اشاره:

فاطِمه(سلام الله علیها) مشهور به فاطِمهٔ زَهرا (۵ بعثت .۱۱ق)، دختر پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) و خدیجه کبری(سلام الله علیها) و همچنین همسر امام علی(علیه السلام) است. او یکی از پنج تن آل عبا (اصحاب کساء) بوده که شیعیانِ دوازده امامی آنها را معصوم می‌دانند. امام دوم و سوم شیعیان و زینب(سلام الله علیها) از فرزندان او هستند. زهرا، بَتول، سیده نساء العالمین از جمله القاب وی و اُمّ اَبیها کنیه مشهور او است. فاطمه، تنها زن همراه پیامبر(صلی الله علیه و آله) در روز مباهله با مسیحیان نجران بوده است.

به گفته «امین الدین طبرسى » دانشمند بزرگ ما: «مشهور در روایات شیعه این است که حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام) در سال پنجم بعثت بیستم جمادى الاثانى در شهر مکه متولد گردید،و هنگام وفات پیغمبر (صلى الله علیه و آله) هیجده سال و هفت ماه داشته است. (۱)

پیشواى محدثین شیعه ثقه الاسلام کلینى درکتاب شریف «کافى » نیز مى نویسد: ولادت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) دختر پیغمبر (صلى الله علیه و آله) پنجسال بعد از بعثت آن حضرت اتفاق افتاد. (۲)

مؤلف «کشف الغمه » على بن عیس اربل دانشمند مطلع به نقل از «ابن خشاب بغدادى، متوفى به سال ۵۶۷ ه در کتاب «تاریخ موالید و وفیات اهلبیت عصمت » به اسناد خود از امام محمد باقر (علیه السلام) روایت مى کند که فرمود: «فاطمه علیها السلام پنجسال بعد از آشکار شدن نبوت پیغمبر و نزول وحى، متولد گردید، در وقتى که قریش خانه کعبه را مى ساختند. و چون آن حضرت وفات. یافت هیجده سال و هفتادو پنج روز از سن مبارکش مى گذشت. (۳)

از آنجا که قریش پنجسال قبل از بعثت به تعمیر خانه خدا پرداختند، احتمال مى رود که راوى، کلمه «قبل از آشکار شدن نبوت پیغمبر » را به (بعد) اشتباه گرفته باشد،و چنانکه بعضى گفته اند سن حصرت هنگام وفات ۲۳ سال بوده، ولى دردنباله حدیث که تصریح مى کند حضرت ۱۸ سال بوده، ولى در دنباله حدیث که تسریح مى کند حضرت ۱۸ سال و ۷۵ روز داشته این احتمال را سست مى گرداند. مگر اینکه بگوئیم این نتیجه گیرى هم از راوى بوده است.

سن حضرت زهرا  (علیها السلام) را تا ۲۸ سال هم گفته اند ولى مشهور همان قول اول است که مسطور گردید.

البته باید توجه داشت که در حدیث معتبر پیغمبر فرموده است: رشد دخترم فاطمه، هر سال آن به اندازه رشد دو سال دختران دیگر بوده است، و با این توصیف ازدواج حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام) با على (علیه السلام) در سن ۹ سالگى که از لحاظ تناسب اندام و عقل و درایت در حد دختر ۱۸ ساله بوده هیچ اشکالى ایجاد نمى کند، بخصوص که از زندگانى کوتاه آن حضرت و شخصیت ممتازش به خوبى پیدا است که او دختر استثنائى بود، و سایر دختران را نمى توان به آن وجود مقدس مقایسه نمود.

شیعه و سنى روایت کرده اند که پیغمبر اکرم (صلى الله علیه و آله) بارها دخترش فاطمه زهرا (علیها السلام) را در حضور مهاجر و انصار «بانوى بانوان جهان از آغاز خلقت تا پایان روزگا» و «بهترین زنان جهان » و «بهترین زن بهشتى » خواند. (۴) و این بزرگترین افتخارى است که به نقل شیعه و سنى نصیب یک زن در عالم شده است.

و هم در احادیث فریقین آمده است که هر وقت حضرت زهرا (علیها السلام) به حضور پدرش پیغمبر خدا مى رسید، حضرت به احترام او برمى خاست، و دست او را مى بوسید.

عایشه همسر پیغمبر (صلى الله علیه و آله) مى گوید: «هرگاه فاطمه وارد مى شد بر پیغمبر (صلى الله علیه و آله) حضرت از جا برمى خاست و سر او را مى بوسید، و در جاى خود مى نشانید.

در کشف الغمه از کتاب «معالم العتره » حافظ عبدالعزیز جنابذى دانشمند بزرگ عامه نقل مى کند که عایشه گفت: هیچ کس را در گفتار شبیه تر از فاطمه به پیغمبر ندیدم. هرگاه وارد مى شد بر پیغامبر(صلى الله علیه و آله) حضرت به احترام وى برمى خاست ودست او را مى گرفت و مى بوسید، و در جاى خود مى نشانید.

و هم عایشه مى گوید: هر وقت پیغمبر به شوق بهشت مى افتاد فاطمه را مى بوسید و مى بوئید و مى فرمود: بوى بهشت را از فاطمه استشمام مى کنم. و مى افزود: فاطمه سرآمد زنان بهشت است. فاطمه انسانى آسمانى است.! (۵)

پى نوشت:

۱. ( اعلام الورى، باب فضائل حضرت زهرا سلام الله علیها)

۲. ( اصول کافى، ج ۱ ص ۴۵۷)

۳. ( کشف الغمه فى معرفه الائمه ج ۱ ص ۴۴۹)

۴. ( اما ابنتى فاطمه فهى سیده نساء العالمین،من الاولین و الاخرین،فاطمه خیر نساء العالمین، فهى حوراء انسیه و خیر نساء اهل الجنه.)

۵. ( نگاه کنید به اعلام الوراى طبرسى . باب ششم، و کشف الغمه اربلى، باب فضائل فاطمه زهرا علیها السلام، و فضائل الخمسه، من الصحاح السته.)

منبع:تاریخ اسلام صفحه ۱۷۱

على دوانى