بقعه متبرکه امامزاده محمدعابد (ع) در استان مرکزی، شهرستان اراک و در روستای مشهدمیقان این شهرستان واقع شده است. روستای مشهد میقان در 12 کیلومتری شمال شهر اراک با ارتفاع 1670 متر از سطح دریا در نزدیکی کویر میقان قرار گرفته است.

کویر میقان اقلیم روستاهای مجاور را تحت تاثیز خود قرار داده و مشهد میقان نیز از این امر مستثنی نیست دریاچه میقان از دریاچه‌های طبیعی استان مرکزی می‌باشد که در زمستان پذیرای انواع پرندگان مانند فلامینگوها می‌باشد

درباره نسب و شرح حال امامزاده محمدعابد (ع)

حضرت سیّد محمدعابد فرزند بلاواسطه امام هفتم باب‌الحوائج موسی بن جعفر (علیه السلام) و برادر حضرت امام رضا(ع) و از مادری زاهده به نام “ام احمد” متولد شد. شاهزاده محمّـدعابد (علیه السلام) یکی از ۱۷ فرزند ذکور امام هفتم می‌باشد. محل زندگي محمدعابد (ع) در مدينه بوده و در زمان ولايتعهدي امام رضا (ع) به ايران مهاجرت نموده است.

مادر ایشان از زنان با ایمان، متقی و مشخصه امام (علیه السلام) از راویان حدیث از شوی خود و از مسئولین اجرای وصیت‌نامه امام هفتم و میراث‌دار ودایع امامت و مواریث نبوّت و انتقال‌دهنده آنها از امام کاظم (علیه السلام) به امام حقّ بعد از ایشان حضرت علیّ بن موسی الرّضا (علیه السلام) می‌باشد. محدثاني مانند شيخ طوسي، کليني و شيخ صدوق “ام احمد” را از بانوان راوي حديث از امام موسي کاظم (ع) دانسته‌اند.

ابوالحسن موسی بن جعفر (ع) 37 فرزند که 19 پسر و 18 دختر از همسران متعدد داشت، یکی از فرزندانش به نام محمد‌عابد(ع) که فرزند ایشان به نام ابراهیم مجاب در ضلع شرقی حرم مطهر امام حسین (ع) واقع در کربلای معلی مدفون است، می‌باشد. از نسل این امامزاده علما، عارفین، مجتهدین و نام آورانی در طول تاریخ برخاستند که هر کدام به تنهایی چراغ راه دین مبین بودند.

محل زندگی محمدعابد (ع) در مدینه بوده و در زمان ولایتعهدی امام رضا(ع) به ایران مهاجرت نموده است.

ایشان به دور از چشم خلفای عباسی وارد شیراز شده و از اجرت نوشتن قرآن هزار بنده آزاد نموده است با شهادت حضرت رضا (ع) مورد آزار و تهدید قرار گرفته و به این مکان مهاجرت نموده و میهمان یکی از دوستان اهل بیت (ع) به نام عبدالله خطیب می‌گردد حضور ایشان از دید خائنین پنهان نمانده و جاسوسان محل اختفای ایشان را به یکی از والیان منطقه به نام اسکندر گزارش می‌دهند، والی منطقه با تجهیز عده‌ای خانه عبدالله خطیب را محاصره می‌کند.

محمدعابد (ع) به میزبان اجازه جنگیدن نداد و به تنهایی در مقابل سربازان اسکندر، آن دژخیم عباسی ایستاد و چندی موعظه فرمود که در آنها موثر واقع نشد لاجرم به دفاع از خود پرداخت و سرانجام طی حمله گروهی سپاه بنی‌عباسی به شهادت رسید عبدالله خطیب نیز بعدها به خاطر پذیرایی از او مورد مواخذه قرار گرفت از فرجام ایشان اطلاع بیشتری در دست نیست.

مهاجرت به ایران و علل آن تا شهادت

در مورد مهاجرت و دلایل هجرت این امام‌زاده جلیل‌القدر، چنانچه از شواهد و قراین بر می‌آید ایشان از آن دسته از خاندان علوی بوده‌اند که با هجرت امام هشتم از مدینه به خراسان آهنگ ایران کرد. این بزرگوار در زمان ولایتعهدی امام رضا (ع) همراه با کاروانی که مسیر ایشان از حجاز به عراق، بغداد، باختران، همدان، ملایر، اراک، ناحیه فراهان، زلف‌آباد، مشک‌آباد و از طرف راهجرد به ساوه و قم متصل و از آن‌جا به ری و سایر ولایات خراسان تا طوس امتداد داشته به قصد زیارت امام بر حق علی بن موسی (ع) عازم بوده‌اند.

درنگی در احوالات و زندگی امامزاده محمــد عابد (ع)

امامزاده محمدعابد به گمانه‌زنی تاریخ در نیمه دوم قرن دوّم هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود. متاسفانه از سیر زندگی شخصی ایشان در منابع سخنی به میان نیامده است و در اکثر کتب علمای انساب در ذکر خصوصیات شخصیّتی حضرتش قلم فرسایی نموده‌اند.