اضطراب امتحان

نوشته‌ها

مقایسه میزان اضطراب امتحان در دانشجویان ورزشکار و غیر ورزشکار دختر و پسر دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب

جهت مطالعه این مقاله، به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

تغذیه مناسب در زمان امتحانات

اضطراب امتحان، حالت تشویش، نگرانى و هیجان ناخوشایندى به وجود مى آورد که بیشتر دانش آموزان به آن دچار مى شوند. گاهى این اضطراب با سردرد، سرگیجه، دل درد، حالت تهوع، تپش قلب و تنگى نفس همراه است و دیگر هیچ اشتها و انگیزه اى براى غذا خوردن باقى نمى گذارد. اما نباید فراموش کرد که تغذیه مناسب تأثیر مستقیم بر عملکرد تحصیلى دانش آموزان دارد. رژیم هاى غذایى ناسالم و نادرست قابلیت فراگیری، تمرکز حواس و هوشیارى دانش آموزان را کم مى کند. تغذیه دانش آموزان مخصوصا در دوران امتحاناتشان باید موجب تقویت قدرت فکری، افزایش قدرت ایمنى بدن و آرامش اعصاب و روان شود.

۱- صبحانه(عنصر مهم روزهاى امتحان)

با تهیه صبحانه اى اشتهابرانگیز و خوش قیافه مى توان بر این بى میلى فایق آمد.

نان روغنى که یکى از نان هاى خوشمزه و انرژى زا است و خوردن مقدار کمى از آن، حداقل تا ۴۰ دقیقه، انرژى مورد نیاز بدن را کاملا تأمین مى کند.

– چند تکه نان روغنى به همراه پنیر و گردو

– یک لیوان شیر گرم به همراه دو قاشق عسل یا چند حلقه موز

– سیب و جوانه گندم که به تنهایى صبحانه کاملى است که براى جلوگیرى از

ایجاد حالت تهوع، بهتر است چند تکه نان و پنیر و گردو نیز در کنار آن مصرف شود.

– یک کاسه عدسى به همراه کمى کره یا سرشیر در آن

– خامه یا عسل به همراه کمى چاى یا یک لیوان شیر

– تخم مرغ را هم نباید فراموش کرد که منبع کاملى از پروتئین مورد نیاز بدن است.

بهتر است صبحانه سنگین آماده نکنیم چون حجم معده را افزایش مى دهد و احساس سنگینى و خواب آلودگى ایجاد مى کند.

۲- میان وعده

میان وعده ها نباید اشتهاى فرزندانمان را براى ناهار از بین ببرند بهترین این خوراکى ها عبارتند از:

انواع میوه، ساندویچ هاى کوچک مثل: نان و پنیر و گردو و و خشکبار و میوه هاى خشک

۳- ناهار

در زمان امتحانات بهتر است به علاقه غذایى بچه ها بیشتر از قبل بها داد و غذاهایى را تهیه کرد که آن ها دوست دارند و اگر غذایى برایشان لازم و مفید است و آن ها را دوست ندارند با تزئین و افزودن چاشنى ها غذا را دوست داشتنى کرد. این باعث مى شود بچه ها براى خوردن غذا انگیزه پیدا کنند و بر بى اشتهایى احتمالى حاصل از اضطراب ایام امتحانات غلبه کنند.

انواع غذاهاى دریایى مخصوصا ماهی، انتخاب بسیار خوبى براى ناهار زمان امتحانات است.

فسفر موجود در ماهى بهترین ماده مغذى براى مغز است.

غذاهاى سبزى دار، مثل خورش کرفس، قرمه سبزى و خوراک مرغ به همراه هویج، کلم و نخود فرنگى غذاهاى خوبى براى روزهاى امتحان هستند.

سالاد، سبزى خوردن و ماست و انواع دسرها هم براى تشویق بچه ها به غذا خوردن خوب هستند.

پس از صرف ناهار و کمى استراحت، بیشتر افراد نیاز به تجدید نیرو دارند این مسأله در بچه ها، مخصوصا در دوران برگزارى امتحانات نمود بیشتر دارد.

مغز به عنوان فرمانده بدن، هرچند ساعت یک بار نیاز به تجدید قوا دارد. این نیاز در زمانى که از مغز فعالیت بیشترى مى خواهیم جدى تر مى شود.

۴- عصرانه

یک عصرانه خوب مى تواند پاسخگوى این نیاز در ساعات بین ناهار و شام باشد. خوراکى هاى مفیدى چون انواع آجیل هاى شیرین و شور، انواع میوه، شیر با طعم هاى مختلف، انواع مغزها، نان و پنیر و گردو، کره و عسل، کیک ساده عصرانه به همراه چای، شیر یا آب میوه عصرانه خوبى مى توانند باشند.

۵- شام(مفید و مختصر)

اگر بنابه هر دلیل شام از برنامه غذایى خانواده حذف شده و یا معمولا شام بسیار سبکى صرف مى شود در زمان امتحانات این برنامه کمى باید تغییر کند. اگر بچه ها عصرانه کافى خورده و به شام بى میل باشند لازم نیست به آن ها اصرار کنیم چون معده سنگین باعث بدخوابى و مشکلات بعدى در سر جلسه امتحان مى شود، جگر، دل و قلوه، یک کاسه سوپ و غذاهایى از این دست، اگرچه کم حجم اند، اما مفید و مقوى اند.

رژیم هاى غذایى ناسالم و نادرست، قابلیت فراگیری، تمرکز حواس و هوشیارى دانش آموزان را کم مى کند.

 مریم  اولایی(مربى بهداشت)

منبع: روزنامه کیهان

والدین آرام باشند! «چهار اصل طلایى غلبه بر اضطراب امتحان»

برخى فکر مى‌کنند اضطراب امتحان، امرى غیر طبیعى و مانع یادگیرى است، اما اضطراب، در حد متعادل، قابل قبول و حتى ضرورى است.

کارشناسان مى‌گویند اگر دانش‌آموزان، امتحان را، ارزیابى نتیجه فعالیت یک ساله خود بدانند، راحت‌تر با این مسأله کنار مى‌آیند و اضطراب آنها تا این حد، طبیعى است، اما وقتى بیش از حد دچار اضطراب شوند، این امر مانع یادگیرى آنها مى‌شود.

گذشته از این، برخى والدین در ایام امتحانات فرزندان‌شان، بیشتر دچار استرس شده و آرامش خود را از دست مى‌دهند و این ناآرامى‌ها را به دانش‌آموزان نیز منتقل مى‌کنند.

۱ـ شب امتحان، زمان مرور است نه یادگیرى. افزایش علاقه و انگیزه دانش‌آموزان و یادگیرى مناسب مهارت‌هاى تحصیلى، دو عامل ضرورى براى بهتر درس خواندن دانش‌آموزان است.

در هر مطالعه‌اى براى امتحان، مراحل خاصى از سوى کارشناسان و مشاوران توصیه مى‌شود. دانش‌آموزان باید همه جزوات و تمرین‌هاى مربوط به دروس خود را به خوبى مطالعه کنند تا آمادگى لازم را در هنگام امتحان به دست آورند. آنان نباید تنها به جزوات معلمان بسنده کنند، بلکه بهتر است کتاب‌هاى درسى را نیز به روش مرور سریع مطالب جزوات بخوانند.

شب امتحان، زمان یادگیرى نیست و تنها باید به دوره کردن و مرور یادگیرى‌ها اختصاص یابد. بنابراین حل نمونه سؤالات امتحانى طراحى شده از سوى معلمان و طراحى نمونه سؤال از سوى دانش‌آموزان، براى تعمیق و بهبود یادگیرى بسیار مؤثر خواهد بود.

شیوه مطالعه را تغییر ندهید. دانش‌آموزان در ایام امتحانات، نباید تغییرى در روش‌هاى سابق مطالعه خود بدهند. درک و فهم سؤالات، تمرین و تکرار مطالب دروس و به عبارتى خواندن به شیوه «پس ختام» از شیوه‌هاى درس خواندن است. آن دسته از دانش‌آموزانى که تاکنون شیوه خاصى براى درس خواندن نداشته‌اند، مى‌توانند با پرسش و پاسخ از خود، به یادگیرى بهتر مطالب کمک کنند.

والدین آرام باشند! فضاى خانه باید در ایام امتحانات آرام باشد و نباید دانش‌آموزان را با تهدید و پرخاش وادار به درس خواندن کرد.

اولیاء باید در ایام امتحانات، فضاى خانه را شاد نگه دارند. آنان باید از مشاجره و برخوردهاى لفظى، به ویژه با فرزندان خوددارى کنند و دید و بازدیدهاى خود را به تعویق بیندازند.

توجه به توانایى‌هاى دانش‌آموزان به جاى نقاط ضعف آنها، در ایام امتحانات بسیار اهمیت دارد، بنابراین باید به توانایى‌هاى دانش‌آموزان تأکید بیشترى داشت و انتظارات را با توانایى دانش‌آموزان هماهنگ کرد.

هیچ گاه حق نداریم عملکرد فرزندان خود را با دیگران مقایسه کنیم، چرا که از نظر روان‌شناسى، باید میزان پیشرفت هر فرد را با توجه به عملکرد گذشته وى سنجید.

حذف ترس از شکست در دانش‌آموزان، ملاک قرار گرفتن نمره در امتحانات، دورى از به هم ریختگى و اغتشاش فکرى دانش‌آموزان، کنترل فشارهاى روحى و افزایش اعتماد به نفس دانش‌آموزان نیز از عوامل مهم و مؤثر در کاهش اضطراب دانش‌آموزان است.

تغذیه مناسب، یادگیرى را افزایش مى‌دهد. در این میان توصیه‌هاى دیگرى هم مانند جدا بودن فضاى درس خواندن با محل استراحت دانش‌آموزان، تشخیص زمان مناسب مطالعه با توجه به خصوصیات و عادات جسمى و روحى افراد، دورى از فعالیت بیش از حد و پشت سر هم، استراحت به موقع و… از سوى کارشناسان مطرح مى‌شود، اما نباید منکر تأثیر برنامه غذایى منظم در کنار برنامه درسى مناسب، بر سرعت و دقت یادگیرى دانش‌آموزان شد.

استفاده از نان، غلات، لبنیات، گوشت، تخم‌مرغ، میوه و سبزى، باید همواره مورد توجه قرار گیرد. صبحانه باید محتوى مواد قندى باشد و بر این اساس، توصیه مى‌شود از آب میوه، میوه، نان، پنیر، تخم‌مرغ، عسل یا مربا به عنوان صبحانه استفاده شود. دانش‌آموزان توجه داشته باشند که از شام سنگین و حاوى مواد نشاسته‌اى و برنج، نان، ماکارونى، سیب‌زمینى، گوشت، تخم‌مرغ، مرغ و… به میزان کمى استفاده کنند.

ماست، دوغ و چند برگ کاهو، دانش‌آموزان را براى داشتن خواب بهتر، کمک مى‌کند. ترکیباتى چون ید و استفاده دراز مدت از پروتئین، اسیدهاى چرب، امگا ۳، میگو و ماهى در تقویت یادگیرى مؤثر هستند، با توجه به احتمال افت قند در هنگام امتحانات یا زمان مطالعه، بهتر است دانش‌آموزان از خوردنى‌هاى حاوى قند در جلسه امتحان استفاده کنند.

کارشناسان معتقدند: یکى از راه‌هاى کاهش اضطراب شب امتحان، اطلاع والدین از وضع درسى دانش‌آموزان در طول سال تحصیلى است. آنان معتقدند باید والدین دانش‌آموزان، همواره از آخرین وضع تحصیلى فرزندان خود اطلاع داشته باشند تا بتوانند بستر مناسبى را براى تحصیل بهتر دانش‌آموزان و پیشگیرى از انباشته شدن مطالب درسى آنها فراهم کنند.

مریم وادى‌پور