جانشینی محمد بن ابراهیم بن مهزیار

اشاره:

محمد بن ابراهیم بن مهزیار اهوازی از اصحاب امام حسن عسکری(علیه‌السلام) و وکیل امام زمان(عج‌الله فرجه) در اهواز بوده است. توقیعی از سوی امام زمان(عج) خطاب به وی صادر شده است. پدر او ابراهیم بن مهزیار از محدثان شیعه قرن سوم هجری و از اصحاب امام جواد(علیه‌السلام) و امام هادی(علیه‌السلام) بوده و وکیل امام عسکری(علیه‌السلام) در اهواز به شمار می‌آمده است. در این نوشته مطلبی بیان شده که علم امام عصر (عج‌الله فرجه) را نسبت به شک و تردید او نسبت به امامت آن حضرت اشاره نموده است.

محمد بن ابراهیم بن مهزیار گفته است:هنگامی که امام عسکری (علیه السلام) از دنیا رفت، من [درباره امام پس از او] دچار تردید شدم، و از سویی نزد پدرم اموال بسیاری [از وجوهات] بود. پدرم بیمار شد و یقین کرد که از دنیا خواهد رفت؛ لذا سفارش آن اموال را به من کرد و پس از سه روز از دنیا رفت. من آن اموال را به عراق بردم و منزلی اجاره کردم. تصمیم گرفتم که چند روزی منتظر بمانم و هرگاه حقیقت امر بر من روشن شد، آن اموال را به امام تحویل دهم، و در غیر این صورت، آن را صدقه بدهم.

پس از گذشت چند روز، فردی نامه‌ای برایم آورد که خطاب به من نوشته شده بود و در آن، مقدار و خصوصیات اموال، دقیقاً بیان شده بود؛ حتی جزئیاتی توضیح داده شده بود که من از آن‌ها آگاه نبودم. اموال را به فرستاده تحویل دادم و چند روز از شک و تردیدی که به من دست داده بود، شرمنده و سرافکنده‌ بودم، تا این که نامه‌ای به دستم رسید که در آن آمده بود: «تو را جانشین پدرت کردیم؛ پس خدای را سپاس‌گزار باش.»[۱]

پی نوشت:

[۱] . کلینی، اصول کافی، ۱۳۸۸: ج۱، ص۴۳۴ـ۴۳۵؛ مجلسی، بحارالانوار،۱۳۹۰: ج۵۱، ص۳۱۰ ـ ۳۱۱.

برگرفته شده از مقاله: علی ربانی گلپایگانی

منبع :مرکز تخصصی مهدویت