تنوع در زندگی

نوشته‌ها

اتاق دوست داشتنى من

اتاق کودک در هر آپارتمان، تنها جایى است که کودکان در آن، احساس لذت و شادابى می‌کنند، اما نوع چیدمان وسایل و لوزام، تاثیر زیادى در ظاهر اتاق کودک دارد. این هفته، وسایل مورد نیاز اتاق کودک را معرفى مى کنیم:

صندلى متحرک

وجود یک صندلى ننویى یا هر صندلى راحت دیگر در اتاق کودک ضرورى است. به پشتى پشت و کف و دسته هاى این صندلى چوبى نگاه کنید و ببینید که چقدر با رنگ و دیگر وسایل اتاق همخوانى دارد، شما حتى مى توانید رنگ صندلى را با توجه به رنگ دیگر مبلمان و لوازم دکورى اتاق تغییر دهید.

بالشتک‌ها

متکا و بالشت ها با اشکال و پارچه هاى رنگى و طرح دار متفاوت، مى تواند به فضاى اتاق رنگ و روح بیشترى دهد. زمانى که کودک مى خواهد بخوابد، دقت داشته باشید که بالشت هاى اضافى را از روى تخت بردارید و روى صندلى یا جاى دیگرى بگذارید.

تور بالاى تخت و انواع مدلهاى تاجى و الماسى مخصوص سر تور

شما مى توانید با خلاقیت خود، براى قسمت بالاى تور روى تخت، یک وسیله دکورى زیبا درست کنید و ظاهرى زیبا و جذاب براى تخت کودک به وجود آورید. شما مى توانید این وسیله دکورى را با افزایش سن کودک تغییر دهید.

سبدهاى مخصوص نگهدارى وسایل اتاق کودک

سبدهاى حصیرى و روکش دار اتاق کودک، بسیار زیبا به نظر مى رسد و وسیله مناسبى براى نگهدارى برخى لوازم اتاق کودک چون اسباب بازى، پارچه و لباسهاى اضافى هستند و براى دکور اتاق بسیار زیبا هستند.

نقاشى هاى دیوارى

تصویر درخت و فضاى سبز کشیده شده بر روى دیوار اتاق کودک، می تواند ظاهر بسیار شاد و زیبایى را به اتاق کودک دهد.

طراحى و برنامه ریزى قبلى

زمانى که دکور اتاق نوزاد خود را طراحى مى کنید، سعى کنید آینده کودک را نیز در نظر بگیرید؛ یعنى اتاق او را طورى طراحى کنید که لازم نباشد وسایل چوبى، رنگ دیوار و پرده ها و کفپوش کودک را زمانى که بزرگتر شد عوض کنید و کودک حداقل تا دوره نوجوانى بتواند با همان وسایل اتاق خود زندگى کند و وسایل براى سن او جذاب باشد. مثلا در یک اتاق رنگ زرد و ملایم دیوار، پرده هاى آبى و لوازم چوبى، طورى انتخاب شوند که هم براى اتاق یک کودک و هم یک نوجوان مناسب باشد.

قفسه و کمد اتاق کودک

قفسه و کمد اتاق را به گونه اى طراحى کنید تا هم براى اتاق یک کودک مناسب باشد و هم براى اتاق یک نوجوان یا جوان تا بتواند سالها مورد استفاده قرار گیرد. شما اگر آنقدر توان مالى ندارید که یک کمد نو بخرید، می توانید کمدهاى سالم دست دومى را تهیه کنید و با رنگ آمیزى و تعمیر آن، ظاهرى تازه به کمد دهید.

جعبه هاى تزئینى

شما مى توانید از جعبه هاى بدون در مدل جدید، در اتاق کودک خود، هم براى تزئین دکور اتاق و هم نگهدارى لوازمى که زیاد مورد استفاده قرار مى گیرند و باید دم دست باشند کمک بگیرید. مثلا در اتاق نوزاد مى توانید از این جعبه ها براى نگهدارى انواع کهنه، پوشک و لباس نوزاد یا انواع کرمها و پودر و داروى کودک و حتى لوازم التحریر کودک و کتابهاى خود کمک بگیرند.

لوستر

استفاده از لوستر یا چراغ خواب هاى تزئینى را به خصوص در اتاق خواب دخترها فراموش نکنید. شما مى توانید یک لوستر مناسب تهیه کنید یا در صورت کمبود توانایى مالى، مى توانید یک لوستر دست دومى را که قابل رنگ آمیزى و نو شدن مجدد باشد خریدارى کنید. معمولاً دخترها لوسترهاى تزئینى و چراغ خواب را دوست دارند.

تابلوها و کارهاى هنرى

تابلوهاى نقاشى و کاردستى هاى دیوارى کودکان، مى تواند ظاهر زیبایى به اتاق یک نوزاد یا کودک دهد. البته با استفاده از میخ و پیچ هاى زیاد محکم تابلوها را به دیوار بچسبانید تا در اثر ضربه یا تکان از روى دیوار نیافتند.

منبع: پایگاه  مهد کودک  و آمادگى پارسانا(با تغییراتی در متن)