بازی خداوند با بندگانش

در یک روایتی بسیار عجیب در ضمن اینکه برای خدواند صورت و قیافه ثابت می‌کند، به خداوند بازی کردن فیلم نسبت داده شده است. در صحیح بخاری از ابو هریره نقل شده است که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم بعد از اینکه به مسلمانان گفت شما خدا را در روز قیامت می‌بینید فرمود: مردم در این روز جمع می‌شوند هر که هرچه را پرستیده از آن متابعت می‌کند… و امت اسلام می‌ماند که عده‌ای منافق هم در میان آنان هستند. در این هنگام فرمود: «فَیَأْتِیهِمْ الله فی غَیْرِ الصُّورَهِ التی یَعْرِفُونَ فیقول أنا رَبُّکُمْ فَیَقُولُونَ نَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْکَ هذا مَکَانُنَا حتى یَأْتِیَنَا رَبُّنَا فإذا أَتَانَا رَبُّنَا عَرَفْنَاهُ فَیَأْتِیهِمْ الله فی الصُّورَهِ التی یَعْرِفُونَ فیقول أنا رَبُّکُمْ فَیَقُولُونَ أنت رَبُّنَا فَیَتْبَعُونَهُ».[۱] یعنی خداوند در برابر امت مسلمان با قیافه مبدل ظاهر می‌شود و می گوید من خدای شما هستم. آنان می‌گویند از تو به خدا پناه می‌بریم ما اینجا هستیم تا اینکه خدای ما بیاید و ما او را می‌شناسیم. سپس خداوند با قیافه اصلی خودش پیش آنها می ­آید و خود را معرفی می ­کند و آنها می ­گویند: بلی تو خدای ما هستی و به دنبال خدا به سوی بهشت روان می­ گردند!

چند سوال در موضوع از سوی اهل سنت باید پاسخ داده شوند:

آیا خداوند دارای قیافه و صورت مشخصی است که قابل دیدن باشد؟

آنانی که خداوند را با قیافه اصلی اش می شناسند، خدا را قبلا در کجا دیده بوده اند که باعث شده او را بشناسند؟

آیا لازمه پذیرش این حدیث توهین به ساحت مقدس خداوند نیست که یک بار با چهره مبدل می آید و بار دیگر با چهره واقعی تا با بندگانش بازی کند؟

چه اثر مثبتی بر این کار خداوند مترتب می گردد و آیا منافات با حکمت خداوند ندارد و آیا خداوند مرتکب کارهای لهو و بیهوده می شود؟

پی نوشت ها:

[۱] . محمد بن اسماعیل بخاری، صحیح بخاری، ج۵، ص۲۴۰۳، دار ابن کثیر , الیمامه ، بیروت، ۱۴۰۷ق / ۱۹۸۷م، چ۲، تحقیق: د. مصطفى دیب البغا.

اختصاصی الشیعه (حمید رفیعی)