نیازهای جنسی

نوشته‌ها

مشکلات دوره نوجوانی

۱- کشمکش بین استقلال و وابستگی

با توجه به اینکه این دوره، حد فاصل دوران کودکی و بزرگسالی است، از دست دادن حمایت‌های بی‌قید و شرط والدین برای کسب احساس استقلال از یک طرف و لذت مورد حمایت و پشتیبانی آنها بودن و همان طور کودک ماندن و بدون زحمت و دردسر، همیشه مورد محبت قرار گرفتن از طرف دیگر، در نوجوان کشمکش درونی ایجاد می‌کند و جنگ روانی عمیقی در ذهن او به وجود می‌آورد.

بعضاً خانواده و مدرسه و جامعه نیز از او توقعات متناقض دارند، گاهی او را به چشم یک کودک نگاه کرده و برخوردی تحقیرآمیز دارند و گاهی هم توقعات از او بیش از حد توان اوست و به چشم بزرگسالان به او می‌نگرند که این خود به کشمکش‌های درونی نوجوان دامن زده و او را با مشکل روبرو می‌سازد.

۲- طغیان علیه مراجع قدرت

نوجوان برای کسب استقلال علیه همه ی مراجع قدرت من جمله والدین و کادر مدرسه طغیان می‌کند.

گاهی اوقات رفتارهایی علیه آنها از خود نشان می‌دهد، درگیری‌هایی ایجاد می‌نماید و به اعمالی دست می‌زند که روابط او را با آنها و سایر مراجع قدرت به شدت تیره می‌کند، مثلاً بگومگو می‌کند، بحث و مجادله ی طولانی انجام می‌دهد، بر خلاف خواسته ی والدین دیر به خانه می‌آید، از انجام تکالیف درسی خودداری می‌کند، سیگار می‌کشد و حتی ممکن است دست به اعمال بزهکارانه هم بزند.

این مورد در خانواده‌های با محدودیت زیاد و یا مدارسی که مقررات سخت و خشک را بدون نظرخواهی و مشورت با نوجوان اجرا می‌کنند از شدت بالاتری برخوردار است.

۳- هویّت فردی

یکی دیگر از مشکلات مهمی که نوجوان با آن روبرو می‌شود مساله ی تشکیل «هویت فردی» اوست. بدان معنی که سوال‌های متعددی درباره ی مفهوم زندگی، نقش او در این زندگی، مفهوم مرگ و زندگی پس از مرگ و بطور کلی سوال‌هایی نظیر، من کیستم؟ و به کجا می‌روم؟ ذهن او را به خود مشغول می‌نماید که باید به آنها پاسخ دهد.

احساس هویت شخصی در نوجوانان کم‌کم براساس همانند سازی‌های مختلف گذشته ی آنها تکوین می‌یابد. با ورود به دوره ی نوجوانی ارزش‌های گروه هم سالان و هم چنین ارزیابی‌های معلمان و سایر بزرگسالان نیز مطرح است و هر اندازه ارزش‌هایی که از طرف دوستان و همسالان ابراز می‌شود با ارزش‌های والدین و معلمان هم‌خوانی بیشتری داشته باشد به همان نسبت کار هویت‌یابی نوجوان آسان‌تر پیش می‌رود.

۴- چگونگی ارضاء نیازهای جدید (جنسی)

رشد و نمو غدد داخلی و ترشحات هورمون‌های جنسی به نوجوان امکان برقراری روابط جنسی را می‌دهد و انگیزه و کشش جنسی نسبت به غیر هم‌جنس در او ایجاد می‌گردد و از طرفی نخستین برخورد نوجوان با جنس مخالف اغلب با ترس و پریشانی خاطر همراه است. جوان تازه بالغ جدید تمایلات قوی و نامعلومی احساس می‌کند که او را از جلدش خارج کرده و بسوی جنس مخالف می‌کشاند. جهش‌های شدید محبت، عقب‌نشینی‌های توضیح ناپذیر و حرکات بدون دلیلی که او را آشفته می‌سازد.

نوجوان می‌‌خواهد این همه انرژی را که به وجود آمده و موجب هیجان او شده است را در جایی آزمایش نماید، اما در عین حال نگران عواقب آن است. او بیداری و رشد تمایلات جنسی را دارد ولی هدف ندارد و چون غریزه ی جنسی کاملاً زیرزمینی است، جهت‌یابی آن با کور مالی انجام می‌شود و در افراد محجوب و کمرو نوعی اضطراب و گیجی ایجاد می‌کند. در جوامعی که آموزش ارضاء صحیح غریزه ی جنسی و راه‌های کنترل آن برای نوجوان آموزش داده نمی‌شود، این مشکل مضاعف است و در این‌جاست که متاسفانه لغزش و سقوط در پرتگاه در کمین است.

۵-  عدم کنترل بر رفتار و هیجانات ناشی از تغییرات جسمی و روانی دوران بلوغ

به دلیل رشد سریع جسمی و تغییرات مشهود در اندام‌های بدن نوجوان در دوران بلوغ بعضی از رفتارهای هیجانی و عدم کنترل او طبیعی است. مثلاً جلو آمدن سرنوجوان به دلیل احساس بلندتر شدن گردنش، بزرگ شدن بینی و یا عدم کنترل در دست‌هایش برای جابجایی خصوصاً اشیاء ظریف از طرفی و عدم آگاهی و آموزش صحیح  او در مقابله با این مسایل از طرف دیگر او را از نظر روحی تحت تاثیر قرار داده به‌طوری که در خود احساس بی‌کفایتی و حقارت می‌نماید که همین امر موجبات اضطراب را در وی فراهم می‌آورد.

۶- ترس از آینده

با پیدایش نیازهای جدید در نوجوان و کشش به سوی ارضای نیازهای آنی و مقطعی، آینده را در ذهن نوجوان مبهم و دور از دسترس تصویر می‌نماید به طوری که حتی چگونگی تامین اقتصادی و تشکیل خانواده برای خود در آینده و ازدواج و تحصیلات عالی را قله‌هایی دور از دسترس می‌پندارد که دستیابی به آنها برای او بسیار دشوار و در بسیاری از موارد از محالات است که البته نقائص تربیتی و آموزشی در درون خانواده، مدرسه و جامعه و محرومیت‌های شدید مالی خانواده به شدت و عمق این مشکل نیز می‌افزاید.

۷- دغدغه اقتصادی

یکی از مهمترین مشکلات نوجوانی این است که فرد قبل از اینکه به بلوغ اقتصادی برسد به بلوغ جنسی رسیده است و از طرفی چون به دنبال استقلال و کسب هویت جدید برای خود نیز می‌باشد همیشه به فکر دستیابی زودتربه منافع اقتصادی است و در این ارتباط می‌بینیم نوجوانانی را که مدرسه و تحصیل را رها کرده و به دنبال شغل و کسب درآمد می‌باشند و این خصوصاً در جوامعی که ارزش‌های انسانی و معنوی جای خود را به ارزش‌های مادی داده و شخصیت افراد برحسب درآمد و پول آنها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد بسیار مشهودتر است و در این ارتباط اوضاع و احوال‌اقتصادی- اجتماعی و بی‌ثباتی جامعه، جنگ، بیکاری، کمبود امکانات و فقر مالی خانواده از عوامل تشدید کننده ی مشکل محسوب می‌شوند.

۸- تعارض بین خواسته‌های والدین و گروه همسالان

در این دوران، نوجوان تحت تأثیر گروه همسالان می‌باشد و والدین را مرتبط به نسل گذشته می‌داند که نیازها و خواسته‌های عصر حاضر او را درک نمی‌کنند. لذا نوجوان خود را در این میان کاملاً گیج احساس می‌کند چون حاضر نیست که محبت والدین را هم از دست بدهد. در چنین مواقعی نوجوانان بعضاً همانند هنرپیشه‌ها نقش بازی می‌کنند تا از مقبولیت والدین و گروه همسالان، هر دو برخوردار شوند.

۹- ترس و اضطراب

ناتوانی در سازگاری با موقعیت‌های جدید موجب تشدید ترس و اضطراب در نوجوان می‌شود مانند: ترس از عدم موفقیت در امتحان یا مورد سرزنش قرار گرفتن در خانه و مدرسه، ترس از پذیرش مسئولیت و ارتباط با جنس مخالف یا مورد پذیرش دوستان واقع نشدن.

۱۰- به هم ریختگی ارتباط با دیگران

فشارهای روانی، عاطفی و اجتماعی در این دوران موجب می‌شود که نوجوان با خودش، با خانواده‌اش، با دوستانش و بطور کلی با همه رابطه‌اش بهم می‌خورد و احساس کوچک شمردن خود و حقارت می کند و حالت عصبی در او افزایش می‌یابد.

 منبع: انجمن علمی و آموزشی مدرسین آموزش خانواده شهر تهران

روابط جنسی در ازدواج از نظر اسلام(۱)

مقدمه

وَ انْکِحُوا الایامی مِنْکُم و الصّالحینَ مِن عِبادکُم وَ امائِکُم …،(۱)
مردان بی‌زن، زنان بی‌شوهر و بندگان صالح خود را به نکاح آورید، اگر فقیر هم باشند، خداوند از فضل خویش آنها را بی‌نیاز می‌سازد و خداوند وسعت‌دهنده داناست.
در آ‌غاز سخن، با آیه فوق بحث را شروع می‌کنیم. خداوند در این آیه به بزرگترها دستور می‌دهد که حتّی اگر جوانان فقیر و محروم هستند و امکانات تشکیل زندگی و خانواده را ندارند، وظیفه شماست که امکانات را برایشان فراهم کنید و آنها را به ازدواج دعوت نمایید. طبیعی است؛ اگر نسل جوان دارای امکانات بود، خود به این امر مقدّس همت می‌ورزیدند؛ ولی عواقب شوم تأخیر ازدواج و عدم یاری‌رسانی به نسل جوان برای تشکیل خانواده بر دوش بزرگان قوم، فامیل، دولت و ملّت است. با این سخنان، وارد این موضوع می‌شوم که از مهّمترین مسائل بعد از ازدواج، مسائل جنسی است که باید بیش از پیش به صورت دقیق و تخصّصی از نظر دیدگاه دین مبین اسلام مورد بررسی قرار گیرد که چه بسیاری از مشکلات روحی و روانی در خانواده‌ها به این امر و عدم دقّت در آن باز می‌گردد. امید است بتوانم با پرداختن به آن، باری هر چند کم از دوش اجتماع بردارم و رسالت خویش را آن گونه که رضایت حقّ در آن است، انجام دهم.

اهمیّت ازدواج

پیرامون موضوع ازدواج در اسلام و اهمیت آن در بنیان خانواده و در پرتوی آن اجتماع، صحبت بسیار است. این سنت حسنه در بر دارنده ابعاد فردی و اجتماعی بسیاری است. ظرفیّت‌سازی فردی و اجتماعی، یکی از ابعاد مهّم در ازدواج است. آن زمان که انسانی در جایگاه فردی از افراد خانواده و در حقیقت رکن اساسی و اصلی یعنی زن و شوهر واقع می‌شود، غیر از خود باید در امور دیگران را هم مدّ نظر قرار دهد و به آنها اهمیت دهد. قبول کردن دیگران در کنار خویش با وجود اختلافات فکری و شخصّیتی، بسیار اهمیّت دارد؛ زیرا هیچ انسانی، مثل انسان دیگر نیست.

جمع شدن در عین وجود اختلافات، نیاز به ظرفیّت دارد، با وجود این که انسان دائم در حال امتحان است؛ ازدواج امتحان بزرگی برای افراد خواهد بود؛ چه بسیار افرادی که خود و جامعه، آنها را خوب و متعالی فرض می‌کرد؛ ولی در ازدواج، موفق نبودند و چه بسیار افراد بد و پست که به واسطه ازدواج، در اوج قرار گرفتند؛ این، نشان از ناشناخته بودن ازدواج در جامعه است.

انسان، با ازدواج کامل می‌شود و بهتر از بگوییم تجزیه می‌شود و نا خالصی‌هایش نمایان می‌شود. اگر استقامت کند، بارور و شکوفا و در غیر این صورت، دچار ضعف و بدبینی و دیگر مشکلات خواهد شد؛ برای خود و دیگران مانع پیشرفت خواهد شد. به واسطه ازدواج، زندگی او محور و آرامش پیدا می‌کند. قرآن مجید هدف از ازدواج را آرامش، صفا، صمیمیت و رحمت می‌داند. «خلق لَکُمْ مِن اَنْفُسِکُمُ اَزْواجاً لِتَسْکُنُوا اِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوُدَهً وَ رَحْمَه»(۲)
پس باید نسبت به تکمیل نسل جوان و قراردادن محور آرامش و آسایش او، همّت ورزیده تا از گناه و انحراف، مصون و محفوظ بماند.
حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرماید:
اذا جاءکم من ترضون خلقه و دینه فزوجوه الاّ تفعلوه تکن فتنه فی الارض و فساد کبیر(۳)
هنگامی که فردی به عنوان خواستگاری آمد که از نظر خلق، اخلاق و دیانتش راضی هستید؛ پس او را به ازدواج در آورید. اگر چنین نکردید، فتنه و فساد بزرگ بر روی زمین بوجود خواهد آمد.

به راستی این فتنه و فساد، همین بالا بودن آمار جرم، جنایت و انحرافات اجتماعی نیست که جهان را در بر گرفته است و یک جامعه اسلامی باید از آن پاک و مبّرا باشد؟
ازدواج به موقع نیز یکی از نیازهای مهم و اساسی نسل جوان است و تأخیر یا عدم امکان ازدواج، مشکلات فراوانی را برای خانواده و جامعه بوجود می‌آورد. از آنجایی که یکی از مهمترین مسائل در ازدواج، بحث روابط جنسی است و اطلاعات دینی و مذهبی راجع به این موضوع، کمتر در دسترس افراد هست، به این نتیجه رسیدم که از این باب، موضوع ازدواج را مورد بررسی قرار دهم؛ و بخشی از مسائل این موضوع را مورد تحلیل قرار خواهم داد.

آمیزش جنسی

بهترین لذت

اّلّذُّ الأشیاءِ مُباضَعَهُ النّساءِ
امام صادق علیه السلام فرمود: هیچ لذّتی برای مردم در دنیا و آخرت، بیشتر از لذّاتی که از زنها می‌برند نیست. سپس حضرت با قرائت آیه ۱۵ سوره آل عمران فرمودند: همانا اهل بهشت(نیز) در بهشت، از چیزی مثل آمیزش جنسی لذّت نمی‌برند حتّی از خوراکی و نوشیدنی(۴)
و در حدیث دیگری امام صادق(علیه‌السلام) از اصحاب خود سؤال نمود که لذیذترین چیزها چیست؟ هر کدام چیزی گفتند، حضرت فرمودند: لذیذترین چیزها آمیزش جنسی با زنان است.(۵)
مؤلف گوید: آوردن این احادیث از زبان رهبران اسلامی که مظهر معنویّت و زهد و علم هستند از این جهت است که روشن گردد، دینداری و دستورات دینی تنها جنبه معنوی نداشته، و اسلام به کامجویی و لذّت‌های حلال نه تنها بی‌توجّه نیست بلکه آن را مورد تشویق نیز قرار می‌دهد. آمیزش حلال ثواب دارد.
امام صادق(علیه‌السلام) در ضمن حدیثی از پیامبر اکرم(صلی‌ الله‌ علیه و‌ آله و سلم) نقل فرمود: که حضرت به ابوذر فرمودند: برو نزد خانواده‌ات تا پاداش بری، ابوذر پرسید: یا رسول‌الله! آیا نزد ایشان روم پاداش می‌برم؟
حضرت فرمود: همچنان که اگر از راه حرام اقدام کنی گناه کرده‌ای اگر به حلال باشد پاداش می‌بری(۶)
در حدیث دیگری حضرت نقل فرمود که روزی پیامبر وارد اتاق همسرش ام‌سلمه شد بوی خوبی استشمام نمود، سؤال فرمود که آیا حولاء(نام زنی است که با عطر سر و کار داشته است) اینجا آمده است؟ ام‌سلمه گفت: الان اینجاست و از شوهرش شکایت دارد، حولاء آمد و به حضرت عرض کرد: پدر و مادرم فدایت باد، همسرم از من روی می‌گرداند.
حضرت فرمود: بوی خوش را برایش افزون کن، عرض کرد هیچ عطری نمانده که نزده باشم با این حال از من روی می‌گرداند.
حضرت فرمود: ای کاش می‌دانست که با روی آوردن به تو چه نصیبش می‌شد؟، پرسید چه نصیبش می‌شد؟ حضرت فرمود: همین که به طرف تو می‌آمد، دو فرشته او را در برگرفته، همچون مجاهدی خواهد بود که در راه خدا شمشیر کشیده. جهاد می‌کند و چون آمیزش کند گناهان او همانند برگ درخت فرو می‌ریزند و هنگامی که غسل کند از گناهان بیرون رود.(۷)

آمیزش، یک نیاز است نه هوس

ازدواج و زناشویی، یک مسأله تشریفاتی نیست که به صورت آداب و رسوم بی‌محتوا انجام گیرد، بلکه ازدواج، بمعنی پاسخ دادن به یک نیاز حیاتی در انسان است، که زن و مرد بواسطه انجام آن برای سعادت خود و اجتماع اقدام می‌کنند.
اگر به ازدواج از این دید، یعنی به عنوان یک نیاز نگاه کنیم، نسبت به آمیزش جنسی و همبستری میان زن و شوهر، نظری منطقی و عاقلانه خواهیم داشت.
در این میان، یکی از مهمترین پایه‌ها و ارکان هر ازدواج و زناشویی حقیقی، تأمین نیازهای جنسی و لذّت‌جویی‌های شهوی است، و اصولاً اهمیّت و فضیلت ازدواج در حدّ بالایی در گرو ارضاء همین غریزه جنسی پسر و دختر است. عمل کامیابی و لذت‌جویی گر چه به ظاهر مثل سایر جانداران انجام می‌گیرد.

آمیزش را منطقی و کامل انجام دهید

اما در انسان علاوه بر غریزه، با فکر و روحیّات نیز همواره است، و به همین جهت، عمل آمیزش در انسان، به صورت برخورد دو نیروی جامد و بی‌احساس صورت نمی‌گیرد، و اگر کسی گمان کند، به صرف دفع منی و شهوت، به اهداف ازدواج رسیده است، در اشتباه است یک آمیزش کامل می‌تواند، روح و جسم طرفین را معتدل کند، استعدادها را شکوفا کند، صفا و صمیمیّت را برای طرفین به ارمغان آورد و این کار میّسر نیست، جز به کمک احساسات و اندیشه و بکار بردن روش‌های متناسب، گر چه جزئیات عمل آمیزش، قابل تذّکر نیست و به خاطر غریزی بودن آن، طرفین خصوصّیات متناسب را انتخاب می‌کنند، اما گفتن مطالب اساسی و تدابیر مهمی که احیاناً ممکن است مورد غفلت قرار گیرد همچنان که در روایات آمده، لازم است.

زن و شوهر، همواره باید برای یکدیگر مظهر جمال و زیبایی باشند

التذاذ و کامیابی در زندگی زناشویی، اگر بمعنی همبستری و مقاربت باشد، محدود به زمان و مکان خاصی و هر چند روز یکبار صورت می‌گیرد، اما ارضاء غریزه جنسی، تنها به مقاربت خلاصه نمی‌شود، بلکه زن و شوهر همیشه باید در مقابل یکدیگر به گونه‌ای ظاهر شوند، که برای دیگری مظهر جمال و صفا و زیبایی باشند.
زن یا مردی که سر و صورت و لباس او همواره نامناسب و یا کثیف است و یا خانه و فرزندانش، تمیز و مرتب نیست، از دید همسر خود ساقط می‌شود.
حس زیبایی‌جویی و دوست داشتن تمیزی و منظّم بودن، همیشه زنده است، و طرفین می‌بایست از آن غافل نشوند، با همین نظر است که زن و مرد هیچگاه نباید با انجام کاری یا حالتی دیگری را از خود منزجر کنند، کثیف بودن، و یا کثیف کاری کردن، و ناهنجار در مقابل هم ظاهر شدن، به روابط زناشویی لطمه می‌زند.
زن و مرد نباید، تمیزی و زیبایی و مرتّب بودن را برای دیگران یا میهمان قرار دهند، ولی در چشم یکدیگر، به صورت زشت جلوه کنند، صفای زندگی به شور و علاقه زن و شوهر به یکدیگر است، نه این که در مقابل دیگران، تظاهر به زیبایی و تمیزی کنند ولی این زیبایی را از همدیگر دریغ دارند.

زن باید همواره مرتب باشد

لا یَنْبَغی لِلْمَرْأهِ اََنْ تُعَطِّلَ نَفْسَها وَ اِنْ تُعَلِّقْ فی عُنُقِها قَلادَهً
امام باقر(علیه السلام) فرمود: شایسته نیست زن خود را رها کند و زینت نکند گر چه با یک گردنبند باشد.(۸)(زن باید برای شوهرش، همیشه مظهر جمال و تمیزی باشد تا از نظر شوهر سقوط نکند و دیگران چشمان او را پر نکنند).

بهترین آرایش

عَلَیْها اَنْ تَتَطَیَّبَ بِأطْیَبِ طیبها وَ تَلْبَسَ اَحْسَنَ ثِیابِها وَ تُزَیِّنَ بِأحْسَنِ زینَتِها وَ تَعْرِضَ نَفْسَها عَلَیْهِ غُدْوَهً وَ عَشِیَّهً
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: بر زن لازم است که بهترین عطر خود را بکار برد و بهترین لباس را بپوشد و به زیباترین شکل، زینت کند و خود را صبح و شام بر شوهرش عرضه کند(۹)(چرا که مرد در اثر رفت و آمدهای خارج منزل اگر تمایل جنسی داشته باشد، راه وسوسه شیطان بسته باشد).
امام باقر(علیه السلام) خود را برای همسرش مرتب می‌نمود. مردی بنام حسن زیات گوید: من و دوستم نزد حضرت امام محمد باقر(علیه‌السلام) رفتیم، حضرت را دیدیم که در اتاقی مرتب و زینت شده نشسته با لباسی زیبا و چشم‌ها را سرمه کشیده و محاسن خویش را معطر نموده است، سؤالاتی داشتم پرسیدیم، وقتی خواستیم برویم حضرت به من فرمود: فردا تو و رفیقت بیایید پیش من، عرض کردم به چشم فدایت شوم، فردا که خدمت حضرت رسیدیم، دیدم که – برعکس دیروز- حضرت در اتاقی نشسته که جز حصیر در آن نیست، و لباس ضخیمی هم پوشیده است، حضرت به رفیق من فرمود: ای برادر اهل بصره، تو دیروز که نزد من آمدی، من در اتاق همسرم بودم، دیروز موعد او بود، اتاق هم اتاق او، اثاث همه اثاث او بود، او خود را برای من زینت کرده بود، من هم بایست متقابلاً خود را برایش زینت می‌کردم، سپس فرمود: در دلت چیزی(شبهه‌ای) نیاید.
رفیقم عرض کرد: فدایت شوم در دلم چیزی خطور کرد اما الان بخدا هر چه بود بر طرف شد و دانستم که حق همان است که فرمودی(۱۰)(یعنی مبادا کسانی بخاطر برداشت نابجا معنویت و زهد، از آراستن خود و لذّت‌جویی حلال امتناع کنند).

زن و زینت

لابَأسَ عَلَی الْمَرأهِ بِما تَزَیَّنَتْ بِهِ لِزَوْجِها
امام باقر(علیه السلام) فرمود: هر چه زن برای شوهرش زینت کند مانعی ندارد(۱۱)(مبادا بانوان تمیزی، آرایش، لباس زیبا پوشیدن و سایر اموری که موجب زینت آنهاست را با دینداری و زهد و اقتصاد در زندگی منافی ببینند).

زن و بوی خوش

لِتُطَیِّبِ الْمَرْأهُ الْمُسْلِمَهُ لِزَوْجِها
امیرالمؤمنین(علیه السلام) فرمود: زن مسلمان باید خود را برای شوهرش خوشبو کند(۱۲)(سعی اسلام بر این است که در مقابل آن همه دستورات اکید بر ممانعت از شهوت‌رانی، زن و شوهر چنان با یکدیگر برخورد کنند که غریزه جنسی یکدیگر را اشباع کرده و زمینه فساد از بین برود).

زیبایی و مرتب بودن، عفت را زیاد می‌کند

امام رضا(علیه السلام) از پدرانش روایت کند که فرمودند: زنان بنی اسرائیل از عفت به بدکاری کشیده شدند و علتش چیزی نبود مگر این که شوهرانشان به خودشان نمیرسیدند و فرمود زن از تو، همان می‌خواهد که تو از او می‌خواهی(۱۳)(زیبایی و نظافت و تمیزی را با همسرانتان رعایت کنید).

بهداشت و نظافت هنگام آمیزش

بهتر است زن و مرد قبل از آمیزش، خود را تمیز کنند، مخصوصاً آلات تناسلی را با آب بشویند، بر زن و مرد لازم است که قبل از آمیزش مثانه را از ادرار خالی کنند، مخصوصاً برای زن، و بعد از آمیزش نیز حتماً ادرار کنند، تا گرفتار عفونت‌های تناسلی نشوند. عدم رعایت بهداشت، ممکن است مرد و زن را به بیماری‌های میکروبی و یا انگلی و یا ویروسی دچار کند. اگر ناحیه تناسلی به خاطر ماندن چرک و کثافات و رسوب‌های دیگر در شیارهای پوستی یا از باقیمانده‌های قاعدگی و ادرار، بوی زننده دارد، می‌بایست قبل از آمیزش، با آب ملایم و صابون آن را شستشو داد، مخصوصاً اگر زن استحمام بگیرد بوی خاصی از بدن او بلند می‌‌شود که برای غالب شوهران خوشایند است.

یک دستور بهداشتی روانی

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) به حضرت علی(علیه‌السلام) فرمود: هنگام آمیزش با همسرت، از دو دستمال جداگانه استفاده کنید و با یک دستمال، خود را پاک نکنید(۱۴)(عدم رعایت این نکته از نظر بهداشت و همچنین روانی، اثر نامطلوب دارد).

روش پیامبر، رهبانیّت نیست

امام صادق(علیه‌السلام) روایت کند که: همسر مردی بنام عثمان ابن مظعون نزد پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) آمد، و از بی‌توجهی شوهرش نسبت به او شکایت کرده گفت: او روزها را روزه و شبها را عبادت می‌کند! پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) با شنیدن این کلام، چنان ناراحت شد که به سرعت به نزد وی آمد، عثمان مشغول نماز بوده با دیدن پیامبر، نماز را پایان داد، حضرت فرمود: ای عثمان! خداوند مرا به رهبانیت(دوری از حلال دنیا) نفرستاده است، من مبعوث شده‌ام به شریعت پاک و آسان، من، روزه می‌گیرم، نماز می‌خوانم، با همسرم آمیزش هم می‌کنم. هر کس روش مرا می‌خواهد، به من اقتدا کند و نکاح هم از سنت من است.(۱۵)
آمادگی و هماهنگی در ارضاء غریزه جنسی

آمیزش، هنر است

آمیزش کامل وقتی صورت می‌گیرد که زن و مرد در شرائط مناسب از نظر جسمی و روحی، دو مرحله را با موفقیّت انجام دهند.
مرحله اول: آماده ساختن تمایل جنسی در دو طرف و مرحله دوم: هیجان و اوج لذّت و انزال منی، که این دو مرحله باید منظم و پشت سر هم انجام پذیرد، آن هم با روش زیبا و مرتّب. هر گاه یکی از این دو مرحله، ناقص انجام گیرد، سرچشمه بعضی ناراحتی‌های جسمی و روحی می‌گردد.
آری آمیزش جنسی یک هنر است، و هنرمندان این صحنه، زن و شوهر هستند که باید با ذوق و احساسات و سلیقه خود هنرمندانه آن را برگزار کنند.
در دستورات حکیمانه رهبران اسلامی به این مرحله حساس یعنی مرحله آماده‌سازی برای آمیزش به طور دقیق تذّکر داده شده است.

با شتاب اقدام نکنید

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: وقتی یکی از شما آمیزش می‌کند، همانند پرنده‌ها به طرف زن نرود(یعنی با عجله و شتاب اقدام نکند) صبر کند و خود را نگه دارد.(۱۶)
و در حدیث دیگری پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در ضمن حدیثی فرمود: آمیزش کردن مرد با اهل خود بدون بازی، یک نوع جفاست .(۱۷)

هماهنگی در ارضاء

امام صادق(علیه السلام) فرمود: بعضی از شما چنان نزد همسر خود می‌رود که وقتی(خود ارضاء شد) و بلند شد اگر همسرش(در اثر هیجان شهوت و عدم ارضاء) انسان سیاهی را هم پیدا کند با او در آمیزد. چون کسی آمیزش می‌کند، مقداری با هم بازی کنند(تا هر دو اشباع شوند)؛ این، عمل آمیزش را کاملتر می‌کند(توجه دارید که اسلام فقط نماز و روزه و یک سلسله اعمال مخصوص نیست بلکه از هر جهت، اعتدال جامعه و فرد را در نظر دارد حتی به میل جنسی که بسیاری آن را مخالف دینداری می‌دانند، عنایت دارد).(۱۸)

سرگرمی خوب

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: سرگرمی مؤمن، جز در سه چیز باطل است: در فراگیری اسب سواری، در تیراندازی و در بازی کردن مرد با همسر خویش(هنگام آمیزش). این سه، حقّ است.(۱۹)

منابع تحقیق
۱- قرآن
۲- بحار: مجلسی- محمدباقر – بیروت – داراحیاه التراث العربی – بیروت لبنان- ۱۴۰۳ق
۳- خورشید معرفت، ج ۱ موسوی غروی – محمدجواد- انتشارات جاوید – بی‌جا- بی‌تا
۴- سفینه البحار – عباس قمی(بی جا) دارالاسوه الطباعه و النشر- ۱۴۱۴ق
۵- فروع کافی – کلینی- محمدبن یعقوب بن اسحاق الکلینی الرازی – تهران – دارالکتب الاسلامیه، بی‌تا
۶- کافی – کلینی- محمدبن یعقوب بن اسحاق الکلینی الرازی – تهران – دارالکتب الاسلامیه، بی‌تا
۷- لئالی الاخبار- محمدنبی التویسره نی- تهران – جهان – ۱۳۷۱ شمسی
۸- میزان الحکمه/ ج۷/ باب فساد قم- حوزه علمیه قم- دفتر تبلیغات اسلامی – مرکز انتشارات ۱۳۶۹
۹- وسائل: محمدبن الحسن الحرالعاملی: تهران/ اسلامیه/ ۱۳۶۷

پی‌نوشت‌ها

۱- سوره روم/ آیه ۲۱
۲ – سوره روم، آیه ۲۱
۳ – خورشید معرفت، ج ۱ و میزان الحکمه؛ ج ۷، باب فساد.
۴ – کافی ج ۵ ص ۳۲۱
۵ – کافی ج ۵ ص ۳۲۱ و ۴۹۶٫
۶ – کافی ج ۵ ص ۳۲۱ و ۴۹۶٫
۷ – فروع کافی ج ۵ ص ۴۹۶
۸ – وسائل ج ۱۴ ص ۱۱۸ و ص ۱۱۲٫
۹ – وسائل ج ۱۴ ص ۱۱۸ و ص ۱۱۲٫
۱۰ – بحار ج ۴۶ ص ۳۹۳
۱۱ – وسائل ج ۱۴ ص ۱۷۷
۱۲ – بحار ج ۱۰۰ ص ۲۴۵
۱۳ – لئالی الاخبار ج ۳ ص ۲۳۷
۱۴ – وسائل ج ۱۴ ص ۱۸۸
۱۵ – فروغ کافی ج ۵ ص ۴۹۴
۱۶ – کافی ج ۵ ص ۴۹۷
۱۷ – وسائل ج ۱۴ ص ۸۲ و ۸۳٫
۱۸ – وسائل ج ۱۴ ص ۸۲ و ۸۳٫
۱۹ – وسائل ج ۱۴ ص ۸۲ و ۸۳٫

 منبع: راسخون؛ روح الله مظاهری

ناتوانی جنسی مردان و سردمزاجی بانوان

ناتوانی جنسی مردان
یکی از هدف‌های ازدواج، پاسخگویی به نیازهای جنسی است، متأسفانه برخی از افراد به دلایل گوناگون، دچار ناتوانی‌های جنسی و سردمزاجی هستند، و قادر به ارضای مطلوب نیازهای جنسی همسر خود نیستند. این وضعیت در درازمدّت، آسیب‌زا است و هر یک از زوجین باید با شجاعت و صداقت به این مشکل توجه کند و با مشورت با افراد متخصص مانند روان پزشک، متخصص روان شناسی، متخصص غدد، متخصص زنان، متخصص کلیه و مجاری ادرار و مشاور خانواده به حل و فصل آن بپردازد. سردمزاجی، یکی از شایع‌ترین اختلال‌های جنسی است که به جز موارد نادری که نتیجه ی اختلال در کار غدد جنسی است، اغلب جنبه ی روانی دارد. (ایزدی، ۱۳۵۶) مقاربت، نوعی معامله ی فیزیولوژیک و عاطفی و روانی متقابل بین زن و شوهر است و یکی از مهم‌ترین عوامل رضایت و موفقیت عمل زناشویی، رضایت عاطفی و روانی متقابل بین زن و شوهر می‌باشد. قابل ذکر است که نقش عوامل روانی در چگونگی عمل زناشویی زن بیشتر از مرد حائز اهمیت است و گاهی اوقات زن سردمزاجی را به عنوان مکانیسمی علیه بدرفتاری شوهر به کار می‌برد. از این رو شوهری که مسئله «تمکین» را مطرح می‌سازد، باید خود زمینه‌های عاطفی مثبت را در همسرش به وجود آورد.
انتقاد در امور جنسی و روابط زناشویی، بدون تردید یکی از دشوارترین انواع انتقاد است و هیچ انتقادی دردناکتر از اشاره به ناتوانی جنسی طرف مقابل نیست؛ در حالی که باید اذعان کرد که ریشه ی اکثر مسایل و مشکلات، از بستر زناشویی آغاز می‌شود و تعامل زناشویی سالم، کلید فرایند خانواده ی مطلوب است.
(بارگر ۱۳۷۵) (۱) بدیهی است که قدرت پاسداری از حریم ارزش‌ها و غلبه بر قوی‌ترین کشش‌های غریزی زمانی می‌تواند به نحوی شایسته اعمال گردد که به این کشش‌های غریزی در بستر طبیعی و مشروع مطلوب و رضایت‌بخش پاسخ گفته شود. خالق انسان بر این نکته تأکید دارد.
بسیاری از کشاکش‌ها و شاید غالب خانه‌گریزی‌ها، سردیها و بی‌تفاوتی‌ها ی خانوادگی، ناشی از عدم حسن تأمین و ارضای این نیاز طبیعی و غریزی می‌باشد. گاه برخی از ناتوانی‌ها و یا خود کامگی مردان و سردمزاجی‌ها و یا بی‌رغبتی‌های زنان از اساسی‌ترین موانع حسن تأمین این نیاز طبیعی است. در هر حال بهره‌گیری از مشاوره‌های تخصصی و سود جستن از بعضی توصیه‌های درمانگری می‌تواند در این ارتباط مفید واقع گردد.
همسران برتر همواره به دور از سردمزاجی‌ها، بی‌حوصلگی‌ها، خود توجهی‌ها، خود کامگی‌ها و خودارضایی‌ها به تأمین و ارضای هماهنگ و مشترک این طبیعی می‌اندیشند.
همسران برتر در روابط زناشویی خود، به این جاذبه ی پرقوت به نحو مطلوب و مؤثر معنا می‌بخشد و زمینه ی تأثیرگذاری هر گونه محرک‌های بیرونی و آسیب پذیری‌ها را از بین می‌برند. همسران برتر به خوبی می‌دانند که در سایه ی حسن تأمین نیازها، بخصوص نیازهای زیستی و روانی است که زمینه ی بهداشت روانی همسر و آرامش کانون خانواده فراهم می‌گردد و رشد و شکوفایی و تعالی شخصیت محقق می‌شود.
همسران برتر می‌دانند که تأمین و ارضای نیاز پرقوت زیستی – غریزی، عمده‌ترین نقش را در جاذبه‌های زندگی مشترک زوجین بر عهده دارد و خداوند اصل تمکین را در این ارتباط از حقوق حقه ی زوج قرار داده است و ارضای شروع این نیاز اساسی زوجین لازمه ی رشد مطلوب و متعالی شخصیت است).(۲)
یکی از قوی‌ترین غرایز، غریزه ی جنسی است که اساسی‌ترین و مهم‌ترین نیاز انسان هاست. در آمارهای رسمی و غیر رسمی که به وسیله ی روزنامه‌ها، اعلام شده است. و نشان داده که درصد بالایی از طلاق و جدایی‌ها و اختلافات خانوادگی، ناشی از عدم توانایی مرد و یا سردمزاجی بانوان است. در همایشی که در دانشگاه شاهد (۳) برگزار شد در پایان همایش اعلام شد بیش از ۵۰ % طلاق‌ها، ناشی از عدم توانایی مردان در مسایل زناشویی است (سرپرست کلینک سلامت خانواده، دکتر سید کاظم فروتن) در یک مصاحبه اعلام کرد: باید با مسایل جنسی، علمی برخورد کرد. وی تصریح نمود که جامعه ی ما به علل متفاوت، تاکنون رویکردی عالمانه به این موضوع نداشته است. بنابراین برخورد احساسی در نگرش به مسایل جنسی، مشکلات را بیشتر از گذشته خواهد کرد. در حالی که باید از تعصبّات غلط در طرح مسایل جنسی جلوگیری به عمل آورد.
وی افزود: مسئولان باید در بعد تربیتی، روانشناسی، روان پزشکی، حقوقی و فرهنگی و اجتماعی جنسی به طور علمی برخورد کنند و در تمامی کشورها نیز با این گونه مسایل با دید علمی نگاه می‌کنند زیرا مشکلات جنسی انحراف جنسی نیست بلکه در صورت آموزش مسایل غلط، امکان انحراف وجود دارد و براساس آموزه‌های دینی ما هیچ نهادی نزد خداوند محبوب‌تر از نهاد خانواده نیست و آنچه جامعه را به سمت آرامش می‌برد، تشکیل خانواده است. نگاه اسلام هم به غریزه ی جنسی نگاه نفی و خشونت نیست، بلکه ارضای صحیح آن تأکید شده است به همین دلیل نباید به علت نداشتن برنامه ریزی برای کاهش مشکلات جنسی، صورت مسئله را به کلی پاک کرد. وی تصریح کرد. به علّت حساسیت و گستردگی مسایل جنسی و نقش اساسی آن در دوام خانواده باید شرایط مناسب را برای نگاه مثبت به مسایل سلامت جنسی فراهم کرد. زیرا صحبت از سلامت جنسی در کشور به صورت یک ضد ارزش در آمده است. این در حال است که آموزه‌های دینی و فرهنگ، در نگرش به سلامت جنسی کاملاً متفاوت است. بنابراین هر اندازه سلامت جنسی در افراد سالم ارتقا یابد کانون خانواده از استحکام بیشتری برخوردار خواهد شد.
وی تصریح کرد تعداد افراد متخصص برای آموزش و یا درمان اختلالات جنسی در کشور، بسیار کم هستند و یاد آور شد بسیاری از افرادی که درباره ی مسایل جنسی در کشور فعالیت می‌کنند، اطلاعاتی از درمان و یا نگرش صحیح به نحوه ی برخورد با مشکلات جنسی ندارند. بنابراین وظیفه ی وزارت علوم و وزارت بهداشت است که با ایجاد رشته ی تخصصی خانواده و سلامت جنسی، افراد خاصی را برای این مشکل جدی ولی به ظاهر پنهان جامعه تربیت کنند؛ زیرا این موضوع با بنیاد خانواده در ارتباط است و انجام کارهای نسنجیده و غیر علمی و نیز ورود افراد با اطلاعات محدود و یا بدون تعهّدِ لازم، ممکن است نه تنها به تشدید اختلالات دامن بزند بلکه در برخی موارد مفسده‌انگیز هم باشد.
فروتن تصریح کرد براساس برخی تحقیقات حداقل ۵۰ % طلاق‌هایی که در دادگاه خانواده به دلیل دیگر صورت می‌گیرد، ریشه در مسایل جنسی دارد. به تجربه ثابت شده در زوج‌هایی که مسایل جنسی، زناشویی و ارتباطات عاطفی زن و شوهر مناسب نیست در تربیت فرزندانشان ناموفق بوده، عمده ی این فرزندان، مستعد انحرافات فرهنگی و اخلاقی می‌باشند. (۴)
ضمناً آقای مجد، رییس بهداشت جنسی دانشگاه تهران، در مصاحبه‌ای که با روزنامه ی سلامت داشتند، اعلام کردند: به اعتقاد من، بیش از ۷۰ % طلاق‌ها ناشی از عدم آگاهی زن و مرد از روابط جنسی است.
در این بخش برای آشنایی خانواده‌های محترم و زوج‌های جوان ابتدا به علل ناتوانی جنسی مردان پرداخته و سپس راه‌های درمان را بیان می‌کنیم.

علل ناتوانی جنسی مردان
۱. خودارضایی در مردان.
در این عمل که اسلام آن را نهی کرده است: پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
«اَلنّاکحُ بِالکَفَّ مَلعُونٌ». (۵)
کسی که با دست، خود را راضی کند ملعون است.

با خودارضایی، دو مشکل در فرد ایجاد می‌گردد: ۱. پارگی میزراه ۲. ترکیدن اجسام غاری در دستگاه تناسلی مرد؛ لذا عامل ناتوانی جسمی در مرد خواهد شد. (۶)
۲. عوامل روحی، شرم و حیا و خجالت کشیدن؛
۳. عدم آمادگی فکر و عدم داشتن تجربه ی جنسی؛
۴. ترس و احساس حقارت از عدم توانایی؛
۵. انحراف جنسی؛
۶. خستگی از کار زیاد و سخت؛
۷. ناراحتی عصبی، گرفتاری‌های روزانه؛
۸. مشکلات زندگی، برخوردهای نامطلوب؛
۹. مواد مخدر، مشروبات الکلی؛
۱۰. تغذیه نامطلوب و عدم رشد جسمانی کامل؛
۱۱. پرکاری و یا کم کاری غده ی تیرویید؛
۱۲. ناتوانی از لحاظ ساختمان درونی از قبیل کمبود یک بیضه، کوچکی بیضه‌ها و تنبلی بیضه‌ها؛
۱۳. مورد تحقیر قرار گرفتن از طرف زن به خاطر عدم توانایی جنسی؛
۱۴. سالخوردگی؛
۱۵. بیماری‌ها خصوصاً دیابت، ناراحتی قلبی و کلیوی؛
۱۶. کم اشتهایی جنسی؛
در بعضی موارد ناتوانی جنسی معلول کمبود هورمون‌ها، اختلالات موضعی اعضا تناسلی یا عوامل سرشتی دیگری که منجر به کمبود احتیاجات و قدرت جنسی مرد می‌شوند می‌باشد و در خیلی از موارد، ناتوانی جنسی ریشه در مسایل روحی و روانی فرد دارد، از جمله:
الف) تعلق زیاد به مادر ب) ترس و اضطراب
ج) کشمکش‌های روحی د) مزاج عصبی
ه) علاقه به جنس موافق
این‌ها عوامل ناتوانی جنسی در مردانند: البته باید گفت ناتوانی‌های جنسی قابل درمان هستند، ولی باید تحت نظر اطبای حاذق و ورزیده انجام گیرند. (۷)

درمان ناتوانی جنسی مردان
بسیاری از مردان جوان و میانسال و مسن، از ناتوانی جنسی گله دارند. گرچه طب جدید با تزریق هورمون و تجویز داروهای شیمیایی این قضیه را بر طرف می‌نماید. ولی در گذشته با خوردن غذاها و خوراکی‌های مفید و همچنین با مصرف گیاهان سنتی، این ناتوانی را معالجه می‌کردند.

۱. ضعف و سستی در اثر ضربه زدن به کمر، حمل بار سنگین و یا زمین افتادن.
در این صورت لازم است با روغن زیتون و روغن سبز و یا روغن حیوانی خالص یا مومیایی، کمر را ماساژ داده و با پارچه ی پشمی ببندد و استراحت کند.

۲. ضعف و سستی به خاطر رطوبت و کار روزانه.
مصرف عسل و کرفس، نارگیل، خرما و کشمش، موز، تخم مرغ. پرهیز از خوردن ماست، گوجه فرنگی، کاهو و خیار برای رفع این موضوع مؤثر است.

۳. کسانی که به علت شهوترانی افراطی دچار مشکل شده‌اند و به اصطلاح شارژ آن‌ها خالی شده است.
بهار نارنج، عرق بیدمشک، مربای به، کمپوت هویج، انجیرخشک، توت فرنگی، سیر و پیاز سفید، باقلا پخته، گردو و خرما، پسته ی خام، نارگیل، بادام زمینی بوداده، شیر، عسل، تخم مرغ، گوشت شتر، مرباجات و زعفران، مؤثر و مفید است.
تمامی کسانی که دچار سستی و ضعف و ناتوانی جسمی هستند، بایستی از خوردن غذاهایی که طبیعتی سرد و مرطوب دارند اجتناب نمایند. مصرف زیاد نمک طعام، علاوه بر این که از دید چشم می‌کاهد، شهوت را نیز کم می‌کند.
ورزش کردن و اجرای تمرین‌های بدنی، چه به لحاظ حفظ تندرستی، و چه از نظر مراقبت از سلامت روانی و جمله بهداشت روابط جنسی، در خور توجه فراوان است، در هر حال اگر نیم ساعت پیش از نزدیکی به نرمش‌هایی بپردازید، عامل تقویت شما در امر جنسی خواهد بود. (۸)

۴. دستگاه واکیوم همراه
دستگاه واکیوم وسیله‌ای است که جهت درمان اختلالات نعوظ به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و استفاده ی درمانی از آنها برای مردان مبتلا به ناتوانی جنسی بی‌خطر است. این دستگاه در افراد مسن‌تر بیشتر از جوانان مورد قبول قرار گرفته است. این دستگاه در سال ۱۹۸۲ به وسیله ی مرکز نظارت بر دارو و غذای آمریکا (fda) مورد تأیید قرار گرفت. و به عنوان یک روش درمانی مناسب به وسیله ی انجمن اورولوژی آمریکا نیز مورد تأیید قرارگرفته است. (۹)

کاهش میل جنسی
کاهش میل جنسی یا از بین رفتن آن در دوران زناشویی شایع‌تر از آن است که اغلب گمان می‌کنند. به استناد پژوهشی که در این زمینه تا ۴۰ درصد زوج‌های خوشبخت به کاهش میل جنسی خود اشاره کرده‌اند به طور که شیدایی اوایل ازدواج، شعله‌های اشتیاق را افزایش می‌دهد. با به سر رسیدن این دوران شدت میلی جنسی نیز کاهش می‌یابد. هنگامی که زندگی مشترک ادامه می‌یابد. مقوله‌هایی نظیر کسب معاش و تدارک مسکن، تربیت فرزند بخشی از نیرویی را که سابقاً صرف معاشقه می‌شد به خود مشغول می‌کنند به تدریج انگیزه‌های دیگر کار بر عاشق و عاشقی غلبه می‌کند و سرانجام خستگی و فشار ناشی از فعالیت شغلی، کارهای منزل و فرسودگی جسمی، میل جنسی را کاهش می‌دهد. (۱۰)

علل سردی مزاج بانوان
سردمزاجی، اصطلاحی پر مصرف است، اما به ندرت در معنای صحیح خود به کار می‌رود؛ چنان که امروزه با شنیدن اصطلاح سردمزاجی مجموعه‌ای از بی‌میلی جنسی، تحریک نشدن و لذت نبردن از روابط جنسی است. سردمزاجی در زنان معادل ناتوانی جنسی در مردان است.
در تحقیقات ثابت شده که ۹۰ % سردمزاجی بانوان، ناشی از عدم آگاهی مردها از روابط جنسی است. در اینجا فقط به عامل سردمزاجی زنان اشاره خواهیم کرد.
۱. زن‌ها نمی‌توانند در کنار مردهایی که به او علاقمند نیستند، به نیازهای جنسی مرد پاسخ مثبت بدهند، لذا در فعالیت‌های جنسی سرد هستند.
۲. دخترانی که در خانه‌هایی زندگی کرده‌اند که پدران سخت‌گیر، پرخاشگر، و کنترل چی داشته‌اند نسبت به جنس مرد تنفر پیدا می‌کنند.
۳. عدم آگاهی از روابط جنسی؛
۴. بیماری‌هایی مانند (دیابت، فشار خون، بیماری قلبی، اختلال در غدد تیرویید، صرع، مصرف داروهای ضد افسردگی، قرص‌های ضد حاملگی)؛
۵. کم رویی زن (در خانواده‌هایی که اولین تجربه ازدواج بوده یا دختر به شدت کم رو و خجالتی است)؛
۶. محرومیت از ارضا؛
۷. انحرافات جنسی؛
۸. ضعف عمومی – کمبود آهن، سوء تغذیه؛
۹. عوامل شغلی (اتمام انرژی زن و مرد که در محل کار مصرف می‌گردد.)
۱۰. ترس از ناکامی در عمل جنسی ؛
۱۱. مصرف زیاد الکل و مواد مخدر؛
۱۲. ترس از حاملگی و بچه دار شدن ؛
۱۳. ترس از حضور بچه ها.
۱۴. تنفر از مرد، (ازدواجهای اجباری و تحمیلی. زن به شدت از مردی که دلخواه او نیست تنفر دارد)
۱۵. تلافی بی‌مهری و بی‌محبتی مرد، در روایتی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
«روز زن خود را کتک می‌زنی، شب توقع داری او را در آغوش بکشی». (۱۱)
باید ذهنیت زن را نسبت به خود مثبت کنی؛ والا زن در عمل جنسی فعال نیست و سرد است.
۱۶. زن عمل جنسی را بد و منفور می‌داند (این عمل را یک عمل حیوانی و غیر اخلاقی می‌داند) در صورتی که در دین اسلام و در روایات ما برای این عمل ثواب نوشته شده است و نه تنها بد نیست، بلکه امری است توأم با اجر اخروی.
پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
«زمانی که مرد با همسر خود نزدیکی می‌کند.
الف) مانند شخصی است که در راه خدا جهاد کرده است.
ب) گناهان او مانند ریختن برگ درختان در پاییز می‌ریزد.
ج) از گناهان پاک می‌گردد». (۱۲)
پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
«وقتی بنده ی مؤمنی با همسر خود نزدیکی می‌کند، هفتاد هزار ملک بال‌های خود را می‌گسترانند و در این هنگام رحمت الهی نازل می‌گردد و برای هر قطره ی غُسل، خدا یک خانه در بهشت به او می‌دهد».(۱۳)
۱۷. زن در آن زمان از یک مسئله رنج می‌برد. به طور مثال: بیماری پدر یا مادر یا فرزند، اختلاف او با دیگران و…
۱۸. زنانی که به بیماری وسواس مبتلا هستند.
۱۹. خستگی بیش از حد، کار زیاد در خانه.
۲۰. جنسیت مردانه.
۲۱. ارثی بودن؛
۲۲. مصرف داروهای روان گردان (قرص‌های ضد افسردگی، داروهایی مانند آنتی سایکوتیک‌ها)؛
۲۳. انتقاد از همسر در رختخواب (انتقاد یا سرزنش همسر یا تحکّم عامل سردمزاجی است)؛
۲۴. درد اعضای تناسلی؛
۲۵. اختلالات عمیق روانی). (۱۴)

درمان سردمزاجی بانوان
اختلال عملکرد جنسی در زنان، یک اختلال بسیار شایع است که منجر به استرس شخصی زیادی می‌شود و ممکن است بر کیفیت زندگی تأثیر داشته باشد. مطالعاتی که آناتومی، فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی عملکرد و اختلال عملکرد جنسی زنان را بررسی می‌کنند، محدود هستند. لذا ارزیابی و روان شناسی و پزشکی جامع و مشترک، آموزش مستمر بیمار و همسرش، تعدیل علت‌های عودکننده و درمان دارویی به شخص توصیه می‌گردد. (۱۵) و مراجعه به متخصصین در درمان سردمزاجی می‌تواند زمینه ی درمان را فراهم نماید.

پی‌نوشت‌ها

۱. دکتر احمد به پژوه، خانواده و فرزندان، کتاب دوم، ص ۲۶۱.
۲. دکتر غلامعلی افروز، همسران برتر، ص ۸۳.
۳. دانشگاه شاهد، ۲ \۹ \۸۴ ،چهار شنبه و پنج شنبه، روزنامه ایران ۱۹ \۱ \۸۷.
۴. دکتر فروتن، سرپرست کلینیک سلامت خانواده، روزنامه ایران، ۱۹ \۱ \۸۷.
۵. شیخ طوسی، المبسوط، ج ۴، ص ۲۴۲.
۶. افشین تاج الدینی، دکتر عارف راد، بهداشت جنسی.
۷. محمد نامدار مقدم، آرمان ساکت، ناتوانی و بی‌میلی و سردی مزاج، ص ۹۰-۸۹.
۸. محمد نامدار مقدم، آرمان ساکت، ناتوانی بی‌میلی و سزدی جنسی، ص ۹۲-۹۱.
۹. کاظم فروتن، فریدون خیام فر، انسان و سلامت جنسی، ص ۹۸.
۱۰. محمد نامدارمقدم، آرمان ساکت، ناتوانی بی‌میلی جنسی، و سردی جنسی، ص ۱۵.
۱۱. کافی، ج ۵، ۵۰۹.
۱۲. دعائم السلام، ج ۲، ص ۱۹۱ و مستدرک الوسائل، ج ۱۴ ص ۱۵۱.
۱۳. روضه الواعظین، ج ۲، ص ۱۰۸.
۱۴. محمد نامدار مقدم و آرمان ساکت، ناتوانی و بی‌میلی جنسی و سردمزاجی، ص ۵۰-۴۲.
۱۵. سید کاظم فروتن و فریدون خیام فر، انسان و سلام جنسی، ص ۱۵۹.

منبع: رفیعی محمدی، علی محمد؛ (۱۳۸۹)، نسیم عشق: عوامل تحکیم و تزلزل خانواده، قم: انتشارات رسول اعظم (صل الله علیه و آله و سلم)، چاپ هفتم

بیست و یک راه تضمینی برای فروپاشی رابطه!

 طبق آخرین یافته‌ها، تداوم و تکرار ۲۱ اشتباه در طرز تفکر و برقراری ارتباط که افراد مرتکب آن می‌گردند، توانایی نابود ساختن هر رابطه‌ای را دارا می‌باشد:

۱- سرسختانه همواره خود را حق به جانب دانستن، حتی زمانی که ادله کافی در اختیار نداشته باشید.

۲- هیچگاه عذرخواهی نکردن، حتی زمانی که تقصیر کار بودن شما اثبات گردیده باشد.

۳- بی‌رحمانه خطاهای شریک زندگی خود را بازگو کردن.

۴- ادعای متعصبانه از آگاهی داشتن از انگیزه های شریک زندگی بهتر از خود وی.

۵- تصور آن که شریک شما می باید نیازهای شما را درک کرده و فورا بدون درخواست شما آنها را برآورده سازد.

۶- نادیده گرفتن کامل اولویتهای شریک زندگی و پافشاری بر اولویتهای خود.

۷- تصور آن که نیازهای جنسی همسر شما و نیازهای جنسی شما یکسان و مشابهی می‌باشند.

۸- عدم اقرار به رنجش و بلافاصله ابراز خشم کردن.

۹- شناسایی عیوب و کاستیهای شخصیتی همسر و اسرار خانوادگی وی، و بهره‌گیری از آنها برای پیروزی در مشاجرات، زمانی که منطق در میماند.

۱۰- بهره‌گیری از عذاب وجدان و حس گناه کار بودن برای به بازی گرفتن، دستیابی به اهداف و یا مجازات همسر.

۱۱- در شناسایی و یافتن بدیها و معایب همسر چیره‌دست بودن، اما هیچگاه خوبیها و محاسن وی را بزبان نیاوردن.

۱۲- کوتاه نیامدن به هیچ قیمتی، و کشاندن مجادله تا جایی که همسر از خانه بگریزد.

۱۳- هیچگاه رها نکردن گذشته، و بازگویی و باز آفرینی آن به کرات.

۱۴- ابراز وابستگی شدید به همسر خود، و ادعای آن که بی‌ وی و یا در صورت بی‌اعتنایی وی، بی‌شک خواهد مرد.

۱۵- در صورت عدم وابستگی شدید، فاصله گرفتن از لحاظ فیزیکی و احساسی تا حد بی‌اعتنایی کامل.

۱۶- قول دادن، وهیچگاه عمل نکردن.

۱۷- تا حدی متظاهر و دو رو بودن که همسر نمی‌داند شما چه زمان جدی هستید.

۱۸- عذرتراشی همیشگی برای عادات ناپسند خود.

۱۹- پافشاری بر این عقیده که همواره مطلبی که شما می‌خواهید بیان کنید، مهمتر از مطلبی است که همسرتان می‌خواهد بگوید، بنابراین حرف وی را قطع می‌کنید.

۲۰- وانمود می‌کنید که حرفهای بیان شده همسرتان را کاملا متوجه شده‌اید، و لو آن که هیچ چیزی از صحبتهای وی را نفهمیده‌اید.

۲۱- به گونه‌ای رفتار می‌کنید که گویی شما مرتکب هیچکدام از اشتباهات ذکر شده نگردیده‌اید و این شریک شماست که باید تغییر کند.

و در پایان بنده بی‌تقصیرم لطفاً سعی داشته باشید نکات بالا را انجام ندهید تا روابط خود را محکم و همیشه پایدار داشته باشید.

منبع: سایت راسخون