ازدواج رسمی

نوشته‌ها

ازدواج سفید چیست؟

ازدواج، پدیده‌ای است که از دیرباز و از زمان پیدایش انسان بوده و تا امروز نیز ادامه داشته است. حالا بماند که در این دوره زمان، از یک طرف دیگر تمایلی برای ازدواج وجود ندارد و سن ازدواج در حال افزایش است و از طرف دیگر انواع و اقسام ازدواج‌ها به وجود آمده مثل «ازدواج موقت»، «ازدواج صوری»، و… و از طرفی میزان طلاق هم چه به صورت رسمی چه عاطفی افزایش پیدا کرده است.

منظور از «ازدواج سفید»، زندگی مشترک زن و مرد بدون ازداوج رسمی است. یعنی به گونه‌ای که زن و مرد بدون این که خطبه عقد یا صیغه بینشان جاری شود برای زندگی زیر یک سقف می‌روند. البته معمولا این اتفاق با آگاهی پدر و مادرها و خانواده هر دو طرف صورت می‌گیرد و آن دو مانند یک زن و شوهر با هم زندگی می‌کنند نه همخانه، دوستانه و… به علت این که جامعه ایران یک جامعه ایرانی-اسلامی است و چنین پدیده‌هایی در آن، به هیچ عنوان تعریف نشده به صورت مخفیانه انجام می‌شود. به همین منظور نیز آماری در خصوص تعداد این نوع ازدواج‌ها در دست نیست.

«ازدواج سفید» در کشورهای دیگر

آمارها نشان می‌دهد امروزه، زندگی بدون ازدواج، یکی از شیوه‌های رایج زندگی در غرب است. بیش از دوسوم زوج‌های آمریکایی پیش از ازدواج رسمی، مدتی را بدون ازدواج با یکدیگر زیر یک سقف می‌گذرانند. در سال ۱۹۹۴، حدود ۳/۷ میلیون زوج آمریکایی بدون ازدواج با یکدیگر زندگی می‌کردند و نزدیک به اواخر دهه ۱۹۹۰، حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصد زوج‌ها حداقل پیش از ازدواج رسمی، مدتی را بدون ازدواج با یکدیگر می‌گذراندند. این در حالی است که تا پیش از ۱۹۷۰، زندگی بدون ازدواج در ایالات متحده غیرقانونی بود. طبق آمار آمریکا، تعداد زوج‌های ازدواج‌ نکرده‌ای که با یکدیگر زندگی کرده‌اند، از ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۰ ده برابر شده و اکنون، زندگی بدون ازدواج، به مرحله‌ای عادی در روند آشنایی دو فرد تبدیل شده‌است.

دیگر کسی حاضر به امضای عقدنامه نیست

این طور که به نظر می‌رسد از جمله عواملی که می‌تواند جوان‌ها را به سمت این دست از ازدواج‌ها بکشاند مشکلات مالی، محک زدن رابطه، آشنایی بیشتر و نداشتن اعتقاد به ازدواج می‌توانند دلایل زندگی مشترک بدون ازدواج باشند. همچنین هزینه بالای اجاره یا خرید مسکن و نبود تناسب دخل و خرج که در این دوره و زمانه بسیار برجسته‌است، می‌تواند دلایل دیگری باشد که موجب می‌شود کسی حاضر به امضای عقدنامه نباشد و زندگی بدون ازدواج یا ازدواج از نوع سفیدش را ترجیح بدهند.

علل گرایش به ازدواج سفید

دلیل اصلی ظهور پدیده ازدواج سپید را، نبود مسئولیت‌پذیری حداقل در یک طرف از رابطه است. مسئولیت‌پذیری و ریسک‌، فاکتوری اساسی برای زندگی محسوب می‌شود؛ چرا که در چنین روابطی، افراد، مسئولیت عملکرد خود را بر عهده نمی‌گیرند. چنین عاملی می‌تواند در تداوم زندگی مشترک تاثیر بسیار زیادی داشته باشد این در حالیست که اکنون فضای ازدواج، مناسب نیست و افراد به علت مشکلاتی مانند مسائل اقتصادی تمایل به ازدواج و رفتن زیر یک سقف را ندارند.

تبعات ازدواج سفید

فرزندان حاصل از چنین ازدواجی، بیشترین لطمه را متحمل می‌شود، چرا که چنین ازدواجی ثبت نمی‌شود و سرنوشت آنان پس از تولد مشخص نیست. بارداری‌های ناخواسته و عوارض بهداشتی ناشی از سقط جنین غیرقانونی، از تبعات دیگر ازدواج سپبد است. چنین رابطه‌ای موجب کاهش فرزندآوری می‌شود، علاوه بر آن، سطح زندگی افراد تغییر می‌کند و خلاء روانی برای دختر را در پی دارد و ممکن است حتی شانس مادر شدن او را کاهش دهد و حتی به آسیب‌هایی مانند اعتیاد سوق پیدا کنند، این در حالیست که مردان، در صورت ترک چنین رابطه‌ای، کمتر آسیب می‌بینند.

در چنین ازدواج‌هایی، امکان دارد که یکی از طرفین هر لحظه نسبت به ادامه این رابطه اظهار بی‌میلی کند و این امر، موجب وارد شدن صدمات روحی قابل توجهی به طرف مقابل به ویژه زنان می‌شود چرا که آنان بر حسب طبیعت خود، دوست دارند روی فردی سرمایه‌گذاری عاطفی کنند که این فرد از ارزش لازم برخوردار باشد. از لحاظ جنبه حقوقی، ازدواج سفید از نظر قانونی جرم است. از نظر شرعی نیز گناه محسوب می‌شود و همواره فرد با نوعی ترس و نگرانی از عواقب چنین رابطه‌ای دست و پنجه نرم می‌کند. این در حالیست که اگر این روابط ثبت شود، امکان اثبات متعلق بودن فرزند به پدر وجود دارد.

این رابطه نه از سوی خانواده و نه نهادهای اجتماعی پذیرفته نمی‌شود. بنابراین می‌تواند آسیب‌های زیادی را به همراه داشته باشد. هر چند که ممکن است ارضای عاطفی و جنسی و سرنوشت یکسان اقتصادی به دنبال داشته باشد،‌ اما به محض آشکار شدن، مردم با آن مخالفت می‌کنند و حمایت‌های اجتماعی از زوجین برداشته می‌شود. چرا که این پیوند از نظر حقوقی و قانونی هیچ جایگاهی ندارد. در این شرایط به نظر می‌آید لازم است از سویی با فراهم کردن زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی و از سوی دیگر با فرهنگ‌سازی و تشویق جوانان به ازدواج دائم، از میزان تمایل آنان به روابطی مانند ازدواج سفید کاست و جامعه را از عوارض چنین پیوندهایی، مصون نگه داشت.

منبع: آسمونی

ازدواج سفید در خانه های مجردی!

سیلاب زندگی‌های مجردی، بنیان خانواده را نشانه گرفته است. امروز بسیاری از جوانان، دور از خانواده‌ها زندگی می‌کنند؛ بدون هیچ دلیل و مبنایی، صرفا برای لذت و تفریح بیشتر!

بر اساس آخرین آمارهای سازمان ثبت احوال تهران، ۳۰ درصد جوانان گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال کشور معادل ۱۲ میلیون نفر در کشور ازدواج نکرده‌اند و این در حالی است که ۳۰ درصد از جوانان، این روزها دور از محیط خانواده و در خانه‌های مجردی زندگی می‌کنند، اتفاقی که به خودی خود می‌تواند زاییده نابهنجاری‌های بسیاری باشد.
دگردیسی جامعه در سال‌های اخیر، تغییرات ساختار بسیاری به همراه داشت که به تبع آن، کارکردهای خانواده هم تغییرات بنیادی را تجربه کرد. یکی از مهمترین تغییرات اجتماعی سال‌های اخیر کشور ما، افزایش سن ازدواج بود؛ به این ترتیب که بر اساس آمارها، متوسط سن ازدواج با افزایش چشمگیر به سمت گردنه سی سالگی میل کرده است. افزایش سطح تحصیلات و گرایش به اشتغال در میان دختران در سال‌های اخیر و تغییرات فرهنگی، از جمله عواملی بود که باعث شد دختران در سنین زیر بیست سالگی به ازدواج و رفتن به خانه شوهر فکر نکنند و راه‌های جایگزینی مانند تحصیل و اشتغال را برای خود برگزینند، تحصیلات آکادمیک و در ادامه آن اشتغال، باعث شد دختران علاوه بر این که سال‌های دهه سوم زندگی را در دانشگاه‌ها و محیط‌های کاری می‌گذرانند، برای انتخاب همسر هم کفو و هم شان خود دچار مشکل شوند چون پسرهای هم سن و سال آنها به جای دانشگاه، راه بازار کار را در پیش گرفته بودند و این عدم تناسب مشکلات بسیاری را بر سر راه همسرگزینی دختران جوان تحصیلکرده و شاغل ایجاد کرد.

افزایش موارد ازدواج سفید در کشور، پیامدهای گسترده‌ای را به دنبال دارد که مهمترینش، آسیب‌هایی است که به بنیان خانواده ایرانی و ازدواج‌های رسمی وارد می‌کند.

در این میان، مشکلات اقتصادی که سال ۹۱ و پس از تغییرات نرخ دلار به شاکله زندگی اجتماعی وارد شد، تعاریف مرسوم ازدواج و تشکیل زندگی مشترک را دچار تغییر کرد چون جوانانی که پیش از این تغییرات ارزی و فشارهای اقتصادی، قصد ازدواج و تشکیل زندگی مشترک را داشتند، پس از این تغییرات، خود را در پذیرش این مسئولیت ناتوان دیدند و ترجیح دادند به اصطلاح سری را که درد نمی کند، دستمال نبندند. همه این مسائل در سال‌های اخیر با پدیده ارتباطی جدید به نام شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های موبایلی و سیل شبکه‌های ماهواره‌ای عجین شد، اتفاقاتی که هر کدام به خودی خود می‌توانستند ساختار اجتماعی نسلی را دچار تغییر کنند و در نهایت این روزها با آمارهای جمعیتی روبرو هستیم که از رسیدن سن ازدواج به آستانه سی سالگی و زندگی مجردی ۳۰ درصد از جوانان ایرانی سخن می‌گوید.

دهه نود، دهه تجردگزینی!

آمار گرایش جوانان به زندگی در خانه‌های مجردی، مسئله‌ای بود که رسانه‌ها در طول سال‌های اخیر بارها به آن اشاره کرده بودند اما انتشار آمارهای زندگی‌های مجردی، همواره با محدودیت‌هایی روبرو می‌شود و در نهایت این روزها برخی از مسئولین هم به آمار زندگی ۳۰درصد از جوانان ساکن شهرهای بزرگ در خانه‌های مجردی صحه گذاشته اند، تا به آنجایی که برخی کارشناسان، دهه ۹۰ را دهه تجردگزینی نامیده‌اند، دهه‌ای که در آن جوانان مجرد، دیگر اصرار چندانی به ازدواج و تشکیل خانواده ندارند و ترجیح می‌دهند زندگی راحت و بدون مسئولیت خود را در خانه‌های مجردی تجربه کنند، بدون این که با محدودیت‌های خانواده و والدین روبرو باشند.

فاجعه‌ای به نام ازدواج سفید در فقدان ازدواج‌های رسمی

یکی از فجایع اجتماعی که در سال‌های اخیر در کلان‌شهرهای کشور شکل گرفت و این روزها با رشد روز افزونی روبرو شده است، زندگی مشترک دو نامحرم بدون عقد و ازدواج زیر یک سقف است که در تعاریف جدید جامعه شناختی، ازدواج سفید لقب گرفته است.

این که چرا ازدواج سفید در جامعه سنتی کشوری مانند ایران به وقوع پیوسته و استمرار هم پیدا می‌کند، به همان ماجرای افزایش سن ازدواج و گرایش جوانان به زندگی‌های مجردی باز می‌گردد، بر این اساس، زمانی که دختران و پسران جوان بدون نظارت خانواده‌ها در خانه‌های مجردی زندگی می‌کنند دیگر برای برقراری روابط با محدودیتی روبرو نیستند و در این میان ممکن است برخی از این جوانان به جای این که زیر بار ازدواج و مسئولیت زندگی مشترک بروند، هم‌باشی و ازدواج سفید را برای ادامه رابطه با طرف مقابلشان بر گزینند، رابطه‌ای که هیچ تعهدی برایشان ایجاد نمی کند و هر زمان که بخواهند، می‌توانند از آن خارج شوند. افزایش موارد ازدواج سفید در کشور، پیامدهای گسترده‌ای را به دنبال دارد که مهمترینش آسیب‌هایی است که به بنیان خانواده ایرانی و ازدواج‌های رسمی وارد می‌کند.

دولت برای ازدواج‌های پایدار فکری بیندیشد

در این میان، با توجه به آمار ۱۲ میلیون جوان ۲۰ تا ۳۵ ساله مجردی که تا به امروز نتوانستند ازدواج کنند، مسئولان و سیاست گذاران به جای دست روی دست گذاشتن و پنهان کردن آمارهای ازدواج‌های سفید و سونامی طلاق و روابط نامشروع، چاره‌ای برای ازدواج‌های بهنگام و پایدار جوانان بیندیشند چون با اهمال مسئولان، خانواده‌ها هر روز بیش از روز گذشته به سمت مدل غربی پیش می‌روند و اگر این مسئله امروز کنترل نشود، در یک دهه اخیر خانواده ایرانی مفهوم و تعریف واقعی خود را از دست خواهد داد و ازدواج‌های سفید و روابط بی قید و بند جای آن را می‌گیرد.

منبع: خبرپو

توصیه‌هایی برای برگزاری مراسم عقد

شاید برای نامزدها گرفتن یک جشن به یاد ماندنی آرزویی رویایی باشد.این روزها تقویم پر از مناسبت‌های خوب است و بازار جشن‌های عروسی دوباره داغ شده. البته حق با قدیمی‌هاست «عروسی به چشم تماشاگر آسان است»…
وقتی خودتان داخل گود باشید دیگر به این راحتی‌ها نیست.

هزار و یک کار ریز و درشت است که باید به‌موقع و درست انجام شود تا بتوانید یک جشن ایده‌آل بگیرید و همه‌چیز همان‌طور که دوست دارید، پیش برود. بالاخره در زندگی هرکس این یک شب، خیلی اهمیت دارد و همه می‌خواهند جشنی بگیرند که خاطره‌اش برای همیشه ماندگار شود.

البته لازم نیست بترسید یا نگران شوید. کافی است یک برنامه‌ریزی کامل داشته باشید و پیش از آن‌که دست به‌کار شوید، حساب‌وکتاب همه‌چیز را بکنید. قرار عقد و وقت‌گرفتن از محضرخانه، اجاره سالن، خرید حلقه، انتخاب آینه و شمعدان، سفارش لباس عروس و کت‌وشلوار داماد، انتخاب آرایشگاه، گل‌فروشی و آتلیه عکاسی فقط بعضی از کارهایی است که باید در فهرست‌تان قرار دهید.

برای این‌که چیزی از قلم نیفتد و در روزهایی که سرتان حسابی شلوغ خواهد بود، ‌چیزی را فراموش نکنید، راهنمایی‌ای را برای‌تان آماده کرده‌ایم که می‌تواند گام به گام برای برگزاری یک جشن باشکوه همراه‌تان باشد.

۱- از یک ماه قبل به فکر باشید

گام اول را که همه می‌دانند انتخاب تاریخی برای روز عقد. اگر تاریخ پیشنهادی مقارن با اعیاد مذهبی یا اتفاقات مهمی باشد، شک نکنید که باید حداقل یک ماه زودتر از محضرخانه وقت بگیرید. مطمئن باشید یک روز مانده به ۱۳ رجب که روز ولادت امیرالمومنین(ع) است یا روز قبل از نیمه شعبان نمی‌توانید محضر خالی پیدا کنید.

دفترخانه یا به تعبیر عموم محضرخانه‌ها برای ثبت ازدواج معمولا هزینه تعریف شده‌ای دریافت می‌کنند. این هزینه که از طرف سازمان ثبت برای آن‌ها تعریف می‌شود مبلغ ثابتی است و تا این تاریخ حدود ۷۰ هزار تومان است. البته در دفاتر مختلف و بر اساس خدماتی که به شما ارائه می‌دهند هزینه‌های متفاوتی از شما مطالبه می‌کنند.

۲- فقط بزرگ‌ترها

تعداد مهمانانی که قرار است برای این اتفاق مهم دعوت شوند را یادداشت کنید و به دفترخانه اطلاع دهید. در نظر داشته باشید حضور بزرگان ۲ خانواده کافی است؛ پس لازم نیست همه را با فرزندان در نظر بگیرید. ساعت دقیق برگزاری مراسم را از محضر‌خانه بپرسید و براساس همین زمان مهمانان‌تان را دعوت کنید. ممکن است قبل یا بعد از شما خانواده دیگری آنجا مراسم داشته باشند و دیر یا زود رفتن شما ازدحام و بی‌نظمی ایجاد کند.

۳- هزینه اصلی

دفترخانه یا به تعبیر عموم محضرخانه‌ها برای ثبت ازدواج معمولا هزینه تعریف شده‌ای دریافت می‌کنند. این هزینه که از طرف سازمان ثبت برای آن‌ها تعریف می‌شود مبلغ ثابتی است و تا این تاریخ حدود ۷۰ هزار تومان است.

البته در دفاتر مختلف و بر اساس خدماتی که به شما ارائه می‌دهند هزینه‌های متفاوتی از شما مطالبه می‌کنند. برای مثال وجود اتاق عقد مجزا، سفره عقدی مفصل یا جزئی، نیروی خدماتی پذیرایی‌کننده از مهمانان شما، عکاسی و فیلمبرداری و… از جمله خدمات اضافه‌ای است که در بعضی دفاتر ارائه می‌شود.

۴- آینه‌ای مخصوص شما

آینه و شمعدان و قرآن، اصلی‌ترین و اولین مورد از خرید عروس و داماد به حساب می‌آید که خیلی از بزرگ‌ترها پیشنهاد می‌کنند برای هر عروس و داماد اختصاصی باشد یعنی عروس خانم و آقای داماد حین عقد خودشان را در آینه اختصاصی خودشان ببینند. ما هم اساس این اعتقاد را نمی دانیم، فقط توصیه بزرگ‌ترهاست.

اما اگر فکر می کنید وقت کافی ندارید، پول دستتان نیست یا حتی از خرید آینه و شمعدان مطمئن نیستید، می توانید طبق سلیقه خودتان عمل کنید. البته با راضی کردن بزرگترها!
یادتان نرود که روز محضر جواب آزمایش‌های قبل از ازدواج‌تان را همراه داشته باشید. در ضمن یادتان نرود که اینجا به هیچ عنوان نمی‌توانید کپی شناسنامه یا شناسنامه پدرتان را ارائه بدهید. اینجا فقط و فقط به اصل شناسنامه نیاز است

۵- کلید های طلایی یک مراسم عقد موفق

۱- یادتان نرود که روز محضر جواب آزمایش‌های قبل از ازدواج‌تان را همراه داشته باشید. در ضمن یادتان نرود که اینجا به هیچ عنوان نمی‌توانید کپی شناسنامه یا شناسنامه پدرتان را ارائه بدهید. اینجا فقط و فقط به اصل شناسنامه نیاز است. یک راه‌حل ساده برای اینکه دچار مشکل نشوید این است که مدارک مهمی مثل شناسنامه یا جواب آزمایش‌ها را به خانواده‌تان بسپارید تا فراموش نشود. معمولا مادرها حواس جمعی دارند.

۲- اگر دوست یا فامیلی دارید که به تازگی ازدواج کرده از او بخواهید عقدنامه‌اش را به شما امانت بدهد تا با مطالعه دقیق و سر صبر تمام موارد مورد شک و تردید را بخوانید و با مشورت یک کارشناس یا ریش‌سفیدان آن را درک کنید.

۳- مدرک رسمی عقدتان که همان عقد‌نامه رسمی است چند روز بعد از عقد آماده می‌شود پس عجله نکنید و انتظار نداشته باشید همان لحظه آن را تحویل بگیرید.

۴- اگر شرط ویژه‌ای دارید از قبل به محضردار اعلام کنید تا مورد قانونی نداشته باشد و اگر موردی داشته باشد بتوان آن را رفع و رجوع کرد مثلا اگر مهریه عروس خانم ملک مسکونی است باید مشخصات ثبتی ملک در زمان عقد به محضردار ارائه شود.

۵- بهتر است محضرخانه نزدیک محل سکونت‌تان را در نظر داشته باشید و از همین مکان برگه معرفی‌نامه بگیرید.

منبع: آسمونی