نام : محمد

لقب : هلال مشهور به هلال علي

پدر : امام على بن ابيطالب(ع)

مادر : امامه- دختر زينب- فرزند رسول خدا

تولد : اول رمضان سال14ه.ق

محل تولد : مدينه منوره

زمان هجرت : بعد از واقعه عاشورا(سال61ه- ق)

مسير مهاجرت : ازطائف به طوس – قم – آران.

ميزبان : يعقوب

مدت اقامت : سه سال

وفات : شب جمعه دهه آخر رمضان 64ه.ق.

ولادت ونامگذارى : حضرت علي (ع) شب اول ماه مبارک رمضان به مسجد مى رفت که خبر تولد فرزندش را شنيد براى اداى شکر اين نعمت به آسمان نگاه کرد چون چشمش به هلال ماه رمضان افتاد فرمود : “هذا هلال وجهه” اين نوزاد رويش چون ماه است.به همين مناسبت به هلال على شهرت يافت.

کيفيت آمدن حضرت محمد هلال به آران :

حضرت هلال على (ع) وعون (ع) با شنيدن خبر شهادت امام حسين (ع) و يارانش طائف را به طرف خراسان ترک کردند و در شهر طوس اقامت گزيدند و پس از در گيريهاى زياد موفق به خروج از ايران نشدند و به سرزمين نامعلومى روانه گرديدند وهلال ابن على (ع) چند شبى را پيمود تا به نزديک حصاري رسيد زارعان به کشت و آبيارى مشغول بودند محمد هلال از آنها نام محل را پرسيد گفتند : در” اينجا مزرعه آران دشت است” از ميان آنها پيرمردى به نام يعقوب که از شيفتگان حضرت علي (ع) بود مهمان عزيز را به داخل خانه برد آن حضرت سه سال در آران بودند تا اينکه در يکى از شبهاى جمعه ماه مبارک رمضان نداي” ارجعي الى ربک” را لبيک گفتند.

تاريخچه بناى آستانه حضرت هلال بن محمد :

در زمان گذشته بقعه حضرت محمد هلال (ع) بصورت سردابى بوده که روى آن اتاق کوچکى ساخته و صندوقي بجاى قبر وسط آن قرار داده بودند. در دوره سلجوقان و صفويان درمرمت وتوسعه حرم سعى بليغ وکوشش پيگير، مصروف شده است.

آستان اين امامزاده شامل گنبد – گلدسته و مناره ها – ايوان شمالى و جنوبى – دو مسجد بالاي سر و پائين- دفتر و خزانه – کتابخانه – صحن – حجره ها – مسجد بزرگ – گلزار شهدا – قبور و محل دفن اموات و داراى فضاى سبز مى باشد.

شهرستان آران و بيدگل در شماليترين نقطه اصفهان قراردارد. وسعت آن 6051 کيلومتر مربع و جمعيت آن بالغ بر 80000 نفر است.

اين آستان در مرکز شهر آران و در زمينى به مساحت 50000 متر مربع قرار دارد. وسعت بارگاه حدوداً 800متر مربع مى باشد. گنبد شلغمى شکل امامزاده داراى 12متر ارتفاع و محيط پهن ترين قسمت گنبد 5/23متر و گلدسته ها نيز 5/23ارتفاع دارند.