اختلافات خانوادگي را چگونه مي توان حل کرد؟

– آشنايي و عمل کردن به وظايف و حقوق يکديگر .

– وقتي را براي گفتگو و گوش دادن به صحبتها و احياناً انتقادهاي يکديگر قرار دادن و هر يک از زن و شوهر بدانند که وقت انتقاد چه موقعي است.

در قانون اسلام آمده است که وقتي احساسات خصومت آميز و عصبانيت زياد بر وجودتان مستولي است و سخت عصباني هستيد اصولاً از تصميم گرفتن و از هرگونه انتقاد بپرهيزيد.

چنانکه روانشناسان مي گويند : روابط زن و شوهر وقتي صميمانه باشد انتقاد سازنده معجزه مي کند . بهترين موقع انتقاد زن و شوهر از يکديگر هنگامي است که استراحت لازم را کرده باشند ، و به اصطلاح سرحال باشند زن ها بايد حتي الامکان سعي کنند انتقاد عملي و زباني خود را از شوهرانشان در ميان اعضاء خانواده بخصوص در حضور افراد فاميل و خويشان مطرح نسازند.

– سازش بايد دو طرفه باشد نه اين که هميشه يکي از دو طرف کوتاه بيايد ، اگر چه سفارش شده است کوتاه آمدن از طرف زن به خاطر داشتن روحيه لطيف و محبت آميز شروع شود. مرد هم نبايد بخاطر داشتن روحيه خشن هميشه پيروز اين اختلافات باشد.

– اگر خداي ناکرده اختلافات عميق ميشود مطابق پيشنهاد کتاب انسان ساز الهي يعني قرآن کريم و تأکيد روايات ائمه (ع) نمايندگاني از دو طرف جمع شوند و به اين مشکل خاتمه دهند.

– از دخالت دادن و يا حتي مطلع کردن ديگران از اين نزاع ها خودداري شود ف حتي فرزندانم هم نبايد متوجه شوند که در روحيه لطيف آن ها مؤثر خواهد بود . ابتدا بچه ها را به منزل اقوام يا همسايه ببرند ، بعد با هم براي حل اختلاف گفتگو نمايند.

– در گفتگو سعي شود اختلافات و صحبتهاي قبل را به ميان نکشند و همديگر را به اين خاطر ملامت نکنند که تو قبلاً چنين و چنان بودي و يا فاميل هايت هم همين طور لجباز بودند.

– زن نقش مهمي در بوجود آمدن يا نيامدن اين نوع اختلافات دارند خود را بايد هميشه نزد همسر زيبا جلوه دهد و مطابق خواسته شوهر آرايش کند و او را از غريزه جنسي اشباع نمايد.

– اين را هر دو به ياد داشته باشند که اولين راه حل آخرين راه حل نيست و از به زبان آوردن کلمه طلاق در خانه خودداري نمايند، وقتي کلمه طلاق به ميان آمد بنيان خانواده بلرزه در مي آيد. همان طور که وقتي طلاق عملي شود عرش خدا به لرزه در مي آيد.

رعايت موارد زير مي تواند به پيوند بيشتر شما با همسرتان بينجامد :

ارتباط کلامي صميمانه :

يکي از مواردي که در تحکيم روابط زن و شوهر بسيار مؤثر است ارتباط کلامي و نوع محبت و مبادله کلمات و حرفهايي است که در طول شبانه روز بين زن و شوهر مطرح مي شود.

مصاديق ارتباط کلامي صميمانه :

مزاح و شوخي

تمجيد و تعريف از يکديگر

با کلمات زيبا همديگر را صدا کردن

زماني را براي صحبت کردن براي همسر اختصاص دهيد:

همسران پرمشغله اصولاً از محبت کردن غافل مي شوند. در نهايت از نظر احساس فاصله اي ميان آنها ايجاد مي شود و پر کردن اين خلاء کاري دشوار است. بهترين راه حل براي جلوگيري از اين فاصله ، اختصاص روزانه چند دقيقه براي صحبت کردن و زماني بيشتر در طول هفته مي باشد بويژه وقتي مرد وارد خانه مي شود و اگر زن خانه دار باشد بسيار نياز دارد که شوهرش به حرف هاي او گوش دهد و مرد هم بايد با توجه به حرفهاي همسرش گوش دهد نه در حل روزنامه خواندن ،مطالعه يا تماشاي تلويزيون اين نوعي بي توجهي و بي احترامي به همسر است و اين مسئله بظاهر کوچک نقش مهمي در تحکيم روابط زن و شوهر است.

از کنجکاوي بيش از حد بپرهيزيد:

اگر احساس کنيد که همسرتان رازي را از شما مخفي مي کند ، به دنبال يافتن سرنخ به سراغ اوراق خصوصي او نرويد . باز کردن نامه هاي طرف مقابل يا خواندن دفتر يادداشت وي و به سراغ کيف او رفتن نقص مالکيت و حدود او مي باشد بگذاريد تا او در زماني که احساس مي کند مناسب است حقيقت را به شما بگويد.

يک روانشناس مي گويد :

اگر همسري پس از کشف رازي که شما مخفي کرده بوديد عصباني شود ، به اين دليل است که شما به او اطمينان نکرده ايد.

از اعتماد همديگر سوء استفاده نکنيم:

اغلب همسران از اسرار به عنوان حربه اي عليه يکديگر استفاده مي کنند. يک وکيل به همسر خود گفته بود که با همکارانش مشکل دارد مدتي بعد که آن دو با يکديگر بحث کردند ، همسرش به او گفت :« مي بيني هيچ کس نمي تواند با تو کنار بيايد » اين سوء استفاده از اسرار همسر ، اعتماد به همديگر را کمتر مي کند.

نسبت به هم صداقت داشته باشيد:

صداقت زيربناي زندگي است و همه صفات عاليه در آن نهفته است . صداقت نهايت شکوفايي عزت و پايه اي در زندگي يک زن و شوهر است. عدم صداقت و دو رويي ، نفاق ، آفت بزرگ خانواده است که زن و شوهر مي توانند از روز اول با عهد و پيمان بر اين که زير بناي زندگي شان صداقت باشد ، اين آفت را دور کنند.

آراستن خويش براي همسر:

اسلام دين فطرت است و چنين ديني بايد به احساسات و عواطف افراد جامعه توجه نمايد. هر مرد و زني در فطرت و سرشتشان زيباپسندي و آراسته گري نهفته است لذا در اسلام بر آراستن خويش و پوشيدن لباس زيبا و استعمال عطر و بوي خوش تأکيد زيادي شده است؛ و سفارش شده که زن و شوهر خود را براي يکديگر بيارايند و ظاهر خود را جذاب و دوست داشتني نمايند . اين عمل علاوه بر احترام به خواست و علاقه طرف ديگر است عفت و پاکدامني را در جامعه تقويت مي نمايد.

گذشت در برابر لغزشها :

براي افرادي که مدت ها با يکديگر زندگي مي کنند و در اين امور زيادي منافع واحدي دارند سرزدن لغزش و اشتباه و خطا امري عادي و متعارف است. بنابراين لازم است با عفو و گذشت از خطاها و اشتباهات يکديگر چشم پوشي نمايند و آن ها را به رخ طرف مقابل نکشند. زن و شوهر در برابر کلمات تند و خشني که احياناً به خاطر شرايط خاص که براي هر کدام ممکن است پيش آيد از طرف مقابل مي شنوند بايد با متانت و سعه صدر با آن روبرو شوند

منبع:سايت راسخون