بعد از طلاق با فامیل چگونه روبرو شوم؟!

طلاق یکی از معضلات اجتماعی است که ممکن است زوج‌های بسیاری با آن درگیر شوند و هر کدام از طرفین برای زندگی بعد از طلاق ممکن است مشکلاتی داشته باشند.

بعد از طلاق با فامیل چگونه روبرو شوم؟

یکی از دغدغه‌ها و فشارهای بسیار زیاد بعد از طلاق، نحوه رو به رو شدن با فامیل‌های کنجکاو است که چشم به دهان ما دوخته اند. نگرانی درباره قضاوت‌های عجولانه آن‌ها و ده‌ها دغدغه دیگر، می‌تواند برای هر شخصی چالشی بزرگ باشد؛ محمدرضا نوربخش، کارشناس ارشد مشاوره در ادامه این مطلب نکاتی را در این باره مطرح می‌کند.

بعد از طلاق‌تان اطلاعات اضافی ندهید

یکی از استرس ‌های بزرگ زن و مرد این است که خبر طلاق را چه ‌طور به اطرافیانشان بدهند و معمولا هر کدام، داستانی برای طلاق‌شان می‌‌بافند و بارها آن را برای دیگران تکرار می‌‌کنند. در چنین شرایطی این ایده خوبی است که قبلا تمرین کنید چه چیزی را باید چگونه بگویید. تصمیم بگیرید چه میزان از جزییات برای گفتن به آن‌ها مناسب است. سعی کنید اطلاعات اضافی ندهید. ارائه اطلاعات بیش از حد درباره مشاجرات و یا مثلا خیانت و … ممکن است موجب شود که بعدا آن‌ها شما را سرزنش کنند.

بعد از طلاق‌تان دروغ نگویید و پنهان نکنید

بعضی افراد به خصوص خانم‌ها بعد از طلاق موضوع جدایی ‌شان را از دیگران پنهان می‌‌کنند یا دروغ می‌‌گویند که این اصلا مطلوب نیست؛ البته این نکته را هم در نظر بگیریم که کسانی که در زندگی فرد نقشی ندارند، ضرورتی ندارد درباره‌ طلاق وی چیزی بدانند و آن فرد می‌تواند درباره این موضوع با آن‌ها هیچ صحبتی نکند؛ اما دروغ گفتن یا پنهان کردن این موضوع به هر قیمتی، یک سری آسیب‌ها را در پی دارد.

بعد از طلاق‌تان با آرامش صحبت کنید

هنگامی که می‌خواهید این خبر را به فامیل بگویید، آرام باشید. با یک مقدمه طولانی شروع نکنید. اگر این خبر را بدون مقدمه طولانی بگویید و سپس موقعیت را تا آن جا که ممکن است با ظرافت برای آن‌ها تبیین کنید، مقداری از اضطراب آن‌ها کم خواهد شد. واکنش‌های شدید و هیجانی از طرف شما، وقتی اقوام و فامیل سوال می‌کنند، ممکن است باعث مقابله دوجانبه و قضاوت‌های نا بجا شود.

بعد از طلاق از همسر سابقتان زیاد بدگویی نکنید

شما و همسر سابقتان اوقات خوشی هم داشته اید یا حداقل فامیل و اقوام روابط مثبت شما را قبلا هم دیده اند. شاید برخی از آن‌ها هم احتمالا با همسر سابقتان دوستی داشته‌اند و از او خوششان می‌آمده، با این توصیف گرچه اکنون از دست او عصبانی هستید اما بدگویی زیاد شما از او می‌تواند باعث تعجب و ناراحتی برخی شود و از طرفی هم شما عصبانی شوید که چرا آنان از همسر سابقتان طرفداری می‌کنند. ضمن این که تحقیر و سرزنش شدید یک نفر می‌تواند باعث پیش برداشت‌های نادرست و کناره‌گیری دیگران از شما شود چون نگران برخورد شما با خودشان خواهند بود.

بعد از طلاق‌تان رابطه با فامیل را قطع نکنید

شاید فشار ناشی از توضیح دادن و قضاوت‌های دیگران، شما را به این نتیجه برساند که بهتر است رابطه تان را با فامیل قطع کنید؛ اما این راهکار خوبی نیست، چون اول این که شما نیاز به حمایت اجتماعی دارید، دوم این که همه فامیل قرار نیست با شما بد برخورد کنند، سوم اینکه قطع رابطه با آنان نه تنها فشار را کم نمی‌کند بلکه سوء تفاهم‌ها و کنجکاوی‌ها را بیشتر هم می‌کند، چهارم و از همه مهم تر این که شما نیاز دارید با مسائل بعد از طلاق سازگار شوید و سریعتر به روال عادی زندگی بازگردید؛ بنابراین روابط خود را با فامیل ادامه دهید هر چند می‌توانید روابط تان را با برخی از آن‌ها محدود کنید.

بعد از طلاق‌تان خیلی به قضاوت‌های فامیل اهمیت ندهید

دیگران جای شما نبودند و تجربیات شما را نداشتند و نمی‌توانند مانند شما احساس، فکر و رفتار کنند. آنان براساس شرایط زندگی، سبک و نظر خود، احساس، فکر و رفتار می‌کنند. اگر شما تلاش‌های خود را انجام داده اید، با یک یا چند مشاور قبل از طلاق صحبت کرده اید، تصمیمتان را مرور کرده و در نهایت اقدامات لازم را انجام داده اید، دیگر نیازی نیست به خودتان فشار بیاورید تا همه را راضی کنید و آنان حق را به شما بدهند.

این اتفاق نخواهد افتاد چون دیگران جای شما نیستند و نمی‌توانند باشند؛ البته اگر هم اقدامات لازم و مفیدی برای پیشگیری از طلاق انجام نداده اید و دیگران شما را به این دلیل سرزنش می‌کنند، بدانید احساس گناه و سرزنش بیش از حد، نه تنها نمی‌تواند به شما کمک کند، بلکه آسیب‌زا هم هست.

بعد از طلاق‌تان صبور باشید

اطلاع خبر طلاق با روشی ملایم و آرام به اقوام و افرادی که شما را دوست دارند سبب می‌شود از حمایت و علاقه مثبت آن‌ها برخوردار شوید، نه این که با دیگران برای نزاع و مشاجره با همسر سابقتان متحد شوید. طلاق، یک مرحله گذار است و دیگران نگران شما هستند، بنابراین به خودتان و آن‌ها فرصت بدهید تا این خبر را پردازش کنند و با تغییراتی که ایجاد می‌شود کنار بیایند.

این آسان نیست اما صبر، حمایت و صداقت می‌تواند عبور از این مرحله را برای هر فردی آسانتر کند.

منبع: مجله اینترنتی کمونه