شیعه شناسی » اعتقادات » عدل الهی »

حکمت عدالت خدا

عدالت خدا در دو حوزه قابل بررسى است؛ یکى در بخشش هاى ابتدایى و دیگرى در محاسبه اعمال و اعطاى پاداش و جزاى اعمال، مورد دوّم محل پرسش نیست و درباره بخش نخست موارد زیر قابل بیان است:

۱. در بخشش هاى ابتدایى واضح است که هیچ کس از خدا طلب کار نیست و حقى بر گردن خدا ندارد، به عبارت دیگر هنگامى که سؤال از علت عدم اعطاى شایستگى به کسى مى شود پرسش از ظلم خدا بر بنده نیست بلکه مفهوم سؤال چنین است که عدم رعایت تساوى بین بندگان چگونه با حکمت و رحمت خدا سازگار است؟

۲. بخشش هاى ابتدایى خداوند، معیار ارزش نهایى نیست، بلکه نعمت و نقمت هر دو ابزار آزمایش هستند؛

«وَ نَبْلُوکُم بِالشَّرِّ وَ الْخَیْرِ فِتْنَهً»(انبیاء،۳۵)

و یا: «فَأَمَّا الاِْنسَـنُ إِذَا مَا ابْتَلَیهُ رَبُّهُو فَأَکْرَمَهُو وَ نَعَّمَه…»(فجر،۱۵)

در این آیات سوره فجر خداوند تصریح مى کند که وقتى انسان مورد امتحان و آزمایش واقع مى شود و به او نعمت داده شده و در ظاهر گرامى داشته مى شود خیال مى کند که واقعاً ارزشمند و گرامى است و هنگامى نیز که به سبب آزمایش، روزیش محدود مى گردد فکر مى کند که خدا او را خوار کرده و پست است در حالى که در هر دو مورد اشتباه فکر مى کند: بنابراین این سؤال که «چرا خداوند به برخى عقل زیاد و به برخى عقل کم داده است؟» تبدیل مى شود به این سوال که «چرا خداوند برخى را با عقل زیاد و برخى را با عقل کم امتحان مى کند؟». هم چنین لازم است توجه شود که بر اساس روایات هر چه قدر عقل انسان بیشتر باشد به همان میزان محاسبه کارهاى او در قیامت دقیق تر صورت مى گیرد و اغماض کمترى نسبت به وى صورت مى گیرد و یا این که بر پایه روایات، از شخص ناآگاه ۷۰ گناه بخشیده مى شود قبل از این که از عالم گناهى بخشیده شود.• چنان چه با این دیدگاه به مواهب خدا توجه شود، استعدادها و شایستگى ها نیز ابزار آزمایش (و رشد انسان از راه انتخاب خود او) مى باشند، و چه بسیار بوده اند افرادى در تاریخ که با استفاده نابه جا از استعدادهاى خویش راه جهنم را در پیش گرفته اند.

۳. وجود تفاوت ها و اختلاف ها براى جامعه انسانى ضرورى است، اگر خدا همه انسان ها را در همه مواهب مساوى قرار مى داد آن وقت چیز دیگرى غیر از انسان خلق شده بود زیرا ویژگى منحصر به فرد انسان قدرت انتخاب و اختیار اوست، و وجود تفاوت ها است که زمینه انتخاب و اختیار را فراهم مى کند، لذا، مناسبات اجتماعى و روابط بین مردم همه بر پایه تفاوت ها است، قرآن مى فرماید: «وَ رَفَعْنَا بَعْضَهُمْ فَوْقَ بَعْض دَرَجَـت لِّیَتَّخِذ…؛(زخرف،۳۲) گروهى را بر گروه دیگر برترى دادیم تا یکدیگر را به کار گیرند.» فرض کنید دانش، توانایى هاى فکرى و بدنى، علاقه انسان ها به غذا و پوشاک و مسکن، مشخصات چهره و زبان مورد گویش، انگیزه زندگى کردن و… در همه انسان ها یکسان بود؛ در این صورت جامعه انسانى چیزى مشابه جامعه مورچگان و موریانه ها مى شد. با این توضیحات، جواب پرسش بند ۱ ـ مبنى بر حکمتِ عدم تساوى در اعطاى استعدادها و شایستگى ها ـ روشن مى شود.

۴. در عین حال، قانون الهى مبنى بر درج تفاوت بین انسان ها، در پاره اى از موارد، از مجراى اراده انسان ها تحقق مى یابد و تا حدى انسان ها در چگونگى ایجاد تفاوت ها مؤثر هستند. مثلا ـ با توجه به روایات ـ انجام برخى از امور توسط والدین موجب کم عقلى و یا ایجاد پاره اى از شایستگى هاى دیگر در فرزندان مى شود،• حتى طبق برخى از روایات، ممکن است تا کارهاى ۷۰ نسل از پدران و اجداد شخص مؤثر در مواهب خدا به آن شخص باشد•، البته عقاب (و گاهى ثواب) کارهایى که انسان مى کند به فرزندان نمى رسد و مختص به اوست، لکن این مربوط به جهان آخرت است که همه کارها قابل جدا شدن از هم و تمییز هستند، اما در این جهان آثار وضعى عمل از انجام دهندگان آن فراتر مى رود و به فرزندان و انسان هاى دیگر و حتى موجودات دیگر نیز مى رسد زیرا ویژگى جهان ماده تأثیر و تأثر امور و ارتباط آن ها با یکدیگر است. بنابراین بخشى از تفاوت موجود بین انسان ها (و از جمله تفاوت در لیاقت ها و شایستگى ها) به سبب اراده و انتخاب خود انسان ها ایجاد شده است.

در پایان تذکر این نکته لازم است که خیلى از لیاقت ها و شایستگى هایى که ما در برخى افراد برجسته مشاهده مى کنیم از مواردى است که خداوند استعداد و شرایط به دست آوردن آن ها را به همه انسان ها داده است، ولى بعضى آن ها را به فعلیت رسانیده و گروهى دیگر از آن غافل بوده اند.

پاورقى:

۱. کافى، ثقه الاسلام کلینى، ج ۱، ص ۴۷، باب لزوم الحجه على العاقل و تشدید الامر

۲. من لا یحضره الفقیه، شیخ صدوق، ج ۳، ص ۵۵۱، انتشارات جامعه مدرسین، قم

۳. بحارالانوار،ج ۱۳، ص ۲۸۸، ذیل آیه ۸۲ سوره کهف.