دفع بلا

نوشته‌ها

عاملی که باعث اجابت سریع دعا می‌شود

 

اشاره:

در اجابت دعا عوامل و شرایط متعددی دخیل است. یکی از مسائلی در دعا مطرح است، اجابت سریع دعاست، برای این امر نیز آداب و شرایط در روایات نقل شده است. مقاله کوتاه زیر به این امر پرداخته و برخی ادابی را که در اجابت دعا نقش اساسی دارد بازگو نموده است.

 

 

دعا و نیایش از بهترین ابزارهای ارتباط روح انسان با خداوند متعال است.  این عمل به قدری اهمیت دارد که خداوند در آیاتی از قرآن به صورت مستقیم و غیر مستقیم انسان‌ها را دعوت به انجام آن کرده است. به عنوان نمونه در بخشی از آیه۶۰ سوره غافر می‌فرماید: «وَ قَالَ رَبُّکُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ؛ پروردگار شما می‌گوید بخوانید مرا تا برای شما استجابت کنم.»

همچنین در آیه۱۸۶ سوره بقره پس از آنکه در آیات قبل درباره ماه رمضان و احکام آن سخن می‌گوید، می‌فرماید: «وَ إِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ  أُجِیبُ دَعْوَهَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُوا لِی وَلْیُؤْمِنُوا بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ؛ و چون بندگان من (از دوری و نزدیکی) من از تو پرسند، (بدانند که) من به آنها نزدیکم، هرگاه کسی مرا خواند دعای او را اجابت کنم. پس باید دعوت مرا (و پیغمبران مرا) بپذیرند و به من بگروند، باشد که (به سعادت) راه یابند.» لذا توجه به خداوند متعال از مهم‌ترین دستاوردهای دعا محسوب می‌شود. نیز جلب روزی، دفع بلا، شفای دردها، به دست آوردن منزلت نزد خداوند، نجات از دوزخ، آرامش روانی، کسب معرفت در پرتو مضامین ادعیه و مناجات از دیگر دستاوردهای مثبت دعا و مناجات محسوب می‌شود که در روایات متعددی به آن‌ها اشاره شده است.

مسأله دیگری که در موضوع دعا وجود دارد، اجابت دعاست. به این صورت که برای تسریع در امر استجابت دعا باید آداب و اعمالی را انجام داد. به عنوان نمونه امام صادق(علیه‌السلام) در یک روایت فرمود: هر کس به سوی خدای متعال حاجتی دارد در آغاز بر محمد و آل محمد صلوات بفرستد بعد حاجت خود را بخواهد و با یک صلوات دیگر آن را ختم کند (تا باعث اجابت شود؛ مَن کانَت لَهُ الیَ اللهِ عزَّوَجلَّ حاجهٌ فَلیَبدأْ بِالصَّلوهِ عَلی محمدٍ وَ آلهِ ثُمَّ یَسأَلُ حاجَتَهُ ثُمَّ یَختِمْ بِالصَّلوهِ عَلی مُحَمّدٍ وآلِ مُحَمّدٍ».[۱]

رهبر معظم انقلاب در فرمایشاتی با اشاره به برخی شرایط استجابت دعا فرمود: «یکی از شرایط استجابت دعا این است که آن را با توجه مطرح کنیم. گاهی لقلقه‌ی زبان، جملاتی چون «خدایا ما را بیامرز»، «خدایا به ما سعّه‌ی رزق بده» و «خدایا قرض ما را ادا کن» است. ۱۰ سال انسان این گونه دعا می‌کند، اصلاً مستجاب نمی‌شود، این فایده‌ای ندارد. یکی از شرایط دعا این است که پیامبر اسلام (صلی‌الله علیه و آله) فرمود: « ادْعُوا اللَّهَ وَ أَنْتُمْ مُوقِنُونَ بِالْإِجَابَهِ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ لَا یَقْبَلُ دُعَاءً مِنْ قَلْبٍ‏ غَافِلٍ‏ ؛ خدا را بخوانید در حالی که یقین به اجابت آن دارید. خداوند متعال، از صاحب دلِ غافل – دلی که متوجه نیست چه خواسته‌ای را مطرح می‌کند و با که دارد حرف می‌زند – دعایی را قبول نمی‌کند.»[۲] معلوم است که دعایِی دارای این ویژگی‌ها، مستجاب نمی‌شود. باید تضرّع کنید و جدّی بخواهید. باید از خدای متعال با الحاح بخواهید. باز بخواهید و باز بخواهید. در این صورت البته خدای متعال دعاها را مستجاب خواهد کرد.

پی نوشت:

[۱] . وسائل، ج ۴، ص ١١٣٧.

[۲] . مجلسی، محمد باقر، بحار الأنوار، ج۷۴، ص ۱۷۳، بیروت، دار إحیاء التراث العربی، چ۲، ۱۴۰۳ق.‏

منبع : تسنیم.

آثار دنیوی دعا

 

 

اشاره:

دعا همانگونه که آثار اخروی دارد، آثار دنیوی نیز بر آن مترتب می شود. بسیاری از دعاهای مردم برای رفع حوائج دنیوی انجام می گیرد. در مقاله زیر به چند اثر دنیوی دعا اشاره شده است که از آحادیث معصومین (علیهم‌السلام) گرفته شده اند.

 

یکی از عباداتی که در قرآن و روایات مورد تأکید زیادی قرار گرفته، دعا است. اهمیت دعا آن‌قدر زیاد است که خدای متعال در کتاب آسمانی خود خطاب به پیامبر(صلی‌الله علیه و اله) می‌فرماید که به مردم بگوید: «اگر دعاى شما نباشد، پروردگارم هیچ اعتنایى به شما نمی‌کند».[۱] این عبادت با داشتن این مقدار اهمیت، طبیعتاً آثار معنوی و دنیوی زیادی دارد. برخی از آثار دنیوی آن به شرح زیر است:

 1. دفع بلاها: یکی از خصوصیات عالم دنیا، وجود بلاها و مصیبت‌های متعدد و مختلفی است که گریبان‌گیر موجودات آن می‌شود. یکی از راه‌های دفع این بلاها، دعا کردن است. لذا امام صادق(علیه‌السلام) می‌فرماید: «هر کس که از بلایی ترسید، و سپس دعا کرد، خدا آن بلا را از او دور می‌کند».[۲]
 2. زیاد شدن روزی: یکی دیگر از آثار دعا، زیاد شدن روزی است. پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و اله) در این‌باره می‌فرماید: «دعا، روزی را فراوان می‌کند».[۳]
 3. نجات از دشمن: در روایات مختلف آمده است؛ دعا مانند سلاحی بُرّنده و شمشیری کُشنده، انسان را از شرّ دشمن نگه داشته و او را از آسیب او نجات می‌دهد؛ مانند این‌که امام جعفر صادق(علیه‌السلام) به نقل از پدر بزرگوارش نقل می‌کند، رسول خدا فرمودند: «آیا شما را راهنمایى ننمایم به جنگ افزارى که شما را از دشمنانتان نجات داده و روزی‌هایتان را افزون گرداند؟» گفتند: بله. فرمود: «شب و روز پروردگارتان را بخوانید؛ زیرا به‌راستى که دعا، سلاح مؤمنان است».[۴]
 4. شفای دردها و بیماری‌ها: علاء بن کامل گوید: حضرت صادق(علیه‌السلام) به من فرمود: «بر تو باد به دعا؛ زیرا آن درمان هر دردى است».[۵]

 پی نوشت:

[۱]. فرقان، ۷۷.

[۲]. سید ابن طاوس، علی بن موسی، فلاح السائل و نجاح المسائل، ص ۲۹، بوستان کتاب، قم، چاپ اول، ۱۴۰۶ق.

[۳]. همان، ص ۲۸.

[۴]. ر.ک: همان.

[۵]. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق و مصحح: غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ‏۲، ص ۴۷۰، دار الکتب الإسلامیه، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.

منبع: اسلام کوئیست

زکات و اثرات در زندگی و رفع فقر و گشایش امور در جامعه

چکیده

زکات که یکی از فروعات دین اسلام می باشد، احکام و مسایل فراوانی دارد که بر یکایک مسلمانان لازم است در احیا و اقامه احکام آن بکوشند.زکات سومین رکن اسلام است که شخص را پس از اقرار به یگانگی خدا و به جا آوردن نماز در زمره امت اسلام قرار می دهد. خداوند می فرماید:«فان تابوا واقاموا الصلوه واتوا الزکوه فاخوانکم فی الدین» (توبه/ ۱۱) (پس اگر توبه کردند و نماز بجا آوردند و زکات دادند، برادران دینی شما هستند».

 

 دین اسلام نیز کامل ترین و برترین دین الهی است که برنامه ای کامل برای زندگی مادی و معنوی انسان ارایه نموده و در تمام امور، دستورات دقیق، و حکیمانه ای مطرح ساخته است،

با دقت در احکام و مسایل شرعی و برنامه های جامع دین اسلام، به این نکته مهم پی می بریم که دین اسلام، تنها یک قسمت از زندگی انسان یا یک جنبه از نیازهای او را مورد توجه قرار نداده، بلکه با عنایت به نیازهای مختلف آدمی در طول زندگی، احکام گسترده ای را برای او وضع کرده است.

زکات نیز که یکی از فروعات دین اسلام می باشد، احکام و مسایل فراوانی دارد که بر یکایک مسلمانان لازم است در احیا و اقامه احکام آن بکوشند. کسانی هم که حکم وجوب زکات به آنها تعلق می گیرد، باید احکام آن را درست و دقیق بیاموزند، چرا که اگر به احکام اقتصادی اسلام (به خصوص در مورد زکات و خمس) توجه کرده و بدان عمل کنیم، آثار مثبت آن ها به زودی در زندگی ما آشکار گشته و عواقب و نتایج ناشی از عدم اهتمام به این فریضه های اسلامی، از جامعه دینی ما دور خواهد شد.در اسلام برای هر چیزی زکات مخصوصی معرفی شده مثلا :

 1. زکات علم و دانش، نشر و یاد دادن آن به دیگران و تلاش برای عمل به آن است.
 2. زکات زیبایی، حفظ عفت و آلوده نکردن خود به گناه است.
 3. زکات سلامتی بدن، کوشش در عبادت پروردگار و روزه گرفتن است.
 4. زکات قدرت، رعایت انصاف نسبت به دیگران است.
 5. زکات توانگری و دارایی، نیکی به همسایگان و صله رحم است.
 6. زکات شجاعت، جهاد در راه خدا است.

زکات در لغت و قرآن، به معنای «طهارت، پاکیزگی، رشد و نموّ» به کار رفته است. به نقل دانشمند بزرگ شیعه، شیخ حمدحسن نجفی  (صاحب کتاب ارزشمند جواهرالکلام) : «زکات عبارت است از خارج کردن قسمتی از دارایی تا بقیه آن با برکات خداوند رشد کند ( و زیاد شود) و درجات صاحبش را بالا برد و مال را از حرام و صاحب آن را از صفات ناپسند، پاک گرداند». ۱

اسلام اهمیت زیادی به زکات و پرداخت آن داده است تا جایی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) سوگند یاد کرد که: جز مشرک کسی در مورد پرداخت زکات خیانت نمی کند۲ و نیز فرمود: یا علی، ده گروه از امت من کافر می شوند؛ یکی از آن ها کسانی اند که زکات نمی پردازند.  همچنین آن حضرت در جایی دیگر فرمودند : ای مردم! زکات اموال خود را بپردازید که هر کس زکات نپردازد، برای او نه نمازی است و نه حجی و نه جهادی. ۳

قانون زکات تنها نه جنس را دربرمی گیرد:گندم، جو، خرما، کشمش، شتر، گاو، گوسفند، طلا، نقره.

اثرات زکات در رفع فقر

اسلام به فقر به دیده امتحان وفاداری انسان به خالق خود و یک مصیبت ترسناک می نگرد. فقر و بینوایی از معضلات جهانی است که کشورهای جهان خصوصا کشورهای جهان سوم از مظاهر و پیامدهای منفی آن در امان نیستند . برای رفع این معضل علاوه بر ضرورت برنامه ریزی های اقتصادی، طرح های اشتغال و برنامه ریزی های دیگری آموزه های اسلام، با وضع مقرراتی بر اموال صاحبان ثروت، راهکاری در این خصوص اندیشده است صاحبان مال در حقیقت مالک بخشی از اموال خود نیستند . آنچه به عنوان خمس و زکات در احکام فقهی مطرح هستند، در این قالب قرار می گیرند . زکات بر این فلسفه روشن اسلامی مبتنی است که مالک واقعی ثروت خداست و این که مالکیت صرفا به انسانها سپرده شده است تا از آن ثروتی که به دست آورده اند استفاده کنند. زکات به دلیل ماهیت ثابت و همیشگی خود به حکومت اجازه می دهد تا نوعی راهبرد دراز مدت را در مقابله با فقر بنا نهد. در مصرف زکات، اولویت باید به فقرای همان منطقه ای داده شود که از آنجا زکات جمع آوری شده است. این حکم احساس مطلوبی از همبستگی بین فقرا و ثروتمندان آن ناحیه ایجاد می کند. زکات بر خلاف مالیات، بین افرادی که زکات را می پردازند و آنهایی که آن را جمع آوری و توزیع می کنند اختلاف ایجاد نمی کند و با پایین ترین هزینه جمع آوری می شود. حتی در مورد جمع آوری قانونی آن، اکثر عاملان، کار خود را داوطلبانه انجام می دهند. چون زکات به طور سالانه از سرمایه برداشت می شود باعث تشویق سرمایه گذاری می شود; در غیراین صورت سرمایه بتدریج با کم کردن زکات از بین می رود. بنابراین وقتی زکات به درستی جمع آوری و در بین مستحقان واقعی آن توزیع شود به کاهش و حذف فقر در آن جامعه منجر می شود.

آثار پرداخت زکات

نماز و زکات، دارای نقش مؤثر و ارتباطی محکم در شکل دادن به اجتماع پیشرفته اسلامی هستند و بی توجهی به هر یک از آن ها، به ایمان و اعتقادات افراد و محتوای اسلامی جامعه و سیر تکاملی آن، آسیب جدی وارد خواهد نمود.

«وَ الْمُقِیمِینَ الصَّلاهَ وَ الْمُؤْتُونَ الزَّکاهَ وَ الْمُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الآخِرِ أُولئِکَ سَنُؤْتِیهِمْ أَجْراً عَظِیماً»  (نساء،۱۶۲).

به کسانی که نماز را به پا می دارند و زکات می دهند و ایمان به خدای بزرگ و قیامت دارند، پاداشی بزرگ عطا خواهیم نمود.

برخی از آثار پرداخت زکات در زندگی اجتماعی:

       ۱ . درمان بخل

       ۲. تأثیر در نسل آینده و جامعه فردا

 1. نشانه بی نقص بودن و کمال اسلام و ایمان
 2. دفع بلا از امت
 3. زکات بیمه کردن مال است
 4. آزمایش مردم
 5. زکات کلید برکت و زیاد شدن رزق
 6. کم شدن مفاسد اجتماعى
 7. پرداخت کننده زکات محبوب ترین فرد نزد خداوند
 8. ایجاد اشتغال
 9. زکات وسیله تقرب به خداوند
 10. وسیله اقتدار امت اسلام
 11. راه رسیدن به رحمت های خاص الهی
 1. سبب قبولی نماز
 2. وسیله باز شدن گره ها
 3. پس انداز مطمئن
 4. مایه فرو نشاندن غضب الهی و کفاره گناهان
 5. سبب زندگی شیرین
 6. ورود به باغ های الهی
 7. خواب راحت
 8. سبب گشایش برای مردگان
 9. شرط حلال شدن روزی
 10. سبب استجابت دعا

و …

 آثار نپرداختن زکات و موانع ترویج آن

 1. تلف شدن اموال
 2. مرگ چهارپایان
 3. اتلاف دو برابر
 4. محروم شدن از رحمت
 5. هزینه شدن اضطراری مال در راه اشرار
 6. اخراج از مسجد
 7. هزینه شدن مال در راه گناه
 1. علامت نفاق
 2. کمبود و قحطی
 3. قبول نشدن نماز و عبادات
 4. محروم شدن از تولیت و تعمیر مراکز دینی
 5. همردیف رباخواران
 6. بی برکتی
 7. شرک، علت نپرداختن زکات
 8. گسترش فقر

متأسفانه در جامعه موانعی وجود دارد که از ترویج زکات این امر مقدس جلوگیری می کند. گاه اهمیت و جایگاه زکات در شرع مقدس اسلام، برای فرد ناشناخته است؛ یعنی نمی داند زکات هم ردیف نماز و از واجبات است که بر آن بسیار تأکید شده است همچنین بخل در آدمی، وی را از پرداخت زکات باز می دارد. وقتی در جامعه اسلامی، به یکی از واجبات یا ارزش های الهی عمل نشود یا تعداد کمی بدان عمل کنند، کم کم آن امر واجب یا ارزش موردنظر، فراموش می شود و مردم از آن غافل می شوند.

اما چه کنیم که زکات جایگاه واقعی خود را در جامعه پیدا کند؟

مسلمان باید زکات و دیگر انفاق های مالی را، مانند نماز و روزه، تکلیفی الهی بداند که انجام دادن آن واجب است و همان گونه که به دیگر واجبات دین عمل می کند، در عمل به تکالیف مالی نیز کوتاهی نکند و آن را وظیفه شرعی خود بداند. دولت اسلامی نیز در اجرای احکام نورانی اسلام، نقش مهمی دارد و می تواند با اقدام هایی حمایت گرانه، به ترویج فرهنگ زکات در جامعه یاری رساند. نقش حوزه های علمیه بسیار پر رنگ است. حوزه های علمیه و روحانیان باید توجه داشته باشند همان گونه که به بیان مسائل نماز و روزه می پردازند، در مورد مسائل زکات نیز به مردم آگاهی دهند تا این تکلیف شرعی هم در جامعه رواج یابد. شاید مهمترین سازمان آموزش و پرورش باشد تا از همان ابتدا مسایل مربوط به زکات را به فرزندانمان آموزش دهد. آموزش و پرورش می تواند با عضویت در ستاد جمع آوری زکات، گنجاندن موضوع زکات در کتاب های دینی، استفاده از زکات برای اداره دانش آموزان نیازمند یا مصرف آن در ساخت وساز مدارس و نمازخانه ها و… به ترویج این فرهنگ کمک کند.

به امید ترویج فرهنگ پرداخت حقوق مالی در میان افراد اجتماع

پی نوشتها

    ۱. جواهر الکلام، ج ۱۵، ص ۳؛ دارالکتب الاسلامیه، ایران.

    ۲. بحار، ج ۹۶، ص ۲۹.

    ۳. مستدرک، ج ۱، ص ۵۰۷.

منبع: شیرازه پایگاه تحلیلی خبری.

برگزاری جشن و مراسم عروسی، در چه ایامی مناسب نیست؟

اولین و مهمترین قدم در برنامه‌ریزی عروسی، تعیین تاریخ عروسی است. برای تصمیم‌گیری در باره تاریخ این مراسم مهم،‌ نکاتی را باید مد نظر داشته باشید. مثلا در چه روز و یا در چه ماهی مراسم برگزار شود خوب است و مسائلی از این قبیل.

روزهای خوب در ماه‌های قمری برای مراسم عروسی

یکی از مسایلی که در سخنان ائمه ی معصومین(علیهم السلام) آمده انجام کارها به تناسب خود، در روزهای به خصوصی که در آن روزها، تاثیر فراوان بر تداوم و برکت آن کار وجود دارد. دختر و پسر دم بخت، برای آن که از نعمت ازدواج مناسب برخوردار گردند، باید اصولی را رعایت کنند، که یکی از آن موارد، انتخاب روز شایسته برای امر ازدواج است.

انجام کارهای خیر در روزهای ماه قمری

در این جا به سخنان گوهر بار ائمه(علیهم السلام)، تنها در مورد روزهایی که ازدواج و اسباب‌کشی خوب دانسته شده است، بسنده می کنیم تا انشاء الله ضمن رعایت این نکات و مسایل دیگر، زندگی خوبی را داشته باشید. روزهایی که برای رفتن به خواستگاری یا پذیرفتن خواستگار و ازدواج کردن، خوب است عبارت اند از: روزهای سوم و ششم و هفتم و هشتم و دوازدهم و چهاردهم و پانزدهم و بیست و هفتم و بیست و نهم هر ماه.

در روایت دیگری در مورد روزهایی که آغاز هر کاری مبارک است، این گونه بیان کرده‌اند: از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است که در روزهای یکم، دوم، ششم، هفتم، نهم، چهاردهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم،‌ بیست و دوم، بیست و سوم، بیست و هفتم، بیست و هشتم و بیست و نهم هر ماه قمری، آغاز هر کاری مبارک است.

جایگاه روزهای قمر در عقرب در انجام کارها

شایسته است بنا به سفارش و دستورات دینی، در ساعات قمر در عقرب -که جدولش در اینترنت یا تقویم‌های نجومی موجود است- از انجام کارهای اساسی نظیر انعقاد نطفه، عقد ازدواج، افتتاح کار و کسب، اسباب‌کشی، تعیین و تغییر نام و گذاشتن سنگ بنا و کلاً انجام هر یک از کارهای اساسی پرهیز کنیم.

البته ذکر این حدیث گرانقدر در این جا موجب هدایت و باعث آرامش است که راه‌هایی برای بر حذر بودن از نحوست ایام نیز وجود دارد. راه حلّی که اهل بیت(علیهم السلام) برای این امر ارائه نموده‌اند، صدقه دادن است. روایات فراوانی از حضرات معصومین(علیهم السلام) وارد شده که نحوست ایام، با صدقه دادن برطرف می شود. «عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ(علیه السلام):مَنْ تَصَدَّقَ بِصَدَقَهٍ إِذَا أَصْبَحَ دَفَعَ اللَّهُ عَنْهُ نَحْسَ ذَلِکَ الْیوْم‏.» هر کس صبح صدقه دهد، خدا نحوست آن روز را از دفع می کند.

شرافت و نحوست برخی روزها در ایام هفته

شنبه: در روایتی از امام رضا(علیه السلام) از پدرانش درباره شنبه تا پنجشنبه از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده است که از خدا برای امتش چنین درخواستی کرد: «الهم بارک لأمتی فی بکورها یوم سبتها و خمیسها؛ خدایا! در صبحگاهان امت من در روز شنبه و پنج‌شنبه برکت قرار ده».

چهارشنبه: امام رضا(علیه السلام) به روایت از پدرانش فرمود: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده است: آخرین چهارشنبه هر ماه، همواره روز نامبارکی است. قابل ذکر است بر مبنای روایاتی که درباره صدقه و آثار آن آمده است، استعداد نحس و ناخوشایندی که درباره روز چهارشنبه ذکر شده با صدقه، دفع می‌شود.

پاداش مضاعف در روز جمعه: هاشم بن حکم از امام صادق(علیه السلام) درباره مردی پرسید که قصد دارد کار خیری مانند صدقه یا صوم (روزه) و این‌گونه امور انجام دهد؟ آن حضرت فرمود: خوب است آن عمل را در روز جمعه انجام دهد، زیرا پاداش عمل در روز جمعه، چند برابر است.

ضمناً مراسم ازدواج را در ایام مبارک و چه بهتر که در روزهای تولد معصومین(علیهم السلام) انجام دهید و نیت خود را در ازدواج خالص کنید. خوب است هنگام عقد، به قمر در عقرب دقت کنید.

نکتۀ پایانی: نکاتی که بیان شد، صرفاً برای رعایت فضیلت بیشتر بود که رعایت آن دارای نکات مثبت است، اما اگر به خاطر مشکلاتی نمی‌توانید این مسایل را رعایت کنید، به خودتان سخت نگیرید و با دادن صدقه، مشکلات احتمالی را دفع کنید تا مبادا دچار وسواس شوید.

آیا عروسی گرفتن در روزهای اول هفته مثلا شنبه یا یکشنبه مشکلی دارد؟

یکی از مسایلی که در سخنان ائمه ی معصومین(علیهم السلام) آمده، انجام کارها به تناسب خود، در روزهای به خصوصی که در آن روزها، تاثیر فراوان بر تداوم و برکت آن کار وجود دارد.

از آنجایی که موضوع سوال فوق، مربوط به ازدواج است، از سخنان گوهر بار ائمه(علیهم السلام)، تنها در مورد روزهایی که خواستگاری و ازدواج خوب دانسته شده است، بسنده می کنیم تا انشاء الله ضمن رعایت این نکات و مسایل دیگر، زندگی خوبی را داشته باشید.

یادآوری این نکته لازم است که منظور از روزها، روزهای قمری است نه شمسی و شما با روزهای قمری، برای خواستگاری و ازدواج برنامه ریزی خواهید کرد.

روزهایی که برای رفتن به خواستگاری یا پذیرفتن خواستگار و ازدواج کردن، خوب است عبارت اند از: روزهای سوم و ششم و هفتم و هشتم و دوازدهم و چهاردهم و پانزدهم و بیست و هفتم و بیست و نهم هر ماه.

به صورت خلاصه باید گفت: دختر و پسر دم بخت، برای آن که از نعمت ازدواج مناسب برخوردار گردند، باید اصولی را رعایت کنند، که یکی از آن موارد، انتخاب روز شایسته برای أمر ازدواج است.

همچنین عقد و انجام هر یک از کارهای اساسی در روزهای قمر در عقرب، هم از نظر دینی و هم از نظر منجمین، توصیه نمی‌شود! پس خوب است هنگام عقد، قمر در عقرب نباشد.

از امیرالمؤمنین(علیه السلام) منقول است که روز جمعه، براى خواستگارى و نکاح، خوب است.

مراسم ازدواج را در ایام مبارک و چه بهتر که در روزهای تولد معصومین(علیهم السلام) انجام دهید و نیت خود را در ازدواج خالص کنید. خوب است هنگام عقد، قمر در عقرب نباشد.

و در آخر، رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:

هر کس بر خدا توکل کند و هیچ گاه ملاحظه سعادت و نحوست روزها را ننماید، خداوند او را یاری خواهد نموده و عهده‌دار او خواهد شد به ویژه این که صدقه نیز بپردازد زیرا صدقه، نحوست را از بین می برد.

اما ازدواج روز شنبه یا یکشنبه، مشکلی ندارد، ولی در روایات، روز شروع کارها را برای شروع خوب، یک شنبه و چهارشنبه می دانند.

منبع: آسمونی با تغییر