خانواده شیعی » ازدواج » همسرداری »

توصيه هاى ايمنى در شوهر دارى شوهر شما هم حق حيات دارد

 هرگز به تملق و دروغ و مکر متوسل نشويد.

يک زن نيرنگ‌باز نمي‌تواند با به‌کارگيرى دسيسه، عشق را در وجود شوهرش بيدار کند. به‌محض اينکه شما تصميم گرفتيد شوهرتان را همان‌گونه که هست بپذيريد، ديگر نبايد درباره نقشتان به‌عنوان مشاور اصلى او، نگران باشيد. او نيازى به اندرز شما ندارد، بلکه او محتاج پذبرش و اعتماد شماست. با صداقت احساس خواهيد کرد که فشار بار سنگينى از روى شانه شما برداشته مي‌شود، اگر از فشارى که از روى شانه او نيز برداشته مي‌شود، سخنى به ميان نياوريم. او شايد شروع به افشاى افکار و انديشه‌هايش براى شما نمايد و شايد حتى دقيقاً به‌‌همان طريقى عمل کند که شما مي‌خواستيد!

پذيرش شوهرتان نخستين گام در راه زنده کردن اوست و گامى است کارساز. اين آزادى باعث مي‌شود که به‌صورت يک مرد کامل در آيد. او توانايى بالقوه يک مرد کامل شدن را داراست، ولى تا وقتى که شما به او اجازه نداده‌ايد که او خودش باشد، قادر به رسيدن به آن مرحله نيست. او را بپذيريد، همان‌گونه که امروز هست. نقاط ضعف و قدرت او را بپذيريد.

«… شما شريک زندگى او هستيد هم در روزهاى خوش و شاد وهم در ناخوشي‌ها و غم‌ها، در داشتن‌ها و نداشتن‌ها، در دوران سخت بيمارى و در زمان سلامت و توانايى … اين پيمان شرکت را از همين امروز در قلب خود امضاء کنيد.»

شوهرتان را تحسين کنيد
.

روان پزشکان بيان کرده‌اند که نيازهاى اوليه يک مرد، علاوه بر يک عشق جنسى گرم و داغ، پذيرش و تحسين او از سوى همسرش مي‌باشد. ما زن‌ها بايد اين تفاوت مهم بين دو جنس زن و مرد را کاملاً به‌خاطر بسپاريم.

شوهر شما، نظير بسيارى از مردان، از لحاظ عاطفى شايد به يک جام خالى بماند و شايد عارى از عواطف به نظر برسد که قادر نيست احساسات واقعيش را نسبت به شما ابراز کند. به خاطر بسپاريد او در فرهنگى رشد کرده که به او ياد داده‌اند (مرد هيچ‌وقت نبايد گريه کند). بنابراين او ياد گرفته که احساساتش را براى خودش نگاه دارد، در حقيقت آن را در خود خفه کند..

آيا تاکنون احساس کرده‌ايد که وقتى به شوهرتان مي‌گوييد که چقدر دوستش داريد او به اندازه کافى احساساتى نمي‌شود؟ اما به او بگوييد «من تو را تحسين مي‌کنم» ببينيد که چه اتفاقى مي‌افتد. اگر مي‌خواهيد او افکار و احساساتش را بيان کند، او را آزاد بگذاريد، اين کار را بايد با پرکردن جام خالى وجود او با «تحسين شخصيت و کارهايش، آغاز کنيد، زيرا جام وجود او بايد ابتدا لبريز از احساس باشد تا قادر به انتقال احساس و افکارش شود و گرنه تا هنگامى که اين نياز روحيش برآورده نشده است، قادر نيست چيزى را به شما عرضه کند و هنگامى که جام وجودش لبريز شد، حدس بزنيد که فوران احساساتش متوجه چه کسى خواهد شد؟ آرى همان کسى که اين جام را پر کرده است يعنى شما! بايد به او احترام بگذاريد. واژه احترام بنابر تعريف فرهنگ لغت، به معناي: «حفظ حرمت، تکريم شخصيت، ارج نهادن، ستايش و تمجيد» است، نه تملق و چاپلوسى و تحقير خود در برابر ديگرى.

به عنوان يک زن، شما آرزو داريد که مورد عشق و علاقه همسرتان باشيد، درست مي‌گويم؟ اما، شوهر شما به‌عنوانى يک مرد، آرزو دارد که شما وى را تحسين کنيد. زيرا اين نخستين نياز اوست. زنان، نقاط قوتى دارند که اين نقاط قوت آنها نسبت به مردان بيشتر است. يکى از اين نقاط قوت، همان حس رأفت، مهربانى و بخشندگى است، اصولاً طبيعت زن طورى است که بخشنده است. البته بعضى از زنان از اين موضوع ناراحت هستند زيرا فکر مي‌کنند که اين امر موجب سوء استفاده مردان مي‌شود.

«محبت و احترام از مقوله نور و حرارت است و ابتدا کانون شروع آن را که يک قلب لطيف و پاک است روشن و گرم مي‌کند و سپس پرتو آن بر وجـود دريافت کننده يعنى همـان کسـى که شما دوستش داريد مي‌تابد. هيچ‌کس براى چيزى که به‌دست آورده است پاداشى دريافت نمي‌کند، بلکه، افتخار و پاداش نصيب کسانى مي‌شود که کردارى بخشنده و ايثارگر دارند.»

شما دقيقاً همان شخصى هستيد که شوهرتان نياز دارد احساس کند در نظر شما، فردى باارزش و قابل احترام است و در قلب شما جايگاه ويژه‌اى دارد. با شما ازدواج کرد زيرا فکر مي‌کرد که شما مناسب‌ترين فرد براى زندگى با او در اين دنيا هستيد. ممکن است در دنيا بهترين پاداش‌ها را دريافت کرده باشد، ولى بيش از آن او به حمايت و تحسين شما نياز دارد. يک مرد براى احساس يک زندگى ارزشمند، نياز به تحسين دارد، و گرنه انگيزه‌هاى لازم براى تلاش و رشد خود را در صحنه‌هاى مختلف حيات اجتماعى خويش از دست مي‌دهد.

در کنار هر مرد موفق و توانمندى يک زن شاداب و قوى قرار دارد که او را با تمام وجود دوست دارد و صادقانه او را تحسين مي‌نمايد.

تدوين : انور پيرزاده ، کارشناس امور تربيتى ، مشاور و مدرس خانواده

: