برای حفظ احترام به والدین چه راه‌هایی وجود دارد؟

حفظ احترام به والدین، احترام گذاشتن به والدین

والدینتان واقعاً ارزش احترام و قدرشناسی شما را دارند، آنها شما را به دنیا آورده، بزرگ کرده و مراقبتان بوده اند پس دستورات دین را رعایت کرده و برای حفظ احترام به والدین بکوشید.

راهکارهایی برای حفظ احترام به والدین

احترام گذاشتن به والدین یعنی قدرت و توانایی آنها را بشناسید و این یعنی بدانید که آنها در مقامی بالاتر از شما قرار دارند و حق دارند برای شما قانون تعیین کنند و مجبورید از این قوانین پیروی کرده و به آنها احترام بگذارید.در این مطلب راهکارهایی برای حفظ احترام به والدین ارائه کرده‌ایم با آنها آشنا شوید.

حفظ احترام به والدین چگونه باید باشد

چطوری می‌توانم به پدر و مادرم احترام بگذارم و به خواسته‌هایشین پاسخ دهم؟ والدینتان می‌گویند که به اندازه ی کافی به آنها احترام نمی‌گذارید؟ با آنان اختلاف نظر دارید؟ درسته، این اختلاف نظرها ممکن است باعث ناراحتی و دلخوری پدر و مادر شود. حتی ممکن است شما را هم ناراحت و عصبی کند. می‌خواهید بدانید که چطوری این حس را از بین ببرید و احترام والدین را حفظ کنید؟

فراموش نکنید!

به یاد داشته باشید که والدین شما زمان بیشتری زندگی کردند و تجربیات زیادی در زندگی دارند که شما هنوز هیچکدام را تجربه نکرده اید. اگر والدینتان از شما می‌خواهند که بعضی از کارها را انجام ندهید، سعی کنید درباره ی این کارها و دلایلی که پدر و مادرتان دارند، فکر کنید.
والدین اغلب دلایل منطقی و خوبی برای این گونه مسائل دارند که ممکن است شما در ابتدا متوجه این دلایل نشوید. اما به مرور و با کسب تجربه متوجه مخالفت یا موافقت شان خواهید شد. پس بهتر است از این تجربیات بکر پدر و مادر استفاده کنید و این طوری احترام والدین خودتان را حفظ کنید.

نقطه نظرات متفاوت

به این نکته توجه داشته باشید که هیچ کسی در دنیا خالی از خطا نیست و گاهی ممکن است شما هم اشتباه کنید. به هیچ عنوان با پدر و مادرتان جروبحث نکنید. سعی کنید با آنها منطقی صحبت کنید، شاید یکی از شما پذیرفت که حق با دیگری است. حرف‌های منطقی، قابل بررسی و پذیرش است.

راهکارهایی برای حفظ احترام به والدین

جروبحث نکنید!

به جای جروبحث کردن با والدینتان، با حفظ آرامش به نقطه نظراتشان گوش کنید. اگر آنها عصبانی شدند، اجازه ندهید گفتگوی شما به جنگ و فریاد تبدیل شود. اگر والدینتان می‌گویند که خودشان درست می‌گویند و شما اشتباه می‌کنید، به نظرشان احترام بگذارید. با این حال اگر موافق نیستید، خودتان را مجبور به انجام آن کار نکنید. این درست است که شما حق دارید نظرات خود را داشته باشید اما انجام دادن کار مدنظر والدینتان بسیار ارزشمند است.

بی‌احترامی ممنوع!

تحت هیچ شرایطی به والدینتان بی‌احترامی نکنید. اگر والدینتان شما را مجبور می‌کنند که حتما در زمان مشخصی بخوابید، حتما این کار را بکنید. حتی اگر از شما می‌خواهند بعضی کارها را اصلا انجام ندهید، حتما به حرفشان عمل کنید. به یاد داشته باشید، مخالفت با آنها به قیمت از دست دادن اعتمادشان ارزش ندارد.

دوستان شما چگونه‌اند؟

مراقب دوستانی که با پدر و مادرتان مخالف هستند، باشید. به رفتار این گونه دوستان دقت کنید. از شما می‌خواهند به نظرات والدینتان بی‌اهمیت باشید؟ آیا از شما می‌خواهند چیز خاصی مصرف کنید؟ یا دیگر به مدرسه نروید؟ آیا مطمئن هستید که آنها یک الگوی خوب برای شما هستند؟

نیکی کردن به والدین یکی از راه‌های حفظ احترام به والدین

مهربان باشید و احترام بگذارید

همواره به خاطر داشته باشید که والدین شما هم انسان هستند و از فضا نیامده‌اند. آنها موجودات بدجنسی نیستند که بخواهند شما را از هر گونه تفریحی و لذتی دور کنند. آنها پدر و مادری هستند که عاطفه دارند و عاشق شما هستند. پدر و مادرها اغلب دلایل خوبی برای انجام دادن یا ندادن یک کار دارند. با آنها با مهر و محبت رفتار کنید. درست همان طور که دوست دارید در آینده، فرزندانتان با شما رفتار کنند.

احترام انبیاء(علیهم السلام) نسبت به والدین

از بعضی آیات این درس مهم را از انبیاء(علیهم السلام) می‌آموزیم. خداوند در مورد یحیی(علیه السلام) می‌فرماید: «وَ بَرًّا بِوالِدَیْهِ»؛ و در مورد عیسی می‌فرماید: «وَ بَرًّا بِوالِدَتِی وَ لَمْ یَجْعَلْنِی جَبَّاراً شَقِیًّا»؛ «خداوند مرا نسبت به مادرم نیکوکار قرار داده است و جبار و شقی قرار نداده است.
در سال‌های آغاز بعثت پیامبر اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلم) بود. روزی آن حضرت، فرشی پهن فرموده بود و روی آن نشسته بود که در این موقع، شوهر حلیمه به حضور آن حضرت آمد، پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلم) به یاد مهربانی‌های او، برخاست و او را احترام زیادی کرد و گوشه‌ای از فرش خود را گسترد و پدر رضاعی خود را روی آن نشاند؛ طولی نکشید که مادرش حلیمه وارد شد، حضرت گوشه دیگر فرش را برای او پهن کرد و او را روی آن نشانید و محبت فراوانی به مادر رضاعی خود کرد.

منبع: نمناک