ازدواج به شرط زیبایی

زیبایی، یک ملاک اساسی در امر ازدواج محسوب نمی‌شود. زیبایی، یک امتیاز است که در کنار سایر صفات و معیارها، مورد توجه قرار می‌گیرد. آنچه مهم است، توازن و تناسب بین پسر و دختر از بعد جسمی و جنسی است.

تناسب جسمی از نظر قد، وزن، رنگ پوست، تناسب اندام و زیبایی صورت، خواهد بود. این ملاک شاید بیشتر برای پسر اولویت داشته باشد؛ زیرا برای دختر، اخلاق خوش مهمتر از قیافه زیبای پسر است. به هر حال توجه معتدل و دور از افراط و تفریط در این مسئله راه گشاست؛ به شرطی که زیبایی اولین و مهمترین ملاک انتخاب طرفین نباشد و اگر این چنین شد، سقوط آن بیش از صعود نفسانی زوجین خواهد بود.

همه می‌دانیم که فلسفه ازدواج، رسیدن به آرامش روانی، کمال یافتن زن و مرد در کنار یکدیگر و تولید نسل سالم و صالح برای اجتماع است و اگر ملاک تصمیم‌گیری و انتخاب، فقط زیبایی ظاهری بدون توجه به دیگر معیارها باشد و با تمرکز بر جاذبه‌های ظاهری و به دور از معیارهای اصلی و اساسی است به گزینش دست بزند، نمی‌توان تضمینی برای ادامه زندگی مشترک آنها داشت زیرا پس از مدتی معمولا آن طراوت و جاذبه‌های ظاهری افت کرده، شور اولیه نیز فروکش می‌کند و آن تنها امتیازی که به خاطر آن (زیبایی) ازدواج صورت گرفته بود کمرنگ می‌شود. آن گاه دلسردی‌ها و ناگواری ها، بهانه‌ها و… شروع می‌شود.

بنابراین کسانی که به فاکتور زیبایی به عنوان مهمترین و اصلی‌ترین ملاک نگاه می‌کنند، مانند این است که خانه‌ای را دقیقا نوک تپه بنا کرده‌اند که هر آن ممکن است این خانه، به سمتی حرکت کند و ویران شود.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: «من تزوج امرأه لمالها وکله الله الیه؛ و من تزوجها لجمالها رأی فیها ما یکره؛ و من تزوجها لدینها جمع الله له ذلک؛ کسی که با زنی (فقط) به خاطر زیبائی‌اش با او ازدواج کند در او امور ناخوشایند خواهد دید! و کسی که به خاطر دین و ایمانش با اوازدواج کند، خداوند همه آن (امتیازات) را برایش فراهم خواهد کرد.» (تهذیب الأحکام، ج۷، ص ۳۹۹، ج۵ )
اگر ملاک تصمیم‌گیری و انتخاب، فقط زیبایی ظاهری بدون توجه به دیگر معیارها باشد نمی‌توان تضمینی برای ادامه زندگی مشترک آنها داشت زیرا پس از مدتی معمولا آن طراوت و جاذبه‌های ظاهری افت کرده، شور اولیه نیز فروکش می‌کند و آن تنها امتیازی که به خاطر آن (زیبایی) ازدواج صورت گرفته بود کمرنگ می‌شود
اگر زیبایی، اصل قرار گیرد ممکن است پیامدهای زیر را به دنبال داشته باشد.

• زیبایی به مرور زمان در معرض زوال قرار می‌گیرد، اگر مرد به دلیل زیبایی با زنی ازدواج کند در طول زمان از او دلسرد خواهد شد؛

• زیبایی امری نسبی است. پس هر قدر فردی زیبا باشد، افرادی زیباتر از او هم وجود دارند و ممکن است با دیدن آنها روح سیری‌ناپذیر انسان به هوس بیفتد؛

• تناسب نداشتن در زیبایی و جسم ممکن است به ناتوانی‌های جنسی در روابط زناشویی منجر شود.

نکته دیگری که باید به یاد داشته باشید که نقص جسمانی، مانعی برای ازدواج نیست ولی طرفین باید از آن آگاه و به آن راضی باشند. کفویت در اینجا بدان معناست که دختری با زیبایی متوسط، نباید دنبال یوسف مصری باشد و یا پسری که چهره‌اش در حد معمولی است نباید دنبال زلیخا بگردد. اصل بر این است که زن و مرد، یکدیگر را با شرایط جسمی موجود بپذیرند و حتی توصیه شده است به دنبال انتخاب افرادی باشید که از لحاظ بدنی، نیرومند و سالم باشند. این موضوع، هم در جذب زن و شوهر مؤثر است و هم در ادامه نسل آنها تأثیر دارد.

قبل از این که مراسم عقد انجام شود، حتما باید سلامت همسر هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی، احراز شود. حتی مشکلات ژنتیکی نیز باید در خانواده همسر مد نظر قرار گیرد؛ یعنی اگر خانواده‌ای هستند که بعضی از افراد آن، به صورت مادرزادی معلولیت ذهنی یا جسمی دارند، ازدواج باید با احتیاط بیشتر و با مشاوره ی پزشکی و روان پزشکی انجام شود.

فراوری: فاطمه ایمانی

بخش کلوب ازدواج تبیان