انتظارات واقعی

نوشته‌ها

چگونه رابطه سالم داشته باشیم و ازدواجی موفق؟

زن و شوهر، هر دو برای پرورش دادن رابطه شان متعهد هستند. جامعه شناسان و روانشناسان مختلفی در بررسی ازدواج‌های سالم، ویژگی‌ها و مهارت‎‌هایی را برای کسانی که می‌توانند روابطی موفق و رضایت‌بخش داشته باشند، مشخص کردند.
هم زن و هم شوهر، برای پرورش دادن رابطه‌شان، حفظ جریان آرام امور خانه و کار کردن برای رسیدن به اهداف مشترک، متعهد هستند. این که تنها یکی از دو همسر، بار این مسئولیت‌ها را به دوش بکشد، باعث ایجاد نارضایی می‌شود. جامعه شناسان و روانشناسان مختلفی در بررسی ازدواج‌های سالم، ویژگی‌ها و مهارت‎‌هایی را برای کسانی که می‌توانند روابطی موفق و رضایت بخش داشته باشند، مشخص کردند.

این افراد:
• فلسفه‌ای سالم از زندگی با ایده‌آل‌های مشخص دارند.
• دوستی، احترام، عشق بین آنها هر روز بیشتر می‌شود.
• علایق و فعالیت‌های مشترک زیادی دارند.
• از همراهی یکدیگر، لذت می‌برند.
• اعتمادپذیر هستند و می‌توانند اعتماد کنند، صادق و در عین حال موقعیت‌شناس هستند.
• به یکدیگر وابسته‌اند.

ازدواج سالم و پایدار چه ویژگی‎‌هایی دارد؟

• از موفقیت‌های همدیگر، احساس غرور کرده و همدیگر را از ته دل، تحسین می‌کنند.
• به کار یکدیگر علاقمند بوده و به آن احترام می‌گذارند.
• در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت می‌کنند.
• سعی می‌کنند کارهای خسته کننده و یکنواختی مثل کارهای خانه را با هم تقسیم کرده و آن را برای هم جذاب کنند.
• امید و آرزوهایی واقع‌بینانه مرتبط با اهدافی قابل دستیابی دارند.
• مسئولیت تصمیمات و رفتارهای خود را می‌پذیرند.
• اگر لازمه رسیدن به اهدافشان ادامه تحصیل است، صبورانه ازدواجشان را برای این منظور عقب می‌اندازند.
• مشکلات را چالش‎‌هایی می‌بینند که باید بر آن فائق آیند.
• قبل از تصمیم‌گیری نهایی برای انتخاب همسر، حداقل سه مورد دیگر را نیز بررسی و به طرق غیرمخرب برهم خوردن روابط را تجربه کرده‌اند.
• می‌توانند با وضعیت مالی موجود خود زندگی کنند.
• از ضعف‌های خود مطلع بوده و برای تغییر تلاش موثر نشان می‌دهند.
• از انتقاد به طور هوشمندانه‌ای استفاده می‌کنند اما تعادل را این طور برقرار می‌کنند که تحسین‌ها بیشتر از انتقادات باشد.
• انسان‌های «واقعی» هستند و سعی نمی‌کنند نقش بازی کنند و ادای دیگران را در بیاورند.
• می‌دانند که روابط رو به رشد به افراد کمک می‌کند به خود مطمئن تر شوند.
• در فعالیت‌های سالم فیزیکی شرکت می‌کنند؛ خوب غذا می‌خورند، ورزش می‌کنند و به اندازه کافی می‌خوابند.
• کمتر از طعنه و کنایه استفاده می‌کنند، کمتر غر می‌زنند و شکایت می‌کنند.
• از حرف زدن و گوش دادن به هم لذت می‌برند، حتی اگر در مورد موضوعاتی باشد که با هم اختلاف نظر دارند.
• عشق‌شان جنون آمیز و عجله‌ای نیست (بیش از ۶۰ درصد از طلاق‌های زودهنگام، به علت ازدواج عجله‌ای است که در آن زوج بسیار جوان بوده، آشنایی زیادی با هم نداشته و مدت زمان نامزدی کوتاه بوده است).
• همدل هستند و برای برآوردن نیازهای همدیگر تلاش می‌کنند.
• با هم فرار نکرده‌اند (۸۰ درصد زوج‎‌هایی که با هم فرار می‌کنند، طلاق می‌گیرند).
• به همان اندازه که دوست دارند در رابطه دریافت کننده باشند، دهنده هستند.
• از دوران نامزدی خود برای آشنایی کامل و رشد هرچه بیشتر عشقشان استفاده می‌کنند.
• زوج موفق سعی نمی‌کنند بیش از حد به اشتباهات گذشته بپردازند، نگاهشان به آینده است تا چنین مواردی دیگر پیش نیاید.
• به دقت مشکلات و مسائلی که برایشان پیش می‌آید را بررسی می‌کنند، معایب و مزایای همه انتخاب‌ها را در نظر می‌گیرند.
• با احترام و محبت ازدواج می‌کنند نه از روی دلسوزی.
• خانواده‌های همدیگر را با وجود اشکالاتشان، دوست دارند.
• در طول دوران نامزدی در مورد مسائل مختلف جنسی بحث می‌کنند.
• از شوخی و شوخ طبعی به صورتی درست و غیرمخرب استفاده می‌کنند.
• از میزان محبت ارائه شده در رابطه‌شان راضی هستند.
• سعی می‌کنند خصوصیات اخلاقی که برای همسرشان آزاردهنده است را تغییر داده و اصلاح کنند.
• سعی نمی‌کنند بیش از حد به اشتباهات گذشته بپردازند، نگاهشان به آینده است تا چنین مواردی دیگر پیش نیاید.
• قدرت بخشیدن دارند وی از طرف همسرشان نیز بخشوده می‌شوند.

ده شاخص برای ازدواج سالم
یک ازدواج سالم و مستحکم به بخت و اقبال یا عشق مربوط نیست، بلکه نیاز به تلاش و سازگاری دارد. برخی از عواملی که در یک ارتباط سالم نقش دارند، ثابت هستند، یعنی چیزهایی که شما نمی‌توانید آنها را تغییر دهید. اما عوامل دیگری هستند که می‌توانید با کار کردن بر روی آنها رابطه تان را بهبود بخشید. شناختن این عوامل برای هر کسی که قصد ازدواج دارد، مهم است.

این عوامل در این ۱۰ شاخص ازدواج فهرست شده اند:
۱- برقراری ارتباط درست: زوج‌های خوشبخت با یکدیگر صحبت می‌کنند و به حرف یکدیگر گوش می‌دهند. این زوج‌ها می‌دانند که عوامل بیرونی که باعث حواس پرتی می‌شوند یا روی عواطف فرد اثر می‌گذارند، مانع ارتباط درست می‌شوند و راه‎‌هایی را پیدا می‌کنند تا هنگامی که خودشان و همسرشان آماده هستند، بر این عوامل غلبه کنند.

۲- برخورد با تعارض‌ها و اختلافات به شیوه مثبت: پرهیز از بیان اختلافات و تعارض‌ها عامل شماره یک طلاق است. روابط مستحکم زن و مرد به توانایی آنها بر غلبه بر این اختلافات به شیوه‌ای مثبت بستگی دارد.

۳- داشتن انتظارات واقعی: هنگامی که دو نفر برای اولین بار دیدار می‌کنند، حداکثر تلاش شان را می‌کنند تا خطاهای شان را بپوشانند. این شیوه‌ای عادی است، اما زن و شوهر باید بدانند با گذشت زمان، خود “واقعی” شخص بروز خواهدکرد. روابط بین دو فرد در طول زمان تکامل پیدا می‌کند، اما داشتن انتظارات غیرواقعی از همسر یا از رابطه با او، باعث ایجاد استرس غیرضروری می‌شود.

۴- توجه کردن به جزییات زندگی همسر: افرادی که ازدواج‌های پایداری دارند به خوبی همسرشان را می‌شناسند. آنها از وقایع عمده زندگی گذشته همسرشان خبر دارند و از چیزهای دلخواه و چیزهای مورد تنفر او، امیدها و نگرنی‌هایشان آگاهی دارند و این اطلاعات را با تغییرات دنیای همسرشان به روز می‌کنند.

۵- تجربه کردن واکنش‌های دوجانبه مثبت بیشتر نسبت به واکنش‌های منفی: برخی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند در ازدواج‌های موفق تعداد واکنش‌های مثبت ۵ برابر بیش از واکنش‌های منفی است. دادن پاسخ مثبت به خواسته همسر برای توجه کردن به او، چه سوالی داشته باشد، چه دست کمک به سوی شما دراز کند، چه تنها یک نگاه به شما باشد رابطه شما را مستحکم تر می‌کند.

۶- ایجاد اعتماد: اعتماد به تدریج ساخته می‌شود، اما برقراری روابط صادقانه و عمل کردن به وعده‌ها باعث تسریع ایجاد اعتماد می‌شود. افرادی که ازدواج‌های پایداری دارند به خوبی همسرشان را می‌شناسند. آنها از وقایع عمده زندگی گذشته همسرشان خبر دارند و از چیزهای دلخواه و چیزهای مورد تنفر او، امیدها و نگرانی هایشان آگاهی دارند و این اطلاعات را با تغییرات دنیای همسرشان به روز می‌کنند.

۷- گذراندن وقت با یکدیگر: داشتن تجربه‌های مشترک راه خوبی برای تقویت رابطه با همسرتان است. زوج‎‌هایی که به انجام کارهایی می‌پردازند که هر دو از آن لذت می‌برند یا وادار می‌شوند که کارهایی را با هم انجام دهند رابطه سالم تر و قوی تری دارند.

۸- ارزش‌های مشترک: زوج‎‌هایی که در شروع زندگی طیف گسترده‌ای از ارزش‌های مشترک دارند و در مورد چیزهای مهم زندگی توافق دارند، بخت بیشتری برای ایجاد رابطه مستحکم دارند.

۹- مسئولیت‌های مشترک: هم زن و هم شوهر برای پرورش دادن رابطه شان، حفظ جریان آرام امور خانه و کار کردن برای رسیدن به اهداف مشترک متعهد هستند. این که تنها یکی از دو همسر، بار این مسئولیت‌ها را به دوش بکشد، باعث ایجاد نارضایتی می‌شود.

۱۰- سازگاری با تغییر: افراد و رابطه‌ها در طول زمان دگرگون می‌شوند. باید انتظار این تغییرات را داشته باشید، نه اینکه از آنها بترسید. انتظارات افراد از رابطه دوجانبه ممکن است تغییر کند. همسران لازم است توانایی صحبت کردن در مورد این تغییرات و یافتن راه‎‌هایی برای سازگار شدن با آنها را داشته باشند.

منبع: ماهنامه پیام یاقوت؛ برترین‌ها

شش مهارت برای یک ازدواج موفق

خیلی شنیده‌ایم که می‌گویند پیش‌بینی فلان کار یا اتفاق، سخت است و به راحتی نمی‌شود آینده آن را دید. البته که در بسیاری از موارد همین طور است اما برخلاف تصور عده‌ای که ازدواج را هندوانه سربسته می‌دانند در ازدواج دست شما برای پیش‌بینی باز است؛ آن هم به وسیله بررسی نوع رفتار دو فرد پیش از ازدواج…

صاحب نظران معتقدند که یک شاخص ارزشمند که می‌توان بر اساس آن، آینده یک ازدواج را پیش‌بینی کرد، کیفیت رفتار افراد پیش از ازدواج است و تقویت شش عامل در زندگی مشترک که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

به زبان ساده‌تر، میزان آشنایی و تسلط افراد بر این عوامل، شاخص خوبی است که پیش‌بینی کنیم، زندگی مشترک افراد چقدر موفق خواهد بود.

مشاوران ازدواج می‌گویند فردی که می‌خواهد ازدواج کند، ابتدا باید شناخت کاملی از رفتارها و خصوصیت‌های اخلاقی فرد مورد نظرش داشته باشد و سپس در جلسات خواستگاری به بررسی این موارد بپردازد که آیا او و همسر آینده اش انتظارات واقع‌بینانه‌ای از مشکلات ازدواج دارند؟ آیا می‌توانند مشکلات و اختلاف نظرهایشان را بدون تعارض و تنشی جدی حل کنند؟ آیا شخصیت همسرش را می‌شناسد و احساس خوبی نسبت به شخصیت او دارد؟ توافق هایشان در زمینه‌های مختلف تا چه حد است؟ و در نهایت آیا می‌توانند در زندگی مشترک نقشی برابر ایفا کنند یا خیر؟ با بررسی این عوامل و یافتن پاسخی دقیق در این زمینه می‌تواند تا حدودی آینده ازدواج را پیش‌بینی کرد.

به طور کلی، رفتار دو نفر پیش از ازدواج، شاخص خوبی است برای این که پیش‌بینی کنیم که ازدواج آن‌ها موفق خواهد بود یا نه؟! محققان به این نتیجه رسیده اند که زوجین شاد و راضی که با طیب خاطر و رضایت زندگی مشترک خود را شروع می‌کنند، کسانی هستند که انتظارات واقع‌بینانه‌ای از مشکلات ازدواج دارند، خوب ارتباط برقرار می‌کنند، تعارض‌ها را به شکل مناسب حل می‌کنند، احساس خوبی از شخصیت همسر خود دارند، بر سر ارزش‌های اخلاقی و مذهبی با یکدیگر توافق دارند و نقشی برابر در ارتباط با هم ایفا می‌کنند.

توضیح هر کدام از این موارد به طور مجزا در ادامه بیان شده است.

۱ – داشتن انتظارات واقع‌بینانه از ازدواج

زوج‌های موفق با خوش‌باوری و ساده‌لوحی به سوی ازدواج گام برنمی‌دارند. آن‌ها مشکلات ازدواج را نادیده نمی‌گیرند و متوجه هستند که «زندگی»، همیشه ساده و بدون مشکل نخواهد بود و نیست. بیشتر زوج‌های موفق بر این نکته وقوف دارند که در صورتی زندگی خوشایندی خواهند داشت، که با هم برای این زندگی تلاش کنند.

۲ – آشنایی با مهارت‌های ارتباط سالم

توانایی ابراز و بیان به طور موثر، برای ازدواج موفق امری حیاتی است. مهارت‌های ارتباط مثبت از زمره مهم‌ترین مهارت‌های ارتباطی است که همسران می‌توانند آن را فرا گیرند و در بهبود آن تلاش کنند.
مشاوران ازدواج می‌گویند فردی که می‌خواهد ازدواج کند، ابتدا باید شناخت کاملی از رفتارها و خصوصیت‌های اخلاقی فرد مورد نظرش داشته باشد و سپس در جلسات خواستگاری به بررسی این موارد بپردازد که آیا او و همسر آینده اش انتظارات واقع‌بینانه‌ای از مشکلات ازدواج دارند؟

۳ – حل تعارض‌ها به شکل مناسب

نداشتن توافق در مورد برخی امور، در هر ارتباطی اجتناب ناپذیر است. همسران بی شک بر سر تمام امور با هم توافق ندارند، اما لازم است که بدانند و یا بیاموزند که چگونه با وجود تعارض‌ها با موفقیت کار کنند و اثربخش باشند. هر چند در نظر گرفتن اختلاف نظرها و تعارض‌ها و حل آن پیش از ازدواج به همسران شانس بیشتری برای زندگی شادتر خواهد داد.

۴ – داشتن احساس خوب از شخصیت همسر خود

بسیار مهم است که صادقانه و از صمیم قلب، فردی را که با او قصد ازدواج دارید، دوست بدارید. یا به عبارت دیگر، همسر شما باید همانند بهترین و صمیمی‌ترین دوست شما باشد. البته نه به این معنی که بعد از ازدواج دیگر به دوستان صمیمی نیازی ندارید، بلکه منظور این است که هر چه ویژگی‌های همسرتان بیشتر به گونه‌ای باشد که در جرگه دوستان صمیمی قرار گیرد، ارتباط موفق‌تر و شادتری خواهید داشت. دوست داشتن شخصیت همسر، عامل مهمی در ارتباط سالم است.

۵ – توافق بر سر ارزش‌های اخلاقی و مذهبی

همسران موفق، با داشتن باورهای مشترک، احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتری می‌کنند و معمولاً درباره ارزش‌ها و باورهای اخلاقی و مذهبی دارای توافق عام و کلی هستند. ارزش‌های مشترک، بنیان و پایه‌ای مهم برای بنای ارتباط همراه با مراقبت و پایداری است.

۶ – داشتن نقش برابر در ارتباط با یکدیگر

همسران موفق به یکدیگر اجازه می‌دهند تا علایق فردی و توانمندی‌های بالقوه خود را رشد دهند. برای آن‌ها مهم است که همسرشان همانی شود که می‌تواند باشد. آن‌ها یکدیگر را به داشتن روابط خویشاوندی و حفظ دوستی‌های قدیمی تشویق می‌کنند، چرا که این گونه روابط، زندگی را پربارتر می‌سازد و به آن غنا می‌دهد. همسران شاد می‌توانند رضایت را در تمام موقعیت‌ها درک کنند.

منبع: کلوب ازدواج تبیان