حرکت پیامبر(ص) از مدینه براى حجه الوداع ۲۵ ذیقعده

۲۵ ذیقعده – حرکت پیامبر(ص) از مدینه براى حجه الوداع – سال دهم هجرى قمرى
پیامبر اکرم(ص) از آغاز ذى قعده سال دهم قمرى به تمام مناطق مسلمان نشین و طوائف و قبائل مسلمان عربستان خبر داد که وى در این ماه به مکه معظمه خواهد رفت و مراسم عمره و حج را به جاى خواهد آورد و هر کسى مایل است، وى را همراهى کند، زاد و توشه خویش برگیرد و به سوى مکه معظمه حرکت نماید.

امام على بن ابى طالب(ع) که در این ایام، از سوى پیامبر اکرم(ص) در سرزمین “یمن” به سر مى برد و علاوه بر دعوت و تبلیغ اسلامى، با دشمنان اسلام در آن دیار مبارزه مى کرد، پیکى به وى از سوى پیامبر(ص) رسید، که او نیز به سوى مکه معظمه حرکت نماید.

امام على بن ابى طالب(ع) به محض دریافت نامه پیامبر(ص) به همراه یاران خویش عازم مکه شد.

پیامبر خدا(ص) پس از فراهم آورى تدارکات سفر و امکانات لازم، به همراه دختر گرامى اش حضرت فاطمه زهرا(س) و تمامى همسران خود، در ۲۵ ذى قعده و به قولى در ۲۶ این ماه، از مدینه خارج شد. در این سفر روحانى و به یاد ماندنى، در حدود یکصد و چهار هزار و یا یکصد و بیست و چهار هزار نفر از مسلمانان شرکت نمودند.

حضرت على(ع) نیز که به همراه یاران خویش به سوى مکه عازم شده بود، یکى از یارانش را جانشین خویش در سپاه تحت فرمانش گذاشت و زودتر از آنان، به سوى مکه حرکت کرد. بدین جهت، چند روز زودتر از یارانش به پیامبر(ص) ملحق شد.

حضرت على(ع) در نزدیکى هاى شهر مکه معظمه، به پیامبر(ص) و سایر مسلمانان رسید و پیامبر(ص) با دیدن وى بسیار خرسند و خوشحال شد.(۱)

این سفر، چون آخرین سفر رسول خدا(ص) به مکه معظمه، جهت انجام مراسم حج بود، به “حجه الوداع” شهرت یافت.

گفتنى است، که پیامبر اکرم(ص) در بازگشت از همین سفر زیارتى، در مکانى به نام “غدیر” حضرت على(ع) را به عنوان جانشین خویش معرفى کرد [این واقعه در ۱۸ ذى حجه خواهد آمد].

۱- نک: کشف الیقین [علامه حلى]، ص ۲۳۸؛ تاریخ الطبرى، ج۲، ص ۴۰۱؛ تاریخ ابن خلدون، ج۱، ص ۴۵۲؛ فرازهایى از تاریخ پیامبر اسلام(ص) [جعفر سبحانى]، ص ۵۰۳؛ وقایع الأیام [شیخ عباس قمى]، ص ۱۰۲