فرهنگ و تمدن شیعه » اماکن متبرکه و زیارتگاهها » فرهنگ و تمدن شیعه » اماکن متبرکه و زیارتگاهها » امامزادگان » امامزادگان استان آذربايجان شرقى »

امامزاده سيد محمد” سيد عطاء الله”(ع) مراغه

بقعه شريف سيد محمد (سيد عطاء الله) در خيابان امام خمينى (ره) مراغه واقع شده است و جزء مجموعه اى مرکب از مسجد و مدرسه علوم دينى است. بقعه قبلا عبارت بود از بنايى چهار ضلعى که بر فراز ان گنبدى استوار گشته و در پاطاق ان با کاشيهاى رنگارنگ و سطح خود گنبد از کاشى سبز و سراميک ابى پوشش داده شده بود. ولى در باز سازى اخير وسعت بقعه از 25 متر به بيش از 350 متر مربع افزايش يافته است و گنبدى بسيار با عظمت به ارتفاع بيش از 14 متر از کف زمين بر روى ضريح مقدس گذاشته شده است.

راه ورودى بناى بقعه از درب اصلى مسجد امامزاده باز شده است و علاوه بر ان راه ورودى مستقلى به خيابان امام خمينى دارد. بقعه شريف بنا به اظهارات اهالى که از اجداد خود نقل ميکنند مربوط به نوه ششم جناب جعفر طيار و از نوادگان حضرت امير المونين على بن ابيطالب (ع) بنام سيد محمد مشهور به عطاء الله ميباشد.اکثر اولاد و نوادگان اين سيد جليل القدر از سادات بزرگوار و از علماء کرام و از قضات شهر هاى قزوين سلطانيه و گيلان بوده اند و انچه از تاريخ اين خاندان مشهود است انها در مناطق اذرى زبان شهر هاى ايران منجمله قزوين زنجان اذربايجان و اردبيل سکنى داشته اند.