فرهنگ و تمدن شیعه » اماکن متبرکه و زیارتگاهها » فرهنگ و تمدن شیعه » اماکن متبرکه و زیارتگاهها » امامزادگان » امامزادگان استان آذربايجان شرقى »

امامزاده ابراهيم(ع) يالدور مرند

یكي ديگر از مكان های مقدس كهن شهر مرند بقعه امامزاده ابراهيم كه به يالدیر امامزاداسی مشهور است، مي باشد. اين امامزاده از احترام خاصی در بین بومیان مرند برخورداراست. این امامزاده از اولاد حضرت امام موسي بن جعفر(ع) بشمار می آید.

   امامزاده در مقابل مسجد يالديرودرمحله‌ی یالدیر قرار دارد. یالدیر یا یالدور، نام یکی ازمحله های تاریخی و قدیمی مرنداست که وجه تسمیه (علت نامیده شدن یا معنی آن ) برنگارنده معلوم نیست. قلعه‌ی خاکی 6000ساله‌ی یالدیر هم دراین محله‌ی قدیمی قراردارد. البته قبل از احداث امتداد خیابان شريعتي شرقي، اين مسجد و امامزاده درمحوطه گورستان بزرگ و تاريخي يالدير قرار داشته كه با احداث خيابان به دو قسمت مجزا تبديل شده است . قبلا امامزاده دریک ساختمان قدیمی گِلی رو به شرق که دوروبرش را قبرهای اهالی فرا گرفته بود قرار داشت. یک چشمه آب گوارا نیز ازمقابل درب امامزاده جاری بود.

در اوائل انقلاب اسلامی فکر اقتصادی بر فکر معنوی بعضی ازمسئولین مرند حاکم شد! درنتیجه محوطه‌ی معنوی امامزاده را درهم کوبیده ومغازه سازی !!کردند وخودامامزاده را هم درپس مغازه ها پنهان نمودند!وقبرهای مسلمین راهم که به امید توسل جستن توسط این عزیز، درجوار امامزاده در خواب ابدی خفته بودند ازبین برده و به یک حیاط نه چندان زیبا وغیر لازم تبدیل کردند!

   طبق نوشته‌ی کتابها، درکتیبه‌ی ورودي قبر اين امامزاده‌ی بزرگوار نوشته بودند:

   ابراهيم بن موسي الكاظم (ع) با دستور هارون از عراق تا اراضي ميانه(1) آذربايجان تعقيب و در آن بلاد دستگير و بلافاصله با امر قبلي امير، شهيد و در قريه يالدور از توابع آبادي مادوند (مرند) دفن گرديد.(2)

پاورقی:

1) به نظر مي رسد منظور از (اراضي ميانه) نبايد شهر ميانه باشد، چرا كه چه الزامي داشته است كسي را در ميانه بكشند و براي دفن به مرند منتقل كنند! (آنهم با وسايل 1000- 1200سال قبل) البته مي شود ميانه را روستاي ميانه در نظر گرفت كه در نزديكي خاروانا قرار دارد.

نوشته‌ی: سیدمرندی