عقل سلیم

نوشته‌ها

برتری شیعه نسبت به سایر مذاهب اسلامی

اشاره:

گاهی حتی از سوی خود شیعیان سؤال می شود که چرا مذهب شیعه بهترین مذهب است؟ آنان نمی دانند که شیعه چه برتری نسبت به مذاهب و فرقه‌های دیگر، مانند وهابیت دارد و امثال اینها دارد. برای اطمئنان این دسته از شیعیان مطالبی در این نوشته بیان شده که برتری شیعه را نسبت به دیگر مذاهب اثبات می کند.

 

برتری مذهب تشیع نسبت به سایر مذاهب به جهت «حق» بودن آن است، و دین حق در هر دوره‌ای منحصراً فقط یک دین است. خدای متعال در هر برهه‌ای دارای یک شریعت است و هر دین غیر از آن یا از اساس باطل و دروغ است، و یا منسوخ و منقرض.

تعدد ادیان الاهی و مذاهب آسمانی که تاکنون بر بشریت نازل گردیده، تعدد طولی است نه عرضی، بدین معنا که دین جدید ناسخ و مکمل دین پیشین است و با آمدن دین جدید تاریخ مصرف دین قبلی منتفی و از رسمیت می‌افتد و جای خود را به دین جدید می‌دهد و بر همه لازم است که از آیین جدید پیروی نمایند و به آن ایمان بیاورند. برای همین در متون مقدس و نصوص دینی، از کسانی که به دین جدید ایمان نمی‌آورند، به عنوان «کافر» یاد می‌شود.

اسلام آخرین و کامل‌ترین دین است که برای بشر فرستاده شده و خداوند دینی جز اسلام را نخواهد پذیرفت: «ان الدین عند الله الاسلام»؛[۱] بدون تردید دین در نزد خدا فقط اسلام است.

«و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه»؛[۲] هر کس آیینی جز اسلام را برگزیند از او پذیرفته نخواهد شد.

متأسفانه مسلمانان نیز مانند اقوام و صاحبان ادیان گذشته به مذاهب گوناگونی متفرق شدند و قطعاً همۀ آنان در آن واحد بر حق نخواهند بود.

پیامبر گرامی اسلام فرمود: «ان امّتی ستفرق بعدی علی ثلاث و سبعین فرقه، فرقه منها ناجیه، و اثنتان و سبعون فی النار»؛[۳] پیروان من بعد از من به ۷۳ فرقه متفرق خواهند شد، تنها یک گروه نجات پیدا می‌کنند و ۷۲ فرقه دیگر اهل آتش خواهند بود.

مذهب حقه و فرقه ناجیه در میان مذاهب اسلامی، مذهب شیعه اثنی عشری است. و تشیع، همان اسلام راستین و حقیقی است.

پیامبر گرامی اسلام فرمود: «أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ فِی آخِرِ خُطْبَهٍ خَطَبَهَا [أَیُّهَا النَّاسُ‏] إِنِّی تَرَکْتُ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ کِتَابَ اللَّهِ وَ أَهْلَ بَیْتِی‏»؛[۴] اى مردم، من در میان شما دو چیز گرانبها باقى گذاشتم: کتاب خدا و اهل بیتم. به این دو تمسّک کنید تا گمراه نشوید.

ابوذر غفاری صحابی پیامبر خدا(صلی‌الله علیه و آله) نقل می‌کند: «سمعت النبی(صلی‌الله علیه و آله) انه قال: الا ان مثل اهل بیتی فیکم مثل سفینه نوح فی قومه، من رکبها نجی و من تخلف عنها غرق»؛[۵] بدانید: من از پیامبر(صلی‌الله علیه و آله) شنیدم که فرمود: مثل اهل‌بیت من در میان شما، مثل کشتی نوح برای قوم نوح است، هر که در این کشتی نشیند نجات یابد و هر که تخلف کند غرق گردد.

اساس و پایۀ مذهب تشیع، توحید و عدل و نبوت و امامت و معاد است، و شیعه قائل به امامت دوازده امام معصوم(علیه‌السلام) به عنوان جانشین پیامبر اسلام(صلی‌الله علیه و آله) می‌باشد که اول آنان علی(علیه‌السلام) و آخر آنها مهدی(عج) است.

در روایات وارده از رسول گرامی اسلام(صلی‌الله علیه و آله) به تعداد و حتی نام‌های دوازده امام معصوم(علیه‌السلام) تصریح شده است. روزی عبدالله بن مسعود در میان جمعی نشسته بود که عربی بیابانی پیدا شد و از آنان پرسید کدامیک شما عبدالله بن مسعود هستید؟ عبدالله جواب داد: من. عرب پرسید: «هل حدثکم نبیکم کم یکون بعده من الخلفاء؟ قال: نعم، اثناعشر، عدد نقباء بنی اسرائیل»؛ [۶] آیا پیامبر شما، تعداد جانشینان بعد از خودش را برای شما بیان کرد؟ – آری، دوازده نفر، به تعداد نقیبان بنی اسرائیل.

دلیل ما بر حقانیت تشیع قرآن و سنت است، خداوند در قرآن به ما دستور داده است تا از خدا و رسول و اولی الامر ـ که طبق تصریح رسول اکرم(صلی‌الله علیه و آله) همان امامان شیعه‌اند ـ پیروی کنیم. در آیات فراوانی از قرآن به مسئلۀ امامت و ولایت اشاره شده است. آیاتی؛ مانند: «و انذر عشیرتک الاقربین»؛[۷] «انما ولیکم الله و رسوله و المؤمنون الذین یقیمون الصلاه و یؤتون الزکاه و هم راکعون»،[۸] «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته»،[۹] «الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دیناً»،[۱۰] «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت»،[۱۱] و …

در همین راستا پیامبر اسلام(صلی‌الله علیه و آله) نیز به تصریح تاریخ و روایات همواره از علی(علیه‌السلام) به عنوان وصی و جانشین خویش یاد می‌فرمود، چنان‌که طبری در تاریخ خویش نقل می‌کند؛ هنگامی که آیۀ «و انذر عشیرتک الاقربین« نازل شد پیامبر به اقوام خود فرمود: خدای متعال به من دستور داد تا شما را به سوی او دعوت کنم، پس هر کدام از شما که مرا در این امر یاری کند برادر و وصی و جانشین من خواهد بود، علی(علیه‌السلام) فرمود: من ای رسول خدا در این‌راه تو را یاری خواهم کرد، پیامبر دست در گردن علی(علیه‌السلام) انداخت و فرمود: همانا این(علی) برادر و وصی و جانشین من در میان شما است، از او بشنوید و مطیع او باشید. خویشان پیامبر(صلی‌الله علیه و آله) در حالی‌که می‌خندیدند برخاستند و به ابوطالب ـ به تمسخر ـ گفتند: او به تو دستور داد تا مطیع پسرت باشی و فرمان‌بردار او باشی.[۱۲]

پیامبر در آخرین سال عمر خویش، در برگشت از حج که معروف به «حجه الوداع» گردید، در منطقۀ «غدیر خم» رسماً علی بن ابی‌طالب(علیه‌السلام) را به عنوان امام و زمام‌دار مسلمانان منصوب و معرفی فرمود و به همه حاضران دستور داد تا با علی به عنوان امیرالمؤمنین بیعت نمایند و این سخن معروف آن‌حضرت در آن‌روز است که فرمود: «من کنت مولاه فهذا علی مولاه»؛[۱۳] هر کس که من زعیم و فرمان‌روای اویم علی(علیه‌السلام) نیز مولی و فرمان‌روای او است.

این حدیث از احادیث مشهور و متواتر اسلام است.

این اجمالی بود از دلایل برتری و حقانیت شیعه بر سایر مذاهب از نگاه درون دینی و با استناد به آیات و روایات. البته می‌توان از منظر برون دینی به این مسئله پرداخت و به مقایسه بین آموزه‌های شیعه و غیر شیعه اقدام نمود و به برتری شیعه حکم کرد، اما این بحث را به وقت دیگر موکول می‌کنیم.

اما راجع به وهابیت کافی است به این نوشتۀ سید مصطفی رضوی در کتاب اطلاعات سیاسی و مذهبی پاکستان بسنده کنیم که وهابیان، تمام فرق اسلامی از شیعه و سنی را در زمرۀ مشرکان و کفار و بت‌پرستان می‌شمارند، حاجت و زیارت و احترام و تعظیم قبور حضرت پیامبر و ائمۀ اطهار را نوعی بدعت و بت‌پرستی قلمداد می‌کنند و حرام می‌دانند. آنها سلام و تکریم و احترام به پیامبر را جز در نماز جایز نمی‌دانند، و پایان زندگی دنیوی او را، پایانی بر بزرگ‌داشت و گرامی‌داشت او می‌دانند. هرگونه آثار، گنبد و بارگاه بر قبور ائمه و بزرگان را بدعت می‌دانند و معتقدند که حضرت رسول(صلی‌الله علیه و آله) یک بشر با همۀ ناتوانی‌ها و ضعف‌های بشری بود و مرده است و هیچ خبری از ما و جهان امروز ندارد؛ لذا زیارت قبرش حرام است.[۱۴]

داوری را به عقل سلیم شما واگذار کنیم که آیا این آموزه‌ها می‌تواند مطابق با فطرت و قرآن باشد. آیا این است محبت به اهل‌بیت که مزد رسالت قلمداد گردیده است![۱۵]و آیا قرآن نفرموده است که شهدا زنده‌اند و در نزد خدا روزی می‌خورند![۱۶] و آیا مقام پیامبر(صلی‌الله علیه و آله) از شهدا کمتر است؟! و…

پی نوشت:

[۱].  آل عمران، ۱۹٫

 [۲]. همانن، ۸۵٫

[۳]. ابن بطه، الابانه الکبری، ج ۱، ص ۳؛ شیخ صدوق، خصال، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، ج ۲، ص ۵۸۵، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ اول، ۱۳۶۲ش.

[۴]. هلالی، سلیم بن قیس، کتاب سلیم بن قیس الهلالی، محقق، مصحح، انصاری زنجانی خوئینی، محمد، ج ‏۲، ص ۷۹۲، قم، نشر الهادی، چاپ اول، ۱۴۰۵ق.

[۵]. خزاز رازی، علی بن محمد، کفایه الاثر فی النصّ علی الأئمه الإثنی عشر، محقق، مصحح، حسینی کوهکمری، عبد اللطیف،‏ ص ۳۴، قم، بیدار، ۱۴۰۱ق؛ المستدرک علی الصحیحین، ج ۳، ص ۱۵۱٫

[۶]. خصال، ج ۲، ص ۴۶۷٫

[۷]. شعراء، ۲۱۴٫

[۸]. مائده، ۵۵٫

[۹]. مائده، ۶۷٫

[۱۰]. همان، ۳٫

[۱۱]. احزاب، ۳۳٫

[۱۲]. تاریخ طبری، ج ۲، ص ۳۲۰، طبع مصر؛ کامل ابن اثیر، ج ۲، ص ۴۱، طبع بیروت.

[۱۳]. طبری آملی کبیر، محمد بن جریر بن رستم، المسترشد فی إمامه علی بن أبی طالب علیه السلام، محقق، مصحح، محمودی، احمد، کوشانپور، ص ۵۸۶، قم، چاپ اول، ۱۴۱۵ق.

[۱۴]. رضوی، سید مصطفی، اطلاعات سیاسی و مذهبی پاکستان، ص ۶۳- ۶۴٫

[۱۵]. «قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبى«. شورى،۲۳٫

[۱۶]. آل عمران، ۱۶۹٫

منبع : اسلام کوئیست

امام حسين (ع) اينجاست

 سليمان كتاني

هيچگاه امام حسين(ع) را گم نكرديم تا به دنبالش بگرديم، از همان روزهاي اول، ديديم هميشه در مسجد است. مسجد جايگاه رسالت، كه صداي جد او در آنجا طنين افكنده است. مسجد همان جايى است كه باطن رسالت ايجادكننده وحدت و يكپارچگى امت در آنجاست. اما ما بايد در جستجوى مته هايى برآييم كه او را تراشيدند و از او دلاورى ساختند كه تاكنون دوك حماسه ها چون او را نبافته است.

از كودكى آن آغوش هاى پراز اميد و رمز و هدف دار، باطن او را نوازش مى كرد و امام حسين نيز آن آغوش ها را نوازش مى داد. گويي امام حسين(ع) آغوش اميدها، رمزها، اسوه ها و هدف ها براى نوازش آغوش ديگرى بود كه در باطن آن، جاودانگى خفته است و امامت در آن قرار دارد. امام حسين(ع) در دوران كودكي، هميشه مسئله امامت را درك ميكرد زيرا خود آن را دربرگرفته بود او رشد و نمو نمى كرد مگر به واسطه امامت. خواه در آغوش مادرش كه شير مى مكيد و احساس مي كرد: مادر به طور كامل نعمتى است كه محبت و لطف، شوق و زيباييش بى انتهاست و خواه در آغوش پدر، كه مهابتى بى مانند به سوي او سرازير مى كرد.

اما جد او(ص) كه ناطق به آيات جلال است، و او هردم، روى شانه هايش مي نشيند و احساس مى كند گويا ستارگان از برج هاى خود در دامانش فرود مى آيند. و آن دم كه از دوش جدش(ص) پايين مي آيد مشتاقانه خود را درآغوش برادرش امام حسن(ع) مى افكند تا در آغوش برادر، تمام آنچه را كه از دامان جدش(ص) كه مملو از محبت، آرامش و سكون، زهد و كمال است و از كرانه هاى كوثر گردآورى شده به دامان برادر خالي كند.

روزبه روز در گلستان امام حسين(ع) گل ها مى روييد، و به ميوه مى نشست و دم به دم ديدگاه ها و آنچه باطن ها و ضميرها، به آن پيچيده مى شود براى امام تجلى مى كرد. حوادث خود را به طور كامل از ابتداء تا انتهاء در منظر او مى گستراند و او آنها را با عقل و درايت موهوبى خود صيقل و جلا مى داد. عقلى كه ذخيره پروردگارش در پاك ترين بندگانش بود.

اگر ما به عقل سليم ايمان داريم كه مى تواند فهم و دريافت را تحقق بخشد، آن فضاى گرم و پراز محبتى كه امام حسين(ع) درآن تولد يافت، با تمام امواج هماهنگ و فراز و نشيبش كه او را همراهي مى كرد از دوران كودكى تا هر دوره اى از عمر كه به آن آراسته مي شد از نوجواني، جوانى ومردي، تأثيرات قوى و آشكاري در ساختار روحي، بينش و برداشت هاى او داشت همه اينها بساط گسترده و آماده اى براى اين عقل محض سالم و رشديافته بود.

جا دارد به طور مختصر به بخشى از اين تأثيرات كه در فضاى رشد امام حسين(ع) پراكنده شده بود اشاره كنم، كه چگونه اين فضاي الهام بخش، عقل و احساس او را، و تكوين او را به شدت درخشان و نوراني كرد و چگونه گرايش ها و تمايلات در روش و بيان او نقش داشت.

مشهود و مشهور آن است براى دوران كودكى امام حسين(ع) عنايتي بس مهم و منحصر به فرد وجود داشته است البته دراين عنايت ممتاز جد، پدر و مادرش شركت داشته اند. در تربيت يگانه فردى كه جز به وحدت هدف كه اين سه بزرگوار داشتند اشاره نمى كند لذا امام حسين(ع) در داشتن رنگ، يگانه است، و در نوع آن نيز منحصربه فرد است و در حركت به سوى هدف بى نظير است، اما با برادرش مشترك و هيچ تفاوتي با او ندارد، گويى هردو ازنظر تربيت و منشأ، يك فرد هستند و يكى مكمل ديگرى است. ازنظر سرشت با يكديگر تفاوت ندارند و بافته واحدى از فتيله يك چراغند. امام حسن و امام حسين، هرچند از نظر طبيعى دو فرد جدا از يكديگرند اما ازنظر وحدت فكر، روحيه بزرگ و باشكوه يك فرد بيش نيستند، هدف واحد، آن دو را پيوند داده و يكى كرده است، تا براي آن هدف بزرگ كه در خاطر پيامبر(ص) مى گذشت رهبران واحدى باشند.

پيامبر(ص) بعد از تلاش هاى طاقت فرسا و گذشت از خون خود، مردم پراكنده و متفرق را گرد پرچم رسالت، متحد ساخت و آنان را به صورت امتى واحد تشكل داد و بر آنانكه سد راه حركت اين كاروان بزرگ در طول حيات بودند پيروز شد و بر هر بلوايى كه نظام جاهليت و قبيلگى آن را دامن مي زد و امت را تكه تكه و پراكنده مى ساخت حاكم گرديد و به اين طريق امت اسلام قدعلم كرد.

يك تدبير بى نظير حكيمانه آن بود كه زمام حكومت و مسئوليت در دست مردى بى مانند كه در ايمان، عقل و حكمت، هدف و تصميم و قاطعيت، رشد كرده و تمرين نموده قرار گيرد، اين مرد همان شخصيتى است كه خلافت صيقل يافته با امامت را مجسم مي سازد، مردى كه به تنهايي، از بازگشت جامعه به رسوم جاهليت و تقليدهاى كور جلوگيرى مى كند، عاداتى كه قبيله هاى بيشمار از چپ و راست آن را استحكام مى بخشد، مردى كه عضو امين رسالت است و تجلى كريمانه از معدن اصيل آن. او نگهبان امين پيمان هاى صادقانه وبرحق رسالت است.

كار تعيين اعضاء «بيتي» كه رسالت برخاسته از قلب وحى را در آغوش خواهد گرفت تمام شده است.اما پيامبر عظيم(ص) و دخت گراميش كه به فطرتى پاك و روحى كريم اختصاص يافته، و پسرعمويي كه گويى تمام نسل هاى جزيره ذوب شده اند تا او را درصداقت و درستي، عقل و درايت، تصميم و اراده، و دلاوري، بي مانند سازند، هرسه، هدف را مى دانند و در اجراى آن متفق اند تا او به تنهايى پاسخگوى نياز حقيقى رسالتى باشد كه ترجمه صادقانه اجتماعى گردآمده و تحقق يافته است. «بيت» با دو فتيله كه از نور بافته شده كامل گرديد. نورى كه خط رسالت و امامت را روشن خواهد كرد. ما بايد همراه امام حسين(ع) حركت كنيم تا نتيجه اين تحقيق به همراهى او، درست و اطمينان بخش باشد. بنابراين ما در اين سفر پركرامت، همراه او خواهيم بود.

آن سه بزرگوار ترسيم كننده هدف هستند، و تنها كسانى هستند كه از آن آگاهند. و آن را درظاهر و باطن، آشكارا برملا مى كنند. اما امام حسين (ع) دردوران كودكي،آيا ممكن بود بداند هدف پنهان شده، اوست. و او همان شخصيت پنهان درفكر و پرده هاى خيال و آرزو، و بلكه دورتر از آن، حتى در«بيت» و درفضايى بالاتر و گسترده تر از سقف آن است؟ چه كسى مى تواند بگويد چنين كودكى داراى دركي پنهان درحس و شعور و روح خود نيست؟ آيا او از تمام آنچه مايه پرورش و رشد اوست بهره مى گيرد تا در آينده آنها را بيان كند؟

تمام آنچه كه دوران كودكى امام حسين (ع) با آن بافته مى شد درحس وشعور و روح بزرگ او ذخيره شده و در عقل و دل جان او، رسوخ مى كرد. تمامى اينها نظر و روش او را تشكيل مى داد و در انجام هر تصميمى كه اراده، روح، و صلابتش آن را لمس مى كرد و درهر كلمه اي كه مى گفت آنها را متجلى مى ساخت. فضايى كه امام حسين (ع) در آن تمام وجودش رشد و پرورش يافت آنگونه بود كه گويى او درآن واحد «بيت» و تمام افراد «اهل بيت» است، به تمام معناى حقيقي و مجازى آن كه روى زمين است.

او «بيت»، ديوارهاى «بيت» صحن آن و درخت اراك آن است. آنها وجود ندارند مگر به خاطر دربرگرفتن مادرش فاطمه (ع) كه ارتباطى محكم تر از محبت و دوستى و روشن تر ازعشق به پدرش پيامبر(ص) و همسرش امام علي (ع) و بالاخره به وجود او دارد. امام حسين (ع) همه آنان را روى سينه، قلب و جانش با شوقى بى پايان ،كه هر لحظه بزرگتر مى شود، مى گذارد.

بدون آنكه امام حسين (ع) را به جد، پدرومادرش ارتباط محكم و پيوسته اي بدهيم براى او نه به عنوان صفت و نه تعريف معنايي وجود ندارد. يعنى او تمام فضايى است كه درآن پرورش يافته و آن فضا، وحدتى است كه چارچوب او است. اگر بخواهيم براى او آينده تعريفى بيابيم، مى بينيم امام حسين (ع) پيوسته تعبيرى است بس افتخارآميز از پدران وفادارش نسبت به حق كسانيكه از صلب آنان مردى ديده به جهان گشود كه «جد اوست» مرد بزرگى كه برشانه اش مهر نبوت را حمايل نموده، مردى كه هيچ زنى در جزيره، به حكيم تر، عاقل تر، پاكتر، پرهيزكارتر، با عظمت تر از او باردار نشده است. او جزيره است، او رسالت است او مسئوليتي است درراه سعادت مردم جزيره. يعنى امت بايد محكم او را دربرگيرد و به نور او راههايش را طى كند، اين مرد همان جد او رسول خدا (ص) پدرمادر حسين (ع) است، مادرى بى مانند كه پاكترين و محبوب ترين انسان نزد اوست  و پسر عموى پدرش  پدرى كه نجيب ترين، راستگوترين و استوارترين است. رسالت تنها خلاصه و جوهره اين سه بزرگ است كه درتمام وجود امام حسين (ع) متجلى مى شود و قيام به وظايف رسالت و تنها هدف از پرورش امام حسين (ع)، و غوطه ور كردن او به اين رنگ، به اين محبت و صفا، عطوفت و وفا است، زيرا او از حس و شعورى توانمند و صادق برخوردار است، رسالت به مفهوم اساسى و مطلق و ذاتيش براى سعادت اين امت است. امتى كه تنها وديعه اين رسالت است كه گستره آن انسانى است كه ارزشها او را مى سازد و اين امام حسين (ع) است كه اين ارزشها را آشكار مى كند.

ارزشهايي كه رسالت، آنها را در اوكاشت تا اولين كسى باشد كه از رسالت پاسداري كند. و امت بوسيله اين ارزشها از نردبان كمال بالا رود. و وجودش بوسيله حق و صداقت و پاكى وجدان، اوج گيرد.

تمام اينها درپرورش امام حسين(ع) مورد توجه بوده و او كودكى بيش نبود نسبت به آنها آگاهى كامل داشت. امام حسين (ع) رشد مى يافت و به سوى جوانى پيش مى رفت و همراهش، آن مقصود و معني درجان و عقل و شعورش عمقى بيشتر مى يافت. او درمى يافت كه پرورش او به اين شكل، به اين نحو، و با اين رنگ، به خاطر آن است كه او براى مسئوليت كاشته شده است رسالتى كه تمامش مسئوليت است، براى سعادت امتى كه ريشه رسالت و براى انساني كه هدف آفرينش است.

هر تربيتى در اجتماع اثرى مى گذارد و تا حدودى ساختار آن جامعه و ميزان آگاهى و رشد آن را نشان مى دهد. تربيت هاى هدف دار پاسخگوى تحولات مورد نياز جامعه است و ارتقاء جامعه از سطحى به سطح بالاتر را امكان پذير مى سازد.

پرورش امام حسين (ع) از اين نوع تربيت هدف دار بود و سرشار از عنايت و مسئوليت بود و سه دليل موجه براى آن وجود داشت:

1.درك و آينده نگرى آن مربى متعهد به اينكه لازمه يك هدف بزرگ عنايت و توجه بزرگ است، به گونه اى كه تار و پود پيراهن او جز با دوك مخصوص نبايد بافته شود.

2.دلالت آشكار درنوع پرورش است تا آن جوان دريابد هدف و مقصود، اوست تا بداند مسئوليت او در آينده، شكوهمند و بلند است و او انتخابى معين براي مسئوليتى مشخص است و بداند آن شكوه و عظمتى كه به او ختم مي شود سايه آن جلال و عظمتى است كه امت بايد آن را حمايل نمايد تا در صحنه هاى افتخار، بزرگ و بزرگتر شود.

3.ظهور آشكار در جامعه مبنى بر اينكه شخصى كه مورد آن تربيت خاص و ممتاز قرار گرفته نماينده آن سرنوشت با عظمتى است كه رسالت در دستان خوشبوى او قرار گرفته و او يگانه كسى است كه امت را گرد آورده است، و او تنها آينده نگر بصير در مورد چگونگى عنايت و پاسدارى از رسالت است كه هيچگونه سمتى و لغزش و ارتدادي، تلاش او را هدر نداده، يا امتيازاتش را خفيف و سبك نكرده است.

اينها مته هايى است كه در تكوين شخصيت روحى و عقلاني امام حسين(ع) عميقاً تأثير گذارده است همانگونه كه از حوادثي كه بعد از غيبت جدش(ص) روى زمين رخ داد، ديديم، برخلاف وصيت جدش(ص) درتعيين جانشين عمل كردند و نيروي «بيت» را فلج ساختند، نيرويى كه براى آزادسازي جامعه، داراى هدف و برنامه بود.

شدت عصيان امت او را متوقف نمود، عصيان و سرپيچى از وصيت جدش (ص) پيش از آنكه زمين را ترك كند درباره گرامى ترين و عزيزترين امانتهايش، و تصميماتش، در سرفرازترين سفارشها و توصيه ها. ايمان امام حسين(ع) به پدرش به اين كه او مى تواند جامعه را به حالت زمان پيامبر(ص) درآورد او را در خلوت صبر و انتظار قرار داد. اما جريان امور و حوادث، هر روز نااميدي تازه اى به دنبال نوميدى هاى روز قبل، و شكستى تازه به دنبال شكستهاى گذشته همراه مى آورد، همه اينها مته هاي تازه اى بود كه در ذهن او عميقا اثر مى گذاشت و در اعماق جان او نيرويى ايجاد مى كرد تا هرگز به نااميدي و شكست اعتراف نكند.

نزد امام حسين(ع) عقل تنها وسيله كشف حقيقتى است كه درجهان، مسئوليتهاى بزرگ را از غلاف خود بيرون آورد. آشكار بود كه حق، بنيان گذار مسئوليت و امامت است و مسئوليت و امامت همان حقي است كه عمرش به چندين ساعت پايان نمى يابد، بلكه پايدارتر از جهان هستى است… از پدرش شنيده بود كه مى فرمود:

«عمر باطل ساعتى بيش نيست اما حق تا قيام رستاخيز ماندني است…» وقتى شنيد پدرش چنين مى گويد گويي براى او آشكار نشده بود حال كه پدرش لبان خود را با سكوتى رسا بسته و برادرش با جرعه سم براى هميشه درغيبت فرو رفته بود. خود را در پيشگاه اين حقيقت يافت كه براى ادامه مسئوليت امامت، انتخاب شده است تا درآينده به حقيقت تعهدش قيام نمايد، يا پيروز خواهدشد يا بهره او عظمت و شكوهى است كه انسان را نه براي خوارى و ذلت كه براى حيات و سربلندى بنيان مي گذارد…

اما امتى كه جد او محمد(ص) بنا نهاده براى هميشه به او مي نگرد هرچند هزاران سال از قيام او گذشته باشد او همان عظمت و شكوهي است كه هرگاه امت در جستجوى امام حسين باشد او را در حقيقت خود خواهد يافت و آن همان جوهر و عصاره انسان است كه جد و پدرش تمام عمر براي آن تلاش كردند.

و حالا مى توانيم بگوييم: امام حسين(ع) اينجاست.

ترجمه : دكتر پرويز لولاور