تخريب ۳۰ مكان مذهبي عراق از سوي داعش در كمتر از يك ماه

يك سازمان مدني عراقي از تخريب ۳۰ مزار، مرقد ديني و اثر باستاني در موصل در كمتر از يك ماه در استان نينوا خبر داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج به نقل از شبكه السومريه، يك سازمان مدني اعلام كرد: گروه‌هاي تروريستي از زمان تسلط بر موصل در شمال عراق و بخشهايي از كركوك تعداد زيادي مزار، مرقد ديني و آثار باستاني مهم را كه برخي از آنها قدمتي زياد داشته اند، تخريب كرده اند.

در بيانيه اين سازمان آمده است: تعداد مرقدها، مزارها و مساجدي كه تخريب شده اند بيش از ۳۰ مرقد، مزار و مسجد است كه مهمترين آنها قبور پيامبران بزرگ الهي، يونس، شيث، جرجيس و دانيال (ع) است. اين مزارها با مواد منفجره و بمب تخريب شده اند.

اين سازمان مدني تاكيد كرد: تروريستهاي وابسته به داعش توجهي به اهميت آثار تاريخي، مزارها و مساجد ندارند و خطر ويراني همه مرقدها در مناطق تحت تسلط داعش را به ويژه خطر تخريب مناره الحدباء كه قدمتي ۶۰۰ ساله دارد، تهديد مي‌كند.

سازمان مذكور خواستار تحرك جامعه بين المللي و سازمان ملل براي حمايت از مرقدها، مزارهاي ديني و تاريخي شد و از يونسكو خواست كه اقدام جدي در قبال خطراتي كه آثار تاريخي عراق، منطقه و دنيا را تهديد مي‌كند به عمل آورد.

شايان ذكر است كه تروريستهاي وابسته به گروهك داعش در ادامه تخريب اماكن مذهبي روز گذشته مرقد يونس نبي (ع)، جرجيس (ع) و شيث پيامبر (ع) را منفجر كردند