پیامبر و اهل بیت علیهم السلام » تاریخ و سیره » امام عصر (عج) »

حضرت ولی عصر(عج)وحکومت او باعث برقراری نظم در عالم و جامعه بشری

اشاره:

در زمان غیبت، به واسطه وجود مقدس امام زمان (عج‌الله فرجه) برکت‌ها و رحمت‌های الهی شامل حال عالم و آدم می‌شود؛ زیرا حضرت واسطه در فیض است و غیبت آن امام هم مانع از فیض رسانی نیست، چرا که وجود امام لطف است و تصرفش لطفی دیگر. خود حضرت نیز می فرماید: مردم از وجود من همانند آفتاب پس ابر سود می‌جویند و من سبب آرامش و امنیت مردم روی زمین هستم همانگونه که ستارگان امان اهل آسمانند.»(۱) اما در زمان حضور مسئله فرق می کند که در این مقاله به طور مختصر به آن پرداخته شده است.

حضور حضرت مهدی(عج‌الله فرجه) و حکومت جهانی ایشان در عصر ظهور دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. که با وجود آن ها جامعه بشری و بی‌نظمی‌های موجود در عالم هستی اصلاح گردیده و نظم خاصی پیدا می‌کند. در ذیل اجمالاً به برخی از ویژگی‌های حکومت جهانی حضرت اشاره که موجب بر قراری نظم وآرامش در جهان می‌شود اشاره می کنیم:

۱. خدمتگزاران و کارگزاران حکومت جهانی، از بزرگان و خوبان امت و اولیاء الهی هستند. امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «هنگامی که حضرت قائم آل محمد (صلی‌الله علیه و آله) قیام کند، هفده تن را از پشت کعبه زنده می‌گرداند که عبارتند از: پنج تن از قوم موسی (علیه‌السلام) آنان که به حق قضاوت کرده و با عدالت رفتار می‌کنند، هفت نفر از اصحاب کهف، یوشع وصی موسی، مؤمن آل فرعون، سلمان فارسی، ابادجانه انصاری و مالک اشتر».(۲)

و در روایتی تعداد آنان بیست و هفت نفر گفته شده است و قوم موسی را چهارده نفر بیان می‌کند.(۳) «یا این که از اصحاب کهف به عنوان وزیران مهدی (عج‌الله فرجه) یاد شده است».(۴)

از این روایات و احادیث همانند آن ها فهمیده می‌شود که بار سنگین حکومت موعود، بر دوش افرادی است که بارها ازمایش شده‌اند و شایستگی خود را در آزمایش‌های گوناگون به اثبات رسانده باشند از این رو می‌بینیم که در رأس حکومت مهدی (عج‌الله فرجه)، حضرت عیسی (علیه‌السلام) قرار دارد که یکی از پیامبران اولو العزم است.

۲. مردم در این عصر از رشد معنویت و اخلاق برخوردارند. امام صادق (علیه‌السلام) فرموده‌اند: هنگامی که قائم ما قیام کند، شخص شب را به صبح می‌رساند، در حالی که نادان، ترسو و بخیل است و به هنگام صبح داناترین، شجاع ترین و بخشنده‌ترین انسان‌هاست و از دستورات امام تخلف نمی‌کند.(۵) یا این که حضرت علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: هنگامی که قائم ما قیام می‌کند کینه‌های بندگان نسبت به یکدیگر از دلهای شان زدوده می‌گردند.(۶)

امام باقر (علیه‌السلام) هم می‌فرمایند: هنگامی که قائم (عج‌الله فرجه) ما قیام می‌کند دستش را بر سر بندگان خدا می‌گذارد و خردهای شان را جمع کرده و اخلاق شان را کامل می‌کند.

۳. در حکومت جهانی حضرت در سایه حکومت عدالت محور مهدوی امنیت فراگیر حاکم می‌شود. پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) می‌فرماید: «… زمین را از عدالت پر می‌کند تا جایی که مردم به فطرت خویش باز می‌گردند، نه خونی به ناحق ریخته می‌شود و نه خوابیده‌ای را بیدار می‌کنند».(۷)

و امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرماید: به خدا سوگند، یاران مهدی (عج‌الله فرجه) آن اندازه می‌جنگند تا خدا به یگانگی پرستیده شود و به او شرک نورزند و تا آن جا که پیرزنی سالخورده از این سوی جهان به آن سوی رهسپار شود و کسی متعرض او نشود».(۸)

۴. در عصر ظهور فقر ریشه کن می‌شود. امام صادق (علیه‌السلام) در این باره می‌فرماید: «… زمین گنج‌های خود را بیرون ریخته و آشکار می‌کند، به گونه‌ای که مردم با چشم خود، آن را می‌بینند و دارندگان زکات سراغ کسی می‌گردند که نیازمند باشد تا زکات شان را به او بدهند، ولی کسی یافت نمی‌شود و مردم ـ از فضل و بخشش خداوند ـ از دیگران بی‌نیاز می‌گردند».(۹)

۵. قضاوت حضرت همانند قضاوت حضرت داود است. یعنی حضرت از انسان‌ها دلیل و شاهد نمی‌خواهد و به باطن و طبق واقع حکم می‌کند و امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «دنیا به پایان نمی‌رسد مگر این که مردی از ما اهل بیت خروج کند و به شیوه داود (علیه‌السلام) حکم نموده و از مردم بینه نمی‌خواهد».(۱۰)

۶. شورشی علیه دولت حضرت پای نمی‌گیرد. امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرماید: «هیچ چیز نیست مگر مطیع یاران مهدی (عج‌الله فرجه) است، حتی حیوانات وحشی در زمین، و پرندگان وحشی در هوا، همه خشنودی یاران قائم (عج‌الله فرجه) را می‌خواهند، تا آن جا که بخشی از زمین به بخشی دیگر افتخار نموده و می‌گوید: امروز یکی از یاران قائم (عج‌الله فرجه) بر من عبور کرد.»(۱۱)

۷. حضرت مهدی (عج‌الله فرجه) از ارتشی قدرتمند برخوردار است. امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید: «آن روز که لوط پیامبر (علیه‌السلام) گفت: ای کاش قدرتی می‌داشتم، یا به پناهگاهی محکم دست می‌یافتم، تمنایی جز قدرت قائم (علیه‌السلام) نداشت. او در آن خواهش از توان فوق العاده اصحاب مهدی (عج‌الله فرجه) یاد نمود، زیرا هر مرد آنان، قدرت چهل مرد را داراست. شمشیرها را باز نخواهند داشت تا آن که خدا را خشنود کنند».(۱۲)

آن چه که ذکر شد بعضی از امکانات و ویژگی‌های حکومت جهانی حضرت است و امام زمان (عج‌الله فرجه) با تکیه بر قدرت خدای توانا و چنین امکاناتی نظم عالم گیر را برقرار می‌کنند، زیرا از حکومتی که رهبرش مهدی فاطمه (عج‌الله فرجه) و کارگزارانش حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ و مالک اشتر و… و اخلاق و معنویت مردم جامعه‌اش رشد یافته باشند و فقر ریشه کن و امنیت در درجه اعلا و قضاوت دستگاه قضائی مطابق با حق و واقع باشد جز باران نظم و فراگیر شدن قانون و تن به مقررات دادن انتظار نمی‌رود.

پی نوشت:

 1. صدوق، کمال الدین و تمام النعمه، قم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین، ص۴۸۵.
 2. مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، بیروت، مؤسسه الوفاء، چاپ دوم، ج ۵۲، ص ۳۴۶.
 3. محمد بن الحسن الحر العاملی، اثبات الهداه، ج ۳، ص ۵۷۳، ح ۷۰۷.
 4. صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ناشر مکتبه الصدر، چاپ دوم، ص۴۸۵.
 5. طبرسی، نجم الدین، چشم اندازی به حکومت مهدی(عج‌الله فرجه)، قم، بوستان کتاب، ص۱۸۴، به نقل از وافی، ج ۲، ص ۱۱۳.
 6. همان، به نقل از خصال، ج ۲، ص ۲۵۴، ح ۱۰۵۱.
 7. بحار الانوار، همان، ج ۵۲، ص ۲۹۰. اثبات الهداه، ج ۳، ص ۵۱۴. طوسی، غیبه، ص ۲۷۴.
 8. بحار الانوار، همان، ج ۵۲، ص ۳۴۵. عیاشی، تفسیر، ج ۲، ص ۶۲. نعمانی، غیبه، ص ۱۴۹.
 9. بحار الانوار، همان، ج ۵۲، ص ۳۳۷. شیخ مفید، الارشاد، ص ۳۶۳.
 10. همان، ص ۳۱۹.
 11. همان، ص ۳۱۹.
 12. همان، ص ۳۲۷.

منبع: نرم افزار پاسخ ۲ مرکز مطالعات حوزه.