غرزدن

نوشته‌ها

چرا غُر زدن حس خوبی دارد؟!

غر زدن و شکایت کردن، رفتاری است که در بیشتر گروه‌ها دیده می‌شود. غرولند کردن تا حدودی تسکین دهنده‌ی استرس است، اما اگر به حالت خشم و نشخوار فکری تبدیل شود، می‌تواند تخریب‌کننده باشد.

خیلی از تکنیک‌های موثر کنترل استرس، بر فواید «نگرش مثبت» تاکید دارند. تفکر مثبت، امتیازات زیادی دارد و نگاه مثبت و روشن می‌تواند به روش‌های جالبی به اطرافیان سرایت کند. اما منفی بینی و منفی‌اندیشی، می‌تواند خیلی از لذت‌های زندگی را مبهم و دور از درک کند، رویکرد قدرشناسانه را از بین ببرد و انرژی اطرافیان را نیز تخلیه کند.

غر زدن و شکایت کردن، رفتاری است که در بیشتر گروه‌ها دیده می‌شود. غرولند کردن تا حدودی تسکین دهنده‌ی استرس است اما اگر به حالت خشم و نشخوار فکری تبدیل شود، می‌تواند تخریب‌کننده باشد. ابراز دلخوری‌ها و خستگی‌ها به مقدار کم مانند مسکنی برای استرس‌های‌تان عمل می‌کند و در این مطلب برای‌تان می‌گوییم چرا معمولا غُر می‌زنیم و بابت این غر زدن‌ها، حس خوبی هم داریم.

گاهی نیاز داریم که دق‌دلمی‌مان را خالی کنیم

وقتی تحت فشار هستیم، گاهی احساس می‌کنیم داریم منفجر می‌شویم و این زمان است که واقعا نیاز پیدا می‌کنیم مقداری از خشم‌مان را تخلیه کنیم. اجازه دادن به تخلیه‌ی خشم و احساس منفی، تنش درونی‌مان را تسکین می‌دهد و احساس می‌کنیم کمی از شرایط سختی که در آن بوده‌ایم فاصله گرفته‌ایم، در نتیجه برای روبرویی با مشکل بعدی، آماده‌تریم. بعضی وقت‌ها فقط نیاز داریم با ابراز خودمان و درون‌مان، عصبانیت‌مان را بیرون بریزیم.

مورد تائید قرار گرفتن حس خوبی دارد

گاهی به دلایلی احساس سرخوردگی و فرسودگی می‌کنیم و گرفتن تائیدیه از سوی یک نفر دیگر، مانند مرهمی برای زخم‌ها و کوفتگی‌های روحی ماست. این که بشنویم کسی می‌گوید: «می‌دانم چه احساسی داری و درکت می‌کنم، من هم جای تو بودم خسته می‌شدم»، می‌تواند مثل یک آغوش گرم و امن عمل کند. بعد از مورد تائید قرار گرفتن مانند کودک گریان و عصبانی که فقط یک بوسه از مادرش دریافت می‌کند، احساس اعتماد به نفس پیدا می‌کنیم تا سر موقعیت‌مان برگردیم و با مشکلات‌مان روبرو شویم.

بهتر به راه حل می‌رسیم

بررسی یک مشکل به عنوان یک تیم می‌تواند توانمندی‌ها و مهارت‌های چند نفر را همزمان به کار بگیرد. شکایت کردن نزد دیگران بابت چیزی که آزارتان می‌دهد، شما را از مهارت‌ها و نظرات آنها بهره‌مند می‌کند و شاید برخی از این راه حل‌ها و نظرات، هرگز به فکر شما خطور نکرده باشند. خیلی وقت‌ها ناخودآگاه به قصد کمک و راه حل خواستن پیش دیگران شکایت می‌کنیم و غر می‌زنیم.

ممکن است به نگرش‌های متفاوتی نیاز داشته باشیم

وقتی خیلی در متن یک موقعیت هستیم، معمولا طبیعی است که فقط از نگاه خودمان به ماجرا نگاه کنیم و مشکلات پیش رو را بزرگنمایی کنیم و غیرعادی جلوه دهیم. بعضی وقت‌ها خوب است که به یک دوست اعتماد کنیم تا ببینیم از دید او موقعیت چگونه است و آیا ممکن است چیزی وجود داشته باشد که ما آن را نمی‌بینیم، یا اصلا می‌شود جور دیگری به موقعیت نگاه کرد. اگر برای شنیدن حرف‌های جدید و نظرات دیگران، شنوا و پذیرا باشیم، بررسی نگاه دیگران و نظر خواستن از آنها و طرز تلقی‌شان از چیزی که ما را ناراحت می‌کند واقعا مفید خواهد بود. گاهی دیدن چیزی از زاویه دیدی متفاوت واقعا می‌تواند خشم‌ها و خستگی‌های ما را برطرف کند یا حتی راه حل‌های جدید و کاربردی پیش پای ما بگذارد.

ممکن است واقعا نیاز به انگیزه داشته باشیم

گاهی می‌دانیم باید چیزی را تغییر دهیم اما فقط مشکل این است که آماده‌ی ریسک کردن و تلاش کردن نیستیم چون امید و انگیزه نداریم. پس اگر گاهی دیدید خیلی روی مشکلی که دارید متمرکز شده‌اید، ممکن است علامت این باشد که به دنبال راهی برای ایجاد انگیزه جهت تغییر و تحول هستید و این بخشی از پروسه‌ی رسیدن به هدف است.

گاهی غُر زدن باعث برطرف شدن مشکل می‌شود

درست مانند چرخی که جیرجیر می‌کند تا اعلام کند نیاز به روغن کاری دارد؛ گاهی ابراز شکایت و غرولند کردن راهی است برای برداشتن یک مانع یا حل مشکل. اگر از کسی شکایت کنید که می‌دانید شرایط تغییر را دارد و رویکردتان با سیاست رفتاری مناسبی همراه باشد، غُر زدن و شکایت کردن می‌تواند بسیار موثرتر از صرفا چیزی نگفتن یا مثلا قهر کردن واقع شود. در خیلی از موارد، مودبانه شکایت کردن، نتیجه می‌دهد.
اما غر زدن می‌تواند آسیب هم بزند. وقتی چند بار پشت سر هم غُر بزنید و گله و شکایت کنید و این برای‌تان عادت شود، ممکن است در شرایطی استرس برانگیزتر قرار بگیرید و اوضاع را بدتر کنید.

و اما مضرات زیاد غُر زدن!

روی خودِ مسئله متمرکز می‌شوید، نه راه حل‌های بالقوه

هر چند شکایت کردن و غر زدن، می‌تواند وسیله‌ای برای ایجاد انگیزه باشد اما نباید تمرکز شما را روی خود مسئله نگه دارد و از راه حل‌های ممکن غافل شوید. اگر زمان زیادی را صرف غر زدن کنید، ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که تسلیم خشم و ناراحتی‌تان شوید و به جای این که انگیزه‌ی مورد نیازتان برای تغییر را پیدا کنید، در احساسات منفی گرفتار شوید.

بدبین می‌شوید

علم در مورد فواید نگرش خوشبینانه و ضعف‌های نگرش بدبینانه، زیاد برایمان گفته است. خوب است این را هم بدانید که طرز نگاه ما درست مانند عادت‌های ماست؛ ما عادت می‌کنیم که جور خاصی فکر کنیم و ناخودآگاه کم‌کم طرز فکر و نگاه ما ریشه می‌دواند و همیشگی می‌شود. عادت کردن به دیدن جوانب منفی از هر چیزی، می‌تواند نگرش بدبینانه را در وجودمان جا بیندازد.

جریان مداومی از خشم

وقتی روی چیزهایی متمرکز می‌شوید که مردُم اغلب در مورد آنها گله و شکایت دارند، احتمال این که شما هم عصبانی و عصبانی‌تر شوید بیشتر می‌شود. این خشم و نارضایتی در وجود شما نهادینه می‌شود و شروع می‌کنید به خو گرفتن با این حس بد. این خشم باعث مشکلات در روابط می‌شود که اصلا اتفاق خوبی نیست.

گروهی از آدم‌های منفی دور خود جمع می‌کنید

شکایت کردن می‌تواند واگیردار شود. وقتی در میان گروهی از افراد قرار می‌گیرید که صرف همدلی با همدیگر، گله و شکایت‌های هم را تائید می‌کنید، اتفاق نظر و تصدیق‌های‌تان از شما گروهی از افراد ناراضی و بدبین می‌سازد که حس بد همدیگر را تغذیه می‌کنید. اگر متوجه شدید شما و دوستان‌تان عادت کرده‌اید به غر زدن درمورد همان موضوعات همیشگی و بعد از آن هم هیچ حس خوبی پیدا نمی‌کنید که تسکین‌تان بدهد، پس زمان آن است که موضوع گفتگوهای‌تان و جو گروه را کاملا عوض کنید.

سر دیگران خالی می‌کنید

آنهایی که مدام شکایت می‌کنند مانند خون‌آشام‌هایی هستند که انرژی دیگران را می‌بلعند. پس مراقب باشید که غر زدن‌های شما آن قدر سنگین و مکرر نشود که شنونده‌های‌تان را آشفته و تخلیه انرژی کند.
مشکلاتی که در موردشان غر می‌زنیم، نیاز به راه حل دارند و استرس این چالش‌ها، باید مدیریت شده و به حداقل برسد. بدون تردید، غرولند کردن فوایدی دارد و می‌تواند استرس را کم کند اما به این شرط که تحت کنترل‌تان باشد. بیش از حد شکایت کردن و ابراز ناراحتی از مسائل، چه کوچک و چه بزرگ، شما را به هیچ راه حلی نمی‌رساند. غر زدن‌های‌تان را محدود کنید تا بهتر بتوانید دنیای پیرامون‌تان را با خوشبینی و قدردانی ببیند.

منبع: میگنا؛ ترجمه از: هدی بانکی

سنگ صبورم باش!

تفاوت در مردان و زنان در ارتباطات کلامی

۱- زمان و موقعیت اختصاص داده شده برای صحبت و یا شکایت از جانب زنان، نقش مهمی در موفقیت آنها برای جلب نظر مردان، به گوش دادن و پذیرفتن شکایات دارد. مطمئناً انتقاد کردن از مردی که تازه از سرکار برگشته و خسته به نظر می‌رسد، کاری اشتباه بوده و نمی‌تواند زن را به خواسته‌اش برساند بلکه این کار، باید زمانی انجام گیرد که مرد کاملاً آرام گرفته و آمادگی پذیرش داشته باشد.

۲- یکی از موارد بسیار مهمی که موجب غر زدن زنان می‌شود، نیاز زن به صحبت کردن است. در مقاله ی قبل گفته شد که زنان حدوداً سه برابر مردان صحبت می‌کنند. این خود موجب می‌شود که آنها نیاز بیشتری به صحبت کردن احساس کنند.

اصولاً زنان با صحبت کردن آرام می‌گیرند و سبک می‌شوند، گویی که همه ی اضطراب‌ها، غصه‌ها و نگرانی‌ها با صحبت کردن از وجود زن پاک می‌شود. این یکی از مواردی است که مردان توجه زیادی به آن نمی‌کنند.
اکثر مردان گمان می‌کنند که غر زدن زنان به خاطر کمبودهای مادی است لذا هر چه زنان بیشتر غر می‌زنند، مردان بیشتر کار می‌کنند و وقتشان را به آن اختصاص می‌دهند، در نتیجه زنان بیشتر احساس نارضایتی کرده و بیشتر غر می‌زنند و این زنجیره ی اشتباه هم چنان ادامه می‌یابد.

مردان توجه داشته باشند که نیازهای زنان همیشه مادی نیست و گاه نیاز مبرم زن می‌تواند مساله ی ساده ی گوش دادن همسر به وی باشد.این در حالی است که مردان با سکوت و تنهایی به آرامش می‌رسند و قادرند با آن نگرانی ها و مشکلات را فراموش کرده و یا برای حل آن اقدام کنند.

آگاهی به این امر می‌تواند به زن و شوهرها کمک کند تا طوری برنامه ریزی کنند که نیاز زن به صحبت کردن با نیاز مرد به سکوت و تنهایی با هم در تقابل قرار نگرفته و هر دو نیاز برآورده شوند. برای این کار بهتر است زنان بعد از آمدن مرد از محل کار، مدتی او را تنها گذاشته و اسباب راحتی او را فراهم سازند تا نیرو و توان لازم را بازیابد و مرد هم نیاز زن به درد و دل کردن و صحبت را درک کرده و بعد از بازیافتن نیروی خود، زمانی را برای صحبت و گفت و گوی با همسرش اختصاص دهد. زمانی که فرصت گوش دادن به صحبت‌های همسرش را ندارد با پیامی صریح و مودبانه و مهربانانه آن را مطرح سازد: «عزیزم! اجازه بده ده دقیقه اخبار رو گوش بدم بعد از اون، در اختیار تو هستم» یا «الان خیلی خسته‌ام اجازه میدی کمی استراحت کنم؟ بعد از اون می‌شینیم با هم حرف می‌زنیم …»

۳– زنان، اغلب دوست دارند به صحبت‌های آنان گوش داده شود نه این که راه‌حل به آنها داده شود اما مردان به حکم طبیعت خود که برای همه ی مشکلات و مسائل دنبال راه‌حل می‌گردند برای مسائل مطرح شده ی همسرشان نیز فوراً راه‌حل پیدا می‌کنند. این می‌تواند سبب ناخشنودی همسرشان شود.

مردان فکر می‌کنند زنان برای دریافت کمک و راه‌حل به آنها مراجعه کرده‌اند و با ارائه ی آن، مرد انتظار تشکر از جانب زن را نیز دارد. گاهی هم زنان مسائل خود را مطرح می‌کنند که شوهرشان به مشکلات آنها توجهی نشان نمی‌دهد، به او اهمیتی نمی‌دهد و یا این که دیگر او را دوست ندارد. برای جلوگیری از این سوء تفاهم زن باید قبل از صحبت کردن با مرد به او بگوید که دوست دارد فقط گوش بدهد و یا این که راه‌حل ارائه دهد.

۴- مردان توجه داشته باشند که گاه غر زدن زنان، جنبه ی یادآوری و دلواپسی دارد البته در اینجا لازم است که زنان متوجه باشند که بیش از حد، اغراق نکرده و در بازی کلمات، ماهرانه عمل نمایند. مثلاً به جای گفتن «ببین، یادت نره خرید کنی این چندمین باره که دارم می‌گم‌ها!» بگویند: «عزیزم! می‌دونم که سرت خیلی شلوغه، آمدنی خرید یادت نره، می‌دونم که فراموش نمی‌کنی».

۵- زنان برای تاثیرگذاری بیشتر بر مردان و این که به غرغرو بودن متهم نشوند، بهتر است به جای کلمه ی «تو» از کلمه ی «من» در صحبتهایشان استفاده نمایند مثلاً به جای این که بگویند «تو به من بی‌توجهی»، «تو منو درک نمی‌کنی»، «تو همه مسئولیت‌ها رو رو دوش من گذاشتی» و … بگویند: «من احساس می‌کنم منو درک نمی‌کنی»، «من احساس می‌کنم در انجام کارها تنها مانده‌ام» این جملات به مراتب، حالات دفاعی کمتری را در مردان ایجاد می‌کند و می‌تواند زمینه ی مناسبی را برای گفت و گو و صحبت فراهم سازد. مردان و زنان باید بتوانند در مورد اختلافاتشان، طوری با هم حرف بزنند که هر دوی آنها به صمیمیت و احترام بیشتری دست پیدا کنند و احساس کنند که هیچ کدام بازنده نشده‌اند تا هر دو به رضایت برسند.

۶- به یاد داشته باشید که غر زدن، هیچ کمکی به شما نمی‌کند جز این که زندگی را به کام شما و همسر و فرزندانتان تلخ کند. پس توصیه می‌شود که از غر زدن بپرهیزید و به جای آن، از روش‌های درست و منطقی و شفاف و صریح، برای بیان خواسته یا احساس خود استفاده کنید.

منبع: تبیان؛ جواد ابراهیمی

برای آن‌ها که همسر غرغرو دارند!

بعد از یک روز کاری خسته‌کننـده به خانه برمی‌گردید. هنوز درگیر تلاطم موقعیت و مشکلات کاریتان هستید که همسرتان شروع می‌کند:

” بعد این همه سال زندگی متوجه نشدی، من خوشم نمیاد لباساتو بندازی رو مبل؟! چند دفعه بگم صندلی رو اینجا نذار؟! پس چرا آشغالا رو نمی‌بری بذاری بیرون؟! چند دفعه بگم دوست ندارم با کفش بیرون تو اتاق راه بری؟! چرا مادرت پیش بقیه احترام منو نگه نمی‌داره؟! همه کارهای خونه و زندگی رو دوش من افتاده، چرا این قدر بی‌مسئولیت وخونسردی؟! هیچی بلد نیستی و هیچ چیزی رو جدی نمی‌گیری؟! چرا به حرفام گوش نمی‌دی؟! اصلا به چی فکر می‌کنی؟! و …” تا آخر شب با این جملات سوهان روح شما می‌شود.

شاید شما هم با چنین مشکلی در زندگی مشترکتان مواجه باشید. تا به حال شما خانم عزیز، فکر کرده‌اید که چرا مدام در حال غر زدن هستید؟ آیا غر زدن، یک عادت و خصیصه بارز اخلاقی شماست یا صرفا در مواقعی خاص، این رفتار در شما نمود می‌یابد؟ آِیا همسرتان به شما گوشزد کرده است که بسیار غر می‌زنید و این رفتار شما موجب رنجش و تکدر خاطر وی می‌شود؟ آِیا می‌دانید که با این جمله‌ها، تیشه به ریشه زندگیتان می‌زنید و آرامش و امنیت زندگی مشترکتان را لا به لای این جملات گم می‌کنید؟ اصلا فکر کرده‌اید که چرا و به چه علت مدام غر می‌زنید؟ آیا راهکارهایی را برای خاتمه دادن به این رفتار را امتحان کرده‌اید؟

حال شما آقای عزیز! احساس می‌کنید که واقعا زندگی با یک زن غرغرو سخت و طاقت‌فرساست؟ فکر می‌کنید این رفتارهمسرتان، آرامش روحی و روانی را که با آمدن به خانه انتظار دارید را خدشه‌دار می‌کند و دیگر از این وضعیت خسته شده‌اید؟ شما فکر می‌کنید غر زدن، عادت همیشگی همسرتان است یا در مواقع خاصی شدت می‌یابد و بروز می‌کند؟ آیا تا به حال سعی کرده‌اید این مسئله را ریشه‌یابی نمایید و این معضل را از زندگی زناشویی‌تان ریشه کن کنید؟ چه تدابیری اندیشیده‌اید؟ با این وضعیت، به طور منفعلانه و با بی‌توجهی به همسر و گفته‌هایش برخورد کرده‌اید و یا گاها با مشاجره و دعوا و تخطئه کردن همسرتان و گفتن این عبارت که “این عادت همیشگی توست، من بیدی نیستم که با این بادها بلرزم؛ زیاد خودتو به آب و آتیش نزن، من همینی‌ام که هستم می‌خوای بخواه، نمی‌خوای نخواه” و با گفتن هزاران جمله و رفتار این چنینی، با این مشکل مقابله کرده‌اید.

و اینک سوال من از شما: می‌دانید این رفتار، بدون ‌دلیل نیست و سر منشاء آن کجاست؟!

یکی از دغدغه‌های زندگی اکثر خانواده‌ها “غرزدن” یکی از طرفین و گاها در مواردی هم، هر دو طرف می‌باشد که آگاهی از آن، می‌تواند در بهبود ارتباطات خانواده موثر باشد.

اگر شما زوج عزیز، خواهان آن هستید که به طور اصولی و کاربردی، از چگونگی و چرایی این آفت زندگیتان آگاه شوید و رفتارهای مسبب این معضل را اصلاح نمایید، بهتر است با ما همراه باشید و یقین داشته باشید که با همکاری یکدیگر و ممارست و صبر بر تمرین، تغییر این سبک زندگی میسور خواهد بود.

حال، اجازه دهید موضوع را بشکافیم:
غر زدن نوعی پاسخ ساده‌انگارانه به موقعیت‌هایی است که فرد به موجب آن، احساس درماندگی و ناکامی، یاس، خشم، بدبینی، ناامیدی، تنهایی و بی‌کسی، مورد توجه نبودن و… می‌کند و در نتیجه آن، بدون توجه به موقعیت و وضعیت شنونده، به بروز ناپخته احساسات درونی خود می‌پردازد و با بیان جملاتی نارسا، نامناسب، کلیشه‌ای و گاها تکراری، نارضایتی و ناراحتی خود را ابراز می‌کند. گاهی اوقات این رفتار به یک واکنش تکراری و عادتی در بیان احساسات تبدیل می‌شود که به مرور زمان، موجبات دوری، کینه، نفرت و جدایی، سردی روابط و در نهایت اختلاف و کشمکش میان زوجین را فراهم می‌سازد. اگر چه همه ما، غرزدن را خصلتی زنانه قلمداد می‌کنیم؛ اما جالب است که بدانید مردان در این زمینه، رقیب قدر خانم‌ها به شمار می‌آیند. از آن‌ جایی که به لحاظ “قدرت کلامی و هیجانی” تفاوت مشهودی بین زنان و مردان قابل مشاهده است و زنان بیشتر از مردان، نیازمند ارتباط کلامی هستند و از هر وسیله و بهانه‌ای برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند و هیجانات خود را بروز می‌دهند، این اندیشه به ذهن متبادر می‌شود که غرزدن، رفتاری است که اکثر زنان انجام می‌دهند. زن و شوهرها انتظار دارند زندگی زناشویی با کیفیت و کارآمدی داشته باشند تا از طریق آن، بتوانند انتظارات، نیازها و خواسته‌های خود را برآورده سازند. طبیعتا، اگر این نیازها و تمایلات برآورده نشود، زوجین احساس سرخوردگی کرده و بدین ترتیب، شیوه‌هایی را برای جلب رضایت و توجه همسر جستجو می‌کنند که شاید غرزدن یکی از آن تدابیر باشد. غافل از آن که غرزدن یک شیوه ناکارآمد و فریاد نارسا برای کسب نیازهای هدفمندانه بالاخص نیاز به توجه است.

غرزدن نوعی ارتباط کلامی ناپخته وغیرمستقیم است و معمولاً شخص غرغرو، طرف مقابل خود را تحت بمباران کلمات و جملات مربوط یا نامربوط قرار می‌دهد که این خود، نشان‌دهنده آن است که در زندگی مشترک، مساله‌ای وجود دارد که موجب آزار و رنجش فرد می‌شود. دو طرز برخورد با این مسئله قابل مشاهده است در گروهی از زوجین، این طرز گفتگو با یکدیگر، به صورت شیوه‌ای از ارتباط همسران در‌می‌آید و آنها به این ریتم زندگی عادت نموده و زندگی خود را بدون هیچ ناراحتی سر می‌کنند، اما در اکثریت قریب به اتـفـاق همسران، پس از مدتی تحمل این شرایط، زوج یا زوجه خسته و بی‌حوصله شده و توان شنیدن این جملات را از دست می‌دهد و به پرخاشگری، بی‌توجهی، کناره‌گیری و مشاجره می‌پردازد.

به لحاظ “قدرت کلامی و هیجانی” تفاوت مشهودی بین زنان و مردان قابل مشاهده است و زنان بیشتر از مردان، نیازمند ارتباط کلامی هستند و از هر وسیله و بهانه‌ای برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند و هیجانات خود را بروز می‌دهند، این اندیشه به ذهن متبادر می‌شود که غرزدن، رفتاری است که اکثر زنان انجام می‌دهند

با این اوصاف، در ادامه به طور جداگانه برای زنان و مردان راهکارهایی را ارائه خواهیم نمود که در سامان بخشیدن و خاتمه دادن به این وضعیت مثمر ثمر باشند. پیش از بیان نکات کلیدی، لازم دیدم این نکته را یادآوری کنم که توصیه‌های عنوان شده، با توجه به تفاوت‌های عاطفی – شناختی زنان و مردان مطرح گردیده است و به لحاظ کاربردی، مطلقا مختص یک جنس نیست. شما با توجه به مشکلاتتان، می‌توانید از هر دو نوع توصیه برای بهبود وضعیتتان استفاده نمایید.

توصیه به آقایان

*قصد اصلی زنان از غر زدن، آن است که به نحوی به نیاز صحبت کردن خود پاسخ دهند. مردان باید متوجه باشند که زنان، نیاز مبرمی به برآوردن نیازهای عاطفی‌شان دارند، برآوردن این نیاز، بیش از برطرف کردن سایر نیازهایشان، برای آنان ارزشمند است. زنان بر خلاف مردان، با صحبت کردن سبک می‌شوند و با بازگو کردن اضطراب‌ها، غصه‌ها و نگرانی‌هایشان آرام می‌گیرند. این، یکی از مواردی است که مردان توجه زیادی به آن نمی‌کنند.

با هم کلامی و گفتگو با همسرتان، به او کمک کنید تا به راحتی احساسات منفی و نارضایتی‌اش را بیان کرده و از این طریق بار هیجانات منفی او را به سرعت کاهش دهید، بهتر است به طور ماهرانه از کلمات استفاده نمایید. مثلا، به او بگویید: می‌دانم ناراحتی، حق با توست؛ به نظر تو،چه کار کنم تا شرایط بهتر شود. حتی گاهی ارتباط غیر کلامی برای کاهش سریع تنش او لازم است. مثلا به چشمان او نگاه کنید و یا دستان او را بگیرید و … همراه کردن توام ارتباط کلامی و غیر کلامی معجزه می‌کند.
گوش دادن

* برخی از مردان به هنگام گفتگو با همسرشان، به نهایت و نتیجه‌گیری گفتگو می‌اندیشند و به جای گوش دادن به همسرشان، به دنبال ارائه راه حل، پاسخی بر مراد دل همسر و … هستند و به همین خاطر از هسته اصلی گفتگو خارج شده و به نتیجه گیری خود می‌پردازند و این خود عاملی برای ناخشنودی همسرشان است. برای اجتناب از سوء تفاهم و غر شنیدن این نکته را به یاد داشته باشید: زنان دوست دارند همسرشان، درست به صحبت‌هایشان گوش دهند.

* غرزدن همسرتان را نشانه‌ای از ناراحتی او بدانید و به جای فرار از مقابله با آن، در نهایت صبر و حوصله و به دور از اوقات تلخی، جویای علت آن باشید.

*بسیاری از آقایان نمی‌دانند که غرزدن همسرشان، شیوه غیرمستقیمی برای جلب توجه و استمداد کمک از آنهاست و از یک نیاز به حق او سرچشمه می‌گیرد. دچار سوء تفاهم نشوید و او را متهم به غرزدن و قضاوت ضعیف نکنید و وی را مقصر و مسبب اوضاع نابسامان زندگی‌تان ندانید.

منبع: تبیان