برگزیدگی شیعه برای محبت اهل بیت

 در روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده که خداوند حبّ علی و فاطمه و اولاد آن دو را  بعد از انبیاء به شیعیان اختصاص داده و شیعیان کسانی هستند که این حب را پذیرفته اند.

قالَ النَّبِیُّ صلی الله علیه و آله  و سلم:« إنَّ اللهَ لَهُ الْحَمْدُ، عَرَضَ حُبَّ عَلِیٍّ وَ فاطِمَه، وَ ذُرّیَّتِهما عَلی الْبَرِیَّه فَمَنْ بادَرَ مِنْهُمْ بِالإجابَه جَعَلَ اللهُ مِنْهُمْ الرُّسُلَ، وَ مَنْ أجابَ بَعْدَ ذلِکَ جَعَلَ مِنْهُمْ الشِّیعَه وَ إنَّ اللهَ جَمَعَهُمْ فِی الْجَنَّه»[۱]. پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: خداوند که حمد وستایش بر او باد دوستی علی و فاطمه و ذریه آن دو را بر همه انسان ها عرضه داشت اول کسانی که آن را پذیرفته اند به عنوان رُسُل (رسولان) انتخاب شدند و پس از آنان، کسانی که آن را پذیرفته به عنوان «شیعه» برگزیده شدند و خداوند در بهشت همه آنان را جمع خواهد کرد.

در روایتی دیگری از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده که هیچ کسی با پیامبر و اهل بیت آن حضرت دشمنی نمی کند مگر اینگه جایگاهش آتش جهنم باشد.  «وَالَّذِی نَفْسِی بِیَدِهِ، لَا یُبْغِضُنَا أَهْلَ الْبَیْتِ رَجُلٌ إِلَّا أَدْخَلَهُ اللَّهُ النَّارَ»[۲] بنابراین این محبت و دوستی از افتخارات شیعه به شمار می آید .

[۱] . احقاق الحق، ج۹، ص۱۹۱ .

[۲] . محمد بن حبان بستی، صحیح ابن حبان بترتیب ابن بلبان، ج۱۵، ص۴۳۵، بیروت، مؤسسه الرساله، چ۲، ۱۴۱۴ق/۱۹۹۳م.