عنوان: بررسی ابعاد تربیتی و روان شناختی دوران عقد
مولف: محسن ایمانی
مترجم/ محقق:****
ناشر: انتشارات انجمن اولیا و مربیان
سال نشر: ۱۳۸۶
نوبت نشر: دوم
محل نشر: تهران

یکی از موقعیت‏‌های بسیار حساس در زندگی هر شخص، انتخاب همسر است. این مرحله از زندگی، به آن جهت مهم است که فرد قصد دارد شریک زندگی خود را انتخاب نماید به نحوی که بتواند همدوش با او سال‏‏‌هایی متمادی با مشکلات زندگی مقابله کند. به طور حتم آرامش درونی خانواده و هماهنگی عملکرد آن، حاکی از آمادگی خانواده برای ایفای وظایف و مسئولیت‏‌ها و رفع مشکلات زندگی است. بنابراین در انتخاب همسر، همفکری، علایق و اهداف مشترک از جمله ویژگی‏‏‌هایی است که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد تا زمینه ‏های لازم برای زندگی مستحکم خانوادگی فراهم شود. لازمه به وجود آمدن چنین زندگی مشترک و با ثباتی، شناخت زوجین از هم دیگر می‌باشد. به همین دلیل ایجاد شرایطی برای شناخت بیشتر زوجین از یکدیگر امری اجتناب ناپذیر است و این امر در آداب و رسوم و فرهنگ هر جامعه به گونه‏ ای پیش‏ بینی شده که چنانچه افرادی قصد ازدواج دارند اطلاعات بیشتری از ویژگی‏‌ها و خصوصیات یکدیگر کسب نمایند. در فرهنگ میهن‏ اسلامی ما نیز این دوران را با نام «دوران عقد» می‌‏شناسند.

به راستی چگونه می‌‏توان از این دوران برای شناخت بیشتر روحیات و خصوصیات شریک زندگی استفاده نمود؟ چه نکاتی باید در این دوران رعایت شود؟ رفتار مسئولانه در این دوران چیست؟
این پرسش‏‌ها با توجه به شرایط عاطفی و احساسی ای که جوانان در این دوران دارند بسیار قابل تأمل است.

این اثر به چگونگی استفاده مطلوب از «دوران عقد» پرداخته و نکاتی را که باید جوانان در این دوران رعایت نمایند تا بتوانند به شناخت بهتری از همسر آینده خود دست یابند، مورد کنکاش قرار داده است. هم چنین این کتاب با بررسی چگونگی ارتباط مثبت و مؤثر با شریک زندگی آینده، تلاش کرده تا راهنمای خوبی برای جوانان به منظور ایجاد روابط حسنۀ بین زوجین باشد.
نکته قابل توجهی که مؤلف محترم این اثر از آن به خوبی بهره گرفته، استفاده از واقعیت‏‌ها و خاطرات تلخ و شیرین زندگی افرادی است که جهت مشاوره مراجعه نموده اند و نگانده با ذکر نکاتی که ممکن است مبتلا به جوانان هم سن و سال آنان باشد، مسائل و مشکلات دوران عقد را بازگویی و بررسی نموده است؛ با این امید که گنجینه تجربیات دیگران، مورد استفاده نسل حاضر قرار بگیرد.

برخی از عناوین این اثر مفید و کاربردی به شرح زیر است:
دوران نامزدی، دوران عقد، تلاش برای شناخت و بازنگری بیشتر، ملاقات‌های زوجین در دوران عقد، فراهم کردن تمهیدات لازم برای ملاقات، نحوه برقراری یک جلسه ملاقات به نحو مطلوب، رعایت احترام خانواده‌های طرفین، ضرورت حفظ اسرار، پرهیز از طرح مسائل مشکل آفرین، پرهیز از طولانی شدن زیاد دوره عقد، تغییرات تدریجی همسر، هزینه‌های گردش و تفریح، باروری یا عدم باروری، ملاک‌های اررزیابی موفقیت ازدواج در دوران عقد، هدف از طرح ملاک‌ها، اهمیت همگونی در ملاک ها، انواع ملاک ها، نوساناتی در ملاک‏‌ها و …

منبع: پرسمان دانشجویی- علی حسین علی پور