خانواده شیعی » روانشناسی »

برای تسکین دل‌های آسیب‌دیدگان(۲)

٣−کودکان و آسیب
وسایل شادی دوباره کودکان را فراهم نمائید.
در حوادث، بچه‌ها به چه صورت آسیب‌روانی می‌بینید؟

اشخاص بالغ، غم و اندوه خودشان را می‌توانند بازگو نمایند. با صحبت کردن، می‌توان دل پریشان را آرام کرد. ولی کودکان نمی‌توانند احساسات خود را به درستی در مورد ترس، غم و درد درونشان، بیان نمایند. با این که به ظاهر حالشان خوب است، اما در حقیقت، دلشان زخم خورده است.

در هر سنی آثار ناشی از حوادث دیده می‌شود

در کودکان
امکان دارد که کودکان، به دوران نوزادی بازگردند. آیا این گونه نیستند که از قبل، لوس‌تر شده باشند. از مادر خود جدا نمی‌شوند، تنها به توالت نمی‌روند، بدون مادر نمی‌خوابند؟

در نوجوانان
با این که نوجوانان قدرت کافی برای کنترل احساس ترس خود دارند، ولی نمی‌توانند احساس خود را به درستی بیان نمایند و در نتیجه ممکن است که بی‌تاب یا بی‌حوصله شده یا خود را درون اطاقشان زندانی نمایند. آیا این گونه نیست که از قبلا تندخوتر یا کم حرف‌تر یا بی‌حوصله‌تر شده باشند؟

در دوره جوانی
در دوره جوانی، افراد، دگرگونی در احساسات خود را مانند اشخاص بالغ تجربه می‌کنند، لذا احتمال زیادی می‌رود که آن احساس را به وسیله ترک تحصیل، مسخره کردن، تندی یا بدرفتاری بیان نمایند.

بچه‌ها چگونه تغییر می‌کنند؟

ممکن است بر اثر حادثه، امید به زندگی و آینده در افراد دگرگون شود. در صورتی که اگر متاسفانه کسی یکی از اعضای خانواده اش را از دست داده یا خانه و شغل پدر و مادر تغییر کند یعنی محیط زندگی فرد آسیب دیده دگرگون شده باشد، در این صورت زندگی آینده بچه‌ها نیز بیشتر دست خوش دگرگونی خواهد شد. البته بچه‌ها تلاش زیادی می‌نمایند تا خودشان را با شرایط جدید سازگار نمایند. اما در صورتی که نتوانند آن تغییر بزرگ را قبول کنند و به آسانی با شرایط جدید کنار بیایند ممکن است با رفتار خشن عصبانیت خود را نشان دهند.

با بچه‌ها چه کار می‌توانید بکنید…؟

فکر و حالشان را با دقت بشنوید

بچه‌ها به روش خودشان، احساساتشان را بیان می‌کنند. ممکن است حرف هم نزنند. ولی با حرکات خود، احساساتشان را نشان می‌دهند در هر صورت، به آنها با دقت توجه کنید.

به مشکل فرززندان به عنوان «مشکل کل خانواده» نگاه کنید

گاهی احساسات بچه‌ها، نشان‌دهنده احساسات کل اعضای خانواده است و ممکن است که کلید حل مشکلات خانواده، در دست آنان باشد. پس مشکل بچه‌ها را به عنوان مشکل کل اعضای خانواده در نظر بگیرید.

از تجربه چه یاد گرفتید؟

گفتگو با یکدیگر از این که چگونه می‌توان تجربیات ناخوشایند را پشت سرنهاد و این کار را به دیگران هم یاد داد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

مشورت با کارشناسان

بسیاری از مواقع، خود یا اطرافیان، نمی‌توانید مشکل فرزندانتان را حل کنید. در این مواقع حتما با کارشناسان مشورت نمایید. شاید آنان بتواند مشکل فرزند شما را حل کنند.

۴− امداد کننده(کسانی که برای دیگران خیلی سخت کار می‌کنند)

با محترم شمردن خود امیدهای تازه در زندگی بدست آورید. کار کردن برای دیگران خیلی مهم و ارزشمند است اما ممکن است به طور ناخودآگاه مسئولیت بیش از حد بر عهده گیرید. این مسئله درباره امداد و فعالیت‌های پشتیبانی هم می‌تواند مصداق یابد. گاهی امدادگران متوجه فشار زیاد ناشی از مسئولیتی که به عهده گرفته‌اند، نیستند. گاهی این گونه فشار زیاد، بیش از حد تحمل و خطرناک است. اگر شما از کارکردن برای دیگران خسته‌اید، کمی استراحت کنید و برای تداوم فعالیت خود در روزهای آینده، توجه به خودتان را فراموش نکنید.

آیا این تغییرات را در خود احساس می‌کنید؟

تغییر در طرز فکر
٭مکررا درباره چیزهای یکسان فکر می‌کنید.
٭فکرتان به بن بست می‌رسد.
٭کم‌حافظه شده‌اید.

تغییر احوال و احساسات
٭ ناگهان گریه می‌کنید یا عصبانی می‌شوید.
٭ احساس پشیمانی و ملامت دارید.
٭ احساس ناتوانی و بیچارگی می‌کنید.
٭ غفلت می‌کنید یا افکار بدبینانه و منفی دارید.
٭ بیش از حد از دست دیگران عصبانی می‌شوید.
٭ تشنج و نگرانی زیاد دارید.

تغییرات جسمی
٭ خستگی و گیجی را حس می‌کنید.
٭ حال تهوع و درد معده دارید.
٭ بی‌خوابی آزارتان می‌دهد.
٭ سردرد و سفت شدن کتف دارید.
٭ احساس بی‌اشتهایی یا پرخوری دارید.

ادامه دارد…